Статті Зберігання криптовалюти
Що таке сід-фраза (seed phrase). Резервна копія криптогаманця. Як відновити сід фразу? Я втратив сід фразу, що робити?

Що таке сід-фраза (seed phrase)?

Сід-фраза або фраза відновлення — це резервна копія криптогаманця. У випадку втрати доступу до нього, фраза відновлення допоможе відновити доступ до всіх ваших криптоактивів. Вона генерується випадковим чином при першому налаштуванні веб або холодного криптогаманця. 

Тепер докладніше розберемо на прикладі холодних гаманців

При першому підключені холодного криптогаманця, пристрій генерує сід-фразу, яка, як правило, складається з 24 слів (рідше з 12 або 18). 24 слова на 2023 рік — найпоширеніший формат фрази відновлення, який складається з 2048 латинських слів, записаних в спеціальному словнику формату BIP39. Всі слова записуються в певній послідовності, яку не можна порушувати. 

Сід-фразу не можна придумати самому, тому що насправді це — не просто вигадані навмання слова, це — числовий код, переведений в формат слів для легкості користування та запису. При чому 24-е слово є математичним розрахунком, який залежить від перших 23 слів. Тому неможливо вгадати сід-фразу просто підбираючи слова. 

В залежності від виробника криптогаманця, сід-фраза може показуватися лише один раз при налаштуванні, а може зберігатися на пристрої або копіюватися на носій (флешку). Але якщо ви загубите свій гаманець, то відновити сід фразу буде неможливо, навіть якщо така можливість існувала. Жодна технічна підтримка не має доступу до цих даних. 

Що важливо знати? 

Холодний гаманець оберігає ваші криптоактиви в момент користування, роблячи ваші транзакції безпечними, ізольованими від інтернету та відповідно від вірусів та хакерів, ви можете його розбити чи загубити, а гроші нікуди не дінуться. Тому що  найголовніше, що ви маєте повсякчас — це фраза відновлення. Тобто це — єдиний ключ від вашого сейфа з грошима. Та якщо хтось знає вашу сід фразу, він може відкрити ваш баланс на окремому пристрої та вивести гроші. 

Для просуненних користувачів. 

На деяких холодних гаманцях (Ledger, Trezor) існує додаткова функція – 25 слово. 

Це слово, яке ви вигадуєте самостійно, воно може бути довжиною до 100 символів. Завдяки йому ви можете створити гаманець в гаманці, так би мовити, скритий баланс, на який перевести більшість коштів. Відкрити цей баланс можна використовуючи фразу відновлення з 24 слів та окремо ввести 25 слово. 

Тобто якщо зловмисник поцупить вашу сід-фразу, він зможе побачити лише нулі або якісь невеличкі суми, а ось значна решта буде захищена цим 25 словом. 

Які висновки можна з цього зробити?

По-перше, записувати сід-фразу треба наодинці, та не в місцях загального користування (щоб не будо відеоспостереження). 

Друге, фразу відновлення треба записувати так, щоб вона не стратилася, а зберігати необхідно надійно в недоступних для інших місцях. 

Поширенні запитання. 

Чи може хтось вгадати мою сід-фразу?

  • Ні, на сьогодні це неможливо. 

Я втратив сід. Що робити?

  • Негайно створіть новий гаманець та переведіть туди всі свої кошти, якщо маєте доступ до них.  

Чи можна відновити загублену сід-фразу?

  • Ні, резервна копія зберігається лише у вас. 

Як краще зберігати сід-фразу?

  • На металі. Докладніше розкажемо в наступній статті. 

Чи може хтось відкрити мій баланс, якщо він вже відкритий на апаратному гаманці?

  • Так, завдяки сід-фразі можна відкрити доступ до крипти на багатьох гаманцях одночасно. 

Що робити, якщо хтось скопіював мою фразу відновлення?

  • Негайно створіть новий гаманець та переведіть туди всі свої кошти. 

Чи можна скасувати транзакцію, якщо зловмисник переказав мої кошти раніше?

  • Ні, на жаль.