Статті Зберігання криптовалюти
ТОП 12 порад як безпечно зберігати сід-фразу. Базові поради, які допоможуть вам зберегти свою резервну копію в безпеці. Як відновити сід фразу

12 ТОП порад, як безпечно зберігати сід-фразу

Сід-фраза (фраза відновлення, резервна копія, 24 слова, seed phrase) є критично важливою інформацією, що дає доступ до вашого криптовалютного гаманця. Якщо ви втратите свій сід, то не зможете відновити доступ до своїх активів, тому важливо забезпечити безпечне зберігання цієї інформації.

Ось базові поради, які допоможуть вам зберегти свою резервну копію в безпеці:

 1. Самотність та увага. Перше, що ви маєте зробити, це правильно записати вашу сід-фразу. Для цього вам треба взяти листочок, ручку та виділити трохи часу, 30-60 хвилин. Оберіть спокійне місце, де не буде сторонніх людей та відеоспостереження.
 2. Перевірте свій seed phrase. Перевірте орфографію та послідовність слів. Це важливо, оскільки неправильно записана сід-фраза не відновить доступ до ваших активів.
 3. Виберіть надійне місце зберігання. Сід має бути збережений в надійному місці, про яке ніхто не знатиме чи зможе отримати доступ до нього. Це може бути безпечний сейф або сховище для документів з кодовим замком або біометричним доступом.
 4. Не намагайтеся запам’ятати сід-фразу. Навіть, якщо ви вже вивчили сід напам’ять, краще зберігайте записаний варіант.
 5. Використовуйте надійні матеріали. Безліч пристосувань є в продажу: від стійкого до води паперу до титанових пластин. Але можна обійтися тим, що є під рукою. Якщо ви вирішили просто записати, то використовуйте надійний папір і чорнило або олівець, щоб забезпечити стійкість інформації з часом.
 6. Не фотографуйте свій сід на смартфон.
 7. Не зберігайте фразу відновлення в електронному вигляді. Не зберігайте свій seed phrase на комп’ютері, смартфоні чи іншому електронному пристрої, оскільки це може підвищити ризик злому і крадіжки інформації спеціальними вірусними програмами.
 8. Не діліться своєю сід-фразою з іншими. Ніколи не діліться своїм seed phrase ні з ким, навіть якщо це видається безпечним та надійним варіантом. Навіть служби підтримки ваших гаманців НІКОЛИ не запитують вашу сід-фразу. Зворотне може призвести до крадіжки ваших активів.
 9. Не вводьте свою сід-фразу на комп’ютері чи смартфоні. Ніколи не вводьте сід фразу ні на яких сайтах, нібито для перевірки, технічної підтримки чи авторизації.
 10. Попіклуйтеся про майбутнє. Розкажіть про існування сід-фрази близьким, довіреним людям, щоб в разі чого вони могли дістатися її.  
 11. Регулярно перевіряйте слова відновлення. Регулярно перевіряйте, щоб переконатися, що фраза все ще на місці та не пошкоджена. Якщо ви помічаєте будь-які ознаки пошкодження, негайно створіть новий сід і перемістіть свої активи на новий гаманець.
 12. Налаштуйте 25 слово. В деяких холодних гаманцях є можливість налаштувати 25 слово, яке буде унікальне та придумано вами. Докладніше можете ознайомитись тут. 

Підсумуємо:

Сід-фраза є ключовою інформацією для зберігання криптовалюти. Важливо зберігати її надійно, щоб забезпечити безпеку ваших активів. Дотримання рекомендацій, наведених вище, допоможе вам зберегти свою резервну копію в безпечності та запобігти втраті доступу до своєї крипти.