Що таке майнінг криптовалют? Яку криптовалюту вибрати для майнінгу?. Майнінг Пули. Державні програми майнінгу. Можливі проблеми та ризики майнінгу

Напевно, ви не раз чули це слово, але щоразу не розуміли його значення. Це слово перекладається з англійської як «видобуток корисних копалин». У цій статті розберемо, що таке майнінг, у чому суть процесу, а також торкнемося інших аспектів майнінгу. 

Що таке майнінг?

Майнінг — це видобуток криптовалют. Але, напевно, з цього визначення вам нічого не зрозуміло. Тому трохи перефразуємо його: майнінг — це підтвердження транзакцій у мережі Блокчейн.

Транзакції — це операції, тобто переказ коштів. Наприклад, ви переказуєте кілька біткоїнів вашому другу — це транзакція. Така операція у сфері криптовалют не може виконатись просто так. Щоб переказ здійснився, транзакцію необхідно підтвердити. Саме цим і займаються майнери. А сам процес підтвердження транзакцій називається майнінгом.

По суті, власник комп’ютера, використовуючи його ресурси для роботи віртуальної платіжної системи, здійснює збір та обробку інформації про операції, що проводяться наразі з криптовалютою. Чим більша кількість майнерів і, відповідно, ресурсів комп’ютерів, бере участь у процесі, тим надійніша та стабільніша робота системи.

У чому суть майнінгу?

Підтвердження транзакцій – це внесення даних про операцію до нового блоку. Як тільки дані буде внесено, транзакція буде виконана (тобто переказ буде виконано). Потім формуватимуться такі блоки, але вже для наступних транзакцій. Побудовані блоки нікуди не зникнуть, їх не можна змінити, вони залишаться назавжди – саме так формується ланцюжок (chain) блоків (block) або Блокчейн.

Кожен блок формується шляхом обчислення спеціального ключа (хеша). Цей ключ призначений для захисту вмісту блоку (тобто даних про транзакцію). Завдяки тому, що є ключ, ніхто не зможе видалити блок або змінити інформацію, записану в ній.

Суть майнінгу в тому, що знайти цей ключ — непросте завдання. За її рішення борються десятки майнерів — хто перший знайде ключ, той і отримує винагороду (у вигляді певної кількості монет, які учасники транзакції «закладають» ще під час операції як комісію). А першим ключ знаходить той, хто має потужніше обладнання для майнінгу.

Майнінг Пули

Важливий фактор функціонування Біткоїна – це система рандомного розподілу крипти, що випускається. Для врівноваження процесу майнінгу було створено сервіси, майнінг-пули.

Якщо взяти окремого користувача, його обчислювальних потужностей може не вистачати для знаходження блоків у блокчейні Біткоїна. Завдяки майнінг-пулам стало можливим під’єднатися до процесу видобутку крипти навіть із незначними потужностями.

Обчислювальні потужності користувачів підсумовуються, у результаті виходить великий пул, що видобуває монети ефективніше. Саме через легший вхід на ринок майнінгу, цей спосіб видобутку набув широкого поширення.

Державні програми майнінгу

Сьогодні майнінг стає цікавим і для держав. Є багато країн, де цю сферу віддали підприємцям, повністю її узаконивши. Навіть у КНДР, де видобуток криптовалюти став важливим фактором економіки.

У 2022 році через політичну ситуацію та високу інфляцію по всьому світу люди стали більше цікавитися криптовалютами. Уряди почали регулювати процес видобутку, а чиновники розвинених країн уже намагалися просунути законопроєкт щодо впровадження державних майнінг-програм. Звичайно, сьогодні ці плани ще не втілені повністю, але процес уже запущено.

Перспективи майнінгу

Майнінг залишається популярним, хоч видобуток крипти і стає складнішим. Через зростання числа учасників процесу видобутку зростає і конкуренція у боротьбі за блок. У результаті необхідна потужність, щоб отримати перевагу, зростає. Так що майнінг на відеокартах майже невигідний на багатьох монетах, а ASIC (пристрій для майнінгу, який і виконує обчислювальні операції в спробах знайти цей заповітний ключ) коштує дорого. Майнінг, у середньому, поступово втрачає рентабельність.

Також у світі з’явилася тенденція появи демократичних криптовалют без можливості майнінгу. Нові токени випускаються відразу, унеможливлюючи процес видобутку.

Яку криптовалюту вибрати для майнінгу?

Знайти відповідь на питання, яку віртуальну валюту найвигідніше майнити, досить складно. Річ у тому, що ринок криптовалюти був сформований лише останніми роками. Він постійно змінюється, крім того, регулярно з’являються нові види віртуальних валют. Усе це робить більш-менш точне прогнозування подальшого розвитку ситуації вкрай складним.

Однак, з кожним роком самостійним майнерам стає все важче отримувати прибуток, займаючись «видобуванням» найбільш розкручених криптовалют, наприклад, BTC або ETH. Тому має певний сенс звертати увагу на менш популярні види віртуальної валюти. Для цього підійдуть і старі, непридатні для BTC ферми на відеокартах та експериментальні машини лише з 2–3 відеокартами.

Дрібні майнери фокусуються на нових криптовалютах з великим потенціалом зростання та низькою складністю видобутку. Якщо майнінг-ферма для Bitcoin за замовчуванням вимагає витрат у 50 000$ або більше, майнінг інших токенів може починатися від 1000$.

Можливі проблеми та ризики майнінгу

По суті, проблеми лише дві.

Правовий статус. Він відрізняється у різних країнах. Є території, де майнінг легальний, там майнери сплачують невеликий податок та спокійно працюють. Але є країни, де видобуток крипти спочатку був нібито легальним, а потім його заборонили. Немає чіткого законодавства та ясності ситуації, у тому числі й в Україні.

Це стримує крипто-індустрію від подальшого зростання.

Довіра до крипти. Зараз довіра трохи похитнулася. У 2022 році стався крах двох стейблкоїнів, а також було розкрито деякі злочини, пов’язані з криптою. Також ще з 2017 року стало зрозуміло, що великий процент ICO є шахрайськими проектами.

Рівень довіри визначає ступінь ентузіазму, оптимізму та бажання купувати той же Біткоїн. Якщо довіри не буде, криптовалюта може впасти критично сильно, навіть якщо йдеться про Bitcoin. Слід зазначити, що падіння Біткоіна зазвичай викликає падіння інших криптовалют на ще більший відсоток, ніж у BTC.

Як майнінг нагріває планету

Майнінг криптовалюти негативно впливає на довкілля. Майнінг-устаткування по всьому світу споживає величезну кількість електрики. Вчені Кембридзького університету підрахували, що на майнінг йде 121,36 терават-годин (ТВт·год) на рік. Для порівняння, енергоспоживання Нідерландів складає 108 ТВт·год на рік.

Негативний вплив на природу можна скоротити: наприклад, використовувати для майнінгу альтернативні джерела енергії — гідроенергетику та сонячні батареї, а енергію, яка викидається внаслідок роботи майнінгових ферм, спрямовувати на обігрів довколишніх об’єктів. Наразі критерію вуглецевої нейтральності відповідає 39% майнінг-ферм, майже вдвічі менше, ніж було у 2019 році.

Що таке ноди?

Ноди (від англ. node – “вузол”) – це комп’ютери, які підключені до певної мережі, наприклад, мережі Біткоїн, що забезпечують її функціонування. Якщо бути точним, ноди – це програмне забезпечення, що дозволяє взаємодіяти з мережею. Ноди виконують важливу роль у блокчейні, а саме – підтвердження транзакцій та блоків, перевірку блоків і, таким чином, забезпечення безпеки та безвідмовної роботи мережі.

Ноди поділяються на звичайні та майстер-ноди. Майстер-ноди є не у всіх блокчейнах. Наприклад, у Біткоїні таких немає, а в блокчейні Dash – є. Майстер-ноди – це вузли в деяких блокчейнах, які виконують додаткові функції та отримують за це винагороду. Користувачі завантажують собі весь блокчейн та спеціальне ПЗ, щоб стати майстер-нодою.

Звичайні ноди, як у біткоїну, поділяються на повні та полегшені.

Повні ноди – це вузли, у яких є копія всього блокчейна. Наприклад, щоб функціонувати в мережі біткоїну, на повній ноді повинен бути скопійований весь блокчейн BTC, причому він постійно синхронізуватиметься з мережею і записуватиме нові блоки. 

Полегшені ноди, на відміну повних, неспроможні самі перевіряти валідність транзакцій та блоків. Вони лише завантажують заголовки і можуть лише перевірити, чи включена дана транзакція в блок. Інакше кажучи, полегшені ноди звертаються до повних задля перевірки даних, тобто їх робота залежить від повних нод.

Чи одержують власники нод винагороду за свою роботу?

У мережі Біткоїн – ні. У цій мережі заробляють лише майнери за виконання обчислень. Запуск та експлуатація своєї ноди не приносить доходу. Ethereum створювався на консенсус алгоритмі Proof of Work, як і Біткоїн, але з переходом на Eth 2.0, систему Proof of Stake, з’являться ноди валідаторів, які будуть отримувати винагороду.

То навіщо тоді запускати свою повну ноду, якщо з неї не отримаєш прибуток?

По-перше, ноди запускають ентузіасти мережі, тим самим підвищуючи стійкість до збоїв та безпеку всього ланцюжка. Чим більше нод, тим важче «обдурити» мережу і тим вона більш стійка.

По-друге, ті люди (і організації), які проводять багато транзакцій, зацікавлені покладатися у перевірці своїх переказів на себе, а не на інших учасників мережі. Собі довіряють більше, ніж іншим, тож і запускають власні ноди.

І по-третє, повні ноди можуть брати участь у голосуванні щодо подальшого розвитку мережі (хардфорки, софтфорки тощо).

Все сказане вище відноситься до біткоїну. А як справи з другою криптовалютою – ethrereum?

У Ethereum є ноди таких видів: повні, неповні та архівні. Перші дві ноди аналогічні до таких, як у BTC. Архівні ноди – це повні ноди, які зберігають архів історичних станів блокчейну. За допомогою архівних нод можна дізнатися інформацію щодо будь-якого блоку в ланцюжку в будь-який момент часу. Повні ж ноди зберігають усю інформацію в блокчейні, але історичні стани не записують.

З переходом на ETH 2.0Ethereum 2.0 - також відомий як ETH2, є оновленням блокчейну Ethereum. Оновлення спрямоване на підвищення швидкості, ефективності та масштабованості мережі Ethereum за допомогою переходу від консенсусу Proof-of-Work до консенсусу Proof-of-Stake у мережі з’являться ноди валідаторів – це ноди, в які будуть поміщені токени ETH та які виконуватимуть роль перевірки транзакцій згідно з консенсусом Proof-of-Stake. Щоправда, щоб «підняти» таку ноду, знадобиться 32 ETH (~$50,000 на момент написання статті).