Фінансування криптопроєкту Seed Private ICO IEO IDO

Коли бізнес досягає певної стадії розвитку, він починає фандрейзинг (відкритий до інвестиційних пропозицій), щоб отримати гроші та профінансувати наступний етап розвитку. Це трапляється, коли компаніям потрібно більше капіталу для швидкого масштабування порівняно з тим, що їм доступно зараз.

У цій статті ми будемо висвітлювати ключові етапи криптофандрейзингу. Існують різні етапи збору коштів, які відповідають різним типам інвесторів. Однак ми зосередимося на трьох основних раундах, а саме: Seed Round (початковий раунд), Private Round (приватний раунд), Public Round (публічний раунд).

Seed Round (початковий раунд)

Хто надає фінансування? Стартовий капітал для проєкту зазвичай надають фонди сімейного типу, інвестори-ангели та великі компанії. Загалом, в цьому раунді беруть участь ті хто здатен надати гроші, зв’язки (корисні контакти зі свого нетворку) для розвитку проєкту та активну підтримку.

Мета. Цей раунд дозволяє проєкту зібрати достатній капітал, щоб розширити команду, почати розробку продукту, протестувати гіпотезу актуальності проекту та бізнес-модель.

Ризик. Цей етап має найвищий рівень ризику, а інвестовані кошти блокуються на тривалий період часу. Монети які отримують інвестори зазвичай заморожені на довгий час після виходу монети на біржі (від 3 місяців до декількох років) або/і видаються частково з певною періодичністю (раз на тиждень/місяць/квартал). Однак, це найкраща і найдешевша опція для інвесторів з цінами іноді в десятки разів нижче ніж в останнього публічного раунду.

Private Round (приватний раунд)

Хто надає фінансування? Венчурні фонди (VC), медіа, та інфлюєнсери зазвичай роблять свій фінансовий внесок під час приватного раунду.

Мета. Головна мета цього раунду залучити базу користувачів і швидко масштабувати бізнес-модель.

Ризик. Під час приватного раунду у проєкту вже є команда, радники, а іноді й бета-версія кінцевого продукту, тому цей раунд дорожчий, ніж початковий, зате безпечніший. Зазвичай, умови блокування монет у цьому раунді є більш прийнятними для інвесторів, а до виходу проєкту на ринок залишається не так багато часу (зазвичай менше одного року). На цьому етапі бізнес-модель проєкту стає чіткою та зрозумілою.

Як початковий, так і приватний раунди – це фази фінансування, які зазвичай зарезервовані для ексклюзивну групи партнерів, які мають можливість надавати маркетингову або надійну фінансову підтримку проєкту. Через це пересічному інвестору дуже важко, а іноді абсолютно неможливо отримати доступ до найбільш вигідних угод.

Public Round (публічний раунд). ICO, IEO, IDO.

Де можна взяти участь? Публічні продажі токенів відбуваються на лаунчападах або біржах, де роздрібні інвестори користуються можливістю купити малу кількість монет (наприклад на $100 або $200). Купити токени перспективного проекту на публічному продажі вкрай важко через високий ажіотаж. Більшість лаунчпадів/бірж вимагають від інвесторів виконати певні умови, щоб отримати можливість взяти учать у публічному раунді.

Мета. Публічний раунд є останньою та іноді найбільшою частиною збору коштів, що передує виходу монети на біржі. Інша мета цього раунду може бути збільшення своєї бази користувачів та привернення уваги спільноти до проєкту. 

Ризик. Завдяки тому факту, що успішні початкові та приватні етапи фінансування призводять до сформованої клієнтської бази, збільшення доходів, гарного продукту, та великої команди, публічний раунд є найменш ризикованим, а ціна є вищою для інвесторів. Зазвичай, проєкт майже одразу виходить на ринок, а інвестор отримує всі монети та може їх продати. Нижчий прибуток інвестицій, але менш ризикований.

Запуск токену та лістинг

Після цих раундів фінансування токен запускається та котирується на централізованих біржах (CEX), таких як Binance, Huobi, Gate.io та Kucoin, або децентралізованих біржах (DEX), таких як Uniswap або Pancakeswap.

Як проходить публічний збір коштів для криптопроектів

Індустрія криптовалют швидко розвивається, тому з’являється безліч нових проектів, для розвитку яких розробники залучають зовнішнє фінансування. Для цього вони здійснюють емісію своєї криптовалюти (створюють криптовалюту) та влаштовують токенсейл.

Токенсейл — це продаж власної криптовалюти проєкту перед лістингом на біржі. Ранні інвестори купують нову криптовалюту безпосередньо у команди за найнижчою ціною. Тим самим вони фінансують перші кроки команди, їхнє просування та вихід на криптовалютний ринок.

За своєю суттю, токенсейл —  це збір коштів методом краудфандингу, коли гроші збираються на реалізацію ідей команди проекту. Якщо інвесторам подобається ідея та вони хочуть заробити на своїй інвестиції — вони приєднуються до фінансування. У майбутньому такі спонсори можуть розраховувати на прибуток, якщо проект успішно вийде на ринок. Однак, варто зазначити, що далеко не кожній команді виходить пройти всі етапи становлення. Іноді виникають технічні та організаційні моменти, які ускладнюють або унеможливлюють подальший розвиток проекту.

Проте ранні інвестори все одно купують токени нових проектів. Участь у токенсейлах за останні роки набула досить великої популярності. Насамперед покупці розраховують продати придбані криптоактиви набагато дорожче після виходу їх на біржі. Це один зі способів отримання «іксів» на криптовалютному ринку.

Поширені форми публічних токен сейлів

ICO (Initial Coin Offering, Первинна пропозиція монет)

Спочатку для збору коштів на розвиток криптопроектів використовувався аналог традиційної первинної пропозиції акцій — Initial coin offering (ICO), продаж компанією своїх токенів за інші криптовалюти. Першим ICO в історії став випуск токенів Mastercoin у 2013 році. Через ICO залучили фінансування такі проекти як Ethereum, TRON, Cardano та Tezos, нативні токени криптобірж Bitfinex та Huobi Global. 

З плином часу у 2017 році ICO стали хітом у криптопросторі: інвестори вхопилися за цей тренд та до кінця 2017 року нові проекти залучили приблизно $4,9 мільярда доларів. Однак зростання кількості шахрайських (СКАМ) проектів призвело до обвалу популярності ICO. На заміну у 2018 році з’явився новий метод збору коштів під назвою Initial Exchange Offering (IEO).

IEO (Initial Exchange Offering, Первинна біржова пропозиція) 

Це ICO, проведенням якого займається відома криптовалютна біржа. Платформа підбирає якісні проекти (на свій суб’єктивний розсуд), відповідає за їхню чесність та перспективність, робить запуск від початку і до кінця. Розробники практично ні на що не можуть вплинути. Лістинг проводиться практично одразу після сейлу. Інвесторам не потрібно гадати, чи вдасться продати монету. Така модель захищає користувачів від скаму з боку засновників криптовалют, надає широкого розголосу та популярності стартапам. IEO породили деякі з найпопулярніших на сьогодні блокчейн-проектів, включаючи Polygon та MultiverseX (Elrond Networok – на час проведення IEO).

IDO (Initial DEX Offering, Первинна пропозиція на децентралізованій біржі)

У 2019 році, коли з’явилися DEX, багато криптопроектів почав приваблювати децентралізований характер цих бірж. Таким чином, вони стають найкращим засобом для запуску токенів та збору коштів без ускладнень, пов’язаних із централізованими біржами. Вперше таку модель фінансування було використано у 2019 році на біржі Binance DEX. 

Так само як і за IEO, IDO проводиться спільно з командою проекту. У цьому випадку IDO-платформа ретельно перевіряє бекграунд команди та концепцію проекту. Після завершення токенсейлу, зазвичай, відразу на біржі відкриваються торги цією валютою. 

Для того, щоб взяти участь в IDO зазвичай треба тримати монети IDO-платформи, проходити квізи, запрошувати друзів, набирати бали в іграх, та виконувати інші завдання. Професійні мисливці за IDO створюють десятки фейкових акаунтів, щоб підвищити свої шанси опинитися в white list (список покупців).

Чи IDO є найкращою моделлю фандрейзингу?

Хоча ICO та IEO породили деякі з найпопулярніших криптопроектів, вони мають свої власні проблеми. У випадку ICO відсутність перевірки становила загрозу для інвесторів та робила інвесторів уразливими до величезних втрат. Що стосується IEO, централізація є серйозною проблемою, оскільки CEX вразливі до крадіжок і кібершахрайства.

У цьому контексті IDO стають новим фаворитом та мають чимало переваг у порівнянні з ICO та IEO. Почнемо з того, що IDO абсолютно не потребує дозволів і не вимагає плати за лістинг токенів на DEX. Оскільки DEX не зберігають засоби користувачів, вони не схильні до порушень безпеки, і інвестори можуть отримати доступ до токенів через свої гаманці.

Токени відразу ж доступні для торгівлі, що позбавляє очікування.

Більшість платформ запуску DEX керуються спільнотою. Це означає, що рішення про включення проєкту до списку ухвалює ком’юніті, а не декілька центральних органів.

Популярні фандрейзингові платформи

10 найактуальніших способів заробітку в сфері криптовалют

У зв’язку з великим темпом розвитку крипто-індустрії та зростанням кількості її секторів, ми вирішили зробити добірку найактуальніших можливостей заробітку у крипті. Загалом існує безліч способів заробітку у криптосфері та постійно з’являються нові. Їх можна умовно поділити на ті, які не потребують початкового капіталу та ті, що потребують.

5 способів заробітку в криптосфері, які не потребують початкових фінансових вкладень

1. Знайти роботу в крипто-індустрії

Сфера криптовалют налічує безліч компаній, проектів та стартапів, які знаходяться в постійному пошуку співробітників різних кваліфікацій по всьому світу. Очевидними перевагами є те, що в більшості випадків заробітна плата перевищує заробітну плату з реального сектору; оплата відбувається напряму в криптовалюті; а також, у деяких випадках ви зможете мати унікальний доступ до токенів потенційно перспективних проектів.

2. Giveaways: ейрдропи, баунті та ами

Криптопроекти піклуються про створення власного ком’юніті (спільноти) та його подальшу лояльність до проекту. Саме тому розповсюдженою практикою є проведення різного роду конкурсів, баунті, ейрдропів та АМА сесій. Це все вимагає від комьюніті простих дій: репости, лайки, написання відгуків, комунікація у чаті, реєстрації тощо. Натомість, проект заохочує учасників виграшем у власній криптовалюті чи стейблкоїнах. Але варто вміти відбирати дійсно прибуткові конкурси, щоб не згаяти даремно час. Саме тому ми підготували інструкції про те, де знаходити та як брати участь в АМА та гівевейях.

3. Play to earn (P2E) – грай щоб заробити

Play-to-Earn (P2E) – це новий спосіб заробітку у відеоіграх, в яких геймери можуть заробляти криптовалюти та NFT-токени. Деякі P2E ігри вимагають від гравців купівлі їх криптовалюти, щоб мати змогу грати. Але тут треба звернути увагу на ті проекти, що потребують лише вашого часу та бажання грати, а також на ті проекти, що не мають токена. Більшість блокчейн-ігор дарують своїм раннім користувачам криптовалюту безплатно коли вони виходять на ринок. 

4. Амбасадорські програми

Амбасадорські програми також націлені на розширення спільноти проекту. У разі амбасадорства, ви стаєте «ніби представником» проекту. Ви взаємодієте з аудиторією та дієте з метою зростання популярності проекту, в якому ви є амбасадором. Ви можете перекладати контент, займатися креативністю, організовувати оффлайн зустрічі, слідкувати за чатом проекту тощо. Цей спосіб заробітку є своєрідним міксом між повноцінною роботою та участю в баунті програмах. 

5. Продаж аккаунтів, реєстрацій та whitelists (білі списки)

Цей спосіб стосується токен сейлів проектів, про які ми поговоримо трохи нижче у цій статті. Навколо найкращих проектів, що збираються скоро запустити свій токен, зазвичай наростає хайп. Проект має на меті публічно продати певну кількість токенів, але охочих купити в десятки, а то й сотні разів більше, ніж виділених алокаційАлокація - найчастіше використовується як позначення допустимо можливої суми інвестицій в певний проект для однієї особи.. Саме тому проекти вирішують розігрувати ці алокації чи проводити сейл на платформі з лотерейною (чи кваліфікаційною системою), щоб відібрати інвесторів. Якщо ви виграли таку можливість інвестувати, але не маєте коштів – ви можете продати «саму лише можливість» іншій людині. Як знаходити хайпові проекти та реєструватися в їх токен сейли ми розкажемо в окремій статті. 

5 способів заробітку в криптосфері, які потребують початкових фінансових вкладень

6. Ноди та тестнети

Перед тим, як випустити криптостартап у великий світ, розробники перевіряють його працездатність через запуск тестнету (тестової мережі), що дозволяє без втрат виявити та усунути можливі недоліки. Після успішного проходження тестнету проект запускає мейнет (основну мережу) та власний токен. В найкращому випадку проект нагороджує своїми токенами тих, хто тримав ноди та підтримував тестнет. Для того, щоб підняти ноду необхідні мінімальні технічні навички та певний бюджет для оренди хмарних сховищ (серверів). В окремій статті ми розберемо ази підняття нод.

7. Токен сейли – ICO/IEO/IDO

Ні для кого не секрет, що найкращі інвестиції — це інвестиції у проекти на ранніх стадіях, по суті це венчурне інвестування. Крім закритих приватних раундів для фондів, проекти проводять токен сейли (крауд-сейли/публічні продажі ‒ ICO/IEO/IDO) з вигідними умовами. Робиться це з метою залучення коштів, але також нарощується ком’юніті та зростає популярність проекту. Після лістингу на біржі, якщо ринок переоцінив ціну проекту, а отже вона суттєво вища за ціну вашої покупки – можна фіксувати профіт). Але, знову ж таки, не все так просто, треба розбиратися як аналізувати проекти та на яких платформах дійсно безпечно брати участь у токен сейлах. Про це – тут.

8. Трейдинг

Простими словами, трейдинг ‒ це купити актив дешевше і продати його дорожче. Зазвичай, торгують на основі багатьох показників: ліквідність, потенціал проекту, новини та апдейти проекту, технічний аналіз тощо. Не рекомендується бездумно торгувати «бо все росте» («або все падає») та категорично забороняється ставитися до трейдингу як до гри. Трейдер ‒ це професія, яку здобувають роками досвіду. Про трейдинг ми будемо більш детально говорити разом з нашими партнерами в окремому розділі.

9. Інвестування

Загалом, інвестування, так само як і трейдинг, передбачає купівлю та продаж активу. Але інвестування відрізняється горизонтом планування стратегії, зазвичай, це роки.  Під час інвестування застосовується ряд стратегій з метою хеджування ризиків, усереднення ціни купівлі актива (стратегія DCA). Під час інвестування ви не просто купуєте актив і очікуєте поки він виросте, ви також можете його використовувати для отримання пасивних прибутків ‒ стейкінг, депозитування, нарахування дивідендів тощо. До інвестування необхідно підходити ще ретельніше та відповідальніше, ніж до трейдингу.

10. Депозити та стейкінг

Більшість криптовалют можна класти на депозит централізованих бірж (таких, як Binance) під певний річний відсоток. Так само як у традиційному банку є плаваючі та фіксовані депозити. Наприклад, на Binance можна покласти стейблкоїни BUSD чи USDT (аналоги американського долара) під 10% річних, а BNB (біржовий токен Binance) під 0.35%. Також можна стейкати криптовалюту, як на біржі, так і поза її межами. Стейкінг в більшості випадків допомагає підтримувати роботу Proof-of-Stake в проекті, а на заміну проект виділяє емісійні токени в якості нагороди своїм стейкерам. Що депозити, що стейкінг є пасивними засобами заробляти у криптосфері, але необхідно ретельно обрати біржу та проект якому ви довіряєте.

У статті ми поверхнево розглянули основні способи заробітку в криптосфері, якими може займатися кожен. Більш детально кожен спосіб буде розглянуто окремо. Насправді, існує набагато більше способів заробітку в крипті, але всі вони будуть вимагати кращої компетенції ‒ майнінг, фармінг, лендінг, складні операції та спекуляції, алго-трейдинг тощо. На завершення хочемо нагадати, що багато способів заробітку в крипті ‒ це високоризикові операції, саме тому завжди необхідно ретельно зважувати кожен крок.