Як зберігати, обмінювати та витрачати крипту зручно: Trustee Plus, Binance Card, Coinbase Card, Bybit Card, CL Card Powered by Ledger, Wirex

З’явившись у 2009 році як новий та малорозповсюджений клас активів, сьогодні криптовалюта стала популярним способом заробітку й інвестування серед інтернет-користувачів. Близько 5 мільйонів людей володіють цифровими активами тільки в Україні. 

Однак для використання цифрових активів в повсякденному житті потрібні зручні та звичні інструменти, до прикладу — платіжні картки з прив’язкою до криптовалюти. По суті, це аналоги звичайних банківських карток, які дозволяють використовувати крипту для оплати товарів і послуг у звичайних магазинах, ресторанах, онлайн-маркетах. 

Географія роботи й умови використання таких карт залежать від емітента. Однак загальний принцип роботи криптокартки зводиться до того, що вона конвертує цифрові монети у фіатні гроші для подальшої оплати за товари чи послуги й все це в автоматичному режимі.

Поки, на жаль, зручних та безпечних продуктів не так багато, втім в цій статті ми зібрали 7 кращих на нашу думку криптовалютних карток на 2024 рік. Під час формування рейтингу головним критерієм для нас стала репутація емітента, бо від цього напряму залежить безпека ваших коштів. Окрім того, ми врахували, що зараз така картка може бути корисною в будь-якій частині світу, особливо, якщо у вас обмежений доступ до традиційної банківської системи з чим зіткнулися багато українців.

Trustee Plus

Український продукт, емітований криптокомпанією Trustee в партнерстві з MasterCard. Це віртуальна криптовалютна картка за допомогою якої можна оплачувати товари й послуги криптоактивами по всьому світу — вони автоматично конвертуються в потрібну валюту.

Інструмент працює, як звичайна дебетова картка. Плата за поповнення рахунку чи обслуговування не стягується. Додатково команда пропонує реферальну програму й регулярні акції. Курс конвертації крипти в фіатну валюту визначається емітентом картки і його можна переглянути в застосунку Trustee Plus, або на офіційному сайті Mastercard.

Переваги Trustee Plus:

Недоліки Trustee Plus:

Binance Card

Binance Card — це дебетова карта від криптобіржі Binance, випущена для Європейської Економічної Зони (ЄЕЗ). Однак з 20 грудня 2023 року компанія припинить підтримку цього платіжного інструменту в ЄEЗ, тобто фактично інструмент стане недоступним. 

Замість цієї картки Binance анонсувала запуск нового платіжного інструменту сумісно із партнерами “cardB”. Ця карта буде доступна для випуску в країнах колишнього СНД (окрім росії), зокрема і в Україні. 

Переваги Binance Card:

Недоліки Binance Card:

Bybit Card

Ще одна дебетова криптовалютна картка, однак від криптовалютної біржі Bybit. Доступна у вигляді фізично та віртуальної карти та працює на території ЄЕЗ. Продукт прив’язаний до біржового балансу користувача й автоматично конвертує криптовалюту у фіат для здійснення платежів. 

Активація, підтвердження особистості та налаштування карти проводяться через додаток або сайт біржі Bybit. Можливі різноманітні ставки комісій та бонуси залежно від виду картки та поточних акцій. 

Переваги Bybit Card:

Недоліки Bybit Card:

Coinbase Card

Платіжна криптокарта випущена біржею – Coinbase. Підтримує всі криптовалюти, які представлені на цьому майданчику. Для оплати криптоактиви конвертуються в долари США чи стейблкоЇн USDC. За обслуговування карти відповідає компанія Visa. 

Coinbase позиціонує картку як зручний інструмент для платежів по всьому світу, втім доступ до самої платформи, як і її продуктів можливий по суті тільки для резидентів США, тому у мешканців інших регіонів можуть виникнути труднощі при реєстрації чи верифікації.

Переваги Coinbase Card:

Недоліки Coinbase Card:

Crypto.com Visa Card

Платіжна криптовалютна карта випущена біржею Crypto.com й емітована Visa. Має досить широку географію роботи, включаючи США, Австралію, Сінгапур, Канаду, Бразилію і ЄЕЗ, а також пропонує цілу лінійку карток різного рівня, кожна з яких має свої бонуси та привілеї. Цим дуже схожа до традиційних банківських карт.

Однак варто враховувати, що це так звана препейд картка, яка не прив’язується до біржового акаунту Crypto.com. Тобто для платежів потрібно попередньо поповнити картку за допомогою криптовалюти або фіату. 

Переваги Crypto.com Visa Card:

Недоліки Crypto.com Visa Card:

Wirex card

Криптовалютна картка, випущена компанією Wirex — відомим постачальника електронного гаманця, зокрема і з підтримкою криптовалют. Працює в ЄЕЗ та Британії і повністю прив’язана до вашого гаманця Wirex. Обслуговуються компанією Mastercard, хоча на сайті заявляють і про підтримку для Visa. 

Головною особливістю є те, що за потреби Wirex може видати вам кредит під заставу криптовалюти, що в якомусь сенсі дозволяє використовувати картку як кредитну. Окрім того, є нативна система кешбеку. 

Переваги Wirex card:

Недоліки Wirex card:

CL Card Powered by Ledger

Криптовалютна картка, випущена постачальником апаратного гаманця для зберігання криптовалют Ledger в партнерстві з Baanx. Обслуговується Visa. CL Card доступна у вигляді пластикової карти яка конвертує цифрові монети у фунти стерлінгів чи євро для оплати товарів і послуг. Працює у Британії та країнах ЄЕЗ.

Варто звернути увагу в першу чергу користувачам Ledger, оскільки картку зручно поповнювати за допомогою апаратного гаманця. 

Переваги CL Card:

Недоліки CL Card:

Завершальні думки

Тепер ви знаєте, які 7 криптовалютних карток будуть мати попит у 2024 році. При виборі майбутнього платіжного засобу для використання своїх цифрових активів порівняйте умови емітента й зважайте на географію роботи. 

Що таке ETF? Види Bitcoin біткоїн-ETF: спотовий ETF, ф'ючерсний ETF. Переваги та недоліки біткоїн-ETF. Історія запуску біткоїн-ETF в США

На момент написання статті Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) розглядає понад 10 заявок на створення біткоїн-ETF, а це говорить про те, що крипторинок може незабаром приєднатися до величезного сектору ETF. Загальна вартість активів під управлінням ETF по всьому світу становить $9.3 трлн, з яких $6.4 трлн — у фондів із США. ETF доступні для багатьох активів та галузей, від сировини та валют до індексів на цілі групи компаній. Завдяки своїй зручності та доступності вони мають попит в інвесторів у США, Європі та, в меншій ступені, Азії.

Подання заявок на запуск bitcoin-ETF саме в США свого часу стало сильним драйвером зростання BTC, оскільки це найбільший у світі ринок, оскільки один успішний ETF в США потенційно має більші наслідки для крипторинку, ніж всі фонди, що торгуються зараз у Європі, Канаді та Австралії.

Що таке ETF?

ETF – це скорочення від Exchange Traded Fund (фонд що торгується на біржі). Суть ETF у тому, що фонд формує інвестиційний портфель, потім ділить його на акції, кожна з яких дає право на володіння часткою всього портфеля. Тобто купівля однієї акції ETF дозволяє інвестувати одразу у цілий портфель, без ручного управління та зберігання активів.

Наприклад, ETF S&P 500 відстежує динаміку фондового індексу, що відображає капіталізацію 500 найбільших акцій США. А золотий ETF відстежує вартість резервів золота фонду та випускає акції під їх заставу.

Відповідно, Bitcoin ETF є фондом, який інвестує в біткоїн або пов’язані з ним активи, потім ділить свій портфель на акції та пропонує їх на біржі. Купівля акції Bitcoin ETF у фінансовому сенсі дорівнює купівлі біткоїна, на відповідну суму, але не вимагає реєстрації гаманця та самостійного зберігання криптовалюти.

Види біткоїн-ETF

Тепер нумо розбиратись, як працює біржовий біткоїн-фонд. Існує два основних типи біткоїн-ETF — з фізичним забезпеченням (спотовий) та ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний). Хоча BTC є базовим активом в обох типах фондів, ці інструменти сильно відрізняються.

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням (спотовий)

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням слідує концепції традиційного ETF, де компанія-емітент купує BTC і зберігає їх на своїх рахунках. Потім компанія створює фонд, розміщує його на фондовій біржі та випускає акції. Купівля частки в біткоїн-ETF дає право частку BTC, що зберігається на рахунках компанії.

Біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний)

ETF з ф’ючерсним забезпеченням – це похідний фінансовий інструмент, який реагує на майбутні коливання базового активу. Власнику ф’ючерсного біткоїн-ETF не потрібно володіти BTC. Такий фонд торгує за контрактами, що спекулюють на майбутній, а не поточній ціні BTC. Термін дії таких контрактів обмежений, і власник фонду має продати наявні контракти та пізніше повторно їх викупити. Через таку структуру часто виникають розбіжності між фактичною ціною BTC і ціною біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням.

Також є криптоакціонерні ETF

На відміну від криптовалютних ETF, які відстежують ціну конкретних криптовалют, ці ETF зосереджені на інвестиціях в компанії, зайняті у криптовалютній індустрії. Такі ETF дозволяють інвесторам робити ставку на зростання всієї криптосфери, не покладаючись лише на динаміку цін окремих криптовалют, таких як біткоїн.

Переваги та недоліки біткоїн-ETF

Як і в будь-якого інвестиційного продукту, у біткоїн-ETF є свої переваги та недоліки. Різні види ETF мають свої плюси та мінуси, тому ми розглянемо лише основні:

Серед переваг ETF:

До недоліків можна віднести:

Які біткоїн-ETF вже торгуються?

Декілька спотових біткоїн-ETF вже торгуються на біржах ЕС, Канади, та інших країн. На американському ринку зараз є лише кілька ф’ючерсних біржових фондів:

Історія запуску біткоїн-ETF в США

З 2013 року надійшло багато заявок на створення ETF від великих гравців. Усього до 2023 року було зроблено 28 спроб отримати дозвіл SEC на запуск спотового bitcoin-ETF. Усі вони були невдалими. Деякі заявки досі розглядаються. Сама історія запуску спотових біткоїн-ETF у США триває вже 10 років:

Завершальні думки

Інвестування в криптоактиви стало невіддільною частиною роботи для багатьох учасників фондового ринку. Найбільші інвестиційні компанії зацікавлені у наданні спотових біткоїн-ETF, але відповідь SEC залишається негативною.

Попри успішно запущені ф’ючерсні ETF, значні наслідки для криптосфери матиме саме спотовий фонд, який купує BTC з ринку. Такий ETF зможе залучити до крипторинку значну кількість потенційних інвесторів та багатомільярдний капітал.

Наскільки реально такий фонд запустити зараз, питання відкрите. У США спроби зареєструвати спотовий Bitcoin ETF тривають уже 10 років і поки що не увінчалися успіхом. Але цього разу в гру вступили інвестиційні гіганти на кшталт BlackRock та Fidelity, тому ситуація може змінитися.

Що таке мем-коїни? Найпопулярніші мем-коїни

Мемні криптовалюти або мем-коїни – це цифрові активи, які часто виникають з популярних інтернет-мемів і, крім іншого, відомі своєю волатильною природою.

Першою мем-монетою була Dogecoin (DOGE). Її створили у 2013 році як жарт. DOGE була натхненна популярним мемом Doge про японського собаку породи шіба-іну.

Експерти називають мемні криптовалюти яскравим прикладом фінансового активу, який набуває вартості лише завдяки цінності в очах учасників ринку — жодних фундаментальних факторів для формування ціни немає.

Чим мем-коїни відрізняються від інших криптовалют?

Всі криптовалюти покладаються на свої спільноти користувачів та підтримку інфлюенсерів. Однак мем-коїни набули популярності багато в чому завдяки сильним асоціаціям із впливовими людьми на зразок Ілона Маска. Директору Tesla досить просто зробити твіт на будь-яку тему (хоч про дитячу пісню Baby Shark), як ціна заснованого на цій темі токена почне злітати зі швидкістю світла.

Тим часом творці нових мем-коїнів всіма силами намагаються потрапити до новин, щоб збільшити ціну токенів. Так, автори Shibu Inu вирішили віддати половину всіх токенів SHIB співзасновнику Ethereum Віталіку Бутеріну. Але він зруйнував їхні плани, знищивши більшу частину отриманих токенів (і пообіцявши передати залишок на благодійні потреби), після чого публічно звернувся до всіх розробників криптовалют, попросивши не перераховувати йому токени без його згоди.

Найпопулярніші мем-коїни

Чи безпечні мем-коїни?

Як і в будь-яких інвестиціях, інвестування в мем-коїни має свої ризики. Ці криптовалюти дуже волатильні, їх вартість може сильно коливатися, тобто ви можете втратити всі свої інвестиції миттєво. До того ж оскільки більшість мем-коїнів створюються як жарт чи соціальний експеримент, вони можуть не забезпечувати такий самий рівень безпеки та надійності.

А враховуючи їх «веселий» характер, вони приваблюють шахраїв, які провертають афери, як тільки вартість токена досягне певної точки залишаючи інвесторів ні з чим.

Завершальні думки

Варто відзначити, що попри безглуздість мем-коїнів, популярність і кількість всіляких монет не перестає зростати. Насамперед це пов’язано з тим, що платформи для створення подібних валют стають доступними для всіх охочих. 

Наприклад, вже з’явився сайт Meme.com – торговий майданчик, на якому користувачі можуть порівнювати мем-криптовалюти та створювати власні мем-коїни, цінність яких повністю залежатиме від того, наскільки актуальні тренди та меми вони відображають.

Як виводити криптовалюти з біржі Binance?

Розгляньмо процес переказу криптовалюти на зовнішню платформу або гаманець з вашого облікового акаунту Binance на прикладі стейблкоїну USDT.

 1. Для початку вам потрібно увійти до облікового запису Binance і перейти до меню «Гаманець» – «Огляд гаманця».
 1. Натисніть «Зняття».
 1. Виберіть криптовалюту, яку ви плануєте вивести. У цьому прикладі ми будемо виводити USDT.
 1. Оберіть мережу. Для виведення USDT підходить багато мереж таких як BEP20 (BNB Smart Chain (BSC)), AVAXC (AVAX C-Chain), ETH (Ethereum), MATIC (Polygon), SOL (Solana), XTZ (Tezos), та TRX (Tron). На екрані з’явиться комісія мережі за цю транзакцію. Переконайтеся, що мережа відповідає адресі, щоб уникнути втрат під час виведення коштів.
 1. Введіть адресу одержувача або виберіть її зі списку адресної книги.

5.1. Як додати нову адресу одержувача?

Щоб додати нову адресу одержувача, вам потрібно перейти у меню “Виберіть з адресної книги”, а потім натиснути “Додайте адресу зняття”.

5.2. В меню «Управління адресами» вам слід натиснути «Додати адресу».

5.3. Виберіть монету та мережу. Потім введіть адресу, мережу та походження адреси (біржа або гаманець).

7. Введіть суму зняття. На екрані з’явиться сума комісії за транзакцію та сума, яка прийде одержувачу. Коли ви будете готові, натисніть «Зняти кошти».

8. Підтвердьте транзакцію за допомогою коду SMS та електронного листа. Будь ласка, дотримуйтесь інструкцій на екрані.

Будьте уважні: якщо ви введете неправильну інформацію або виберете неправильну мережу в процесі перекладу, ваші активи будуть безповоротно втрачені. Перед здійсненням перекладу переконайтеся, що інформація є правильною.

Депозити в криптовалюті та стейблкоїнах

Депозит — це простий спосіб зберігання ваших заощаджень у банку та отримання відсотка на ці кошти — доходу. Цей спосіб не розглядається людьми задля збагачення чи отримання швидких прибутків. Зазвичай, основною метою людей є зберігання надлишкових коштів на банківському рахунку та зменшення знецінювання коштів через інфляцію.

Банківські депозити VS криптовалютні вклади

Якщо дуже спрощено, то традиційний банківський сектор оперує шляхом надання кредитів бізнесу, підприємцям, населенню. За наданий кредит банк заробляє певний відсоток від позиченої суми. 

Зазвичай, кошти, що надаються в кредит, банк залучає від великих інвесторів, продаж боргових зобов’язань, бере кредитні кошти у національного банку чи відповідної фінансової установи. Задля диверсифікації та збільшення операційного ліквідного капіталу, банки дають можливість населенню чи бізнесам також депонувати кошти.

Саме з різниці відсотка, під який банк надає кредити та бере депозити, і генерується той відсоток доходу, що отримують вкладники депозитів. 

Фактом є те, що відсоткові ставки на депозити в розвинутих економіках складають менше одного відсотку, а в деяких випадках відсоткові ставки є навіть від’ємними. Економіки, що розвиваються, навпаки мають вищі відсоткові ставки, але одночасно і більшу інфляцію локальної валюти. З повним переліком актуальних ставок депонування в різних країнах можна ознайомитися за цим посиланням.

Також варто зауважити, що відкриття депозиту в іншій країні передбачає ряд бюрократичних процедур, фактичну присутність людини тощо.

У сфері криптовалют, як альтернативній фінансовій системі, так само присутні ті чи інші учасники, що потребують додаткової ліквідності чи мають надлишкову ліквідність. В цій статті ми розглядаємо лише централізованих учасників криптовалютної індустрії, але ми не забуваємо, що і в DeFi також присутні кредитно-депозитні механізми. 

Біржі дозволяють трейдерам торгувати з плечем (х5, х10, х25, х100). Для цього біржі беруть у заставу певний актив трейдера, а на заміну дають йому кредитні кошти для торгів. Біржі залучають ці кошти через депозити на своїй платформі. Також залучені кошти біржі можуть спрямовувати в інші напрямки, з яких вони заробляють: ліквідність, маркет-мейкінгМаркет-мейкінг - автоматизований процес здійснення торгів на біржі задля збільшення об’ємів торгів, створення ліквідності або досягнення інших поставлених цілей біржею чи проектом., фіатні операції тощо. 

Також варто зауважити, що у крипто-індустрії значно простіше отримати кредит чи відкрити депозит. Адже всі процеси відбуваються онлайн, відсутні складні бюрократичні процедури, транзакції відбуваються за лічені хвилини — треба лише пройти KYCKYC - процедура KYC (від англ. Know Your Customer – «знай свого клієнта») зобов’язує всі фінансові організації, зокрема біржі криптовалют, ідентифікувати та верифікувати особистість кожного клієнта, а в деяких випадках надати доказ походження коштів.

У крипто-індустрії відсоткові ставки на депозити у стейблкоїнахСтейблкоїн - це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. відчутно вищі, ніж у традиційних фінансах. Це спричинено певними факторами:

Можна підсумувати, що криптовалютні депозити є значно привабливішими за валютні (USD / EUR) депозити в банку через два фактори: простота відкриття депозиту та відчутно більші відсотки. Водночас треба ретельно підходити до вибору платформи для відкриття криптодепозиту, адже існує безліч пірамід та скаму, що обіцяють надприбутки.

Як обирати платформу для пасивного заробітку?

Існують тисячі криптовалютних компаній та платформ, що дозволяють покласти криптовалюту під відсотки = відкрити крипто-депозит. Ми радимо свідомо обирати платформу, якщо ви вирішили відкрити криптодепозит. Також ми підготували декілька порад, які допоможуть вам в цьому:

 1. Розглядайте лише перевірені платформи, що вже існують понад 3-5 років та мають гарну репутацію – Binance (Binance Savings), Huobi, FTX тощо. Подібні компанії часто навіть мають резервний фонд, що може покрити збитки втрати коштів через непередбачувані події. 
 2. Орієнтуйтеся на “адекватні” відсотки на депозит. Якщо ви бачите, що платформа пропонує 5% на день / +100500% річних — у 99.9% це скам та шахрайство. Бувають випадки, коли біржі можуть проводити промоакції чи кампанії з незвично високими відсотками, але на короткий проміжок часу. Такі можливості варто розглядати, але знову ж таки — свідомо все перевіряти та зважувати ризики.
 3. Обирайте ті платформи, що пропонують цікаві вам види депозитів та в тих активах, які вам цікаві. Трапляється, що біржа пропонує вам конвертувати ваші активи в якийсь інший локальний актив чи подовжити депозит (змінити початкові умови), щоб отримати більші відсотки — не ведіться на таке. Дотримуйтесь власної стратегії. Різновиди криптовалютних депозитів ми розглянемо далі у статті.

Різновиди криптовалютних депозитів 

Криптовалютні депозити можна умовно розділити за строком відкриття, за розміром вкладень, за типом активу для депозиту, за обмеженнями у достроковому знятті коштів, за відсотковою ставкою та механізмом отримання доходу (часто стейкінг плутають чи називають депозитами, навіть біржі це роблять). Нижче на скріншоті наведено приклад крипто-депозитів на Binance Savings.

За строком відкриття депозиту та обмеженнями у достроковому знятті коштів

Депозити з фіксованим терміном дії зазвичай мають більший відсоток доходу ніж з гнучким терміном дії. 

За розміром вкладень

За розміром вкладень немає чіткого поділу, але на практиці платформи зменшують відсоток доходу на великі депозити. Вони намагаються максимально диверсифікувати джерела звідки залучають кошти та зменшувати залежність від великих гравців ринку. Саме тому платформи приваблюють користувачів з малими (до $1,000) та середніми ($5,000 – $50,000) депозитами шляхом надання більших відсотків. 

За типом активу депозиту та механізмом генерування доходу

Варто зазначити, що дохід для депозитів стейблкоїнів та найбільших криптовалют генерується шляхом надання кредитів в цих активах. Водночас багато нових та/або сумнівних криптовалют забезпечують високі відсотки на депозит через інфляційні процеси, або ж через стейкінг, що може негативно вплинути на ціну активу. 

Якщо ви хочете покласти криптовалюту під відсотки, ми радимо обирати ті криптовалюти, в яких ви впевнені в довгостроковій перспективі та хочете примножувати їх кількість у вашому інвестиційному портфелі.

За відсотковою ставкою

Переваги криптодепозитів та наші поради

Серед переваг криптодепозитів можна виділити наступні:

Підсумовуючи, хочемо ще раз нагадати, що треба свідомо ставитися до вибору платформи куди вкласти криптовалюту під відсотки та самого активу. Ми радимо наступне:

Гроші завжди мають працювати на вас! Завжди підписуйтесь на гнучкі депозити, часто активи можуть просто лежати у вас на рахунку та приносити відсоток. Наприклад, ви купили біткоїн та думаєте його продати коли він досягне певної ціни, водночас ви можете отримувати певний відсоток тримаючи біткоїн просто на біржі, що підтримую гнучкі депозити.

Базові рекомендації інвестиційного ризик-менеджменту

У всіх фінансових операціях присутні ризики пов’язані з тим чи іншим активом. Можна виділити найбільш розповсюджені ризики:

Ці та багато інших ризиків впливають на роботу та стабільність фінансових ринків та окремих його учасників. Тут і далі ми розглядатимемо фінансовий ризик у вужчому розумінні, а саме як інвестиційний. Такий ризик є ймовірністю недоотримання чи втрати прибутку внаслідок фінансових операцій. Варто наголосити, що якщо на системний ризик ми вплинути ніяк не можемо, то інвестиційний можна і потрібно враховувати під час роботи з криптоактивами.

Що таке ризик простими словами? 

Ризик — це поєднання ймовірності та наслідків настання несприятливих подій. Загалом, робота з ризиком — це робота з оцінкою вірогідності. Будь-який професійний інвестор чи трейдер завжди оцінює вірогідність за допомогою тих чи інших інструментів, збору повної інформації, аналізу попереднього досвіду та можливих сценаріїв розвитку подій. 

Також під ризиком часто мають на увазі допустимий рівень фінансової втрати. Інвестуючи в певний проект, ви можете схарактеризувати ризик втрати всіх коштів як 5%, або ж ризик втрати половини коштів як 20%, або ж ризик втрати 10% від суми інвестиції як 1%. Так чи інакше, оперуючи з вірогідністю, ви самі маєте визначати допустимий для вас рівень ризику = допустимий для вас рівень втрати коштів. 

Який взаємозв’язок ризику та профіту?

Ризик та профіт (дохід) завжди знаходяться в прямопропорційній залежності. Тут можемо навести приклад з реального світу. Венчурне інвестування (у нові компанії — стартапи) є більш дохідним ніж інвестування у компанії, що вже існують та торгуються на біржі. Але водночас, ризик того, що стартап не зможе успішно реалізувати свої амбіції та отримати переоцінку є вищим. 

Також можна навести приклад з індустрії гемблінгу, а саме рулетку. 

Коли ви робите ставку на чорний колір чи червоний, ви можете подвоїти вашу початкову ставку, але шанс того, що ви виграєте складає ~48.57% через те, що у грі є цифра 0 нейтрального кольору. У випадку ставки на певний колір ви помірно ризикуєте та отримуєте помірний дохід в разі виграшу. Коли ви ставите на “0”, то ваш ризик є досить високим, адже шанс того, що випаде саме “0” залишається дуже низьким. Водночас ваш виграш буде значно більшим.

Базові рекомендації інвестиційного ризик-менеджменту:

Індустрія криптовалют та блокчейну досить молода. Саме тому ризик інвестування в цю індустрію є досить високим, а отже і приносить більший профіт ніж традиційні фінанси.  Але більший профіт можливий лише у позитивному сценарії і якщо ви вмієте правильно розпоряджатися фінансами та слідувати ризик-менеджменту. 

Багато людей потрапляє в індустрію через те, що чують від знайомих, що ті “швидко заробили”, зробили 10х (+900%) на свій капітал тощо. Хоч ці історії й правдиві, але часто це лише доля випадку — цим людям пощастило, скоріш за все вони не дотримувалися ризик-менеджменту і це лише ситуативний одноразовий профіт. Можливо завтра вони знову проінвестують, і втратять все, що заробили. 

Дотримання інвестиційного ризик-менеджменту дозволяє оптимально використовувати ваші фінанси та дотримуватися вашого індивідуального прийнятного рівня ризику. Ми підготували для вас базові рекомендації ризик-менеджменту, що стануть вам у пригоді:

 1. Оцініть ваш фінансовий стан та вирішіть якою сумою вам не страшно оперувати та її втрата, у найгіршому випадку, не стане для вас болючим потрясінням. Або ж виділіть для інвестування певний відсоток від вашого щомісячного прибутку – 5% / 10% / 20%. Навіть просто страх за втрату коштів чи надмірна жадібність, буде прямо впливати на ваш психологічний стан, а отже на адекватність прийняття інвестиційних рішень. Ставтеся до цього свідомо. 
 2. Диверсифікуйте свої інвестиції. Ви ніколи не маєте тримати ваші фінанси в одному активі чи на одній платформі. Залежно від вашого індивідуального прийнятного рівня ризику ви маєте диверсифікувати свій портфель.

 1. Завжди майте запас стейблкоїнів або фіату. Ринок цілком є досить волатильним та непередбачуваним. Часом трапляються неочікувані події (крах великого проекту, початок пандемії, війна, злом великої біржі тощо), що мають колосальний негативний ефект на весь ринок в цілому. Ви маєте користуватися такими можливостями, та мати фінансовий запас для усереднення своїх позицій за більш вигідними цінами.
 2. Вчіться оцінювати ризики, а саме настання несприятливих, чи позитивних подій та їх вплив на ціну. Якщо ви бачите, що певні новини, партнерства, інвестиції від фондів, лістинг монети на певній біржі, чи інше мають вплив на ціну токена — враховуйте це. Є різні формули та правила розрахунку ризику. Якщо просто, то шанс та величина вашого потенційного профіту має бути суттєво вищою за шанс та величину допустимого збитку
 3. На початку шляху, мінімум 3 роки, НЕ КОРИСТУЙТЕСЯ Ф’ЮЧЕРСАМИ, ОПЦІОНАМИ, МАРЖИНАЛКОЮ! Усі ці інструменти — це окреме питання, ми його розглянемо детальніше у статтях “просунутого рівня складності”. В середньому, перші 3 роки — воно вам не треба. Лише після того, як ви досконало опануєте свій власний ризик менеджмент, ви можете почати розглядати ці інструменти. 

Завершальні слова

За будь-яких фінансових операцій існують ризики. І основним завданням інвестора є не повна відмова від ризику взагалі, а вибір чітких рамок вашого допустимого ризику. В інвестуванні необхідно вміти заздалегідь і коректно визначати ризики. Іншими словами, слід розуміти на який потенційний прибуток ми розраховуємо і який збиток готові прийняти. Насправді успішний інвестор не той, хто заробив мільйон, а той, хто зумів не втратити, залишився на ринку та стабільно отримувати дохід.

Чому криптовалюта має вартість (ціну)?

Дуже часто початківці або скептики задумуються над питанням, а чому криптовалюта взагалі має коштувати грошей чи мати вартість? Тут ми маємо повернутися до традиційної фінансової системи,  розглянути сутність грошей та їх характеристики.

По суті, гроші у нашому повсякденному житті — це особливий товар, який ми можемо обміняти на інші товари чи послуги. Будь-який предмет можна використовувати як гроші (гривні, долари, іншу валюту, коштовні метали, ресурси, марки, папірці),  якщо місцева спільнота приймає його як оплату. 

Вартість грошей передусім визначається ринком, виробниками, що готові обміняти свої товари та послуги на гроші. На ринку присутніми є попит та пропозиція, що і визначають вартість грошей. Наприклад, знаходиться фермер, що готовий продати 1 кілограм бульби за 15 гривень, але у цього фермера є сусіди, що готові продати 1 кілограм бульби за 10 гривень. Покупці на ринку порівнюють ціни різних фермерів та обирають найбільш вигідну для них. Так формується ціна гривні – 1 кілограм бульби = 10 гривень, або ж 1 гривня = 100 грамів бульби. Саме ринкова конкуренція, різноманіття пропозиції та різноманіття покупців формують ціну на гроші. Це дуже примітивний приклад, проте він дає уявлення про формування ціни грошей. 

З кінця 20-го століття весь світ став користуватися фіатними грошима — це гроші, що випущені та контролюються центральним банком певної країни. У минулому фіатні гроші мали реальне забезпечення у вигляді цінних металів (золото). Зараз же фіатні гроші забезпечені передусім довірою населення до свого уряду та грошово-кредитної політики країни. Держава має дуже багато складних інструментів, якими вона впливає на вартість грошей залежно від своїх цілей (золото-валютні резерви, ставки рефінансування, випуск облігацій, емісія — друк нових грошей тощо). Але все ж попит та пропозиція, що виражається у довірі людей до дій уряду, грає ключову роль у формуванні ціни фіатних грошей. 

Розгляньмо ціну криптовалюти на прикладі Біткоїна. Сатоші НакамотоСатоші Накамото - псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований. створив біткоїн мережу як нову децентралізовану платіжну систему з власним особливим товаром (одиницею виміру) – біткоїном (BTC). По суті, за допомогою програмного коду чітко визначеними є процес майнінгу, процес передачі та максимальна кількість біткоїнів, що може бути створена. Біткоїн не має централізованого органу управління, що може за допомогою інструментів впливати на вартість біткоїна. Тобто, вартість біткоїна цілком залежить від ринкової оцінки — попиту та пропозиції. На будь-якій крипто-біржі можна побачити стакан, в якому графічно представлені заявки на купівлю та продаж тієї чи іншої криптовалюти. А по центру знаходиться поточна ринкова вартість цієї криптовалюти. Пройшли роки, перш ніж ринок оцінив біткоїн в $100, потім в $1 000, потім в $10 000, і зараз, станом на 12 серпня 2022 року, він коштує майже $25,000. Власне, сам біткоїн зараз сприймається як “штучне золото”, що має обмежену кількість та видобування якого ускладнюється з часом.

Існують тисячі інших криптовалют, які мають відмінні характеристики від біткоїна. Їх вартість також встановлюється виключно ринком, та вони нічим не підкріплені, як і біткоїн. Проте існують такі криптовалюти як стейблкоїни, електронний аналог фіатних грошей. Їхня ціна може бути підкріплена реальними фіатними грошима (USDC), низкою активів (USDT), алгоритмом, пов’язаним з ринковою вартістю іншої криптовалюти (DAI). Про стейблкоїни детальніше тут.

Можна довго вдаватися в питання чому певна криптовалюта має хоч щось коштувати. Однозначної відповіді тут немає, ціна криптовалюти завжди визначається лише ринком. Саме тому, більшість великих інвесторів та трейдерів оперують лише тими криптовалютами, що давно з’явилися і торгують по сьогодні – а отже їх ціна довше і ретельніше оцінювалася учасниками ринку.
P.S. Dogecoin / Litecoin / Ripple – scam, навіть не зважаючи на те, що вони давно існують на ринку. Ніколи не торгуйте ними, список токсичних монет можна знайти тут (стаття буде опублікована згодом).

Звичайно, існують моделі, такі як Stock-to-Flow, за допомогою яких люди намагаються знайти причину вартості біткоїна. Також існує ряд факторів (максимальна кількість токенів, поточна кількість токенів в оберті, застосування токена, кількість користувачів, вживаність токена тощо), за допомогою яких люди намагаються пояснити вартість криптовалюти. Як аналізувати крипто-проекти та визначати вартість їх токенів ми розкажемо в наступній статті (стаття буде опублікована згодом).

Що таке NFT?

NFT – це невзаємозамінний цифровий актив, який представляє реальні об’єкти, такі як мистецтво, музика, ігрові елементи та відео. NFT може мати попит, тому що він був створений відомим художником або складений музикантом світового рівня. NFT також може бути корисним у грі або необхідним для завершення колекції. Загалом, цінність NFT залежить від його автентичності та рідкості. Їх купують і продають в Інтернеті, часто за допомогою криптовалюти, і, як правило, вони створюються та існують за допомогою блокчейн-технології.

Незважаючи на те, що вони існують з 2014 року, зараз NFT набувають популярності, оскільки вони стають все більш вживаним способом купівлі та продажу цифрових творів мистецтва.

Відомий цифровий художник Майк Вінклеманн, більш відомий як «Beeple», створив композицію з 5,000 щоденних малюнків – мабуть, найвідоміший NFT 2021 року “EVERYDAYS: The First 5,000 Days”, який був проданий на Christie’s за рекордні 69,3 мільйона доларів.

Отже, чим NFT відрізняється від криптовалюти? NFT – це невзаємозамінний токен. Зазвичай, він створюється з використанням тих самих технологій, що й криптовалюта, як-от Bitcoin або Ethereum, але на цьому подібність закінчується.

Фізичні гроші та криптовалюти є «взаємозамінними», тобто їх можна торгувати або обмінювати один на одного. Вони також однакові за вартістю — один долар завжди коштує рівно стільки ж, як і інший долар; один біткоїн завжди дорівнює іншому біткоїну.

Вартість NFT залежить від того, що він представляє. Коли справа йде до крипто-мистецтво, воно дуже схоже на будь-який інший вид мистецтва. Важливим є те хто його створив, художня цінність твору і те, наскільки він може мати попит серед інших колекціонерів.

NFT-сфера унікальна тим, що її токени є невзаємозамінними. Кожен з них має цифровий підпис, який унеможливлює обмін NFT або порівняння одного з іншим. Зокрема, більшість NFT існують та зберігаються в блокчейні Ethereum, хоча й інші блокчейни також підтримують технологію NFT.

NFT створюється або «карбується» з цифрових об’єктів, які представляють як матеріальні, так і нематеріальні предмети, зокрема: витвори графічного мистецтва, GIF-файли, відео, предмети колекціонування, віртуальні аватари, скіни відеоігор, дизайнерські кросівки, музика тощо. Навіть твіти! Співзасновник Twitter Джек Дорсі продав свій перший твіт як NFT за понад 2,9 мільйона доларів.

За своєю сутністю, NFT схожі на фізичні предмети колекціонування, проте у цифровій формі. Тому замість того, щоб придбати та повісити на стіну фізичну картину, покупець отримує цифровий файл зображення.

Володар NFT отримує виключні права власності на відповідний цифровий об’єкт. Завдяки тому, що NFT побудовані на технології блокчейну, будь-хто може перевірити кому належить право власності; а володар NFT може передати токен (право власності на NFT-токен) іншій особі. Автор NFT може зберігати конкретну інформацію в метаданих NFT. Наприклад, художники можуть підписувати свої твори мистецтва, включивши свій підпис у файл.

Якщо ви хочете створити власну колекцію NFT, вам потрібно буде отримати цифровий гаманець, який дозволить зберігати NFT та криптовалюти. Ймовірно, вам доведеться придбати певну криптовалюту, наприклад ETH, залежно від того, які валюти приймає автор NFT та на якому блокчейні побудований маркетплейс. Після того, як ви налаштуєте та поповните свій гаманець, ви можете купувати NFT. На даний момент найбільшими маркетплейсами NFT є:

Хоча наведені вище платформи є популярними та тисячі творців і колекціонерів ними користуються, переконайтеся, що ви ретельно провели дослідження та свідомо вирішили купувати NFT. Оскільки, час від часу, деякі художники стають жертвами імітаторів, які роблять репліку NFT, і продають копі під виглядом оригіналу. Такі NFT не мають жодної цінності.

Що таке стейблкоїни?

Стейблкоїн — це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. Стейблкоїни майже не мають волатильностіВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу. порівняно з іншими криптовалютами, таких як біткоїн.

Поєднання стабільності традиційних активів з гнучкістю цифрових активів виявилося надзвичайно популярною ідеєю. Мільярди доларів вартості перетекли в стейблкоїни, такі як Tether (USDT) або USD Coin (USDC), оскільки вони стали одними з найпопулярніших способів зберігання та торгівлі в крипто-екосистемі, здійснення переказів без участі банків чи фінансових посередників.

До найрозповсюдженіших стейблкоїнів належать:

Незважаючи на те, що стейблкоїни є менш волатильними, ніж інші форми криптовалют, вони все ще використовують технології, які можуть мати невідомі помилки або вразливості. Завжди є ймовірність того, що ви можете втратити приватні ключі, які дають вам доступ до вашої криптовалюти, через злом або помилку користувача.

Тим часом стейблкоїни стикаються з високим рівнем невизначеності нормативно-правового регулювання. У листопаді 2021 року звіт, підготовлений адміністрацією Байдена, закликав до додаткового державного нагляду за стейблкоїнами. Хоча такі зміни можуть призвести до додаткового захисту споживачів, вони також можуть по-різному вплинути на різні стабільні монети або призвести до обмежень, які впливають на власників монет.

Що таке коїни та токени?

Для простоти сприйняття, та, як прийнято в ком’юніті, коїни та токени – це все слова синоніми та використовуються як взаємозамінні. Реальна ж відмінність полягає у способі створення, де коїн – це монетка, що використовує власний блокчейн, а токен будується на чужій блокчейн-інфраструктурі.

Коїн (Coin) – є активом або монетою блокчейну. Найпопулярніші та найвідоміші серед коїнів можна назвати – Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Binance Coin (BNB), Solana (SOL). Вони знаходяться у своєму блокчейні, який носить їхню назву. Всередині мережі користувачі можуть передавати один одному монети, але фізичного обміну не відбувається. Coin – виражений у цифровому коді, який пересувається всередині мережі свого блокчейну.

Coin часто використовується як аналог валюти в платіжній системі. Як ним користуються:

Токен є монетою, яка створюється у мережі блокчейну. Найпопулярнішим майданчиком для створення токенів є Ethereum. Тому найчастіше у токені можна побачити стандарт ERC-20. Є й інші платформи, на базі яких можна створити токени, але він вже буде менш затребуваним.

Практично всі охочі можуть створити свій власний токен, якщо мати певні знання про крипту, в екосистемі якої розгортатиметься проект. Переваги використання токенів:

З цієї статті ви тепер маєте розуміння, що собою являє токен і коїн. Варто розуміти, що токени не поступаються коїнам у своїх перевагах. Все ж таки створення свого блокчейну недешеве заняття. Завдяки тому, що вже були реалізовані функціональні мережі, крипто-сфера побачила безліч проектів, які не запустилися через брак коштів або відсутність чіткого планування.