Як зберігати, обмінювати та витрачати крипту зручно: Trustee Plus, Binance Card, Coinbase Card, Bybit Card, CL Card Powered by Ledger, Wirex

З’явившись у 2009 році як новий та малорозповсюджений клас активів, сьогодні криптовалюта стала популярним способом заробітку й інвестування серед інтернет-користувачів. Близько 5 мільйонів людей володіють цифровими активами тільки в Україні. 

Однак для використання цифрових активів в повсякденному житті потрібні зручні та звичні інструменти, до прикладу — платіжні картки з прив’язкою до криптовалюти. По суті, це аналоги звичайних банківських карток, які дозволяють використовувати крипту для оплати товарів і послуг у звичайних магазинах, ресторанах, онлайн-маркетах. 

Географія роботи й умови використання таких карт залежать від емітента. Однак загальний принцип роботи криптокартки зводиться до того, що вона конвертує цифрові монети у фіатні гроші для подальшої оплати за товари чи послуги й все це в автоматичному режимі.

Поки, на жаль, зручних та безпечних продуктів не так багато, втім в цій статті ми зібрали 7 кращих на нашу думку криптовалютних карток на 2024 рік. Під час формування рейтингу головним критерієм для нас стала репутація емітента, бо від цього напряму залежить безпека ваших коштів. Окрім того, ми врахували, що зараз така картка може бути корисною в будь-якій частині світу, особливо, якщо у вас обмежений доступ до традиційної банківської системи з чим зіткнулися багато українців.

Trustee Plus

Український продукт, емітований криптокомпанією Trustee в партнерстві з MasterCard. Це віртуальна криптовалютна картка за допомогою якої можна оплачувати товари й послуги криптоактивами по всьому світу — вони автоматично конвертуються в потрібну валюту.

Інструмент працює, як звичайна дебетова картка. Плата за поповнення рахунку чи обслуговування не стягується. Додатково команда пропонує реферальну програму й регулярні акції. Курс конвертації крипти в фіатну валюту визначається емітентом картки і його можна переглянути в застосунку Trustee Plus, або на офіційному сайті Mastercard.

Переваги Trustee Plus:

Недоліки Trustee Plus:

Binance Card

Binance Card — це дебетова карта від криптобіржі Binance, випущена для Європейської Економічної Зони (ЄЕЗ). Однак з 20 грудня 2023 року компанія припинить підтримку цього платіжного інструменту в ЄEЗ, тобто фактично інструмент стане недоступним. 

Замість цієї картки Binance анонсувала запуск нового платіжного інструменту сумісно із партнерами “cardB”. Ця карта буде доступна для випуску в країнах колишнього СНД (окрім росії), зокрема і в Україні. 

Переваги Binance Card:

Недоліки Binance Card:

Bybit Card

Ще одна дебетова криптовалютна картка, однак від криптовалютної біржі Bybit. Доступна у вигляді фізично та віртуальної карти та працює на території ЄЕЗ. Продукт прив’язаний до біржового балансу користувача й автоматично конвертує криптовалюту у фіат для здійснення платежів. 

Активація, підтвердження особистості та налаштування карти проводяться через додаток або сайт біржі Bybit. Можливі різноманітні ставки комісій та бонуси залежно від виду картки та поточних акцій. 

Переваги Bybit Card:

Недоліки Bybit Card:

Coinbase Card

Платіжна криптокарта випущена біржею – Coinbase. Підтримує всі криптовалюти, які представлені на цьому майданчику. Для оплати криптоактиви конвертуються в долари США чи стейблкоЇн USDC. За обслуговування карти відповідає компанія Visa. 

Coinbase позиціонує картку як зручний інструмент для платежів по всьому світу, втім доступ до самої платформи, як і її продуктів можливий по суті тільки для резидентів США, тому у мешканців інших регіонів можуть виникнути труднощі при реєстрації чи верифікації.

Переваги Coinbase Card:

Недоліки Coinbase Card:

Crypto.com Visa Card

Платіжна криптовалютна карта випущена біржею Crypto.com й емітована Visa. Має досить широку географію роботи, включаючи США, Австралію, Сінгапур, Канаду, Бразилію і ЄЕЗ, а також пропонує цілу лінійку карток різного рівня, кожна з яких має свої бонуси та привілеї. Цим дуже схожа до традиційних банківських карт.

Однак варто враховувати, що це так звана препейд картка, яка не прив’язується до біржового акаунту Crypto.com. Тобто для платежів потрібно попередньо поповнити картку за допомогою криптовалюти або фіату. 

Переваги Crypto.com Visa Card:

Недоліки Crypto.com Visa Card:

Wirex card

Криптовалютна картка, випущена компанією Wirex — відомим постачальника електронного гаманця, зокрема і з підтримкою криптовалют. Працює в ЄЕЗ та Британії і повністю прив’язана до вашого гаманця Wirex. Обслуговуються компанією Mastercard, хоча на сайті заявляють і про підтримку для Visa. 

Головною особливістю є те, що за потреби Wirex може видати вам кредит під заставу криптовалюти, що в якомусь сенсі дозволяє використовувати картку як кредитну. Окрім того, є нативна система кешбеку. 

Переваги Wirex card:

Недоліки Wirex card:

CL Card Powered by Ledger

Криптовалютна картка, випущена постачальником апаратного гаманця для зберігання криптовалют Ledger в партнерстві з Baanx. Обслуговується Visa. CL Card доступна у вигляді пластикової карти яка конвертує цифрові монети у фунти стерлінгів чи євро для оплати товарів і послуг. Працює у Британії та країнах ЄЕЗ.

Варто звернути увагу в першу чергу користувачам Ledger, оскільки картку зручно поповнювати за допомогою апаратного гаманця. 

Переваги CL Card:

Недоліки CL Card:

Завершальні думки

Тепер ви знаєте, які 7 криптовалютних карток будуть мати попит у 2024 році. При виборі майбутнього платіжного засобу для використання своїх цифрових активів порівняйте умови емітента й зважайте на географію роботи. 

Віртуальна валюта Центрального банку (CBDC)

Паперові купюри та монети скоро залишаться у минулому через новий фінансовий інструмент – цифрові валюти центральних банків (CBDC). Уряди та регулятори зараз приділяють набагато більше уваги криптовалютам, намагаючись ухвалити нові законодавства, які дозволять більш жорстко контролювати ситуацію. Проте, як регулятори, так і уряди знають про багато переваг криптовалют, тому продовжують впроваджувати CBDC проєкти по всьому світу.

Станом на березень 2023 року їх вивченням понад 100 країн світу. США та Китай, своєю чергою, вже запустили пілотні програми CBDC у національній криптовалюті. Лише декілька країн повноцінно запустили CBDC, серед них Ямайка, Нігерія та Багами. В цій статті ми розповімо, що таке CBDC, у чому їх переваги, та як криптоактиви можуть витіснити традиційний фіат.

Що таке CBDC?

Цифрові валюти центральних банків (CBDC – Central Bank Digital Currency) – це фіатні валюти, які існують у цифровій формі та випускаються центральними банками. Вони є цифровим аналогом державної валюти, тому залишаються в системі традиційної фінансової системи. Цінність CBDC залежить від довіри до емітента, в нашому випадку національного центрального банку і, зрештою, політичної влади, що стоїть за ним.

Також CBDC не можна вважати стейблкоїнами, тому що цифрові гроші безпосередньо забезпечені центральним банком. Грубо кажучи, це не монетки, які ЦБ випустив під заставу паперових грошей, а повноцінна частина грошової маси. Цифрова валюта не репрезентує гроші, вона є грошима.

Функції CBDC

Існує декілька функцій які може виконувати національна криптовалюта. Вплив CBDC на фінансову систему країни буде залежати від того які функції в нього будуть закладені:

Центральний банк може випустити CBDC для фізичних осіб чи фінансових інститутів. У цьому випадку сценарії використання та сфери застосування нового типу грошей будуть сильно відрізнятися.

Чи зможуть CBDC замінити криптовалюти?

Ні, тому що вони мають різні цілі. Завдання цифрових грошей — бути цифровими грошима, тобто універсальним обмінним товаром та законним платіжним засобом. Криптовалюти в поточному стані — це і засіб для інвестицій, і інфраструктурне рішення для запуску фінансових проєктів. Вони не є загальноприйнятими активами для платежів, хоча все більше бізнесів по всьому світі займаються адопшеном (впровадження криптовалют як методу оплати).

Все ж таки CBDC у теорії зможе трохи спростити роботу з криптовалютами. Наприклад, при легалізації криптовалют Нацбанк може запустити звичайнісінький міст для перенесення цифрових гривень або євро на блокчейн.

Ризики впровадження CBDC

Запуск CBDC перенесе суттєві технологічні ризики на державний сектор і, зрештою, на платників податків, які нестимуть основний тягар експериментальних технологій. 

Кіберзагрози. CBDC вимагає централізацію, яка посилить і кібервразливість та збільшить масштаби атак. Так само як банкрутство будь-якого банку підриває довіру до банківської сфери, CBDC може перенести цей ризик на ЦБ та на політичної влади загалом.

Конфіденційність та захист споживачів. CBDC, особливо якщо вона випущена на рівні роздрібної торгівлі не демократичним урядом, може являти собою посягання на конфіденційність та захист споживачів. В злих руках CBDC може перетворитися на зброю проти громадян, такому як потенційне блокування законних транзакцій людям, які потрапили у немилість.

Проблема децентралізації. Якщо CBDC взагалі має працювати, принаймні у тому вигляді, в якому вона нині задумана, вона повинна працювати на базі блокчейну. У цьому полягає загадка з технологічної, операційної та управлінської точки зору, яка полягає в тому, що децентралізація та розподіл блокчейнів є ключовими. Таким чином, CBDC, випущений і керований центральним органом, ймовірно, буде включати системи із замкнутим циклом або псевдоблокчейни, які, своєю чергою матимуть ті самі потенційні вразливості, для боротьби з якими була придумана технологія блокчейну.

Чи є доречним впровадження CBDC в Україні?

За останні два роки Україна показала разючий приклад диджиталізації та інтеграції громадян у державні сервіси. Число користувачів програми «Дія» з початку повномасштабної війни зросло на 4 млн і зараз становить 18 млн. Тож, наступним витком еволюції цифровізації є використання цифрової валюти центрального банку (CBDC).

Переваги впровадження CBDC в Україні під час війни:

Завершальні думки

CBDC може стати наступним етапом еволюції грошей. Вони можуть зробити поточну платіжну інфраструктуру безпечнішою і прозорішою, а можливо, і швидшою. Водночас додаткові переваги, які компанії або кінцеві споживачі відчують на собі від впровадження CDBC, дуже обмежені. Враховуючи ці стимули, які будуть у державного сектора в результаті впровадження CDBC, можна з упевненістю припустити, що незабаром CDBC буде впроваджено і в Європі.

Досвід провідних країн, якщо він виявиться успішним, переймуть інші, навіть номінально демократичні. У світі, де CBDC є пріоритетним засобом розрахунків, у тому числі транскордонних, більшість фінансових систем стануть дуже прозорими.

Як купити криптовалюту купити біткоїн

Отже, ви відкрили для себе світ цифрових активів та готові вкласти в нього гроші. Для цього потрібно купити свою першу крипту, тобто конвертувати фіатну (національну) валюту у віртуальні токени чи монети. Для цього доведеться вдатися до послуг посередників — оскільки криптоіндустрія децентралізована, тут немає жодної «офіційної компанії» або будь-якої іншої інстанції, яка перерахує вам біткоїни за ваші гроші з картки.

Принцип обміну зводиться до того, що покупець переказує гроші на карту посереднику з розрахунку встановленої ним ціни криптовалюти. Посередник приймає платіж, а потім робить переказ на криптовалютний гаманець свого клієнта. Такий бізнес дуже вигідний, оскільки посередники непогано заробляють на комісіях із конвертації. Але як знайти найшвидший і надійний спосіб купити свою першу криптовалюту? Це можна зробити використовуючи кілька типів посередників:

Купівля криптовалюти на біржі

Багато бірж надають своїм клієнтам можливість купити крипту шляхом банківського переказу. При цьому криптовалюта залишається зберігатися на гаманці криптовалютного користувача всередині біржі, який автоматично присвоюється йому при створенні облікового запису. Головний мінус цього способу покупки — необхідність створення облікового запису та (у більшості випадків) проходження процедури KYC.

Онлайн-гаманці для криптовалют

Цифрові активи також можна купити через мобільні програми криптовалютних гаманців. У Google Play та App Store їх досить багато, але ми рекомендуємо одне з найпопулярніших і найзручніших — це Trust Wallet. Гаманець для величезної кількості різних криптовалют із зручним поповненням через банківську картку.

Купівля криптовалюти через обмінники

Знайти потрібний вам обмінник найпростіше через агрегатори – спеціальні сайти, які сортують обмінники за їхньою репутацією та вигодою для клієнта. Одним із найвідоміших агрегаторів у СНД є платформа Bestchange. Виходячи із запиту, Bestchange формує список обмінників за найближчою до ринкової ціни активу. Вибираємо відповідний для нас виходячи з балансу ціни/кількості відгуків обмінника. Рекомендуємо придивлятися до платформ, які мають як мінімум тисячу відгуків. Це сайти з гарною репутацією.

Купівля криптовалюти на P2P-платформі

P2P-платформи – це централізовані майданчики, на яких незалежні продавці (вендори) можуть розміщувати свої послуги з купівлі/продажу монет. Від агрегатора вони відрізняються тим, що безпосередньо підтримують діяльність вендорів та їх просування, а не лише розміщують інформацію про них. При здійсненні конвертації криптовалюта блокується на спеціальному рахунку депонування і потрапляє на гаманець клієнта у разі, якщо він виконав усі умови продавця щодо переведення йому реальної валюти.

На цей час практично всі шляхи введення валюти в крипторинок проходять через посередників. Вони вимагають підтвердження особистості клієнта, оскільки це стандартні норми безпеки для централізованих платформ із гарною репутацією. В цілому ж, без KYC зараз у крипті досить складно, так що будьте готові, що доведеться часто використовувати своє селфі та фото документів. Проте, практично в кожному великому місті є офлайн обмінники та ви можете купити криптовалюту за кеш уникнувши фінмоніторингу.

Як вивести кошти на Binance P2P?

Що треба мати для початку, вимоги до облікового запису та налаштування облікового запису для P2P торгівлі були описано у попередній статті. (“Як купити криптовалюту на Binance P2P?”)

Для того, щоб продати криптовалюту на P2P, вона повинна бути на балансі вашого гаманця поповнення, а не на спотовому.

Якщо ви здійснюєте депозит у криптовалюти з інших сервісів, то для того, щоб поповнити свій баланс на Binance, перейдіть до “Фіат і спот” і натисніть “Депозит”.

Після того, як ваш баланс буде поповнений криптовалютою, необхідно зробити переказ активів на гаманець поповнення. Для цього натисніть: “Переказ”, вкажіть гаманець поповнення, необхідну суму, яку ви бажаєте переказати на P2P, та підтвердіть переказ.

Як продати криптовалюту на P2P?

Перейдіть на головну сторінку Binance P2P і виберіть вкладку “Продаж”:

Кожне рекламне оголошення містить інформацію про ціну, доступний об’єм в криптовалюті, який користувач готовий купити, а також, мінімальний і максимальний ліміт за одну транзакцію. Виберіть слушну для вас пропозицію за ціною, обсягом та лімітами, потім натисніть “Продати”.

Зверніть увагу на “Умови угоди”. У цьому розділі вказано додаткову інформацію від покупця. Приділіть особливу увагу даному розділу. Якщо Вам не підходять умови покупця, знайдіть інше оголошення. Якщо умови покупця не суперечать Політиці Транзакцій між користувачами, то вважається, що продавець за умовчанням приймає умови покупця під час відкриття угоди.

Будьте уважні: Користувачам не дозволено стягувати додаткові комісії. Ціна оголошення є остаточною, і повинна включати всі можливі комісії міжбанківських і міжрегіональних переказів. При цьому продавець повинен використовувати лише той метод оплати, який зазначено в оголошенні. У разі ігнорування умов покупця, продавець має право подати апеляцію та відмовитися від проведення угоди.

Виберіть відповідну пропозицію та натисніть “Продати”.

Ви можете вказати скільки криптовалют ви хочете продати, або вказати суму у фіатній валюті, яку ви хочете отримати — у такому випадку, ви побачите скільки монет ви отримаєте за цією ціною. Натисніть “Продати”, щоб розмістити замовлення.

Зверніть увагу:

У ордері, що відкрився, ви побачите час, протягом якого покупець повинен здійснити платіж. Використовуйте вбудований чат для спілкування з покупцем. Після того як покупець здійснить переказ на реквізити, зазначені у вашому акаунті, він відзначить замовлення як оплачений.

Будьте уважні: НІКОЛИ не переводьте активи до фактичного отримання грошей на ваш рахунок. Жодні аргументи, поспіх і навіть надіслані чеки з підтвердженням оплати не повинні спонукати вас перевести активи. Перевірте баланс вашого банківського рахунку через онлайн-банкінг, щоб переконатися у надходженні коштів. Тільки після того, як ви переконаєтеся, що оплата отримана, натисніть кнопку “Підтвердити переказ”.

На цьому етапі скасувати замовлення неможливо. У разі, якщо покупець відзначив замовлення як оплачене, а ви не отримали гроші, то відкрийте апеляцію на замовлення, і служба підтримки розгляне даний випадок, і ухвалить рішення на користь правої сторони. Якщо в процесі розгляду апеляції буде доведено, що покупець не відправив гроші, то замовлення буде скасовано, і ви отримаєте ваші активи.

Як відправляти криптовалюту без ризику втратити гроші?

Необхідність переказу криптовалют рано чи пізно виникає майже в кожного користувача нашої сфери. Для активних трейдерів це звичайна операція. Початківці стикаються з відсиланням монет рідше, проте ще не важко якщо ви обачні.

Точна процедура буде залежати від того що ви використовуєте гаманець чи біржу, але головне, що вам потрібно знати, — це яку саме криптовалюту ви відправляєте та «адресу» одержувача. Адреса користувача — це буквено-цифровий рядок, який виглядає приблизно так для

Процедура переказу криптовалют досить проста. Вона передбачає наступний порядок дій:

  1. Ви вибираєте криптовалюту, яку плануєте відправити;
  2. Потім ви або той кому ви відправляєте крипту відкриває біржу або гаманець та копіює адресу саме для обраної криптовалюти. Важливо обрати правильну мережу оскільки деякі криптовалюти підтримують декілька мереж;
  3. Після того як ви отримали адресу, ви її вказуєте та вписуєте суму переказу;
  4. Завершальний крок – підтвердження виведення коштів. Якщо монети відправляються з біржі, швидше за все, доведеться підтвердити операцію електронною поштою та через двофакторну ідентифікацію (2FA).

Проте цей процес не є складним, втратити цифрові активи дуже легко з багатьох причин достатньо помилитися в одній літері або цифрі адреси. Тому, ми склали список можливих проблем які можуть виникнути при переказі криптовалют та розповідаємо, як їх уникнути.

Під час надсилання криптовалюти потрібно перевіряти багато даних. Якщо щось упустити, з грошима доведеться попрощатися — адже всі транзакції в блокчейні є незворотними. Важливо, щоб монети та гаманець, куди надійдуть кошти, належали до однієї криптовалюти. Якщо ви спробуєте перевести Ethereum на адресу Bitcoin, монети будуть втрачені безповоротно. Зараз вже багато бірж мають вбудовану функцію, яка не допускає таких помилок: висвічується попередження, що вказана неправильна адреса.

Переконайтесь, що адреса скопійована повністю

Зазвичай користувачі копіюють адресу, виділяючи її курсором. Є ризик, що не всі символи будуть захоплені, наприклад, випаде перший або останній знак. Переведення криптовалюти на неправильну адресу призведе до повної втрати коштів.

Ми рекомендуємо копіювати адресу за допомогою вбудованої функції

На багатьох майданчиках можна натиснути кнопку, яка скопіює вашу адресу в буфер обміну. Але й у цьому випадку додаткова увага не завадить. Іноді біржі підвисають і копіювання не відбувається. Через це кошти підуть не на потрібний гаманець, а, наприклад, номер телефону, сайт або просто набір слів, що залишався в буфері обміну.

Будьте обережні та остерігайтесь фішингових сайтів

Шахраї можуть присвоїти вашу криптовалюту ще одним способом: створити підроблену сторінку біржі, платформи, гаманця, обмінника чи будь-якого іншого сервісу. У таких випадках сайт шахраїв відрізнити від реальних дуже важко. Якщо вказати на ньому свої дані або переказувати кошти на вказаний там гаманець кошти, вони будуть втрачені.

Вкажіть та перевірте тег (MEMO), якщо він потрібний

Тег (MEMO) може знадобитися при надсиланні криптовалют Cosmos (ATOM), EOS (EOS), Ripple (XRP), Stellar Lumens (XLM), Binance Coin (BNB), NEM (XEM), and Monero (XMR). При надсиланні цих криптовалют на біржі в деяких випадках потрібно вказувати тег. Це невеликий код, який дозволяє торговим майданчикам розрізняти облікові записи користувачів. Тег можна знайти у своєму біржовому акаунті поряд з адресою гаманця. Якщо його не вказати, кошти надійдуть на біржу, але не зарахуються до вашого балансу. Можливо, проблему вдасться вирішити, якщо звернутися до техпідтримки, але ймовірність цього низька.

Використовуйте стейблкоїни

При надсиланні криптовалюти можна втратити частину капіталу на коливаннях курсу. Цього можна уникнути, якщо переказувати кошти в стейблкоїнах, таких як USDT, BUSD, USDC та інші. Їхня ціна прив’язана до долара і не може раптово впасти на 15-20%, як це відбувається з багатьма цифровими активами.

Перевіряйте комісії

Зазнати незначних витрат можна на комісіях. Біржі беруть їх за виведення коштів. Однак у кожної монети зазвичай свій тариф на зняття, що дає можливість заощадити. Наприклад, вивід BTC або ETH зазвичай коштує від декількох до декількох десятків доларів, тоді як витрати на переказ токенів BNB і TRX становлять кілька центів.

Не усі біржі підтримують смарт-контракти

Зазвичай відповідне попередження платформа вказує на адресу гаманця користувача. Якщо його проігнорувати, кошти дійдуть до біржі, але не будуть зараховані на баланс трейдера. Зазвичай це питання вирішується за допомогою техпідтримки.

Починайте з невеликої суми (тестової транзакції)

Перший переказ, особливо якщо мова про незнайомі сервіси, краще робити на невелику суму. Це допоможе не втратити кошти, якщо виявиться, що платформа належить шахраям або на ній не працює ваш гаманець. Також є ризик, що при виведенні монет транзакція зависне через навантаження мережі. Затримка може становити кілька годин, на цей час кошти будуть заморожені. Відповідно, можна втратити гроші через  падіння вартості відправленого активу.

У 2020 році користувач відправив $1 млн у стейблкоїнах USDT на адресу смарт-контракту замість гаманця. Кошти вважалися втраченими назавжди. Але трейдеру пощастило – йому допоміг Паоло Ардоіно, технічний директор компанії Tether, яка є емітентом USDT. Він повернув йому всі кошти та закликав бути обачнішим.

Як купити криптовалюту на Binance P2P?

Binance P2P – багато в чому унікальний сервіс, що дозволяє купувати та продавати криптовалюту, здійснюючи угоди безпосередньо на сайті з іншими користувачами без участі третьої сторони. Цей спосіб торгівлі підходить для початківців та досвідчених трейдерів, основні переваги сервісу – нульові комісії та безпека через ескроу-сервісуЕскроу - це технологія, в якій третя сторона є гарантом угоди. На практиці працює так: покупець має отримати свій товар, а продавець оплату в повному обсязі. Поки цього не станеться, гроші як депозит зберігаються на рахунку посередника..

Binance P2P як глобальний маркетплейс відрізняється від більшості аналогічних майданчиків, дозволяючи легко продати та купити криптовалюту за лічені секунди на найвигідніших умовах. Однак, попри інтуїтивність функціонала, сервісом P2P теж потрібно вміти користуватися, щоб заробляти гроші з найбільшим зиском.

Що треба мати для початку? (Вимоги до облікового запису та правила торгівлі + налаштування облікового запису для P2P торгівлі)

Для початку вам треба знати, що для здійснення торгових операцій на Binance P2P необхідно мати верифікований обліковий запис в Україні, під’єднати SMS або Google аутентифікацію.Також усі користувачі до початку торгівлі на Binance P2P повинні обов’язково ознайомитися з Політикою Транзакцій між користувачами на Binance P2P.

Щоб розпочати торгівлю вам необхідно налаштувати методи оплати. Додати потрібний вам спосіб оплати ви можете перейшовши за цим посиланням або натиснувши “Більше” – “Способи оплати” на головній сторінці Binance P2P.

Binance P2P підтримує понад 100 способів оплати. Популярні методи оплати відображаються на топі списку, в “Рекомендованих”. Наразі комісії за використання P2P-платформи на біржі Binance не стягуються (вони дорівнюють нулю).

Як купити криптовалюту на P2P?

Після того як всі приготування були виконані ви можете розпочинати. Для початку вам потрібно перейти на сторінку P2P з головної сторінки, натиснувши “Купити” – “P2P торгівля”.

Оголошення сортуються за ціною та за часом оновлення. Це означає, що в топі розміщуються оголошення з найкращою ціною на продаж.

Кожне рекламне оголошення містить інформацію про ціну, доступний торговий об’єм у криптовалюті, мінімальну та максимальну суму за одну транзакцію, та статистику трейдера.

Ви можете скористатися фільтром, щоб вибрати оголошення за ціною, обсягом та відповідним методом оплати. Після цього натисніть “Купити”.

Зверніть увагу на “Правила та угоди”. У цьому розділі вказано додаткову інформацію від продавця. Приділіть особливу увагу даному розділу. Якщо Вам не підходять умови продавця, знайдіть інше оголошення. Якщо умови продавця не суперечать умовам торгівлі на платформі, вважається, що покупець за умовчанням приймає умови продавця під час відкриття угоди.

Вкажіть скільки криптовалюти ви хочете купити. Ви можете вказати конкретний обсяг у криптовалюті, або вказати суму, яку ви хочете заплатити у фіатній валюті. Натисніть “Купити”.

Після того як ви розмістите замовлення, в ордері буде вказано необхідну інформацію для здійснення оплати, а саме:

– реквізити продавця для здійснення переказу

– точна сума

– тимчасове вікно для оплати (час, протягом якого необхідно завершити платіж, або замовлення скасовується системою автоматично)

Вбудований чат дозволяє користувачам зв’язуватися один з одним і, при необхідності, уточнити деталі транзакції.

Як тільки ви завершите оплату, позначте замовлення як оплачене, натиснувши на кнопку “Переведено, далі” та чекайте переказу криптовалюти від продавця.

Не натискайте “Оплачено” до фактичної оплати! Якщо ви натиснули “Оплачено” випадково, ви можете скасувати замовлення, натиснувши на кнопку “Скасувати замовлення”.

Якщо після закінчення часу продавець не перевів вам криптовалюту, натисніть кнопку “Апеляція”, і дочекайтеся відповіді служби підтримки електронною поштою.

Важливо, що на даному етапі необхідна кількість криптовалюти вже заморожена на балансі продавця, тому ви можете бути впевнені, що навіть якщо продавець, з якоїсь причини не здійснить переклад, служба підтримки зможе завершити транзакцію в ручному режимі за наявності у вас підтвердження фактів оплати.

Після завершення угоди, куплені вами цифрові активи будуть зараховані на ваш P2P баланс автоматично.

Рекомендації щодо P2P торгівлі:

Чому криптовалюта має вартість (ціну)?

Дуже часто початківці або скептики задумуються над питанням, а чому криптовалюта взагалі має коштувати грошей чи мати вартість? Тут ми маємо повернутися до традиційної фінансової системи,  розглянути сутність грошей та їх характеристики.

По суті, гроші у нашому повсякденному житті — це особливий товар, який ми можемо обміняти на інші товари чи послуги. Будь-який предмет можна використовувати як гроші (гривні, долари, іншу валюту, коштовні метали, ресурси, марки, папірці),  якщо місцева спільнота приймає його як оплату. 

Вартість грошей передусім визначається ринком, виробниками, що готові обміняти свої товари та послуги на гроші. На ринку присутніми є попит та пропозиція, що і визначають вартість грошей. Наприклад, знаходиться фермер, що готовий продати 1 кілограм бульби за 15 гривень, але у цього фермера є сусіди, що готові продати 1 кілограм бульби за 10 гривень. Покупці на ринку порівнюють ціни різних фермерів та обирають найбільш вигідну для них. Так формується ціна гривні – 1 кілограм бульби = 10 гривень, або ж 1 гривня = 100 грамів бульби. Саме ринкова конкуренція, різноманіття пропозиції та різноманіття покупців формують ціну на гроші. Це дуже примітивний приклад, проте він дає уявлення про формування ціни грошей. 

З кінця 20-го століття весь світ став користуватися фіатними грошима — це гроші, що випущені та контролюються центральним банком певної країни. У минулому фіатні гроші мали реальне забезпечення у вигляді цінних металів (золото). Зараз же фіатні гроші забезпечені передусім довірою населення до свого уряду та грошово-кредитної політики країни. Держава має дуже багато складних інструментів, якими вона впливає на вартість грошей залежно від своїх цілей (золото-валютні резерви, ставки рефінансування, випуск облігацій, емісія — друк нових грошей тощо). Але все ж попит та пропозиція, що виражається у довірі людей до дій уряду, грає ключову роль у формуванні ціни фіатних грошей. 

Розгляньмо ціну криптовалюти на прикладі Біткоїна. Сатоші НакамотоСатоші Накамото - псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти Біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, у якому цей протокол був реалізований. створив біткоїн мережу як нову децентралізовану платіжну систему з власним особливим товаром (одиницею виміру) – біткоїном (BTC). По суті, за допомогою програмного коду чітко визначеними є процес майнінгу, процес передачі та максимальна кількість біткоїнів, що може бути створена. Біткоїн не має централізованого органу управління, що може за допомогою інструментів впливати на вартість біткоїна. Тобто, вартість біткоїна цілком залежить від ринкової оцінки — попиту та пропозиції. На будь-якій крипто-біржі можна побачити стакан, в якому графічно представлені заявки на купівлю та продаж тієї чи іншої криптовалюти. А по центру знаходиться поточна ринкова вартість цієї криптовалюти. Пройшли роки, перш ніж ринок оцінив біткоїн в $100, потім в $1 000, потім в $10 000, і зараз, станом на 12 серпня 2022 року, він коштує майже $25,000. Власне, сам біткоїн зараз сприймається як “штучне золото”, що має обмежену кількість та видобування якого ускладнюється з часом.

Існують тисячі інших криптовалют, які мають відмінні характеристики від біткоїна. Їх вартість також встановлюється виключно ринком, та вони нічим не підкріплені, як і біткоїн. Проте існують такі криптовалюти як стейблкоїни, електронний аналог фіатних грошей. Їхня ціна може бути підкріплена реальними фіатними грошима (USDC), низкою активів (USDT), алгоритмом, пов’язаним з ринковою вартістю іншої криптовалюти (DAI). Про стейблкоїни детальніше тут.

Можна довго вдаватися в питання чому певна криптовалюта має хоч щось коштувати. Однозначної відповіді тут немає, ціна криптовалюти завжди визначається лише ринком. Саме тому, більшість великих інвесторів та трейдерів оперують лише тими криптовалютами, що давно з’явилися і торгують по сьогодні – а отже їх ціна довше і ретельніше оцінювалася учасниками ринку.
P.S. Dogecoin / Litecoin / Ripple – scam, навіть не зважаючи на те, що вони давно існують на ринку. Ніколи не торгуйте ними, список токсичних монет можна знайти тут (стаття буде опублікована згодом).

Звичайно, існують моделі, такі як Stock-to-Flow, за допомогою яких люди намагаються знайти причину вартості біткоїна. Також існує ряд факторів (максимальна кількість токенів, поточна кількість токенів в оберті, застосування токена, кількість користувачів, вживаність токена тощо), за допомогою яких люди намагаються пояснити вартість криптовалюти. Як аналізувати крипто-проекти та визначати вартість їх токенів ми розкажемо в наступній статті (стаття буде опублікована згодом).

Що таке стейблкоїни?

Стейблкоїн — це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. Стейблкоїни майже не мають волатильностіВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу. порівняно з іншими криптовалютами, таких як біткоїн.

Поєднання стабільності традиційних активів з гнучкістю цифрових активів виявилося надзвичайно популярною ідеєю. Мільярди доларів вартості перетекли в стейблкоїни, такі як Tether (USDT) або USD Coin (USDC), оскільки вони стали одними з найпопулярніших способів зберігання та торгівлі в крипто-екосистемі, здійснення переказів без участі банків чи фінансових посередників.

До найрозповсюдженіших стейблкоїнів належать:

Незважаючи на те, що стейблкоїни є менш волатильними, ніж інші форми криптовалют, вони все ще використовують технології, які можуть мати невідомі помилки або вразливості. Завжди є ймовірність того, що ви можете втратити приватні ключі, які дають вам доступ до вашої криптовалюти, через злом або помилку користувача.

Тим часом стейблкоїни стикаються з високим рівнем невизначеності нормативно-правового регулювання. У листопаді 2021 року звіт, підготовлений адміністрацією Байдена, закликав до додаткового державного нагляду за стейблкоїнами. Хоча такі зміни можуть призвести до додаткового захисту споживачів, вони також можуть по-різному вплинути на різні стабільні монети або призвести до обмежень, які впливають на власників монет.

Фіатні гроші – UAH, USD, EUR

Фіатні гроші (або просто — фіат): валюти, які отримують свою вартість в основному завдяки довірі до урядів, які їх випускають

Простими словами, фіатні гроші — це узаконений платіжний засіб, цінність якого встановлюється урядом. Авторитет уряду є ключовим моментом у визначенні цінності фіатних грошей. Більшість країн використовують систему фіатних грошей для купівлі товарів та послуг, інвестування та заощаджень. Фіат замінив золотий стандарт та інші системи, засновані на товарних відносинах. Весь світ перейшов на розрахунок фіатними грошима в кінці 20-го століття.

Тобто, фіатні гроші — це традиційні валюти, якими люди можуть розрахуватися в магазині. До найбільш відомих відносять долар, євро та гривню 🙂

Відносна стабільність фіатних грошей і здатність центральних банків контролювати пропозицію та керувати економікою є однією з їх найбільших переваг. Однак ці зусилля не завжди є успішними. Деякі критики стверджують, що замість того, щоб забезпечити подушку проти економічних потрясінь, фіатні гроші іноді можуть посилити їх, якщо політики друкують занадто багато грошей.

До переваг фіатних грошей належать:

До недоліків належать:

Фіат та криптовалюта мають схожість через відсутність підкріплення фізичним товаром, але на цьому їх подібності закінчуються. У той час як фіатні гроші контролюються урядами та центральними банками, криптовалюти є децентралізованими переважно завдяки розподіленому цифровому реєстру під назвою Blockchain (Блокчейн).

Іншою помітною відмінністю між цими двома валютними системами є спосіб генерування грошей. Bitcoin, як і більшість криптовалют, має контрольовану та обмежену пропозицію – на відміну від фіатних грошей, які банки створюють в основному виходячи зі своїх суджень про економічні потреби країни.

Як цифрова форма грошей, криптовалюти не мають фізичного аналога, що робить їх майже необмеженими для транзакцій по всьому світу в мережі Інтернету. Крім того, особливості криптовалют значно ускладнюють їх відстежування у порівнянні з системою фіатних грошей.

Слід зазначити, що ринок криптовалют набагато менший, отже, більш волатильнийВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу., ніж традиційні ринки. Вірогідно, це одна з причин, через яку криптовалюти ще не отримали загального визнання, але в міру зростання та розвитку криптовалюти волатильністьВолатильність - (англ. volatility – мінливість) – статистичний фінансовий показник, який використовується для опису того, наскільки ціна активу змінюється протягом певного періоду часу., ймовірно, зменшуватиметься.

Майбутнє обох форм валюти аж ніяк не визначено. Хоча криптовалютам ще доведеться пройти довгий шлях і зіткнутися з проблемами, історія фіатних грошей демонструє вразливість цієї форми грошей. Це є основною причиною, через яку багато людей вивчають можливості переходу до криптовалютної системи для своїх фінансових операцій.

Одна з головних ідей створення Bitcoin та інших криптовалют є вивчення нової форми грошей, заснованої на розподіленій піринговій мережі (від англ. Peer-to-peer, P2P – сам на сам / віч-на-віч). Швидше за все, Bitcoin був створений не з метою повної заміни фіатної системи, а як альтернативна фінансова мережа, яка, безумовно, може створити кращу систему для кращого суспільства.