Що таке GameFi? «Play-to-earn» що це таке?

Ігрові платформи, що базуються на блокчейні, дуже стрімко набрали популярність. Перші ігри такого роду з’явилися ще 2013 року. Але зростання популярності припало на 2021 рік, а в серпні 2021 платформи GameFi пережили справжній бум. Імпульс зростання стався через активне впровадження технологій DeFi та NFT.

Термін GameFi утворюється із двох слів – Game (гра) та Finance (фінанси). Він застосовується для позначення блокчейн проєктів, що дозволяють монетизувати ігровий досвід. Суть ідеї зводиться до такого: користувач може отримувати прибуток за те, що розвивається в рамках певної гри. Це стало можливим завдяки тому, що ігрова концепція включає використання блокчейн-технологій та криптовалют.

Гра CryptoKitties, запущена у 2017 році, стала одним з перших популярних GameFi проєктом на Ethereum. У CryptoKitties кожен може купити, вирощувати та обмінювати цифрових кошенят у вигляді токенів стандарту ERC-721.

Як працює GameFi?

GameFi проєкти запускаються у розподіленому реєстрі блокчейну. Це означає, що всі об’єкти, які отримують гравці, стають їхньою повноцінною власністю. Персонажі, земельні ділянки, артефакти, зброя та обладунки в таких іграх створюються у вигляді незамінних токенів (NFT). Тобто вони стають цифровими активами, які можна купувати та продавати у самій грі та за її межами. Яка саме криптовалюта використовуватиметься для розрахунків усередині проєкту, визначають його творці. Часто для цього створюється власний токен.

Такі ігри можуть поєднуватися з будь-якими інструментами децентралізованих фінансів (DeFi): депонування, позики, фармінг, алгоритмічні стейблкоїни і т.д.

Зазвичай, у проєктах GameFi є велика кількість рівнів для проходження. Тому починати роботу можна навіть за мінімального досвіду: персонажі та інші об’єкти поступово покращуватимуться і ставатимуть дорожчими. Токенізовані трофеї, аватари та інші активи можна продати за значні суми на ринку NFT. Чим популярніша гра, тим дорожчі предмети в ній. Таким чином, ігрові ресурси можна обмінювати на криптовалюту, а при необхідності виводити її на фіатні рахунки.

Крім поступового проходження гри та видобутку предметів, існує безліч інших способів заробітку в GameFi. Наприклад:

Вся інформація про досягнення та володіння різними предметами зберігається у публічному блокчейні. Такий формат роботи з даними дозволяє володіти ігровими активами користувачам, а не розробникам. Якщо гравець розвинув персонажа або купив його, цей об’єкт ніхто не зможе у нього забрати. Право власності не зникне, навіть якщо вимкнуться сервери гри.

На які категорії поділяються проєкти GameFi?

Free2Play (з англ. грай безплатно) – проєкти, які не вимагають первинних інвестицій — можна відразу починати грати.

Наприклад, Gods Unchained — колекційна гра на блокчейні. Вона багато в чому нагадує Hearthstone, проте дозволяє гравцям вільно продавати та обмінюватися NFT-картами, а також отримувати нагороди за успіхи у грі.

Play2Earn (з англ. грай, щоб заробляти) – до цієї категорії належать всі блокчейн-проєкти, які дають можливість користувачам монетизувати ігровий досвід.

Move2Earn (з англ. рухайся, щоб заробляти) – проєкти, які винагороджують користувачів за фізичну активність, а не за ігровий процес.

Відомий представник сегмента – фітнес-додаток для мобільного пристрою STEPN. Програма відстежує рухи гравців за допомогою GPS, а користувач отримує токени проєкту за прогулянку або біг. Для участі необхідно мати кілька цифрових кросівок у вигляді NFT.

Метавсесвіти — віртуальні світи у вигляді тривимірної ігрової «пісочниці», де користувачі володіють не тільки цифровими предметами, а й ділянками землі, представленими у вигляді незамінних токенів.

Наприклад, в The Sandbox і Decentraland будь-який гравець може купити цифрову нерухомість, розвивати її та отримувати дохід, а в багатокористувацькій My Neighbor Alice можна придбати цілу ферму.

На окрему увагу заслуговують компанії, що надають інструменти для розробки та розповсюдження гейміфікованих проєктів на блокчейні.

Наприклад, компанії Enjin забезпечує проєкти інструментами для розробників, впроваджує в наявні відеоігри блокчейн-технології та віртуальну економіку, а також допомагає випустити внутрішньоігрові кроссчейн-NFT.

У чому полягає суть моделі P2E?

Основна перевага моделі P2E – винагороди в ігрових токенах проєкту, а також право власності на цифрові активи та персонажів.

Як правило, гравці отримують нагороди за виконання внутрішньоігрових завдань: взаємодія з іншими гравцями, участь у випробуваннях та змаганнях, просування за рівнями та інші дії. Проте більшість проєктів Play2Earn вимагають початкових інвестицій.

Наприклад, в екосистемі Axie Infinity перед початком гри необхідно придбати чи орендувати команду персонажів Axie. Гравці використовують NFT-істот, щоб заробити токени Smooth Love Potion (SLP). Їх можна обміняти на іншу криптовалюту чи фіат.

Як виглядають GameFi ігри?

Ігровий процес у блокчейн іграх поки що не відрізняється захопливим сюжетом чи проривним інтерфейсом, але розробники намагаються працювати у цьому напрямі. В основному він будується навколо розведення вихованців або вирощування врожаю, що надалі призводить до отримання прибутку.

Подальші перспективи розвитку GameFi

GameFi може повторити шлях індустрії традиційних відеоігор. SportHiatus повідомляє, що до 2023 року кількість геймерів подолає позначку 3 мільярди, а обсяг ринку перевищить $300 мільярдів.

Індустрія блокчейн-ігор поки що не може похвалитися такими значними цифрами. Кількість геймерів, які цікавляться play-to-earn іграми, знаходиться на позначці 1,2 мільйона.

3 мільярди та 1,2 мільйона – числа різні, тому говорити про конкуренцію буде безглуздо, але GameFi тримає в рукаві чимало козирів. Індустрія приваблює великих інвесторів, геймплей P2E проєктів покращується, з’являється варіативність. Тепер можна не тільки розводити і схрещувати персонажів, а й до далеких планет злітати, з іншими суперниками боротися і навіть побудувати ферму. А розвиток галузі, по суті, тільки почався 2021 року, коли на ринок прийшли гроші інституціональних інвесторів.

Головна перевага блокчейн-ігор над традиційними відеоіграми – геймери мають все, що створюють. Якось прикро будувати кілька років своє місто чи збирати цілий автопарк машин, а потім раптом усвідомити, що все майно не ваше. “Нажите непосильною працею” легко втратити разом з телефоном. Так, хтось продає свої акаунти, але коштують вони дешево, оскільки потенційний покупець розуміє, що, можливо, назад гроші вже не поверне.

GameFi розв’язують цю проблему. Ви граєте і заробляєте на цьому, а коли вам набриднув геймплей, захотілося чогось нового, продаєте токени NFT або здаєте своє внутрішньоігрове майно в оренду. А самі починаєте прогрес у новій грі, і так нескінченно. Можна навіть задуматися про передачу play-to-earn майна у спадок.

Момент, коли Р2Е гри наздоженуть традиційних побратимів по геймплею та функціоналу – питання часу, тому вкладатись у перспективні GameFi проєкти на ранніх етапах – однозначно гарна ідея.

Висновки

Підсумувавши вищесказане, можна коротко розкрити головні переваги і недоліки GameFi ігор. До плюсів можна віднести:

Серед мінусів можна виділити: