Історія створення CryptoPunks NFT. Топ-5 найдорожчих NFT. Чому криптопанки такі цінні? Вік, Дефіцитність, Популярність, Спільнота та статус

CryptoPunks — це набір із 10,000 унікальних цифрових колекційних персонажів. Це токени стандарту ERC-721, які працюють на блокчейні Ethereum. Кожен предмет у колекції — це портрет у 8-бітному стилі розміром 24×24 пікселя з унікальним набором атрибутів і рис. Якісь з атрибутів зустрічаються частіше, якісь рідше, і що більше рідкісних деталей, то дорожче вартує NFT. Загалом у колекції 3,840 жіночих та 6,039 чоловічих персонажів.

Існує всього 5 різних типів панків. Це – жінка, чоловік, мавпа, зомбі та чужий (інопланетянин). На всіх цих типах панків можуть бути різні атрибути або аксесуари. Однак, попри аксесуари, ці панки можуть мати цінність залежно від типу, яким вони є. Існує лише 9 панків-чужих, 24 панки-мавпи та 88 панків-зомбі, що робить їх дуже рідкісними.

Кожен панк у колекції був згенерований алгоритмом, який вибирав атрибути з попередньо визначеного пулу. Цю псевдовипадкову систему створення цифрових зображень стали називати генеративним мистецтвом, і вона зробила революцію в концепції цифрового мистецтва та NFT.

CryptoPunks була однією з перших NFT колекцій, які зробили стрибок від онлайн-форумів до престижних аукціонних будинків, таких як Sotheby’s і Christie’s. Відтоді вони стали відомими серед поважних мистецтвознавців, які вбачають колекцію як важливий культурний артефакт із перших днів технології блокчейн та криптовалют. 

CryptoPunks був одним із перших NFT проєктів і з того часу проклав шлях для інших успішних NFT колекцій, таких як Bored Ape Yacht Club, Autoglyphs, Doodles, Meebits, Gods Unchained та Azuki.

Історія створення CryptoPunks

CryptoPunks були створені за допомогою смарт-контракту на Ethereum. У той час не існувало загальноприйнятого способу створення NFT, тому Метт Холл і Джон Уоткінсон, засновники Larva Labs створила свій власний. Він став джерелом натхнення для стандарту токенів ERC-721, який досі диктує правила, яких дотримуються усі NFT на основі Ethereum.

Запуск CryptoPunks відбувся у червні 2017 році як експеримент, коли засновники Larva Labs, створили програму для генерації нетрадиційних піксельних зображень для використання в додатках або іграх та використали її для генерації 10,000 панків.

CryptoPunks випускалися безплатно та були доступні для усіх охочих, хто має гаманець Ethereum, якщо вони готові покрити номінальну комісію за карбування. Через чотири роки, під час буму NFT у 2021 році, ринкова вартість CryptoPunks зросла у тисячі разів.

Чому криптопанки такі цінні?

Щоб зрозуміти, чому CryptoPunks цінні, потрібно знати, що різні типи NFT є цінними з різних причин. Наприклад, ігровий NFT може мати цінність у випадку використання в грі. В той час, як обмежене видання музичного NFT може мати цінність через популярність виконавця.

CryptoPunks — це художня колекція, у якої немає ніяких прикладних застосувань. Це означає, що відповідь на питання, чому CryptoPunks такі цінні, більш-менш така ж, як і для справжнього мистецтва чи окремого витвору мистецтва — вік, дефіцит, популярність, спільнота та статус.

Топ-5 найдорожчих панків

Оскільки всього доступно 10,000 панків, конкуренція за володіння найрідкіснішими з них є жорсткою. В результаті це призвело до того що панки стали найдорожчими колекційними  NFT, які коли-небудь продавались. Ми склали список із 5 найдорожчих панків, з невеликою кількістю цікавих даних про них.

Завершальні думки

CryptoPunks — це революційне досягнення яке, можна сказати, і призвело до створення NFT сфери, такої якою вона є зараз. Ми не знаємо, як цей проєкт розвинеться у майбутньому, але точно знаємо, що ці панки залишаться з нами надовго. Їх популярність продовжує зростати, як і кількість нових NFT проєктів, безпосередньо натхнених панками.

Особливості функціонування ДАО. Різновиди систем управління DAO. Переваги та недоліки ДАО. Цілі функціонування DAO?

З розвитком Web3 і все більш масового впровадження технології блокчейн регулярно з’являються нові абревіатури, які потребують пояснення. Однією із таких абревіатур є ДАО (DAO), яка означає Децентралізована Автономна Організація.  

Для того, щоб повністю розібратись в особливостях ДАО, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проекту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО. 

Тож, DAO можна порівняти зі спільнотами для криптоентузіастів, які мають свої унікальні характеристики: вони зазвичай об’єднуються навколо спільної мети, наділяють кожного члена рівними повноваженнями приймати рішення та часто володіють значними фінансовими ресурсами, недоступними для традиційних клубів.

Засновники BitShares, Steemit, та EOS запропонували концепцію DAO у 2015 році, а потім Віталік Бутерін удосконалив її у 2016 році. Початкова ідея полягала у створенні повністю функціонуючої організації, позбавленої зайвих виконавчих розпоряджень, притаманних традиційних організацій. Тож, ДАО відрізняються від традиційних фінансових організацій відсутністю ієрархічної структури. Замість цього вони функціонують на основі прозорих правил, закодованих у програмному коді.

Особливості функціонування ДАО

Принцип роботи DAO полягає в тому, що учасники організації мають можливість голосувати за важливі для проєкту питання такі як інвестування, розподіл бюджету на розробку/маркетинг або розподіл прибутку. Голосування здійснюється за допомогою токенів проєкту.

У рамках DAO всі рішення ухвалюються колективно. Учасники можуть пропонувати покращення протоколу, і якщо вони отримують підтримку від спільноти у голосуванні, то вони втілюються в життя.

У цій моделі “керівником” виступає програмний код, але він не приймає рішення автономно. Рішення приймає комьюніті, а програма виконує доручення, якщо необхідна кількість токенів була віддана на голосуванні й запропоноване рішення було прийнято. Розробники не можуть вносити зміни без узгодження зі спільнотою. Цей підхід забезпечує демократичність та прозорість в управлінні. У майбутньому DAO може бути застосовано у різних галузях, від фінансового сектора до некомерційних організацій.

Різновиди систем управління DAO

У системах DAO існують два найпоширеніших типи управління, серед яких:

Також можна виділити дві структури функціонування DAO:

Такі різні типи управління в DAO дозволяють організаціям налаштовувати свою структуру та процеси з урахуванням особливостей та цілей спільноти, забезпечуючи більш демократичне та гнучке функціонування.

Для яких цілей функціонують DAO?

Наразі DAO використовуються для багатьох цілей, найрозповсюдженіші з яких інвестиції, благодійність, збір коштів, запозичення або купівля NFT. Наприклад, благодійне DAO може приймати пожертви від будь-кого в усьому світі, а учасники можуть вирішувати, як витрачати пожертви.

Чи можете ви уявити себе співвласником пісні, бо ви просто тримаєте криптовалюту у гаманці? У травні 2021 року Jenny DAO придбала свій перший NFT, оригінальну пісню Стіва Аокі та 3LAU. Це DAO у метавсесвіті, яке надає своїм учасникам часткове володіння придбаним NFT. Його учасники можуть контролювати купівлю NFT, а їх протокол Unicly контролює сховище, де зберігаються ці NFT.

Переваги та недоліки ДАО

Основні переваги DAO:

Недоліки DAO:

Завершальні думки

DAO пропонують всім охочим унікальні можливості для реалізації у технологічному світі. Відмова від ієрархічної системи та запровадження відкритої структури дозволяють учасникам вносити свої ідеї та пропозиції. Система голосування та правил реалізації, які визначені учасниками, сприяють зниженню організаційних конфліктів.

Зобов’язання внесення певної суми грошей перед внесенням змін стимулює користувачів ретельно оцінювати прийняті рішення та приймати ефективні рішення. Гарантована прозорість, що забезпечується блокчейном, є ще однією з найважливіших переваг. Кожен учасник має можливість приймати рішення щодо витрачання коштів та відстежувати їх використання.

Загалом DAO пропонує нову парадигму управління, засновану на децентралізації, демократії та прозорості. Це відкриває двері для широкої участі та співробітництва, а також знижує бар’єри у прийнятті управлінських рішень. Однак слід пам’ятати про можливі ризики та складнощі, пов’язані з розвитком та функціонуванням DAO, та проводити ретельний аналіз перед участю у таких проєктах.

Хто такий Beeple? Beeple. Найбільша фігура у сфері NFT. Mike Winkelmann (Майк Вінкельман). Найдорожча NFT

Кожна інновація в технологіях майже напевно має ім’я. Стів Джобс стояв за смартфоном, Білл Гейтс – за ПК, Сатоші Накамото — за Біткоїном, а Марк Цукерберг – за соціальними мережами.

Тож, ринок NFT явив цьому світу нове ім’я – Beeple, чиє мистецтво виходить за межі того, що здавалося нам можливим у цифровій сфері. Beeple – це художник, якому приписують створення витворів, які зрештою викликали бум NFT.

Хто такий Beeple?

Справжнє ім’я художника – Mike Winkelmann (Майк Вінкельман). Майбутня легенда народилась у 1981 році та виросла у невеликому містечку Норт-Фонд-дю-Лак, у штаті Вісконсін (США). У юні роки хлопець не планував стати творчою особистістю, а більше цікавився комп’ютерними технологіями. 2003-го закінчив Університет Пердью за напрямом інформатики.

Mike Winkelmann (Beeple)

Згодом любов до творчості взяла гору, і майбутній художник наполегливо зайнявся новою професією. Він витрачав багато часу на створення творчих проєктів та картинок. Після здобуття вищої освіти він не пішов працювати за фахом, а став графічним дизайнером. 

Пристрасть Майка до мистецтва виявилась настільки великою, що 1 травня 2007 року він розпочав свій нині легендарний проєкт «Everydays the first 5000», який зазвичай називають «Everydays». У цій подорожі Beeple заприсягся створювати по одному твору мистецтва щодня протягом 5000 днів поспіль. Без свят, без вихідних, без відпусток. Головна мета Майка Вінкельмана полягала в тому, щоб відточити свою прихильність до мистецтва, а також прокачати свої навички протягом усього процесу.

Тож, нашому герою працювати в одній програмі було не цікаво, і він щороку починав освоєння нової. Так Beeple шляхом постійної практики освоїв такі складні інструменти, як Cinema4D, OctaneRender, After Effects, Photoshop, Adobe Illustator, Houdini та інші. З таким знанням програм графіки та рендерингу Майка б із величезним бажанням забрала до себе будь-яка престижна фірма. Але він хотів працювати лише на себе, не забуваючи та про свої щоденні роботи «Everydays», якими займався в основному вечорами, не пропускаючи жодного дня, рахуючи день весілля, дні появи на світ двох дітей і навіть переїзду в іншу частину США.

Як Beeple став божевільно успішним?

Популярність та величезні доходи не прийшли до Майка моментально. Тривалий час його популярність та аудиторія росли, разом зі складністю його робіт серії Everydays. Beeple активно розвивав свої соцмережі, наприклад у його Instagram зараз понад 2.4 мільйони підписників. Серед брендів для яких щось створював Beeple, є такі відомі компанії як Apple, SpaceX, Coca-Cola, Nike та інші. Хоча подробиці співпраці з багатьма з них художник не розголошує. 

У 2018 році роботи Beeple були використані люксовим брендом Louis Vuitton як принти, були навіть створені аксесуари з LED-екранами, які демонстрували арти художника. Так про нього дізналася величезна аудиторія людей, які цікавляться люксовим одягом та відвідують бутіки Louis Vuitton. Також, до завоювання сфери NFT його праці виставлялися на концертах відомих співаків таких як Нікі Мінаж, Джастін Бібер та інших.

У 2020 році Майк повністю включився в індустрію NFT, швидко усвідомивши, що ця галузь є неймовірно перспективною. Він токенізував багато своїх робіт, які потім вони були продані за велику кількість криптовалют. Іноді Beeple робить дропи (виставляє на продаж свої NFT) буквально за безцінь (за $1), щоб покупець потім зміг їх продати за тисячі доларів. 

Кульмінація криптоуспіху Майка відбулася в березні 2020 року, коли він завершив і токенізував цифровий колаж із 5000 своїх робіт серії Everydays. Всі розуміли, що такий лот не буде проданий за дешево, адже Beeple далеко не маловідомий художник і його NFT вже продавалися за значні суми грошейі. Але ніхто не очікував на такий колосальний результат, як $69 мільйонів за колаж Everydays.

Everydays the first 5000

Сума космічна для цифрового мистецтва. Ще недавно могло б здатися, що вона могла б бути виручена тільки за твір Да Вінчі чи Ван Гога, або дуже відомого представника живопису. Але ні, адже ми живемо у світі вибухового зростання технологій, де можливо все. Сам художник спостерігав за перебігом аукціону через екран зі свого заднього двору, проводячи час із дружиною та дітьми. Сам він теж не очікував такого успіху від цього лота і публікував у мережі свою реакцію, типу «Це божевілля», на нулі, що ростуть, у сумі продажу. Так, за день Майк став найбагатшим цифровим художником в історії.

Коли Майка запитували про те, чи вважає він цю ціну справедливою, він відповів, що ціна може вважатися такою, оскільки так визначив ринок мистецтва, і нагадав про те, що це 14 років творчості. А 3 вересня 2021 року Beeple став людиною року в номінації «Maddox Gallery Artist» від журналу GQ.

Попри все це, Beeple веде досить скромний спосіб життя. Він живе у своєму будинку в Чарльстоні (Південна Кароліна, США) з дружиною та дітьми, а його стіни не прикрашені найдорожчими картинами всесвітньо відомих художників. Натомість на них два великі телевізори, які для фону показують новини без звуку та канали які він не перемикає. Пересувається Beeple на старенькій Тойота Королла. Все, тому що Beeple творить не заради особняків з меблями із золота та вертольотів з яхтами. Ця творчість заради демонстрації можливостей цифрового мистецтва, заради висловлювання своїх думок та поглядів, візуалізації своїх думок та фантазій і заради любові до творчості звичайно. 

Діджитал-галерея у Чарльстоні

Нещодавно, 11 березня 2023, Beeple та аукціонний дім Christie’s відкрили діджитал-галерею Beeple Studio у Чарльстоні. Саме тут художник Beeple створюватиме свої роботи, а також проводитиме освітні та розважальні заходи, присвячені цифровому мистецтву та Web3.

Для того, щоб глядачі повною мірою оцінили цифрове мистецтво, роботи демонструвалися на поверхні стін та колон. Всі екрани одночасно відтворювали відео та створювали цілісні композиції у просторому приміщенні.

Beeple Studio

Також до складу Beeple Studio входять галерея та експериментальний артпростір площею по 13 000 кв. футів. Творці проєкту планують використовувати усі приміщення для різних форматів презентацій діджитал-художників та громадських заходів, які неможливо провести на інших локаціях.

Наразі студія відкрита для гостей лише частково. Для відвідування Beeple Studio потрібно пройти попередню реєстрацію, вибравши один із запропонованих часових інтервалів.

Завершальні думки

Майк Вінкельманн став центральною фігурою цифрового мистецтва та NFT та їх уособленням. Це історія не про мільярдера від мистецтва, із золотими меблями та яхтами. Це історія про скромного хлопця з провінційного містечка, яке рухає вперед усю індустрію криптоарту і щодня займається творчістю, бо так сам для себе вирішив. Серія Everydays триває, а отже Beeple та NFT-ринок готують для нас ще багато неймовірного.

Що таке Bitcoin NFT

Технічно, блокчейн Bitcoin не підтримує те, що ми називаємо незамінними токенами (NFT). На додаток, мережа не підтримує інфраструктуру для децентралізованого зберігання даних, тому багатьом користувачам незрозуміло, як взагалі могли з’явитись Bitcoin NFT.

Що таке Bitcoin NFT?

Розробники проєкту Ordinals придумали, як створювати NFT у блокчейні біткоїна, і навколо нового тренду вже формується ринок. Ordinals дозволяє додавати невзаємозамінні токени (NFT) до транзакцій біткоїна, що фактично створює ринок NFT всередині найбільшої криптовалютної мережі.

Виникнення унікальних токенів стало можливим завдяки об’єднанню трьох технічних рішень для мережі Bitcoin:

Тож, Bitcoin NFT – це «надписи» записані через функцію OP_return і прикріплені через протокол Ordinals до конкретної, пронумерованої сатоші, що відстежується. Крім Bitcoin NFT ви також можете зустріти назви Ordinals та Artifacts.

При створенні Ординала всі прикріплені дані записуються в блокчейн, на відміну від Ethereum, де зображення NFT зберігається в хмарі або на серверах власника смарт-контракту. На додаток, Taproot кваліфікує «напис» як witness data, а плата за запис на блокчейн whitness data нижча, ніж стандартних даних транзакції, тому виробництво таких псевдо-NFT обходиться порівняно дешево.

Що вам необхідно для початку роботи з Ordinals

Звичайний BTC-гаманець не підтримує функціонал, необхідний для створення та відстеження Ординалів, тому, щоб взаємодіяти з унікальними монетами, вам знадобиться:

Зараз у розробці ще один сервіс – Ordinals Wallet. Планується що цей гаманець надасть весь функціонал для управління Ординалами зі зручним та зрозумілим інтерфейсом. Наразі, лише можна податись до списку очікування. Крім гаманця вам слід додати:

Основні операції з Ordinals

Тепер, коли ми маємо необхідний інструментарій для роботи, розгляньмо основні операції з Ординалами: створення, отримання та відправлення унікальних сатоші.

Створення Ordinals

Ринок Ординалів поки що на етапі зародження, а це означає, що у всіх є шанс створити колекцію та отримати всі переваги піонера в новому сегменті. Записати на блокчейн свій Ordinal з «написом» можна двома шляхами:

Передача Ordinals

Якщо створення нового Ординала це опціональний крок, який потрібен далеко не всім користувачам, то отримання та надсилання – маст-хев. Способів передати Ordinals на цей момент небагато:

Зараз набирає обертів саме другий метод, оскільки інтегрує ординали в розвинену NFT-інфраструктуру Ефіру. Відбувається це так:

  1. Власник Ординала створює сховище на Emblem і додає до нього сатоші з написом.
  2. Далі сховище виставляється продаж через колекцію Emblem на OpenSea.
  3. Користувач може викупити сховище на цьому маркетплейсі, а потім роздрукувати його та відправити вміст на свій гаманець BTC.

Виходить свого роду міст між Ethereum та Bitcoin. І хоча це не найзручніший спосіб передачі, багато користувачів віддають йому перевагу, через більше безпеку в порівнянні з іншими методами.

Переваги та недоліки Bitcoin NFT

Як масовий тренд Ординали існують трохи більше ніж місяць, тому поки що складно оцінити наслідки цієї технології для мережі Bitcoin. Сатоші з написами, що відстежуються, створюють переваги і труднощі для різних учасників ринку.

Серед переваг:

Серед основних проблем Ординалів:

Втім, поки що команда розробників Bitcoin Core не давала офіційних коментарів щодо поточної ситуації. Не виключено, що в Ординали можуть стати причиною нового конфлікту між розробниками, які прагнуть зберегти початкову концепцію Біткоїна та майнерами, які отримують прибуток від комісій.

Підсумки

Bitcoin NFT або Ординали — це сатоші, що відстежуються, до яких прикріплюється «надпис» — додаткова інформація у вигляді тексту або зображення. Самі сатоші при цьому залишаються взаємозамінними та можуть бути витрачені як звичайні монети, тому технічно не є NFT. Для взаємодії з Ординалами потрібен спеціальний гаманець та деякі технічні знання, тому новачкам може бути складно працювати у цьому сегменті.

Можливість записувати зображення в мережу Біткоїна фактично відкрила новий ринок, який поки що знаходиться в зародковому стані і не має інфраструктури. Попри це, ціни на багато біткоїн-колекцій вище ніж на Ethereum-аналоги, а ОТС-торгівля відкриває широкі можливості для спекуляцій на цьому ринку, тому заповзятливі криптани, що пропустили NFT-лихоманку на Ethereum, отримали другий шанс вирушити «на місяць».

Поки складно сказати чи довго з нами цей тренд і які наслідки він матиме для Bitcoin у довгостроковій перспективі, але якщо ви плануєте заробити на Ординалах — зараз саме час розпочати.

Децентралізовані додатки (dApps) — це цифрові додатки на основі смарт-контрактів, які працюють на блокчейнах, а не на централізованих серверах. Вони виглядають і працюють подібно до звичайних додатків та пропонують широкий спектр послуг і функцій від ігор до фінансів, соціальних мереж і т.д.

Як випливає з назви, dApps працюють у децентралізованих мережах. Хоча dApps можуть виглядати схожими на звичайні мобільні програми на вашому телефоні, їх серверна система відрізняється. Функціонування dApps залежить від смарт-контрактів в розподіленій мережі замість централізованої системи. Використання блокчейну дозволяє dApp обробляти дані через розподілені мережі та виконувати транзакції.

dApps також часто створюються з використанням платформи Ethereum, як, наприклад одна з найбільш відомих dApp Uniswap (DEX).

dApps схожі на звичайні додатки, оскільки вони використовують той самий інтерфейсний код для відтворення веб-сторінки (Front-End). Але внутрішній код dApp відрізняється. Це те, що робить dApps вільними від контролю однієї людини або організації.

Децентралізовані додатки мають такі загальні характеристики та ключові атрибути:

Не всі dApps працюють у стандартних веб-браузерах. Деякі можуть працювати лише на веб-сайтах із налаштованим кодом для відкриття конкретної програми.

Більшість dApps існує в мережі Ethereum. Він пропонує надійну інфраструктуру для розробників dApp. Але, із розвитком dApps розробники почали будувати їх на інших блокчейнах, зокрема BNB Chain (BNB), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), Cronos (CRO) тощо.

Переваги децентралізованих додатків (dApps)

Хоча інтерфейси dApps і традиційних програм можуть виглядати схожими, dApps пропонують численні переваги порівняно з їх централізованими аналогами. Наприклад, веб-додатки зберігають дані на централізованих серверах і один зламаний сервер може вивести з ладу всю мережу програми, зробивши її тимчасово або назавжди непридатною для використання. Централізовані системи також можуть постраждати від витоку або крадіжки даних, піддаючи ризику компанії та окремих користувачів.

dApps, навпаки, побудовані в розподілених мережах без центральної влади. Не маючи центральної точки входу, dApps менш вразливі до атак, що ускладнює зловмисникам злам мережі. Децентралізований характер dApps також означає, що користувачі можуть мати більше контролю над інформацією, якою вони обмінюються. Оскільки жодна компанія не контролює особисті дані користувачів, їм не потрібно надавати реальні особисті дані для взаємодії з DApp.  Натомість вони можуть використовувати криптогаманець для підключення до dApps і повністю контролювати, якою інформацією вони обмінюються.

Ще одна перевага dApps полягає в тому, що розробники можуть легко інтегрувати криптовалюти у свої основні функції, використовуючи смарт-контракти. Наприклад, dApps на Ethereum можуть використовувати ETH як платіж без інтеграції сторонніх постачальників платежів.

Використання децентралізованих додатків (dApps)

dApps можуть застосовуватися майже в будь-якій галузі, наприклад, у фінансах, іграх, медицині, управлінні та навіть у сховищі файлів. 

Наприклад, у фінансовому додатку dApp кредитори заробляють 100% своїх відсотків, на відміну від традиційних фінансів, оскільки немає посередника для оплати у вигляді фінансової установи.

Завдяки dApps кожен може користуватися фінансовими послугами без жодних центральних повноважень і підтримувати повний контроль над своїми активами. DeFi також може принести користь особам з низькими доходами, пропонуючи їм доступ до широкого спектра фінансових послуг за значно нижчою ціною.

Позики є найпопулярнішим видом фінансових послуг, які надають децентралізовані програми. DeFi dApps пропонують миттєве врегулювання транзакцій, мінімальні кредитні перевірки та можливість використовувати цифрові активи як заставу. Користувачі можуть мати більше гнучкості на ринках кредитування dApp. Наприклад, кредитори мають більше контролю над своїми позиками, вибираючи, який токен позичити та на якій платформі. Користувачі також можуть потенційно заробити 100% відсотків, отриманих від позики, оскільки їм не потрібно платити жодних посередницьких комісій.

Децентралізовані біржі (DEX) є ще одним важливим прикладом фінансових dApps. Такі платформи полегшують торгівлю, усуваючи посередників, таких як централізовані криптобіржі. Замість того, щоб передавати свої активи на біржу, вони торгують безпосередньо з іншим користувачем за допомогою розумних контрактів та гаманця користувача. Замовлення виконуються в мережі та безпосередньо між гаманцями користувачів. Оскільки DEX потребують менше обслуговування, вони зазвичай мають нижчі комісії за торгівлю порівняно з централізованими біржами. Деякі популярні DEX включають Uniswap, SushiSwap і PancakeSwap.

Інший кейс, додатки для соціальних мереж, що можуть мати вбудовану систему донатів, використовуючи свій токен. Користувачі можуть показувати рекламу та отримувати платежі у повному еквіваленті, напротивагу компанії посередника, яка бере додаткові відсотки.

В управлінні, dApps можуть надати користувачам змогу відігравати більшу роль в керуванні онлайн-організаціями, запроваджуючи механізм прийняття рішень, орієнтований на спільноту. За допомогою смарт-контрактів користувачі можуть створювати пропозиції для спільноти для голосування та анонімно віддавати свої голоси за пропозиції інших.

Однією з моделей децентралізованого управління є децентралізовані автономні організації (DAO). DAO можна вважати повністю автономними dApps, які використовують смарт-контракти для прийняття рішень без центральної влади. У них немає ієрархії.

Як під’єднатися до dApps?

Щоб взаємодіяти з програмою dApp, вам спочатку знадобиться гаманець, як-от MetaMask, Coinbase Wallet або Binance Chain Wallet, або інші. Для їх налаштування потрібно лише кілька хвилин. Деякі навіть пропонують мобільні версії для легкого доступу. Підключення можна виконати за декілька хвилин, як показано на прикладі dApp Open Sea.

Користувачу потрібно натиснути кнопку або розділ під’єднання гаманця та натиснути кнопку “Приєднати/Connect”. Після підключення необхідно надати доступ для dApp у вашому гаманці та обрати варіанти даних, якими юзер хоче ділитися з додатком.

Підсумки

dApps розширюють функціональні можливості Інтернету, вдосконалюючи звичайні програми за допомогою технології блокчейн. У майбутньому децентралізовані програми можуть вивести на ринок ще більше інноваційних варіантів використання. Як повідомляє DappRadar, до першого кварталу 2022 року dApps використовували майже 2,4 мільйона активних користувачів щодня, і очікується, що інтерес користувачів буде постійно зростати.

MetaMask — це програмний криптовалютний гаманець у вигляді додатка у браузері (Google Chrome, Firefox, Edge або Brave) або додатку на мобільному пристрої (IOS або Android), який базово використовується для взаємодії з блокчейном Ethereum.

MetaMask дозволяє користувачам зберігати криптовалютні активи, надсилати та отримувати криптовалюти та токени на основі Ethereum або інших мереж, а також безпечно підключатися до децентралізованих програм через веббраузер або мобільний додаток.

За даними Bloomberg, станом на листопад 2021 року браузерне розширення MetaMask налічувало понад 21 мільйон активних користувачів щомісяця (джерело).

Гаманець MetaMask — це універсальний продукт на ринку, який підтримує декілька блокчейн-протоколів. Окрім підтримки понад 450,000 монет за протоколом Ethereum, користувачі також можуть зберігати невзаємозамінні токени (NFT) у гаманці та підключати їх до ресурсів, таких як OpenSea.

Мої гроші вже лежать на біржі, для чого мені гаманець?

MetaMask – потужний інструмент для роботи в децентралізованих мережах, роботі з децентралізованими додатками (dApps), найкращий у своєму сегменті гаманець з надзручним мобільним додатком і синхронізацією десктоп/мобайл, та характеристиками безпеки користувачів. Все вищезазначене схиляє користувачів до збереження своїх активів саме на гаманці на противагу централізованим біржам.
Також, час від часу, біржі можуть проводити технічні роботи, які унеможливлюють вивід коштів, або переказ токенів на інші рахунки/мережі, чого немає у гаманців, що зазвичай працюють стабільно.
Загалом, гаманці зарекомендували себе як надійне місце для збереження та роботи з активами, внаслідок чого отримали популярність та довіру від користувачів. 

Як встановити та використовувати MetaMask? Ініціалізація гаманця

Щоб почати використовувати гаманець, вам потрібно встановити додаток для браузера (*використовуємо Google Chrome) або встановити додаток на мобільний.

Після успішної інсталяції, натисніть кнопку «Почати» у діалоговому вікні, що з’явиться. 

Це призведе до опції «Створити гаманець» (Create a Wallet). Також, ви можете імпортувати наявний гаманець, у разі якщо ви вже користувалися додатком (Досвідчений користувач).

Далі вам буде запропоновано створити пароль. MetaMask вважає надійним паролем щонайменше вісім символів, включаючи літери, цифри та символи. Натисніть «Створити» (Create), а потім запишіть Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яка містить 12 слів.Надійно збережіть Secret Recovery Phrase

Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. (або ж сід-фраза), буде вашим єдиним способом відновлення гаманця у випадку, якщо ви забудете свій пароль, ваш пристрій пошкодиться або якщо ви захочете відкрити MetaMask на іншому пристрої. Натискання кнопки «Далі» (Next) переведе вас на сторінку підтвердження Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яку рекомендовано зберегти або записати будь-яким доступним способом (Рекомендуємо зберігати фразу у надійних місцях, на кшталт планера. Додатки для збереження паролів можуть буди не надто надійними, які призведуть до доступу до гаманця третіми особами).

Після успішного підтвердження, процес налаштування перенесе вас на останню сторінку, де ви натиснете «Все готово» (All Done) для завершення процесу налаштування. Таким чином, ви автоматично ввійдете у систему, та станете готовим до взаємодії екосистемою Ethereum.


Відео гайд створення гаманця Metamask: youtube.com/watch?v=GNPz-Dv5BjM


Як поповнити гаманець Metamask?

Для поповнення нового гаманця, достатньо скопіювати адресу у центральній частині додатку та відправити токени з будь-якої централізованої біржі, або іншого гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Будьте уважні! Мережа адрес має співпадати! В іншому разі, токени будуть втрачені назавжди.

Також, користувачі мають змогу купити токени у декілька кліків у самому додатку Metamask за допомогою кредитної карти, Apple Pay, Google Pay або Samsung Pay та банківського переказу.


Як працює Swap? 

Користувачі можуть обмінювати токени безпосередньо з робочого столу або мобільного гаманця у Metamask.
Для початку, знайдіть та натисніть кнопку зі стрілками під назвою «Swap».
Далі оберіть токен, який ви готові «обміняти», використовуючи меню, що розкривається, нагорі екрана. Далі оберіть наступний токен, який ви хочете придбати, у другому меню, що розкривається. Swaps аналізує всі децентралізовані біржі токенів та протоколи обміну токенів, щоб знайти для вас найбільш вигідний курс обміну. 


Вартість і комісії у Metamask

Користувачі сплачують комісію за свої транзакції, яка генерується залежно від того, наскільки швидко потрібно обробляти обмін. Metamask шукає найкращий варіант найдешевшої комісії с базовою швидкістю. Швидкість кожної транзакції потребує різної суми плати за здійснення транзакції. “Swap” у Metamask забезпечують найкращі ціни та автоматично визначають найбільш ефективну опцію для кожної угоди.З користувачів також стягуватиметься комісія за обслуговування в діапазоні від 0,3% до 0,875% за будь-які обміни.

Безпека та конфіденційність Metamask. Чи надійний криптогаманець?

Багато в чому підхід MetaMask до безпеки полягає в анонімності користувачів, а не традиційних заходах безпеки. Оскільки програмне забезпечення не є конфіденційним, MetaMask не зберігає жодних даних користувачів. Натомість гаманці захищені паролем, створеним користувачем під час налаштування, біометричними даними на мобільних пристроях і відновленими за допомогою унікальної Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. з 12 слів. Технічна підтримка не може допомогти користувачам відновити їхні паролі, що робить Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. ще більш важливою. Якщо користувач втрачає Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., він ризикує назавжди втратити доступ до свого гаманця.

Яку криптовалюту/мережі/токени підтримує Metamask? 

Metamask підтримує будь-яку мережу, сумісну з мережею Ethereum, наприклад мережі BNB Chain, Cronos і Avalanche. Вам потрібно буде вручну додати ці мережі у свій гаманець Metamask на основі документації, наданої кожною мережею. Мережею за замовчуванням для всіх гаманців Metamask є Ethereum Mainnet. Однак ви також можете вручну під’єднати Metamask до інших блокчейн-мереж, таких як: Polygon, Fantom, BNB Chain, Avalanche, Arbitrum, Cronos, Harmony ONE, Velas, HECO, xDAI.

Відповідно майже усі токени, що знаходяться на вищевказаних мережах, підтримуються гаманцем Metamask Wallet*


Мобільна версія MetaMask

Щоб використовувати MetaMask на Android або iOS, вам потрібно завантажити мобільний додаток MetaMask або у Google Store для Android, або в App Store для iOS та слідувати вказівкам.

Для користувачів iOS мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут. Для користувачів Android мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут.

Мобільна версія дозволяє синхронізувати мобільний додаток та вебверсію для миттєвого доступу до криптоактивів, виконання транзакцій та інших операцій з криптогаманцем з мобільного девайсу, що робить Metamask одним з найкращих продуктів із сегмента криптогаманців.

Introducing Metamask Mobile: youtu.be/-bk0Ibnk1As

Саммарі 

Завдяки своїй простоті, доступності на різних пристроях, інтеграції з веб-сайтами обміну та NFT, а також підтримці тисяч токенів у кількох блокчейнах легко зрозуміти, чому MetaMask є популярним гаманцем. На більшості сайтів використання гаманця вимагає не більше ніж виконання підказок для надсилання та отримання криптовалюти або торгівлі NFT в Інтернеті. Початківці оцінять можливість негайно придбати, використовувати та обміняти Ethereum, тоді як більш досвідчені користувачі отримають задоволення від коригування своїх максимальних комісій за газ, щоб зменшити витрати на роботу в блокчейні.

FAQ

Як встановити MetaMask?

Перейдіть на MetaMask.io та натисніть кнопку «Завантажити», яка переведе вас у відповідний магазин, щоб завантажити розширення або програму на основі пристрою та браузера, які ви використовуєте.

Як внести / отримати / відправити  ETH або будь-які інші токени?

На мобільному телефоні натисніть кнопку «Надіслати» на головній сторінці або натисніть «Отримати», щоб показати свій QR-код, скопіювати свою адресу або подати запит на оплату. На розширення ви також можете надіслати, натиснувши кнопку «Надіслати». Щоб отримати кошти, скопіюйте свою публічну адресу та вставте її на платформу, з якої ви надсилаєте, або поділіться нею з відправником.

Чи потрібна криптовалюта для використання MetaMask?

Ні. Але, наявність криптовалют у вашому гаманці MetaMask дозволить вам інвестувати, торгувати, грати в ігри, володіти унікальними цифровими предметами (предметами колекціонування NFT) і багато іншого.

Як мені перенести наявні ETH або будь-які інші токени в MetaMask?

Ви можете надсилати ETH і токени з іншого гаманця на новий обліковий запис MetaMask. Просто скопіюйте свою нову адресу MetaMask і перейдіть до наявного гаманця або біржі, щоб надіслати кошти на нову адресу гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Чому я не бачу своїх токенів?

Можливо, вам знадобиться додати адресу токена до MetaMask вручну, щоб побачити його.

Чи підтримує MetaMask NFT?

Так. На головному екрані вашого гаманця є вкладка «NFT».

Я користувач розширення MetaMask. Як мені використовувати той самий гаманець у MetaMask Mobile?

Ви можете використовувати той самий гаманець MetaMask як Mobile, так і вебверсію.Просто встановіть MetaMask і імпортуйте наявний гаманець за допомогою секретної фрази відновлення.

⚠️ Імпорт наявного гаманця в нову інсталяцію розширення та/або програми MetaMask є єдиним випадком, коли вам потрібно буде ввести Secret Recovery Phrase для відновлення. Якщо будь-яка програма чи розширення несподівано просить у вас секретну фразу відновлення, переконайтеся, що ви перебуваєте в потрібному місці.


Що таке NFT?

NFT – це невзаємозамінний цифровий актив, який представляє реальні об’єкти, такі як мистецтво, музика, ігрові елементи та відео. NFT може мати попит, тому що він був створений відомим художником або складений музикантом світового рівня. NFT також може бути корисним у грі або необхідним для завершення колекції. Загалом, цінність NFT залежить від його автентичності та рідкості. Їх купують і продають в Інтернеті, часто за допомогою криптовалюти, і, як правило, вони створюються та існують за допомогою блокчейн-технології.

Незважаючи на те, що вони існують з 2014 року, зараз NFT набувають популярності, оскільки вони стають все більш вживаним способом купівлі та продажу цифрових творів мистецтва.

Відомий цифровий художник Майк Вінклеманн, більш відомий як «Beeple», створив композицію з 5,000 щоденних малюнків – мабуть, найвідоміший NFT 2021 року “EVERYDAYS: The First 5,000 Days”, який був проданий на Christie’s за рекордні 69,3 мільйона доларів.

Отже, чим NFT відрізняється від криптовалюти? NFT – це невзаємозамінний токен. Зазвичай, він створюється з використанням тих самих технологій, що й криптовалюта, як-от Bitcoin або Ethereum, але на цьому подібність закінчується.

Фізичні гроші та криптовалюти є «взаємозамінними», тобто їх можна торгувати або обмінювати один на одного. Вони також однакові за вартістю — один долар завжди коштує рівно стільки ж, як і інший долар; один біткоїн завжди дорівнює іншому біткоїну.

Вартість NFT залежить від того, що він представляє. Коли справа йде до крипто-мистецтво, воно дуже схоже на будь-який інший вид мистецтва. Важливим є те хто його створив, художня цінність твору і те, наскільки він може мати попит серед інших колекціонерів.

NFT-сфера унікальна тим, що її токени є невзаємозамінними. Кожен з них має цифровий підпис, який унеможливлює обмін NFT або порівняння одного з іншим. Зокрема, більшість NFT існують та зберігаються в блокчейні Ethereum, хоча й інші блокчейни також підтримують технологію NFT.

NFT створюється або «карбується» з цифрових об’єктів, які представляють як матеріальні, так і нематеріальні предмети, зокрема: витвори графічного мистецтва, GIF-файли, відео, предмети колекціонування, віртуальні аватари, скіни відеоігор, дизайнерські кросівки, музика тощо. Навіть твіти! Співзасновник Twitter Джек Дорсі продав свій перший твіт як NFT за понад 2,9 мільйона доларів.

За своєю сутністю, NFT схожі на фізичні предмети колекціонування, проте у цифровій формі. Тому замість того, щоб придбати та повісити на стіну фізичну картину, покупець отримує цифровий файл зображення.

Володар NFT отримує виключні права власності на відповідний цифровий об’єкт. Завдяки тому, що NFT побудовані на технології блокчейну, будь-хто може перевірити кому належить право власності; а володар NFT може передати токен (право власності на NFT-токен) іншій особі. Автор NFT може зберігати конкретну інформацію в метаданих NFT. Наприклад, художники можуть підписувати свої твори мистецтва, включивши свій підпис у файл.

Якщо ви хочете створити власну колекцію NFT, вам потрібно буде отримати цифровий гаманець, який дозволить зберігати NFT та криптовалюти. Ймовірно, вам доведеться придбати певну криптовалюту, наприклад ETH, залежно від того, які валюти приймає автор NFT та на якому блокчейні побудований маркетплейс. Після того, як ви налаштуєте та поповните свій гаманець, ви можете купувати NFT. На даний момент найбільшими маркетплейсами NFT є:

Хоча наведені вище платформи є популярними та тисячі творців і колекціонерів ними користуються, переконайтеся, що ви ретельно провели дослідження та свідомо вирішили купувати NFT. Оскільки, час від часу, деякі художники стають жертвами імітаторів, які роблять репліку NFT, і продають копі під виглядом оригіналу. Такі NFT не мають жодної цінності.