Статті Зберігання криптовалюти
Seed phrase (сід-фраза). Існує багато способів для надійного  зберігання seed phrase. безкоштовні варіанти та надійні застосунки

Сід Фраза (Seed Phrase) та способи її зберігання

Seed phrase (сід-фраза), або мнемонічний код, є надзвичайно важливою інформацією, яка дає можливість вам відновити доступ до вашого криптовалютного гаманця. Збереження його в безпечності — першочергове завдання для забезпечення захисту вашого криптовалютного майна. Існує багато способів для надійного  зберігання seed phrase. Деякі можна зробити самому, а деякі можна придбати.

Розгляньмо спочатку безкоштовні варіанти:

  1. ПАПІР

Сід-фразу можна записати на звичайному папері чи картоні або картках, що йдуть в комплекті з апаратними криптогаманцями. Це є не дуже надійним варіантом. Хоч картоні картки, наприклад, від криптогаманців Ledger мають відносний захист від вологи, але папір може бути пошкоджений кавою, вогнем, собакою, дитиною або випадково викинутий, як не потрібний папірець. 

  1. ЗАПАМʼЯТАТИ 🙈

 Ні, ні, ні! НІКОЛИ не сподівайтеся на цей метод. 

  1. ДЕРЕВО АБО МЕТАЛ. 

Можна надряпати або вигравіювати на деревʼяному бруску чи металевій пластині підручними засобами. Чудовий варіант, якщо вас не турбує естетична сторона питання 🙂 Звісно метал буде надійнішим і більш довговічним за дерево, але на ньому буде і складніше зробити запис, хоча як що ви маєте вдома гравер, цей варіант вас має влаштувати. 

  1. ТЕЛЕФОН АБО КОМПʼЮТЕР БЕЗ ДОСТУПУ ДО ІНТЕРНЕТУ. 

Якщо ви маєте зайвий старий телефон, можна записати сід у вигляді текстового повідомлення або сфотографувати. Зауважте, щоб гарантувати безпеку, цей пристрій більше ніколи не повинен приєднуватися до мережі. Непогано для короткочасного зберігання, наприклад, при мандрівках, щоб не привертати зайвої уваги. Але взагалі, електроніка дуже вразлива до багатьох факторів, тому не є дуже надійним варіантом. 

  1. ФЛЕШКА

Перенести на флешку, використовуючи пристрій, що завжди знаходиться офлайн

Далі розгляньмо різноманітні пристосування, що можна придбати:

КАРТКИ З СТІЙКОГО ДО ВОДИ ТА СТАРІННЯ СПЕЦІАЛЬНО РОЗРОБЛЕНОГО КАРТОНУ. 

Звісно це набагато краще ніж звичайний папір, але від таких чинників як пожежа він не захищений. https://bitbox.swiss/backupcard/ В комплекті три картки  ~ 8 $ + доставлення.

МЕТАЛЕВІ ПЛАСТИНИ З НЕРЖАВІЮЧОЇ СТАЛІ. 

Хороший варіант за доступною ціною. Нержавіюча сталь має чудові характеристики та захистить сід-фразу від води, пожежі, механічних впливів та навіть від деяких кислот. Є безліч варіантів в продажу, наприклад, від українського виробника 

https://newage-invest.com/shop/aksessuary/nai-seed-security В комплекті розкреслена пластина та міні гравер – 500 грн + доставлення.

МЕТАЛЕВІ ПЛАНШЕТКИ З ВІКОНЦЯМИ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ЛІТЕР

Нещодавно це був найпопулярніший вид зберігання, але після ряду тестувань виявилося, що в деяких виробників від фізичного впливу літери просто вилітають зі своїх місць. До того ж такі планшети доволі важкі та великі за розміром. Вартість від 60  $ + доставлення.

CRYPTOSTEEL CAPSULE – капсула з літерами з нержавіючої сталі.

Унікальний продукт британського виробництва, аналогів немає. Дуже надійний і безпечний варіант, без будь-яких «але». Навіть якщо хтось знайде цю капсулу та захоче залишитися непоміченим, він не зможе просто сфотографувати чи швидко переписати зміст, тому що треба перебирати окремо кожну літеру. 

Крім цього це пристосування підійде для зберігання будь-яких символьних паролів.

https://cryptosteel.com/product/cryptosteel-capsule-solo Вартість 91€ + доставлення.

ТИТАНОВІ ПЛАНШЕТКИ ТА ПЛАСТИНИ. 

Титан – ідеальний матеріал для таких пристроїв, оскільки він надзвичайно міцний і не піддається корозії, забезпечуючи довговічність зберігання. Враховуючи його надзвичайні характеристики, одним мінусом може стати ціна. Яка починається від 129 € і може сягнути 350 €

Додатково (Для просунених користувачів)

Ще хочеться сказати про додаткові методи захисту від крадіїв та злодіїв – це шифрування та розділення резервної копії на декілька частин з подальшим зберіганням в різних місцях. Але до цих варіантів треба ставитися з обережністю, тому що, якщо ви забудете ваш метод шифрування або втратите одну з частин, на жаль відновити доступ вже буде неможливо. Проте якщо ви все ж таки вирішите зашифрувати свій сід, будь ласка, не використовуйте онлайн платформи.

Висновки

Який обрати метод зберігання мнемонічного коду, вирішувати саме вам, але я б радила знайти той, що захистить його від випадкових пошкоджень, таких як затріскування, згинання або розривання. Та якщо ви маєте значну суму грошей, мабуть, не варто економити на єдиній можливості відновити доступ до цих коштів. А щоб ви були повністю інформовані щодо запису та безпеки сід-фрази, обов’язково ознайомтесь з нашими загальними рекомендаціями в цій статті.