Інфраструктура для блокчейнів Polkadot або блокчейн рівня 0. Історія створення мережі Polkadot. Управління Polkadot.

Існує безліч блокчейнів, таких як Bitcoin, Ethereum, Avalanche, Solana та інші. Всі вони вирішують певні завдання та мають своє практичне застосування, проте їх несумісність є головною проблемою, яка не дозволяє досягти масового поширення у світі. Саме цю проблему намагається вирішити Polkadot.

Історія створення мережі

За створенням Polkadot стоїть Гевін Вуд, знакова фігура у світі криптовалют. Він був співзасновником Ethereum, першим технічним директором та головним розробником. Саме він розробив код для першої реалізації Ethereum, написав її офіційну специфікацію та створив мову програмування Solidity.

На початку 2016 року Вуд залишив Ethereum, щоб зайнятися своїм проєктом. За словами Вуда, ідея Polkadot виникла влітку 2016 року, коли він очікував на технічну документацію про шардінг Ethereum 2.0. Спільно з розробником Мареком Котевичем він розпочав роботу над “шардованою” версією Ethereum і до жовтня 2016 року він представив першу чорнову версію whitepaper Polkadot.

Влітку 2017 року Вуд та розробник Пітер Чабан заснували некомерційну організацію Web3 Foundation, покликану сприяти розробці протоколів програмного забезпечення децентралізованого інтернету. А вже у листопаді 2018 року відбувся реліз платформи для запуску блокчейнів Substrate – інструмента, який був мав прискорити розвиток Polkadot та дати корпоративним користувачам можливість швидкого запуску розподілених реєстрів.

Одним із перших завдань Web3 Foundation став контроль коштів, зібраних у ході ICO Polkadot, яке відбулося у кінці 2017 року. Тоді, проєкт залучив приблизно $145 млн, продавши 5 млн токенів DOT. Попри таку кількість зібраних коштів їх не вистачило на розробку. Тому у червні 2019 року Web3 Foundation продала ще 500 тисяч токенів DOT, а наприкінці липня 2020 року Web3 Foundation провела приватний продаж токен, зібравши $43,6 млн.

У травні 2020 року Polkadot був офіційно запущений, а власний токен платформи, DOT, став доступним для торгівлі. Як один з найперспективніших проєктів у блокчейн галузі, Polkadot був швидко прийнятий першопроходцями та ентузіастами. Запуск викликав великий ажіотаж, оскільки Polkadot пропонував унікальну архітектуру, спосіб керування та взаємодії між учасниками мережі.

Як влаштований Polkadot?

Polkadot – це перший повністю сегментований блокчейн, який іноді називають Layer 0 за його структуру, що об’єднує різні блокчейни. Він є базовим шаром і забезпечує сумісність безлічі окремих блокчейнів, які називаються парачейнами, та дозволяє передавати будь-які дані (не лише токени) між ними. 

Polkadot забезпечує високий рівень масштабованості завдяки взаємодії парачейнів у безпечному середовищі. Проєкт захищений алгоритмом консенсусу GRANDPA, який є критично важливим для органічного функціонування блокчейну. З його допомогою вузли мережі синхронізуються та узгоджують режим подальшої роботи.

Структура Polkadot

В основі Polkadot лежить релейний ланцюг (Relay Chain), за допомогою якого парачейни з’єднуються та можуть співпрацювати один з одним. Polkadot поєднує мережу блокчейнів з мостами (Bridges), які забезпечують зв’язок із зовнішніми блокчейнами, які не підтримують протокол Polkadot. Також у мережі є Parathreads — це за своєю суттю теж саме, що й парачейни, проте вони мають модель взаємодії pay-as-you-go, що застосовується для економії коштів, якщо не потрібний постійний зв’язок з Polkadot, а достатньо одноразових звернень до мережі.

Polkadot також має тестову мережу під назвою Kusama, яка є полігоном для всіх парачейнів, оновлень і всього іншого, що згодом з’являється на Polkadot. Можна сказати, що Kusama діє як свого роду пісочниця для розробників, які бажають протестувати ранні версії нових проєктів Polkadot.Тільки на відміну від звичайних тестнетів, Kusama це повноцінний блокчейн зі своїм токеном KSM, який коштує грошей та торгується на біржах. Тому тестування на Kusama – заняття для тих, хто має серйозні наміри.

Управління Polkadot

Polkadot використовує складний механізм управління, який дозволяє йому поступово розвиватися відповідно до побажань зацікавлених сторін.  Усі зміни у протоколі мають бути узгоджені на референдумах. Референдум — це проста схема голосування, заснована на стейкінгу токенів DOT. Референдум відбувається коли є конкретна пропозиція, яка набуває форми виклику привілейованої функції під час виконання.

Референдум можна розпочати одним із кількох способів:

Будь-хто може запропонувати референдум, заблокувавши мінімальну кількість токенів DOT на певний період. Якщо хтось згоден із пропозицією, він може внести токени для його підтримки — ця дія називається схваленням. Пропозиція з найбільшим обсягом гарантованої підтримки буде обрана для референдуму у наступному циклі голосування.

Якщо ми вже згадали токен DOT, розгляньмо його основні функції:

Завершальні думки

Polkadot – це блокчейн нового покоління. Попередній проєкт Гевіна Вуда та Віталіка Бутеріна, Ethereum став зробив великий прорив у сфері криптовалют. Polkadot своєю чергою дозволяє створювати мережі інших проєктів на основі свого блокчейну, що є наступним кроком переходу до епохи Web 30.

Стабільна та надійна мережа разом із дотриманням дорожньої карти сприяють перспективному сценарію для проекту. З точки зору технології та економічної цінності Polkadot є однією з найгеніальніших інновацій блокчейн індустрії, а наступне десятиліття буде вирішальним для оцінки його фактичних можливостей мережі.

Особливості функціонування ДАО. Різновиди систем управління DAO. Переваги та недоліки ДАО. Цілі функціонування DAO?

З розвитком Web3 і все більш масового впровадження технології блокчейн регулярно з’являються нові абревіатури, які потребують пояснення. Однією із таких абревіатур є ДАО (DAO), яка означає Децентралізована Автономна Організація.  

Для того, щоб повністю розібратись в особливостях ДАО, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проекту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО. 

Тож, DAO можна порівняти зі спільнотами для криптоентузіастів, які мають свої унікальні характеристики: вони зазвичай об’єднуються навколо спільної мети, наділяють кожного члена рівними повноваженнями приймати рішення та часто володіють значними фінансовими ресурсами, недоступними для традиційних клубів.

Засновники BitShares, Steemit, та EOS запропонували концепцію DAO у 2015 році, а потім Віталік Бутерін удосконалив її у 2016 році. Початкова ідея полягала у створенні повністю функціонуючої організації, позбавленої зайвих виконавчих розпоряджень, притаманних традиційних організацій. Тож, ДАО відрізняються від традиційних фінансових організацій відсутністю ієрархічної структури. Замість цього вони функціонують на основі прозорих правил, закодованих у програмному коді.

Особливості функціонування ДАО

Принцип роботи DAO полягає в тому, що учасники організації мають можливість голосувати за важливі для проєкту питання такі як інвестування, розподіл бюджету на розробку/маркетинг або розподіл прибутку. Голосування здійснюється за допомогою токенів проєкту.

У рамках DAO всі рішення ухвалюються колективно. Учасники можуть пропонувати покращення протоколу, і якщо вони отримують підтримку від спільноти у голосуванні, то вони втілюються в життя.

У цій моделі “керівником” виступає програмний код, але він не приймає рішення автономно. Рішення приймає комьюніті, а програма виконує доручення, якщо необхідна кількість токенів була віддана на голосуванні й запропоноване рішення було прийнято. Розробники не можуть вносити зміни без узгодження зі спільнотою. Цей підхід забезпечує демократичність та прозорість в управлінні. У майбутньому DAO може бути застосовано у різних галузях, від фінансового сектора до некомерційних організацій.

Різновиди систем управління DAO

У системах DAO існують два найпоширеніших типи управління, серед яких:

Також можна виділити дві структури функціонування DAO:

Такі різні типи управління в DAO дозволяють організаціям налаштовувати свою структуру та процеси з урахуванням особливостей та цілей спільноти, забезпечуючи більш демократичне та гнучке функціонування.

Для яких цілей функціонують DAO?

Наразі DAO використовуються для багатьох цілей, найрозповсюдженіші з яких інвестиції, благодійність, збір коштів, запозичення або купівля NFT. Наприклад, благодійне DAO може приймати пожертви від будь-кого в усьому світі, а учасники можуть вирішувати, як витрачати пожертви.

Чи можете ви уявити себе співвласником пісні, бо ви просто тримаєте криптовалюту у гаманці? У травні 2021 року Jenny DAO придбала свій перший NFT, оригінальну пісню Стіва Аокі та 3LAU. Це DAO у метавсесвіті, яке надає своїм учасникам часткове володіння придбаним NFT. Його учасники можуть контролювати купівлю NFT, а їх протокол Unicly контролює сховище, де зберігаються ці NFT.

Переваги та недоліки ДАО

Основні переваги DAO:

Недоліки DAO:

Завершальні думки

DAO пропонують всім охочим унікальні можливості для реалізації у технологічному світі. Відмова від ієрархічної системи та запровадження відкритої структури дозволяють учасникам вносити свої ідеї та пропозиції. Система голосування та правил реалізації, які визначені учасниками, сприяють зниженню організаційних конфліктів.

Зобов’язання внесення певної суми грошей перед внесенням змін стимулює користувачів ретельно оцінювати прийняті рішення та приймати ефективні рішення. Гарантована прозорість, що забезпечується блокчейном, є ще однією з найважливіших переваг. Кожен учасник має можливість приймати рішення щодо витрачання коштів та відстежувати їх використання.

Загалом DAO пропонує нову парадигму управління, засновану на децентралізації, демократії та прозорості. Це відкриває двері для широкої участі та співробітництва, а також знижує бар’єри у прийнятті управлінських рішень. Однак слід пам’ятати про можливі ризики та складнощі, пов’язані з розвитком та функціонуванням DAO, та проводити ретельний аналіз перед участю у таких проєктах.

Що таке мем-коїни? Найпопулярніші мем-коїни

Мемні криптовалюти або мем-коїни – це цифрові активи, які часто виникають з популярних інтернет-мемів і, крім іншого, відомі своєю волатильною природою.

Першою мем-монетою була Dogecoin (DOGE). Її створили у 2013 році як жарт. DOGE була натхненна популярним мемом Doge про японського собаку породи шіба-іну.

Експерти називають мемні криптовалюти яскравим прикладом фінансового активу, який набуває вартості лише завдяки цінності в очах учасників ринку — жодних фундаментальних факторів для формування ціни немає.

Чим мем-коїни відрізняються від інших криптовалют?

Всі криптовалюти покладаються на свої спільноти користувачів та підтримку інфлюенсерів. Однак мем-коїни набули популярності багато в чому завдяки сильним асоціаціям із впливовими людьми на зразок Ілона Маска. Директору Tesla досить просто зробити твіт на будь-яку тему (хоч про дитячу пісню Baby Shark), як ціна заснованого на цій темі токена почне злітати зі швидкістю світла.

Тим часом творці нових мем-коїнів всіма силами намагаються потрапити до новин, щоб збільшити ціну токенів. Так, автори Shibu Inu вирішили віддати половину всіх токенів SHIB співзасновнику Ethereum Віталіку Бутеріну. Але він зруйнував їхні плани, знищивши більшу частину отриманих токенів (і пообіцявши передати залишок на благодійні потреби), після чого публічно звернувся до всіх розробників криптовалют, попросивши не перераховувати йому токени без його згоди.

Найпопулярніші мем-коїни

Чи безпечні мем-коїни?

Як і в будь-яких інвестиціях, інвестування в мем-коїни має свої ризики. Ці криптовалюти дуже волатильні, їх вартість може сильно коливатися, тобто ви можете втратити всі свої інвестиції миттєво. До того ж оскільки більшість мем-коїнів створюються як жарт чи соціальний експеримент, вони можуть не забезпечувати такий самий рівень безпеки та надійності.

А враховуючи їх «веселий» характер, вони приваблюють шахраїв, які провертають афери, як тільки вартість токена досягне певної точки залишаючи інвесторів ні з чим.

Завершальні думки

Варто відзначити, що попри безглуздість мем-коїнів, популярність і кількість всіляких монет не перестає зростати. Насамперед це пов’язано з тим, що платформи для створення подібних валют стають доступними для всіх охочих. 

Наприклад, вже з’явився сайт Meme.com – торговий майданчик, на якому користувачі можуть порівнювати мем-криптовалюти та створювати власні мем-коїни, цінність яких повністю залежатиме від того, наскільки актуальні тренди та меми вони відображають.

Що таке альткоїни?

Термін «Altcoin» є комбінацією двох слів: «alt» і «coin», де alt означає «альтернатива», а coin — «криптовалюта». Тобто, мається на увазі категорія криптовалюти, яка є альтернативою цифровій валюті Bitcoin.

На прославленому «дикому заході» криптовалют, біткоїн завоював свою репутацію задовго до того, як будь-які інші типи монет були викарбувані в блокчейні. Це залишило в черзі інші монети, відомі як «альткоїни». Простіше кажучи, альткоїни, яких вже налічують сотні різновидів, виступають як покращені альтернативи біткоїна. Вони пропонують користувачам ті чи інші рішення, відсутні у першої криптовалюти. 

Всі криптовалюти, окрім біткоїна, є альткоїнами. Ефіріум є найпопулярнішим альткоїном. Першим альтернативним біткоїну цифровим активом став Namecoin (NMC). Серед альткоїнів виділяються також Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Near (NEAR) та багато інших.

За даними сайту трекеру цін та інформації про криптовалюти CryptoRank.io, на момент написання статті існує понад 16,000 криптовалют. Біткоїн становить більше 1/3 від загальної капіталізаціїКапіталізація - це сумарна ринкова вартість всіх монет у обігу. криптовалютного ринку. Ефіріум — 1/5, а інші альткоїни займають решту частини ринку.

Ключові причини зростаючого потоку нових альткоїнів – це пошук нових більш ефективних технологій, підтримка децентралізації всієї крипто-екосистеми, потреба в нових способах масштабування блокчейну та збільшення швидкості транзакцій.

Існує кілька різних способів класифікації альткоїнів. Деякі навіть можуть бути включені в кілька категорій. Нові криптовалюти постійно розвиваються, і їх категорії разом з ними. 

Ось деякі з поточних основних груп, в які можуть потрапити альткоїни: