Що таке спалювання токенів (token burn)

Збереження вартості активу, особливо у дуже волатильній сфері криптовалют, створює проблеми для своїх розробників через те що токени не підкріплені чимось із реального світу. Щоб розв’язати цю проблему та забезпечити довгострокову стійкість ціни, було розроблено багато інноваційних стратегій, щоб стимулювати інвесторів та підтримувати цінність монети.

Одним із поширених методів є спалювання, що передбачає вилучення монет з обігу. Ця дія зменшує загальну пропозицію криптовалюти, посилюючи дефіцит і згодом підвищуючи вартість кожної монети, що залишилася.

Як працює спалювання токенів?

По суті, спалювання токенів — це загальний термін, який означає знищення або видалення частини токенів із загальної пропозиції. Існують різні способи досягти цього, наприклад надсилання монет на гаманець закриті ключі якого є невідомі. Цей гаманець може отримувати лише активи, таким чином фактично роблячи їх недоступними. 

Головна мета спалювання токенів полягає у зменшенні обігу токенів, задля захисту від знецінення та заохочення тих, хто купив та тримає актив. Адже при спалюванні створюється штучний дефіцит монет, що призводить до зростання їх вартості, якщо попит залишається постійним. Проте на практиці це працює в тому випадку, якщо токен є популярний на ринку, а проєкт має гарну репутацію.

Серед переваг спалювання монет:

Ще одним схожим інструментом контролювання емісії токенів є зворотний викуп, при якому проєкт викуповує свої токени з обігу, скорочуючи пропозицію. Під час зворотного викупу проєкт використовує свої власні активи для викупу своїх токенів у простих інвесторів за ринковою ціною. Придбані в процесі зворотного викупу активи зберігаються в гаманцях організації, і не обов’язково знищуються.

Проєкти які проводять спалення токенів

Спалювання токенів стало популярним серед розробників монет десь у 2017 році. Творці таких монет як BNB (Binance Coin), BCH (Bitcoin Cash) та XLM (Stellar) були одними з перших, хто застосував цей метод. 

Binance Coin. Під час розробки BNB його творці вирішили, що спочатку буде випущено 200 млн. BNB, але згодом загальна кількість токенів скоротиться до 100 млн. З цією метою біржа кожні три місяці витрачає 20% прибутку на викуп і подальше знищення токенів.

На момент написання статті біржа Binance провела 25 щоквартальних викупів та спалень токенів. Загальна кількість знищених BNB вже наблизилась до 49 мільйонів BNB зі 100 запланованих на суму понад 10 мільярдів доларів.

Інфографіка про 15 останніх спалень BNB токенів. Жовтим – кількість викуплених з обігу токенів BNB. Зеленим – вартість BNB у доларах США.

Ethereum. У 2021 році, Ethereum запустив механізм спалювання як спосіб переходу до своєї нової мережі Proof-of-Stake із попередньої Proof-of-Work. Тоді розробники Ethereum запровадили оновлення EIP-1159 яке реструктуризувало модель комісій. Після цього почалося спалювання ETH при кожній транзакції.

Основні причини, через які розробники Ethereum почали спалювати ETH у великих масштабах, полягають у тому, щоб зменшити винагороду, доступну майнерам Ethereum, та стабілізувати комісію за транзакції. Завдяки цьому оновленню у мережі Ethereum вже було спалено понад 3 мільйони ETH (приблизно 600 мільйонів доларів), і це число продовжує зростати з кожним днем.

Shiba Inu. Цей мем-проєкт є одним із найпопулярніших у криптоспільноті. Під час його запуску, творці відправили 50% від загальної кількості SHIB Віталіну Бутеріну (співзасновнику Ethereum), який своєю чергою спалив понад 400 трильйонів SHIB на суму понад 6 мільярдів доларів.

У квітні 2022 року розробники Shiba Inu запустили портал спалювання SHIB, на якому ті, хто вирішив спалити свої токени SHIB, отримали інший токен, burntSHIB, в обмін на який виплачуються винагороди в токені RYOSHI.

Чи впливає спалювання на ціну токена?

Спалювання токенів може вплинути на вартість ціну токена, але цей вплив є непрямий. Як правило, зниження числа монет в обігу є гарною новиною, що сприяє зростанню популярності та вартості активу. Хоча це не головний фактор, що спричиняє значну зміну ціни, вилучення певної кількості токенів з обігу створює дефіцит і потенційно збільшує вартість токенів, що залишилися. Це гарантує, що попит на токен залишається незмінним або зростає.

Для розуміння всієї ситуації необхідно аналізувати довготривалу динаміку зміни пропозиції. Важливо зазначити, що багато інших факторів можуть впливати на рух ціни токена, включаючи настрої ринку, репутація проєкту, загальні ринкові умови, сприйняття інвесторами, політичні зміни тощо. Спалювання токенів не є стратегією гарантованого зростання ціни, однак у більшості випадків існує позитивна кореляція між спалюванням токенів та ростом ціни.

Завершальні думки

Протягом багатьох років спалювання токенів було одним із найефективніших методів для підвищення та стабілізації вартості криптоактивів. Прозорість та стабільність при кожному спалюванні токена створюють більший стимул для інвесторів довіряти проєкту та підтримувати ціну монети на високому рівні. Все частіше проєкти вдаються до такої практики, оскільки основна ідея дуже проста: зменшення загальної кількості токенів робить їх ціннішими зі збільшенням попиту них.

Хоча спалення не гарантує негайного збільшення вартості токена, воно може виявитися корисним протягом певного періоду часу, особливо якщо проєкт має велику базу користувачів. Інші переваги спалювання токенів, включають зміцнення спільноти, зниження ймовірності спам-атак у мережі та стримування інфляції. Таким чином, хоча може здатися, що проєкт просто спалює гроші, у довгостроковій перспективі результат може бути колосальним.

Стратегія HODL. Додаткові можливості HODL. Переваги та недоліки HODL. "тримати монету до останнього" або "триматися так, ніби від цього залежить твоє життя".

Термін “HODL” вперше з’явився на криптовалютному онлайн-форумі у 2013 році як помилкове написання слова «hold», коли користувач повідомляв іншим, що буде тримати біткоїн до останнього, попри падіння ціни. З того часу помилкове написання стало мемом, потім сленговим словом, а ще через деякий час прижилося як термін, що позначає стратегію тривалого утримання активів. HODL – це криптовалютний мем, суть якого полягає приблизно в наступному: “тримати монету до останнього” або “триматися так, ніби від цього залежить твоє життя”.

Стратегія HODL

Якщо розглядати історію цін на Біткоїн, то за останні десять років його ріст настільки вражає, що термін “HODL” став невіддільною частиною криптовалютної спільноти. Проте його походження не пов’язане з криптовалютами. Цей метод інвестування, відомий як стратегія “купи і тримай”, вже давно існує на традиційних фінансових ринках. Він ігнорує короткострокові коливання або спади ринку та спрямований лише на довгостроковий ріст та дохідність.

Стратегія “купи і тримай” – це пасивний метод інвестування, який не вимагає жодних додаткових операцій. Логіка, що лежить в основі цієї стратегії, полягає в тому, що фінансові ринки, як правило, зростають з плином часу, тому інвестори можуть насолоджуватися дивідендами економічного зростання, просто купуючи основні об’єкти інвестицій.

Не до всіх криптовалют можна застосовувати стратегію HODL. Насправді лише декілька десятків криптовалют можуть вижити на ринку після кількох циклів бичого та ведмежого ринків і зберегти тенденцію до підвищення ціни. Будь-яка криптовалюта — це лише частина проєкту, основного на технології блокчейн. З часом на ринку з’являються кращі рішення або такі рішення реалізуються в топових проєктах. Це призводить до того що вартість замінених проєктів падає і вже серйозно не відновлюється. Тому стратегія довгострокового зберігання актуальна для Bitcoin та альткоїнів, що входять до топу 50-100 за ринковою капіталізацією.

Додаткові можливості HODL

HODL відкриває для користувачів нові способи заробити на крипті. Серед них:

Переваги та недоліки HODL

HODL – це не тільки криптовалютний мем, але й цілком робоча стратегія, яка має свої плюси та мінуси. Серед переваг довгострокового володіння цифровими активами можна виділити такі:

Але, як і у всього в цьому світі, HODL має свої недоліки:

Що робити, якщо ви не хочете HODL?

Натхненна неправильним написанням HODL, криптоспільнота також запровадила такі нові терміни як SPEDN (витрачати) та BUIDL (будувати). 

SPEDN заохочує людей використовувати криптовалюти в реальному світі для купівлі товарів і послуг або просто для оплати рахунків криптовалютою. Це важливо, оскільки сприяє прийняттю криптовалюти як методу оплати. В той час як BUIDL заохочує людей створювати децентралізовані програми, платформи та інструменти, які покращують крипто-екосистему.

Завершальні думки

HODL перетворився на репрезентативну культуру в криптпросторі, несучи ідеологію багатьох членів спільноти, а також створюючи безліч мемів. Ходл — це також стратегія управління інвестиціями та фінансами.

Якщо у вас немає досвіду у криптоінвестиціях, ви можете використовувати стратегію HODL. Це дасть вам можливість отримати прибуток у довгостроковій перспективі. Ходлінг можна порівняти з вкладенням у коштовності або дорогий годинник. Вони просто зберігаються у вашому сейфі та зростають у ціні з плином часу.

Що таке анонімні криптовалюти? Анонімні монети та Приватні криптовалюти. Zk-SNARKs. Monero, Dash, Zcash. Як залишатись невидимим у мережі

Багато користувачів фінансового сектору приділяють увагу анонімності. Можливість здійснювати платежі, не розкриваючи своєї особи, знайшла відгук у багатьох і зробила криптовалюти привабливим засобом платежу. Проте, з плином часу стало очевидним, що анонімність у світі криптовалют більше схожа на міф, ніж реальність. 

У таких блокчейнах, як Bitcoin, Ethereum, Dogecoin або Litecoin, будь-які стандартні транзакції не забезпечують повну анонімність. Навіть якщо транзакції не пов’язані з підтвердженими обліковими записами, їх теоретично можливо відстежити. Особливо легко ідентифікувати користувача, якщо він переказує кошти з особистого гаманця на криптобіржу, де проводиться процедура верифікації.

З метою задоволення потреб анонімності, розробники запропонували рішення у вигляді анонімних криптовалют. Вони забезпечують невидимість транзакцій та підвищують безпеку активів. У цій статті ми надамо детальну інформацію про приватні цифрові валюти, які сприятимуть анонімності фінансових операцій між учасниками.

Що таке анонімні криптовалюти?

Анонімні монети це окрема категорія криптовалют, що забезпечують конфіденційність і анонімність при проведенні транзакцій. Вони ховають джерело та призначення транзакцій, використовуючи різні методи, такі як приховування балансу та адреси гаманця, а також змішування кількох транзакцій для запобігання аналізу ланцюжка. В результаті ідентифікувати власника гаманця дуже складно, а в деяких випадках практично неможливо.

Анонімні монети вирішують два різні завдання: забезпечення анонімності та невідслідковування. Анонімність приховує особистість за кожною транзакцією, тоді як неможливість відстежити робить вкрай складним виявлення кінцевих точок транзакцій через аналітичні послуги блокчейну.

Технології, що використовуються для забезпечення анонімності

Приватні криптовалюти реалізують ряд алгоритмів та підходів в рамках свого протоколу, що забезпечують анонімність та запобігають відстеженню транзакцій. Серед найбільш поширених методів, які застосовуються в анонімних криптовалютах, можна виділити stealth-адреси, технологію змішування транзакцій, кільцеві підписи та Zk-SNARKs.

Найбільші за ринковою капіталізацією анонімні криптовалюти

На ринку часто з’являються нові криптовалюти і їх розробники найчастіше стверджують, що створили справді конфіденційні криптовалюти. Проте, не всі з них досягають успіху та стійкості. Розгляньмо найпопулярніші та перевірені часом анонімні криптовалюти.

Monero. Багато експертів вважають Monero найкращою анонімною криптовалютою, оскільки вона використовує потужний набір інструментів конфіденційності, включаючи RingCT, приховані адреси та кільцеві підписи, щоб забезпечити повну анонімність.

У цій системі інформація про відправника та одержувача залишається відомою лише учасникам угоди. Для забезпечення анонімності переказів розробники скористалися технологією кільцевого підпису, яка подібна до електронного підпису. Під час створення транзакції в мережі Monero включаються дані про інші операції. Цей метод додатково ускладнює простеження. Крім того, він унеможливлює відстеження сум переказів.

Dash. Dash – це анонімна криптовалюта, що походить від форку біткоїна і була створена у 2014 році. Запущена вона була з назвою XCoin, далі перейменована на DarkCoin, поки згодом не отримала назву Dash. Основною рисою анонімності Dash є використання функції PrivateSend, яка використовує метод CoinJoin для замішування реальних даних транзакцій.

Dash Core Group, компанія відповідальна за розвиток цієї криптовалюти, наголошує на зручності використання та захисту інтересів користувачів. Попри те, що Dash почав свій шлях як форк біткоїну, анонімність не була його початковою характеристикою. Всередині блокчейну Dash деталі транзакцій, такі як баланси та адреси, доступні для загального огляду. Користувач сам вирішує, чи використовувати функцію PrivateSend, чи ні.

Zcash. Zcash – ще одна з провідних анонімних криптовалют. Її запуск відбувся у 2016 році, і вона має спільні риси з Dash, оскільки також є форком біткоїна. У процесі підтвердження транзакцій криптовалюта використовує механізм Proof-of-Work.

Zcash є першою криптовалютою, що у своїй основі використовує модифікацію протоколу нульового розголошення (або нульового знання) під назвою zk-SNARK. Цей протокол дозволяє користувачам перевіряти справжність про захищених транзакцій, не розкриваючи ні сторони, ні суми, залишаючи видимими лише тимчасові мітки. Важливо, що всі монети Zcash взаємозамінні, і їхню історію походження неможливо простежити.

Завершальні думки

Криптографія як наука про методи захисту даних займає ключову роль у забезпеченні безпеки в онлайн-комунікаціях. У цьому контексті анонімні криптовалюти відіграють важливу роль у криптовалютній екосистемі. 

Попри це, все ще ведуться дискусії щодо можливого негативного використання таких валют у незаконних цілях. Проте, статистика свідчить про те, що лише мала частина криптовалют використовується для незаконних дій, таких як відмивання грошей або фінансування тероризму.

Історія створення CryptoPunks NFT. Топ-5 найдорожчих NFT. Чому криптопанки такі цінні? Вік, Дефіцитність, Популярність, Спільнота та статус

CryptoPunks — це набір із 10,000 унікальних цифрових колекційних персонажів. Це токени стандарту ERC-721, які працюють на блокчейні Ethereum. Кожен предмет у колекції — це портрет у 8-бітному стилі розміром 24×24 пікселя з унікальним набором атрибутів і рис. Якісь з атрибутів зустрічаються частіше, якісь рідше, і що більше рідкісних деталей, то дорожче вартує NFT. Загалом у колекції 3,840 жіночих та 6,039 чоловічих персонажів.

Існує всього 5 різних типів панків. Це – жінка, чоловік, мавпа, зомбі та чужий (інопланетянин). На всіх цих типах панків можуть бути різні атрибути або аксесуари. Однак, попри аксесуари, ці панки можуть мати цінність залежно від типу, яким вони є. Існує лише 9 панків-чужих, 24 панки-мавпи та 88 панків-зомбі, що робить їх дуже рідкісними.

Кожен панк у колекції був згенерований алгоритмом, який вибирав атрибути з попередньо визначеного пулу. Цю псевдовипадкову систему створення цифрових зображень стали називати генеративним мистецтвом, і вона зробила революцію в концепції цифрового мистецтва та NFT.

CryptoPunks була однією з перших NFT колекцій, які зробили стрибок від онлайн-форумів до престижних аукціонних будинків, таких як Sotheby’s і Christie’s. Відтоді вони стали відомими серед поважних мистецтвознавців, які вбачають колекцію як важливий культурний артефакт із перших днів технології блокчейн та криптовалют. 

CryptoPunks був одним із перших NFT проєктів і з того часу проклав шлях для інших успішних NFT колекцій, таких як Bored Ape Yacht Club, Autoglyphs, Doodles, Meebits, Gods Unchained та Azuki.

Історія створення CryptoPunks

CryptoPunks були створені за допомогою смарт-контракту на Ethereum. У той час не існувало загальноприйнятого способу створення NFT, тому Метт Холл і Джон Уоткінсон, засновники Larva Labs створила свій власний. Він став джерелом натхнення для стандарту токенів ERC-721, який досі диктує правила, яких дотримуються усі NFT на основі Ethereum.

Запуск CryptoPunks відбувся у червні 2017 році як експеримент, коли засновники Larva Labs, створили програму для генерації нетрадиційних піксельних зображень для використання в додатках або іграх та використали її для генерації 10,000 панків.

CryptoPunks випускалися безплатно та були доступні для усіх охочих, хто має гаманець Ethereum, якщо вони готові покрити номінальну комісію за карбування. Через чотири роки, під час буму NFT у 2021 році, ринкова вартість CryptoPunks зросла у тисячі разів.

Чому криптопанки такі цінні?

Щоб зрозуміти, чому CryptoPunks цінні, потрібно знати, що різні типи NFT є цінними з різних причин. Наприклад, ігровий NFT може мати цінність у випадку використання в грі. В той час, як обмежене видання музичного NFT може мати цінність через популярність виконавця.

CryptoPunks — це художня колекція, у якої немає ніяких прикладних застосувань. Це означає, що відповідь на питання, чому CryptoPunks такі цінні, більш-менш така ж, як і для справжнього мистецтва чи окремого витвору мистецтва — вік, дефіцит, популярність, спільнота та статус.

Топ-5 найдорожчих панків

Оскільки всього доступно 10,000 панків, конкуренція за володіння найрідкіснішими з них є жорсткою. В результаті це призвело до того що панки стали найдорожчими колекційними  NFT, які коли-небудь продавались. Ми склали список із 5 найдорожчих панків, з невеликою кількістю цікавих даних про них.

Завершальні думки

CryptoPunks — це революційне досягнення яке, можна сказати, і призвело до створення NFT сфери, такої якою вона є зараз. Ми не знаємо, як цей проєкт розвинеться у майбутньому, але точно знаємо, що ці панки залишаться з нами надовго. Їх популярність продовжує зростати, як і кількість нових NFT проєктів, безпосередньо натхнених панками.

Найрозповсюдженіші стандарти токенів ERC-20 BEP-20 ERC-721 ERC-777 ERC-1155 Обернені токени (Wrapped tokens)

Більшість криптовалют мають єдиний набір правил що описують їх характеристики, які називаються «стандартом токенів». Стандарти токенів важливі, оскільки вони надають правила розробникам, як створювати та використовувати токени в певному протоколі. Стандарти токенів гарантують сумісність між усіма продуктами, розробленими відповідно до цього стандарту.

Стандарти токенів

Стандарти токенів — це набір узгоджених правил, що визначають дизайн, розробку, поведінку та роботу криптовалютних токенів на певному протоколі блокчейну. Для того, щоб стандарти токенів були корисні, вони мають бути прийняті масово. Без прийняття ці правила не можуть бути зведені в статус “стандарту”, оскільки стандарти – це правила, яким зазвичай слідує широке коло людей.

Навіщо потрібні стандарти токенів?

Найрозповсюдженіші стандарти токенів

Обернені токени (Wrapped tokens)

Токени на різних блокчейнах рідко можуть взаємодіяти один з одним.  Для розв’язання цієї проблеми створили Wrapped-токени – обернені активи, які прив’язуються до вартості монети на рідній мережі.

Наприклад, Wrapped BTC (WBTC) на блокчейні Ethereum. Це токен ERC-20, який забезпечений справжнім Bitcoin у співвідношенні 1:1. Тож, власники WBTC можуть використовувати BTC в іншій мережі (торгувати ним, класти у фармінг, стейкінг та взаємодіяти з іншими токенами ERC-20 стандарту).

Стандарти токенів дозволяють використовувати різні активи у межах одного блокчейну. Це розв’язує проблему несумісності активів і надає гнучкості як для мережі.

Отже

Для ефективної роботи смарт-контрактів у мережах блокчейн необхідні стандарти токенів, які визначають їх реалізацію та надають програмні інтерфейси, на основі яких можна створювати децентралізовані програми.

Що таке мем-коїни? Найпопулярніші мем-коїни

Мемні криптовалюти або мем-коїни – це цифрові активи, які часто виникають з популярних інтернет-мемів і, крім іншого, відомі своєю волатильною природою.

Першою мем-монетою була Dogecoin (DOGE). Її створили у 2013 році як жарт. DOGE була натхненна популярним мемом Doge про японського собаку породи шіба-іну.

Експерти називають мемні криптовалюти яскравим прикладом фінансового активу, який набуває вартості лише завдяки цінності в очах учасників ринку — жодних фундаментальних факторів для формування ціни немає.

Чим мем-коїни відрізняються від інших криптовалют?

Всі криптовалюти покладаються на свої спільноти користувачів та підтримку інфлюенсерів. Однак мем-коїни набули популярності багато в чому завдяки сильним асоціаціям із впливовими людьми на зразок Ілона Маска. Директору Tesla досить просто зробити твіт на будь-яку тему (хоч про дитячу пісню Baby Shark), як ціна заснованого на цій темі токена почне злітати зі швидкістю світла.

Тим часом творці нових мем-коїнів всіма силами намагаються потрапити до новин, щоб збільшити ціну токенів. Так, автори Shibu Inu вирішили віддати половину всіх токенів SHIB співзасновнику Ethereum Віталіку Бутеріну. Але він зруйнував їхні плани, знищивши більшу частину отриманих токенів (і пообіцявши передати залишок на благодійні потреби), після чого публічно звернувся до всіх розробників криптовалют, попросивши не перераховувати йому токени без його згоди.

Найпопулярніші мем-коїни

Чи безпечні мем-коїни?

Як і в будь-яких інвестиціях, інвестування в мем-коїни має свої ризики. Ці криптовалюти дуже волатильні, їх вартість може сильно коливатися, тобто ви можете втратити всі свої інвестиції миттєво. До того ж оскільки більшість мем-коїнів створюються як жарт чи соціальний експеримент, вони можуть не забезпечувати такий самий рівень безпеки та надійності.

А враховуючи їх «веселий» характер, вони приваблюють шахраїв, які провертають афери, як тільки вартість токена досягне певної точки залишаючи інвесторів ні з чим.

Завершальні думки

Варто відзначити, що попри безглуздість мем-коїнів, популярність і кількість всіляких монет не перестає зростати. Насамперед це пов’язано з тим, що платформи для створення подібних валют стають доступними для всіх охочих. 

Наприклад, вже з’явився сайт Meme.com – торговий майданчик, на якому користувачі можуть порівнювати мем-криптовалюти та створювати власні мем-коїни, цінність яких повністю залежатиме від того, наскільки актуальні тренди та меми вони відображають.

Що таке LP токени і як вони працюють

Швидше за все, ви чули про “фармінг” і “стейкінг”. Ці поняття часто використовують в екосистемі децентралізованих фінансів, яка породила концепцію децентралізованих бірж (DEX).

Для роботи DEX, наприклад, Uniswap, використовують автоматизовані маркет-мейкери (AMM). Ці протоколи покладаються на постачальників ліквідності, які вносять свої активи у пул задля забезпечення виконання транзакцій. Як тільки ви стаєте постачальником ліквідності, вам видаються токени постачальника ліквідності (LP).

Що таке токени LP?

Токени постачальника ліквідності (LP) (іноді звані токенами пула ліквідності) – це токени, що автоматично генеруються DEX і видаються постачальнику ліквідності, як тільки він вносить активи в пул ліквідності. 

За своєю природою токени LP практично нічим не відрізняються від інших токенів, що підтримуються блокчейн-мережею. Наприклад, токен LP, випущений Uniswap, який працює на блокчейні Ethereum, є звичайним токеном ERC-20. Їх ви можете стейкати, обмінювати або торгувати.

Залежно від платформи DeFi токени LP можуть бути позначені різними термінами, але зазвичай вони містять назви двох криптовалют у парі, яку вони представляють.

Наприклад, Balancer токени LP відомі як Balancer Pool Tokens (BPT). На SushiSwap вони називають SLP. Якщо ви надаєте ліквідність на SushiSwap для обміну між ETH та USDC, ваші токени LP будуть токенами USDC/ETH SLP.

Як можна використовувати LP токени?

Передача коштів

Один із найпростіших варіантів використання токенів LP – це передача права власності на активи в пулі. Хоча деякі LP токи прив’язані до певних адрес гаманців, більшість з них можна вільно переміщати. Наприклад, один користувач відправляє токени BNB-wBNB LP, які одержувач виводить у BNB і wBNB з пулу ліквідності.

Застава при отриманні позики

Оскільки токени LP надають право власності на базовий актив, їх можна використовувати як заставу. Деякі платформи приймають токени LP нарівні зі звичайними токенами, такими як BNB, ETH або BTC, і дозволяють використовувати їх для отримання криптопозики. Як правило, за допомогою токенів LP можна взяти позику на купівлю стейблкоїнів або інших активів із високою ринковою капіталізацією.

У цих випадках позика повинна мати надмірну заставу. Якщо позичальник не зможе підтримати певний коефіцієнт застави, кредитор може використати токени LP для виведення базових активів та їх ліквідації.

Участь у первинних пропозиціях на DEX (IDO)

IDO – це первинний продаж токенів на DEX. Власники LP токенів на конкретному DEX можуть брати участь в IDO цього DEX для інвестування в новий криптовалютний проєкт.

Реінвестування (фармінг)

Один з найпопулярніших варіантів використання токенів LP – це блокування їх у сервісах отримання доходу (ферми дохідності). Ці сервіси використовують отримані токени LP, щоб заробляти нагороди та генерувати ще більше токенів. Потім сервіс знову вносить їх до пулу ліквідності, дозволяючи вам отримати відсотки.

Хоча цим можна займатися і самостійно, ферми прибутковості справляються із завданням ефективніше. Високі комісії за транзакції поділяються між користувачами, а розподіл активів можна проводити кілька разів на день, залежно від стратегії.

Як токени LP підвищують ліквідність DeFi?

Ліквідність – забезпечує швидку та ефективну торгівлю активом, не викликаючи суттєвої зміни його ціни. Нині біткоїн є найбільш ліквідним активом на крипторинку, оскільки ви можете торгувати ним на багатьох біржах, не впливаючи сильно на його ціну.

Однак простір DeFi зазвичай має низьку ліквідність, оскільки деякі токени доступні лише на одній біржі. Іноді буває складно знайти когось, хто хоче торгувати певним токеном. На додаток, токени, які заблоковані за допомогою стейкінгу в блокчейнах proof of stake (PoS), таких як Solana, не можуть бути використані для інших цілей, що позбавляє ще більше екосистему DeFi ліквідності. Розв’язання проблеми заблокованої ліквідності полягає у використанні пулів ліквідності (або майнінгу ліквідності).

За допомогою AMM токени LP розв’язують проблему обмеженої криптоліквідності, оскільки вони є доказом володіння токенами та можуть використовуватися по-різному.

Ризики пов’язані з LP токенами

Як і у випадку з іншими криптоактивами, володіння токенами LP пов’язане з ризиком. Ось деякі з головних ризиків, пов’язаних із ними:

Непостійні збитки

Надаючи ліквідність, ви можете зазнати втрат, коли сума, яку ви вклали, перевищує суму, яку ви забираєте. Непостійні збитки виникають через зміну цін із часом (ціна на криптоактиви токена ліквідності впали).

Зазвичай пули ліквідності, що містять волатильні торгові пари, більш схильні до цього явища. Щоб знизити ризик непостійних збитків, ви можете вибрати пари стейблкоїнів, які мають меншу волатильність.

Деякі протоколи DeFi захищають власників токенів LP від непостійних збитків шляхом стягнення значних комісій за транзакції. Наприклад, постачальники ліквідності в Uniswap отримують частку у розмірі 0,3% комісії, що стягується з транзакцій в пулі. Таким чином, попри непостійні збитки, ви отримуєте компенсацію внаслідок великих комісій.

Збій смарт-контракту

Пули ліквідності управляються за допомогою смарт-контрактів. Коли ви вкладаєте LP токени у протокол DeFi, ви за замовчуванням довіряєте смарт-контракту мережі. Однак, смарт-контракти можуть перестати працювати або опинитися під загрозою.

У минулому проблеми зі смарт-контрактами вже призводили до втрати коштів. Якщо ваші токени LP заблоковані в смарт-контракті, який вийшов з ладу, ви можете втратити їх та надану вами ліквідність назавжди. 

Проте більшість платформ вводять різні заходи безпеки, наприклад, винагороду за пошук помилок та багів, щоб захистити свої смарт-контракти від хакерів.

Складність у визначенні вартості

При одному погляді на LP токени практично неможливо зрозуміти скільки саме вони зараз коштують. У разі відхилення ціни є ризик зіткнутися з непостійними втратами, а при визначенні доходу також необхідно враховувати відсотки. Подібна невизначеність ускладнює прийняття обдуманого рішення про те, коли варто вийти з позиції ліквідності.

Втрата чи крадіжка

Як і у випадку з іншими токенами, ви можете назавжди втратити свої LP, якщо не зможете отримати доступ до свого криптогаманця. Злодії також можуть отримати доступ до вашого криптогаманця і вкрасти токени. 

Потенційна втрата можливостей

Як тільки ви вирішите помістити свої токени в пул ліквідності, ви можете пропустити інші можливості на ринку. Наприклад, замість того, щоб надавати ліквідність для отримання LP токенів, ви могли б інакше розпорядитися коштами та отримати більше прибутку.

Завершальні думки

До того як ця технологія була представлена, заблоковані в пулах або стейкінгу активи були абсолютно недоступні. Їх не можна було використовувати в інших операціях, а отже така ситуація знижувала загальну ліквідність у системі. Поява активів, що легко конвертуються, в автоматичних маркет-мейкерах розв’язали цю проблему для сфери DeFi.

Тепер одні й самі монети можуть бути використані багаторазово, навіть якщо вони вкладені в DeFi-додаток або систему управління(DAO). Це призвело до відкриття нових способів інвестування, коли достатньо довести володіння коштами, замість того, щоб блокувати їх. Технологія LP токенів і вся екосистема, що виникла навколо DeFi, буде далі зростати та розвиватися, відкриваючи нові інструменти та можливості заробітку.

Фінансування криптопроєкту Seed Private ICO IEO IDO

Коли бізнес досягає певної стадії розвитку, він починає фандрейзинг (відкритий до інвестиційних пропозицій), щоб отримати гроші та профінансувати наступний етап розвитку. Це трапляється, коли компаніям потрібно більше капіталу для швидкого масштабування порівняно з тим, що їм доступно зараз.

У цій статті ми будемо висвітлювати ключові етапи криптофандрейзингу. Існують різні етапи збору коштів, які відповідають різним типам інвесторів. Однак ми зосередимося на трьох основних раундах, а саме: Seed Round (початковий раунд), Private Round (приватний раунд), Public Round (публічний раунд).

Seed Round (початковий раунд)

Хто надає фінансування? Стартовий капітал для проєкту зазвичай надають фонди сімейного типу, інвестори-ангели та великі компанії. Загалом, в цьому раунді беруть участь ті хто здатен надати гроші, зв’язки (корисні контакти зі свого нетворку) для розвитку проєкту та активну підтримку.

Мета. Цей раунд дозволяє проєкту зібрати достатній капітал, щоб розширити команду, почати розробку продукту, протестувати гіпотезу актуальності проекту та бізнес-модель.

Ризик. Цей етап має найвищий рівень ризику, а інвестовані кошти блокуються на тривалий період часу. Монети які отримують інвестори зазвичай заморожені на довгий час після виходу монети на біржі (від 3 місяців до декількох років) або/і видаються частково з певною періодичністю (раз на тиждень/місяць/квартал). Однак, це найкраща і найдешевша опція для інвесторів з цінами іноді в десятки разів нижче ніж в останнього публічного раунду.

Private Round (приватний раунд)

Хто надає фінансування? Венчурні фонди (VC), медіа, та інфлюєнсери зазвичай роблять свій фінансовий внесок під час приватного раунду.

Мета. Головна мета цього раунду залучити базу користувачів і швидко масштабувати бізнес-модель.

Ризик. Під час приватного раунду у проєкту вже є команда, радники, а іноді й бета-версія кінцевого продукту, тому цей раунд дорожчий, ніж початковий, зате безпечніший. Зазвичай, умови блокування монет у цьому раунді є більш прийнятними для інвесторів, а до виходу проєкту на ринок залишається не так багато часу (зазвичай менше одного року). На цьому етапі бізнес-модель проєкту стає чіткою та зрозумілою.

Як початковий, так і приватний раунди – це фази фінансування, які зазвичай зарезервовані для ексклюзивну групи партнерів, які мають можливість надавати маркетингову або надійну фінансову підтримку проєкту. Через це пересічному інвестору дуже важко, а іноді абсолютно неможливо отримати доступ до найбільш вигідних угод.

Public Round (публічний раунд). ICO, IEO, IDO.

Де можна взяти участь? Публічні продажі токенів відбуваються на лаунчападах або біржах, де роздрібні інвестори користуються можливістю купити малу кількість монет (наприклад на $100 або $200). Купити токени перспективного проекту на публічному продажі вкрай важко через високий ажіотаж. Більшість лаунчпадів/бірж вимагають від інвесторів виконати певні умови, щоб отримати можливість взяти учать у публічному раунді.

Мета. Публічний раунд є останньою та іноді найбільшою частиною збору коштів, що передує виходу монети на біржі. Інша мета цього раунду може бути збільшення своєї бази користувачів та привернення уваги спільноти до проєкту. 

Ризик. Завдяки тому факту, що успішні початкові та приватні етапи фінансування призводять до сформованої клієнтської бази, збільшення доходів, гарного продукту, та великої команди, публічний раунд є найменш ризикованим, а ціна є вищою для інвесторів. Зазвичай, проєкт майже одразу виходить на ринок, а інвестор отримує всі монети та може їх продати. Нижчий прибуток інвестицій, але менш ризикований.

Запуск токену та лістинг

Після цих раундів фінансування токен запускається та котирується на централізованих біржах (CEX), таких як Binance, Huobi, Gate.io та Kucoin, або децентралізованих біржах (DEX), таких як Uniswap або Pancakeswap.

Як проходить публічний збір коштів для криптопроектів

Індустрія криптовалют швидко розвивається, тому з’являється безліч нових проектів, для розвитку яких розробники залучають зовнішнє фінансування. Для цього вони здійснюють емісію своєї криптовалюти (створюють криптовалюту) та влаштовують токенсейл.

Токенсейл — це продаж власної криптовалюти проєкту перед лістингом на біржі. Ранні інвестори купують нову криптовалюту безпосередньо у команди за найнижчою ціною. Тим самим вони фінансують перші кроки команди, їхнє просування та вихід на криптовалютний ринок.

За своєю суттю, токенсейл —  це збір коштів методом краудфандингу, коли гроші збираються на реалізацію ідей команди проекту. Якщо інвесторам подобається ідея та вони хочуть заробити на своїй інвестиції — вони приєднуються до фінансування. У майбутньому такі спонсори можуть розраховувати на прибуток, якщо проект успішно вийде на ринок. Однак, варто зазначити, що далеко не кожній команді виходить пройти всі етапи становлення. Іноді виникають технічні та організаційні моменти, які ускладнюють або унеможливлюють подальший розвиток проекту.

Проте ранні інвестори все одно купують токени нових проектів. Участь у токенсейлах за останні роки набула досить великої популярності. Насамперед покупці розраховують продати придбані криптоактиви набагато дорожче після виходу їх на біржі. Це один зі способів отримання «іксів» на криптовалютному ринку.

Поширені форми публічних токен сейлів

ICO (Initial Coin Offering, Первинна пропозиція монет)

Спочатку для збору коштів на розвиток криптопроектів використовувався аналог традиційної первинної пропозиції акцій — Initial coin offering (ICO), продаж компанією своїх токенів за інші криптовалюти. Першим ICO в історії став випуск токенів Mastercoin у 2013 році. Через ICO залучили фінансування такі проекти як Ethereum, TRON, Cardano та Tezos, нативні токени криптобірж Bitfinex та Huobi Global. 

З плином часу у 2017 році ICO стали хітом у криптопросторі: інвестори вхопилися за цей тренд та до кінця 2017 року нові проекти залучили приблизно $4,9 мільярда доларів. Однак зростання кількості шахрайських (СКАМ) проектів призвело до обвалу популярності ICO. На заміну у 2018 році з’явився новий метод збору коштів під назвою Initial Exchange Offering (IEO).

IEO (Initial Exchange Offering, Первинна біржова пропозиція) 

Це ICO, проведенням якого займається відома криптовалютна біржа. Платформа підбирає якісні проекти (на свій суб’єктивний розсуд), відповідає за їхню чесність та перспективність, робить запуск від початку і до кінця. Розробники практично ні на що не можуть вплинути. Лістинг проводиться практично одразу після сейлу. Інвесторам не потрібно гадати, чи вдасться продати монету. Така модель захищає користувачів від скаму з боку засновників криптовалют, надає широкого розголосу та популярності стартапам. IEO породили деякі з найпопулярніших на сьогодні блокчейн-проектів, включаючи Polygon та MultiverseX (Elrond Networok – на час проведення IEO).

IDO (Initial DEX Offering, Первинна пропозиція на децентралізованій біржі)

У 2019 році, коли з’явилися DEX, багато криптопроектів почав приваблювати децентралізований характер цих бірж. Таким чином, вони стають найкращим засобом для запуску токенів та збору коштів без ускладнень, пов’язаних із централізованими біржами. Вперше таку модель фінансування було використано у 2019 році на біржі Binance DEX. 

Так само як і за IEO, IDO проводиться спільно з командою проекту. У цьому випадку IDO-платформа ретельно перевіряє бекграунд команди та концепцію проекту. Після завершення токенсейлу, зазвичай, відразу на біржі відкриваються торги цією валютою. 

Для того, щоб взяти участь в IDO зазвичай треба тримати монети IDO-платформи, проходити квізи, запрошувати друзів, набирати бали в іграх, та виконувати інші завдання. Професійні мисливці за IDO створюють десятки фейкових акаунтів, щоб підвищити свої шанси опинитися в white list (список покупців).

Чи IDO є найкращою моделлю фандрейзингу?

Хоча ICO та IEO породили деякі з найпопулярніших криптопроектів, вони мають свої власні проблеми. У випадку ICO відсутність перевірки становила загрозу для інвесторів та робила інвесторів уразливими до величезних втрат. Що стосується IEO, централізація є серйозною проблемою, оскільки CEX вразливі до крадіжок і кібершахрайства.

У цьому контексті IDO стають новим фаворитом та мають чимало переваг у порівнянні з ICO та IEO. Почнемо з того, що IDO абсолютно не потребує дозволів і не вимагає плати за лістинг токенів на DEX. Оскільки DEX не зберігають засоби користувачів, вони не схильні до порушень безпеки, і інвестори можуть отримати доступ до токенів через свої гаманці.

Токени відразу ж доступні для торгівлі, що позбавляє очікування.

Більшість платформ запуску DEX керуються спільнотою. Це означає, що рішення про включення проєкту до списку ухвалює ком’юніті, а не декілька центральних органів.

Популярні фандрейзингові платформи

Що таке «напівзамінний» (Semi-Fungible) токен?

Вибухове зростання популярності NFT поклало початок нової хвилі інновацій навколо невзаємозамінних активів, включаючи появу нового типу «напівзамінних» токенів (SFT), які поєднують характеристики невзаємозамінних та взаємозамінних токенів. Квитки на концерт, подарункові ваучери та купони – це приклади напівзамінних предметів.

«Напівзамінний» токен або SFT — це відносно нова група токенів, які можуть бути як взаємозамінними, так і невзаємозамінними протягом свого життєвого циклу. Спочатку SFT діють як звичайні взаємозамінні токени, оскільки вони мають таку ж вартість як і інші ідентичні SFT.

Наприклад, токен, який представляє дійсний ваучер Rozetka вартістю у 1,000 гривень, матиме таку ж цінність, як ідентичний ваучер з тим же терміном дії, і тому буде взаємозамінним.

Відмінним фактором, який робить цей спеціальний тип токенів «напівзамінним», є те, що після їх погашення токени втрачають свою номінальну вартість. Ця втрата обмінної вартості робить токени, термін дії яких закінчився, невзаємозамінними.

Інший спосіб зрозуміти це — уявити, що ви володієте токеном, який представляв собою квиток на концерт, щоб побачити останній виступ The Beatles. Квиток мав номінальну вартість і його можна було обміняти на інший ідентичний квиток на концерт за умови, що це був той самий гурт у ту саму дату та в тому самому місці. Після завершення концерту жетон, що представляє квиток, стане предметом колекціонування та матиме абсолютно нову вартість. Це також означатиме, що токен більше не можна обміняти на дійсний квиток на концерт того ж початкового номіналу, щоб побачити інший гурт.

Цей процес перетворення із взаємозамінних токенів у невзаємозамінний токен після погашення – це те, через що напівзамінні токени отримують свою назву.

Сьогодні можна карбувати SFT за допомогою стандарту Ethereum ERC-1155. Це один із кількох стандартів токенів Ethereum – інструменту для створення токенів на блокчейні Ethereum, які сумісні з усіма іншими технологіями на основі ERC.

Стандарт ERC-1155 був створений розробниками блокчейн-ігор Enjin, Horizon Games і The Sandbox у 2017 році і, по суті, є комбінацією стандартів ERC-20 (взаємозамінний токен) і ERC-721 (невзаємозамінний токен). Це дає можливість створювати і керувати як взаємозамінними, так і невзаємозамінними токенами за допомогою одного смарт-контрактуСмарт-контракт - (англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами..

SFT особливо корисні в ігровій індустрії, де є взаємозамінні елементи, такі як ігрова валюта, як-от золоті злитки, а також невзаємозамінні предмети, як-от предмети колекціонування та зброя. Це означає, що ігрові компанії можуть створювати обидва типи токенів і забезпечувати їх взаємодію, щоб гравці могли легко обмінювати такі речі, як зброю, на золоті злитки і навпаки.