Інфраструктура для блокчейнів Polkadot або блокчейн рівня 0. Історія створення мережі Polkadot. Управління Polkadot.

Існує безліч блокчейнів, таких як Bitcoin, Ethereum, Avalanche, Solana та інші. Всі вони вирішують певні завдання та мають своє практичне застосування, проте їх несумісність є головною проблемою, яка не дозволяє досягти масового поширення у світі. Саме цю проблему намагається вирішити Polkadot.

Історія створення мережі

За створенням Polkadot стоїть Гевін Вуд, знакова фігура у світі криптовалют. Він був співзасновником Ethereum, першим технічним директором та головним розробником. Саме він розробив код для першої реалізації Ethereum, написав її офіційну специфікацію та створив мову програмування Solidity.

На початку 2016 року Вуд залишив Ethereum, щоб зайнятися своїм проєктом. За словами Вуда, ідея Polkadot виникла влітку 2016 року, коли він очікував на технічну документацію про шардінг Ethereum 2.0. Спільно з розробником Мареком Котевичем він розпочав роботу над “шардованою” версією Ethereum і до жовтня 2016 року він представив першу чорнову версію whitepaper Polkadot.

Влітку 2017 року Вуд та розробник Пітер Чабан заснували некомерційну організацію Web3 Foundation, покликану сприяти розробці протоколів програмного забезпечення децентралізованого інтернету. А вже у листопаді 2018 року відбувся реліз платформи для запуску блокчейнів Substrate – інструмента, який був мав прискорити розвиток Polkadot та дати корпоративним користувачам можливість швидкого запуску розподілених реєстрів.

Одним із перших завдань Web3 Foundation став контроль коштів, зібраних у ході ICO Polkadot, яке відбулося у кінці 2017 року. Тоді, проєкт залучив приблизно $145 млн, продавши 5 млн токенів DOT. Попри таку кількість зібраних коштів їх не вистачило на розробку. Тому у червні 2019 року Web3 Foundation продала ще 500 тисяч токенів DOT, а наприкінці липня 2020 року Web3 Foundation провела приватний продаж токен, зібравши $43,6 млн.

У травні 2020 року Polkadot був офіційно запущений, а власний токен платформи, DOT, став доступним для торгівлі. Як один з найперспективніших проєктів у блокчейн галузі, Polkadot був швидко прийнятий першопроходцями та ентузіастами. Запуск викликав великий ажіотаж, оскільки Polkadot пропонував унікальну архітектуру, спосіб керування та взаємодії між учасниками мережі.

Як влаштований Polkadot?

Polkadot – це перший повністю сегментований блокчейн, який іноді називають Layer 0 за його структуру, що об’єднує різні блокчейни. Він є базовим шаром і забезпечує сумісність безлічі окремих блокчейнів, які називаються парачейнами, та дозволяє передавати будь-які дані (не лише токени) між ними. 

Polkadot забезпечує високий рівень масштабованості завдяки взаємодії парачейнів у безпечному середовищі. Проєкт захищений алгоритмом консенсусу GRANDPA, який є критично важливим для органічного функціонування блокчейну. З його допомогою вузли мережі синхронізуються та узгоджують режим подальшої роботи.

Структура Polkadot

В основі Polkadot лежить релейний ланцюг (Relay Chain), за допомогою якого парачейни з’єднуються та можуть співпрацювати один з одним. Polkadot поєднує мережу блокчейнів з мостами (Bridges), які забезпечують зв’язок із зовнішніми блокчейнами, які не підтримують протокол Polkadot. Також у мережі є Parathreads — це за своєю суттю теж саме, що й парачейни, проте вони мають модель взаємодії pay-as-you-go, що застосовується для економії коштів, якщо не потрібний постійний зв’язок з Polkadot, а достатньо одноразових звернень до мережі.

Polkadot також має тестову мережу під назвою Kusama, яка є полігоном для всіх парачейнів, оновлень і всього іншого, що згодом з’являється на Polkadot. Можна сказати, що Kusama діє як свого роду пісочниця для розробників, які бажають протестувати ранні версії нових проєктів Polkadot.Тільки на відміну від звичайних тестнетів, Kusama це повноцінний блокчейн зі своїм токеном KSM, який коштує грошей та торгується на біржах. Тому тестування на Kusama – заняття для тих, хто має серйозні наміри.

Управління Polkadot

Polkadot використовує складний механізм управління, який дозволяє йому поступово розвиватися відповідно до побажань зацікавлених сторін.  Усі зміни у протоколі мають бути узгоджені на референдумах. Референдум — це проста схема голосування, заснована на стейкінгу токенів DOT. Референдум відбувається коли є конкретна пропозиція, яка набуває форми виклику привілейованої функції під час виконання.

Референдум можна розпочати одним із кількох способів:

Будь-хто може запропонувати референдум, заблокувавши мінімальну кількість токенів DOT на певний період. Якщо хтось згоден із пропозицією, він може внести токени для його підтримки — ця дія називається схваленням. Пропозиція з найбільшим обсягом гарантованої підтримки буде обрана для референдуму у наступному циклі голосування.

Якщо ми вже згадали токен DOT, розгляньмо його основні функції:

Завершальні думки

Polkadot – це блокчейн нового покоління. Попередній проєкт Гевіна Вуда та Віталіка Бутеріна, Ethereum став зробив великий прорив у сфері криптовалют. Polkadot своєю чергою дозволяє створювати мережі інших проєктів на основі свого блокчейну, що є наступним кроком переходу до епохи Web 30.

Стабільна та надійна мережа разом із дотриманням дорожньої карти сприяють перспективному сценарію для проекту. З точки зору технології та економічної цінності Polkadot є однією з найгеніальніших інновацій блокчейн індустрії, а наступне десятиліття буде вирішальним для оцінки його фактичних можливостей мережі.

Що таке WalletConnect? Як працює WalletConnect? Переваги та безпека при використанні WalletConnect. Використання WalletConnect

У світі криптовалют і блокчейн-технологій розвиток інфраструктури грає ключову роль у забезпеченні безпеки та зручності користувачів. Однією з інновацій, яка значно полегшила використання криптовалютних гаманців та взаємодію з додатками, є WalletConnect. У цій статті ми розглянемо, що таке WalletConnect, як він працює і які переваги він приніс у світ криптовалют.

Що таке WalletConnect?

WalletConnect – це відкритий протокол зв’язку між додатками й гаманцями, який дозволяє користувачам безпечно взаємодіяти з додатками, використовуючи їхні криптовалютні гаманці. Цей протокол був створений з метою полегшити спільну роботу гаманців та додатків, щоб забезпечити безпеку та контроль користувачів над їхніми активами.

Як працює WalletConnect?

Основна ідея WalletConnect полягає в тому, що користувач може під’єднати свій гаманець до додатка, не використовуючи централізований сервер. Процес включає наступні кроки:

 1. Користувач вибирає опцію підключення до гаманця в додатку. Додаток генерує QR-код або іншу форму ідентифікатора для підключення.
 2. Користувач сканує цей ідентифікатор за допомогою свого криптовалютного гаманця. Це може бути гаманець на смартфоні (гаряче зберігання) або ж апаратний гаманець(холодне зберігання).
 3. Після сканування гаманця встановлюється пряме з’єднання між додатком і гаманцем. Це забезпечує безпеку, оскільки дані передаються безпосередньо, а не через посередника.
 4. Користувач може авторизувати певні операції в додатку, використовуючи свій гаманець. Це може бути підпис платежу, підпис повідомлення або інша дія.

Ви можете використовувати WalletConnect у таких випадках:

 1. Децентралізовані додатки (DApps): Якщо ви бажаєте взаємодіяти з децентралізованими додатками, які працюють на блокчейні, такими як децентралізовані фінансові (DeFi) сервіси, гральні платформи, ринки NFT тощо, WalletConnect дозволить вам зручно та безпечно під’єднати свій гаманець для здійснення операцій.
 2. Використання на мобільних пристроях: WalletConnect особливо зручний на мобільних пристроях, оскільки він дозволяє вам швидко з’єднати свій гаманець з додатками, які працюють на вашому смартфоні чи планшеті.
 3. Забезпечення безпеки: Використання WalletConnect дозволяє уникнути передачі вашого приватного ключа або належних вам коштів стороннім додаткам, що підвищує рівень безпеки.
 4. Здійснення транзакцій: Ви можете використовувати WalletConnect для відправлення та підтвердження транзакцій зі свого гаманця прямо в додатках, що підтримують цей протокол.

Переваги та безпека при використанні WalletConnect

 1. Безпека. Підключення між додатком і гаманцем здійснюється безпосередньо, що підвищує безпеку та дає уникнути ризику втрати активів через посередника. Перевіряйте адресу за якою перейшли, чи є правильною URL додатка, який будете використовувати.
 2. Контроль користувача. Користувач має повний контроль над своїми активами і може авторизувати або відхилити будь-яку операцію. Звіряйте адреси та читайте те, що ви підтверджуєте (підписуєте) на своїх гаманцях.
 3. Зручність. WalletConnect робить взаємодію з гаманцями та додатками більш зручною та інтуїтивно зрозумілою. Тому, головне, використовуйте лише перевірені DApp до яких ви підключаєтеся.

Висновок

WalletConnect – це інноваційний протокол, який робить використання криптовалютних гаманців більш безпечним та зручним. Ця технологія відкриває нові можливості для взаємодії з додатками та послугами, які використовують блокчейн. Зі зростанням популярності криптовалют і розширенням їхнього застосування, WalletConnect вже став  важливою частиною криптоспільноти, забезпечуючи безпеку та зручність для користувачів у всьому світі.

Що таке Ethereum Name Service (ENS). Система доменних імен та стандарт неймінгу. Особливості роботи ENS. Скільки коштує ENS домен?

У перші дні існування Інтернету однією з основних проблем, з якою зіткнулися фахівці, була невідповідність доменних імен та адрес інтернет-протоколів. У 1983 році американський вчений Пол Мокапетріс розробив систему доменних імен (DNS), яка досі функціонує. Вона пов’язує IP-адреси зі зручними адресами сайтів.

Комп’ютер розпізнає IP-адресу, а DNS пов’язує доменне ім’я з IP-адресою. Таким чином, коли користувач хоче перейти на веб-сторінку, йому достатньо ввести доменне ім’я, а DNS автоматично переведе його у відповідну IP-адресу та відправить на сервер.

Ціль ENS аналогічна, проте її основна архітектура відрізняється. Ethereum Name Service побудований на базі блокчейну Ethereum та є аналогом DNS для Web3. Основний суфікс ENS – .eth, який система ставить після основної назви домену, наприклад pigolya.eth.

Що таке Ethereum Name Service?

ENS – це сервіс імені та пошуку, побудований на блокчейні Ethereum, який дозволяє користувачам трансформувати свої адресу гаманця, наприклад «028g3275dl39ji0xl», у такі що читаються людиною. Його можна порівняти з генератором публічних адрес Ethereum, ціль якого зробити взаємодії на блокчейні більш зручними.

Завдяки ENS користувачі можуть купувати та керувати своїми власними доменами, а це означає, що децентралізовані транзакції можуть виконуватися без необхідності мати справу з довгими та складними адресами, що своєю чергою, знижує ймовірність помилок під час введення адреси одержувача для надсилання коштів.

Власник домену ENS також може створювати піддомени для інших даних. Це не обов’язково має бути адреса гаманця. Ви можете використовувати його для переходу до смарт-контракту, транзакції або метаданих.

Історія Ethereum Name Service

ENS запускався під егідою Ethereum Foundation у 2017 році, але у 2018 році став самостійним проєктом. Починаючи з 2017 року, ENS продавав домени через аукціонну систему за ETH. Ці домени досі дійсні, а користувачі, які придбали їх до 2021-го року, мають можливість повернути собі заблоковані в аукціонах ETH, які вони повинні були заплатити за домени.

2021 року ENS оголосила про запуск DAO для свого сервісу. Користувачам були роздані токени ENS залежно від того, чи володіли вони доменом, як довго та на який період у майбутньому був зареєстрований домен. Розподіл токенів ENS відбувся у листопаді 2021 року, і користувачі мали змогу забрати свої токени до 4 травня 2022 року. Власники токенів ENS отримали право голосу з питань щодо майбутнього напряму розвитку проєкту.

Особливості роботи ENS

Служба функціонує на двох смарт-контрактах. Перший із них — це реєстр ENS, який включає створені домени та зберігає дані про власника та  кеш внутрішніх змін.

Другий контракт перетворює хаотичні адресні рядки доменів на такі зо легко сприймаються користувачами. Саме цей елемент надає доменам ім’я, яке згодом прив’язується до конкретного власника.

Щоб створити псевдонім, потрібно зайти на сайт ENS і підібрати доступний варіант. Необхідно зареєструватися, а також підтвердити кілька транзакцій та сплатити річний збір. Після цього придбаний домен залишається прив’язати до гаманця. 

Варто зазначити, що будь-який домен можна продати, оскільки ENS використовує NFT токени для представлення унікальної адреси. Ба більше, найпопулярніші псевдоніми часто виставляють на аукціони.

Скільки коштує ENS домен?

Зараз адреси можна купити без аукціону та брати їх в оренду на кілька років. Ціна залежить від кількості символів на адресі, тривалості реєстрації та доступності. Мінімальна вартість складає $5 на рік.

Зазвичай, чим популярніше та цікавіше ім’я, тим воно дорожче. Ми зібрали 10 найдорожчих доменів ENS, проданих на OpenSea:

 1.  Paradigm.eth: $1,488,480
 2. 000.eth:  $321,885
 3.  deepak.eth : $224,788
 4.  porno.eth :  $202,162
 5. 555.eth: $162,975
 6. opensea.eth : $162,938
 7. ❤‍🔥.eth:   $159,772
 8. stop-doing-fake-bids-its-honestly-lame-my-guy.eth:  $156,973
 9. 005.eth : $137,364
 10. 000.eth : $113,196

До речі, восьмий домен у цьому списку, stop-doing-fake-bids-its-honestly-lame-my-guy.eth, був випадково проданий за 100 wETH, оскільки початковий власник домену продав його, не усвідомлюючи, що він все ще має ставку на його придбання у 100 ETH на цей домен.

Завершальні думки

В епоху децентралізованих мереж ENS – це крок до створення зручних способів взаємодії із блокчейном. Так само як IP-адреси перестали використовуватися для навігації мережею, домени ENS поширюються через їхню простоту і популярність.

Нині ENS не має серйозних конкурентів, що робить його унікальним. Повний потенціал доменів ENS та його можливості ще не повністю визначені, але буде цікаво спостерігати за розвитком інфраструктури.

Як працює Liquid Staking (Ліквідний Стейкінг)? Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу. Провайдери ліквідного стейкінгу

У сфері криптовалют широко використовується практика стейкінгу: власники криптовалют, які працюють у мережах Proof-of-Stake, отримують пасивний дохід, ставши валідаторами або делегуючи свої криптовалюти операторам вузлів. Для заробітку зі стейкінгу необхідно заблокувати криптовалюти в спеціальному смарт-контракті.

З іншої сторони, ліквідний стейкінг дозволяє використовувати криптоактиви навіть після блокування, завдяки отриманню деривативної (похідної) версії основного активу (LSD – Liquid Staking Derivative). Таким чином, завдяки ліквідному стейкінгу інвестори мають можливість отримувати стабільний дохід від стейкінгу та використовувати похідний актив в DeFi екосистемі.

Як працює Liquid Staking?

Провайдери ліквідного стейкінгу, такі як Lido Finance, Rocket Pool або Frax Finance, приймають депозити від користувачів, блокують ці токени у стейкінг і надають їм деривативи у вигляді нових токенів, які в будь-який момент можна обміняти назад на токени, які вони заблокували в стейкінг. Процес ліквідного стейкінгу передбачає створення репрезентативних X-токенів, які пропорційно віддзеркалюють оригінальні токени користувача. Цей токен також можна продати або використовувати як заставу в різних протоколах DeFi, тим самим зберігаючи ліквідність заблокованих в стейкінг активів. 

Наприклад, якщо користувач стейкає ETH використовуючи Lido Finance, він отримає ту саму кількість токенів stETH (Staked ETH). Ці токени stETH можна вільно використовувати в будь-якому протоколі DeFi в екосистемі Ethereum. stETH є синтетичною копією ETH прив’язаною до ціни ETH, який приносить дохід за стейкінг, при цьому допомагає захистити Proof-of-Stake мережу Ethereum.

Таким чином, отримуючи пасивний дохід за допомогою традиційного стейкінгу ETH, користувачі можуть використовувати похідні токени у різних протоколах DeFi, використовуючи можливості для максимізації потенційних винагород, таких як фармінг, надання ліквідності або кредити.

Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу

Ліквідний стейкінг став великою частиною екосистеми DeFi та важливим механізмом безпеки блокчейну. Розгляньмо та підсумуємо всі плюси та мінуси ліквідного стейкінгу для користувачів, валідаторів. Серед переваг:

Якщо розглядати ліквідний стейкінг як джерело заробітку, то важливо розуміти, що він має свої ризики. У ліквідного стейкінгу можна виділити такі недоліки:

Провайдери ліквідного стейкінгу

Провайдерами або постачальниками послуг з ліквідного стейкінгу є DeFi протоколи, які виступають посередниками між користувачами, що надають свої монети в стейкінг і вузлами валідаторів. Ліквідний стейкінг є відносно новим рішенням, тому на цей час таких рішень не дуже багато. Розгляньмо найпопулярніші з них:

Lido це протокол ліквідного стейкінгу який на момент написання статті є першим за кількістю заблокованих коштів серед усіх DeFi проєктів. Коли користувачі вносять ETH в стейкінг Lido, вони отримують stETH в обмін. stETH можна використовувати у всій екосистемі DeFi, щоб отримувати більше винагород. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Lido становить приблизно 4%. При цьому, Lido стягує комісію у розмірі 10% від винагороди за стейкінг, яка рівномірно розподіляється між DAO та нодами.

Rocket Pool це прямий конкурент протоколу Lido у мережі Ethereum. Принцип роботи схожий і користувач отримує токени rETH за поставлені в стейкінг токени ETH. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Rocket Pool становить 3.51%. 

Rocket Pool також пропонує прямий стейкінг на ноди. Проте, для такого стейкінгу користувачам необхідно застейкати мінімум 16 ETH. Річна дохідність такого стейкінгу ETH становить 8.44%. rETH можна обмінювати на обернений Ethereum (wETH), що відкриває широкі можливості для використання в DeFi протоколах. Rocket Pool стягує комісію у розмірі від 5% до 25% від винагороди за стейкінг, яка виплачується операторам нод.

Frax Finance надає можливість стейкати ETH в обмін на frxETH. Користувачі можуть обміняти frxETH на sfrxETH. sfrxETH — це версія frxETH, яка накопичує дохід від стейкинга. Весь прибуток, отриманий валідаторами Frax Ether, розподіляється між власниками sfrxETH.

ETH, застейканий через Frax Finance, приносить прибутковість в районі 7%, що значно вище, ніж пропонують інші протоколи. Frax Finance стягує комісію у розмірі 10% від винагород, з якої 20% зараховується до страхового пулу, а решта 80% дістаються власникам veFXS.

З розвитком DeFi екосистем на інших блокчейнах, ліквідний стейкінг став поширеною практикою для окремої екосистеми. Серед стейкінг провайдерів на інших великих блокчейнах можемо виділити:

Завершальні думки

Ліквідний стейкінг є позитивною інновацією для блокчейн-екосистем, оскільки він звільняє раніше неліквідні токени, які були заблоковані у звичайних стейкінгових контрактах. Це збільшує кількість корисного капіталу, який можна використовувати в інших децентралізованих програмах, що своєю чергою суттєво прискорює зростання DeFi.

Попри свою подібність до звичайного стейкінгу, він приносить більше гнучкості користувачам, які можуть одночасно отримувати пасивні винагороди та мати доступ до своїх активів для інших цілей. Хоча ліквідний стейкінг має свої революційні переваги, він також пов’язаний з деякими ризиками, які включають втрату коштів через злам протоколу та відсутність реальної прив’язки до базового активу.

Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, NFT DAO, Соціальні DAO. Bankless DAO, MakerDAO, Uniswap, UkraineDAO, Big Green DAO, FlamingoDAO, ConstitutionDAO

У попередній статті ми з’ясували що таке DAO, їх особливості функціонування, мету створення, різновиди систем управління, їх переваги та недоліки. Для того, щоб заглибитись в особливості ДАО та розібратись в їх різновидах, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проєкту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО.

На момент написання статті існувало понад 2,000 DAO із сукупними активами на суму більш ніж 20 млрд доларів. При цьому кількість DAO продовжує постійно зростати, а активність таких спільнот демонструє шалений бум з грудня 2021-го року. 

Через свій стрімкий розвиток, нові типи DAO розробляються регулярно. Кожен з них призначений для різних цілей, тому ми не зможемо охопити кожну категорію. Проте ми розглянемо 8 найпопулярніших категорій DAO, серед яких: Протокольні DAO, Благодійні DAO, Грантові DAO, Інвестиційні DAO, DAO колекціонерів, Соціальні DAO, Сервісні DAO та Медійні DAO.

Протокольні DAO 

Це різновид DAO, головна задача якого полягає у керуванні децентралізованим протоколом. До проєктів цього типу належать MakerDAO, Uniswap, Compund, Uniswap, Aave та Yearn Finance, які зазвичай після запуску протоколу випускають токени та розподіляють їх серед користувачів. Спільноти у подібних протоколах не приймають 100% рішень, але мають низку напрямків, де вони можуть впливати на роботу протоколу.

MakerDAO керує DeFi додатком для кредитування у мережі Ethereum, у якому власники токенів MKR можуть голосувати за зміни в протоколі Maker, такі як сума забезпечення для боргових позицій із заставою (CDP), річне запозичення та припинення роботи в разі збою блокчейну Ethereum.

Uniswap запустив свій токен управління UNI у 2020 році, надавши спільноті право голосу в розробці та діяльності децентралізованої біржі Uniswap. Власники токенів UNI контролюють управління Uniswap, скарбничий фонд UNI, та комісії протоколу.

Yearn Finance використовує свій токен YFI для делегування фінансування сховищам DAO. В екосистемі таких сховищ схвалені DAO можуть отримувати фінансування від власників токенів YFI. Андре Кроньє, засновник YFI, також розробив Coordinape, інструмент, який можна використовувати для розподілу коштів і винагороди авторів. Метою цієї системи є подолання розриву, який існує у звичайній системі управління персоналом і оплати праці.

Благодійні DAO

Благодійні DAO організації мають на меті просувати соціальну відповідальність, об’єднуючись навколо спільної місії, щоб створити значний вплив на криптосферу. Основною задачею цих спільнот є сповіщення про значні зміни, які можуть мати позитивний вплив на світ, використовуючи можливості технології блокчейн. Серед благодійних ДАО можна виділити Big Green DAO, UkraineDAO, Angel Protocol, PopcornDAO та Endaoment. 

UkraineDAO. Здатність DAO організовувати та швидко досягати мети є чудовою демонстрацією потенціалу Web3. Найкращим прикладом є UkraineDAO яке змогло зібрати понад 3 мільйони доларів у ETH для підтримки української армії у дуже короткі строки.

Big Green DAO це одне з перших благодійних DAO, з революційною концепцією, яке зосереджується на навчанні людей як вирощувати їжу, основ психічного здоров’я та впливу на клімат. Це DAO було створено, щоб допомогти реструктуризувати процес надання грантів благодійною організацією Big Green та покращити її фінансове становище.

Грантові DAO

Першою сферою застосування DAO були гранти. Учасники вкладають кошти у такі DAO, а потім голосують, вносячи управлінські пропозиції, кому ці кошти надати та на яких умовах Основна мета таких DAO — запропонувати фінансову підтримку новим проєктам, які сприяють суттєвим змінам в екосистемі або розробляють революційні продукти.

Процес запиту та отримання грантів від грантових DAO нагадує звичну процедуру подання заявки на грант від звичайних некомерційних організацій. Зацікавлені подають пропозиції, які потім підлягають голосуванню громади. Спільнота встановлює критерії для виділення коштів, охоплюючи такі фактори, як розмір проєкту, необхідне фінансування, потенційний вплив на екосистему і можливості команди. Серед відомих представників: GitCoin DAO, MolochDAO, Aave Grants DAO, Panvala DAO, Common Fund та Giveth DAO.

Aave Grants DAO це програма грантів яка керується спільнотою для фінансування ідей, представлених спільнотою протоколу Aave, з акцентом на розширення можливостей мережі розробників спільноти та її екосистеми. Метою програми є надання ресурсів для розвитку екосистеми Aave таким чином, щоб вона могла масштабуватися з часом.

MolochDAO є втіленням двох концепцій, грантових та благодійних DAO та пропонує революційний підхід до колективного прийняття рішень і розподілу ресурсів. Його основна мета полягає в безкорисливому виділенню капіталу задля розвитку та підтримки інфраструктури блокчейну Ethereum.

Інвестиційні DAO

Ці DAO об’єднують капітал для інвестування в Web3 стартапи на ранній стадії. Попри те що такі DAO мають набагато більше юридичних обмежень у порівнянні з грантовими, вони показали, що будь-хто може зібрати групу для інвестування великих сум та низьким порогом входження. Розподіл прибутку у них здійснюється за допомогою смарт-контрактів, а рішення ухвалюються шляхом голосування. Найпопулярніші представники: Metacartel, BessemerDAO, The LAO, Stacker Ventures, Krause House DAO та Syndicate.

MetaCartel прагне бути в епіцентрі руху Web3 шляхом фінансування і підтримки окремих людей і команд. Місія MetaCartel полягає в тому, щоб прискорити та стимулювати широке впровадження Web3, щоб зробити світ багатшим і справедливішим.

Krause House DAO — це DAO, головна мета якого купити професійну команду НБА. Члени DAO Krause House братимуть участь у прийнятті рішень, що впливають на робочі процедури купленої команди, включаючи загальне управління, продаж квитків, мерчандайзинг і партнерства.

DAO колекціонерів

Ви також можете розглядати цей вид DAO як NFT DAO. По суті, одна з головних цілей DAO колекціонерів зосереджена на зборі коштів, щоб спільнота могла придбати та мати право власності на NFT та інші цифрові предмети колекціонування. В таких DAO кожен учасник володіє часткою предмета, що відповідає його особистій частці пулу. Серед популярних можна назвати ConstitutionDAO, FlamingoDAO, Gremlins, B2DAO, Whales та Metafactory.

FlamingoDAO виник під час буму NFT, і купували тоді неймовірно дорогі NFT від цифрових художників, таких як Pak, Hackatao, XCopy. Також вони придбали CryptoPunk #2890 у 2021 році за 760 тисяч доларів.

ConstitutionDAO була створена іншою групою колекціонерів, маючи на меті купити Конституцію Сполучених Штатів. Примітно, що ConstitutionDAO зібрав ETH на суму 47 мільйонів доларів США за один тиждень, щоб спробувати купити перше видання Конституції США на аукціоні Sotheby’s.

Соціальні DAO

Соціальні DAO, або DAO для творців, зосереджені на об’єднанні однодумців, таких як розробники, художники та творчі особи. Соціальні DAO це природна еволюція групових чатів, де друзі стають колегами. Ці DAO створюють середовище, де учасники можуть вивчати нове, активно беручи участь у відкритих проєктах та спільній роботі при цьому отримуючи винагороди. 

Попри соціальну орієнтованість цих DAO, зазвичай вони мають бар’єр для входу, наприклад володіння певною кількістю токенів, володіння NFT або особисте запрошення. Найпопулярніші представники: Developer DAO, Friends With Benefits, Radicle, Cabin DAO та Coinartist.

Developer DAO — це колектив розробників, який зосереджений на створенні майбутнього Web3. Щоб приєднатися до Developer DAO, учасники повинні мати Genesis NFT або бути запрошеним на приватний сервер Discord.

Friends With Benefits — DAO для творців, яке зосереджене на створенні спільноти та розвитку творчості. Доступ до Friends With Benefits становить 75 токенів FWB, і після вступу учасники отримують повний доступ до спілкування з розробниками, художниками, творчими людьми та відвідування ексклюзивних заходів.

Сервісні DAO

Стрімкий ріст кількості нових токенів та проєктів призвів до дефіциту кваліфікованих фахівців у криптосфері. Саме це і стало причиною появи сервісних DAO. По своїй суті, вони є рекрутинговими агентствами, спрямованими на потреби криптогромади.

Від юридичних завдань до креативних, від управління до маркетингу, від розробки програмного забезпечення до управління капіталом, сервісні DAO створюють умови для наймання співробітників, готових наближати еру Web3. Серед знакових представників є HoneyDAO, LexDAO, Vector DAO, Fire Eyes DAO та CRE8RDAO.

LexDAO — це децентралізований колектив професіоналів з правової інженерії, який пропонує юридичне врегулювання коду смарт-контрактів. LexDAO навчає сертифікованих інженерів-юристів та будують сертифіковані блокчейн-програми.

HoneyDAO — це колектив інфлюєнсерів, досвідчених інвесторів, та розробників криптовалют, які спільно працюють над покращенням DeFi. Послуги HoneyDAO включають управління контентом, підтримку соціальних мереж, управління спільнотою, бета-тестування, маркетингові послуги, перевірка коду та налагодження партнерств.

Медійні DAO

Медійні DAO переосмислюють спосіб взаємодії авторів, стримерів та споживачів із контентом. Їх головна мета зробити споживання контенту двостороннім процесом. Вони використовують блокчейн для створення платформ для взаємодії творців і споживачів напряму. Такі платформи дозволяють творцям поширювати контент у безпечний і прозорий спосіб, а споживачам взаємодіяти зі своїми кумирами напряму. Найпопулярніші представники: Bankless DAO, Forefront, Joystream, Radar, Dreams Never Die DAO та talentDAO.

Bankless DAO має на меті розширення “безбанківських” грошових систем шляхом просування медіа, культури та освіти, пов’язаних із такими системами. Це DAO прагне розширити сфери використання “безбанківських” грошей і зробити їх доступними для більшої кількості людей.

Forefront DAO – це спільнота творців, художників та письменників, які працюють над створенням нового типу медіаплатформи. Основна задача цієї платформи забезпечити обмін медіа та фінансовими даними, пов’язаною з соціальними токенами, NFT та іншими DAO. DAO надає фінансування, ресурси та підтримку своїм членам, дозволяючи їм експериментувати з новими формами висвітлення та створення спільнот.

Завершальні думки

Зрештою, DAO об’єднують групи людей заради загального блага. Створення екосистеми, яка не потребує центрального керівного органу. Коли ви робите внесок у проєкт, яким ви захоплені, ви також зацікавлені в його успіху разом з усіма іншими учасниками. Цей успіх набуває багатьох форм, від фінансових прибутків до творчих можливостей, співпраці з громадою, а іноді й все одночасно.

Особливості функціонування ДАО. Різновиди систем управління DAO. Переваги та недоліки ДАО. Цілі функціонування DAO?

З розвитком Web3 і все більш масового впровадження технології блокчейн регулярно з’являються нові абревіатури, які потребують пояснення. Однією із таких абревіатур є ДАО (DAO), яка означає Децентралізована Автономна Організація.  

Для того, щоб повністю розібратись в особливостях ДАО, ми поспілкувалися з Дмитром Котляровим, засновником українського проекту DeXe Network. Наразі, команда DeXe займається розробкою масштабного інфраструктурного проєкту для менеджменту і створення ДАО. 

Тож, DAO можна порівняти зі спільнотами для криптоентузіастів, які мають свої унікальні характеристики: вони зазвичай об’єднуються навколо спільної мети, наділяють кожного члена рівними повноваженнями приймати рішення та часто володіють значними фінансовими ресурсами, недоступними для традиційних клубів.

Засновники BitShares, Steemit, та EOS запропонували концепцію DAO у 2015 році, а потім Віталік Бутерін удосконалив її у 2016 році. Початкова ідея полягала у створенні повністю функціонуючої організації, позбавленої зайвих виконавчих розпоряджень, притаманних традиційних організацій. Тож, ДАО відрізняються від традиційних фінансових організацій відсутністю ієрархічної структури. Замість цього вони функціонують на основі прозорих правил, закодованих у програмному коді.

Особливості функціонування ДАО

Принцип роботи DAO полягає в тому, що учасники організації мають можливість голосувати за важливі для проєкту питання такі як інвестування, розподіл бюджету на розробку/маркетинг або розподіл прибутку. Голосування здійснюється за допомогою токенів проєкту.

У рамках DAO всі рішення ухвалюються колективно. Учасники можуть пропонувати покращення протоколу, і якщо вони отримують підтримку від спільноти у голосуванні, то вони втілюються в життя.

У цій моделі “керівником” виступає програмний код, але він не приймає рішення автономно. Рішення приймає комьюніті, а програма виконує доручення, якщо необхідна кількість токенів була віддана на голосуванні й запропоноване рішення було прийнято. Розробники не можуть вносити зміни без узгодження зі спільнотою. Цей підхід забезпечує демократичність та прозорість в управлінні. У майбутньому DAO може бути застосовано у різних галузях, від фінансового сектора до некомерційних організацій.

Різновиди систем управління DAO

У системах DAO існують два найпоширеніших типи управління, серед яких:

Також можна виділити дві структури функціонування DAO:

Такі різні типи управління в DAO дозволяють організаціям налаштовувати свою структуру та процеси з урахуванням особливостей та цілей спільноти, забезпечуючи більш демократичне та гнучке функціонування.

Для яких цілей функціонують DAO?

Наразі DAO використовуються для багатьох цілей, найрозповсюдженіші з яких інвестиції, благодійність, збір коштів, запозичення або купівля NFT. Наприклад, благодійне DAO може приймати пожертви від будь-кого в усьому світі, а учасники можуть вирішувати, як витрачати пожертви.

Чи можете ви уявити себе співвласником пісні, бо ви просто тримаєте криптовалюту у гаманці? У травні 2021 року Jenny DAO придбала свій перший NFT, оригінальну пісню Стіва Аокі та 3LAU. Це DAO у метавсесвіті, яке надає своїм учасникам часткове володіння придбаним NFT. Його учасники можуть контролювати купівлю NFT, а їх протокол Unicly контролює сховище, де зберігаються ці NFT.

Переваги та недоліки ДАО

Основні переваги DAO:

Недоліки DAO:

Завершальні думки

DAO пропонують всім охочим унікальні можливості для реалізації у технологічному світі. Відмова від ієрархічної системи та запровадження відкритої структури дозволяють учасникам вносити свої ідеї та пропозиції. Система голосування та правил реалізації, які визначені учасниками, сприяють зниженню організаційних конфліктів.

Зобов’язання внесення певної суми грошей перед внесенням змін стимулює користувачів ретельно оцінювати прийняті рішення та приймати ефективні рішення. Гарантована прозорість, що забезпечується блокчейном, є ще однією з найважливіших переваг. Кожен учасник має можливість приймати рішення щодо витрачання коштів та відстежувати їх використання.

Загалом DAO пропонує нову парадигму управління, засновану на децентралізації, демократії та прозорості. Це відкриває двері для широкої участі та співробітництва, а також знижує бар’єри у прийнятті управлінських рішень. Однак слід пам’ятати про можливі ризики та складнощі, пов’язані з розвитком та функціонуванням DAO, та проводити ретельний аналіз перед участю у таких проєктах.

APY та APR: у чому різниця? Річна відсоткова ставка APR. Річна відсоткова дохідність APY. На які фактори слід звертати увагу розраховуючи дохідність?

Ви можете легко переплутати APR та APY, оскільки вони звучать схоже, і обидва належать до відсоткових ставок. Але будьте обережні; вони не взаємозамінні.

Річна відсоткова дохідність (APY) враховує проценти, що нараховуються щокварталу, щомісяця, щотижня або щодня, а річна відсоткова ставка (APR) – ні. Ця проста відмінність може суттєво змінити обчислення прибутку за певний період. Тому важливо розуміти, як розраховуються ці два показники та як вони впливають на дохід від цифрових активів.

Річна відсоткова ставка (APR)

APR – це звичайна відсоткова ставка, яка застосовується до основної суми інвестиції або кредиту. Оскільки APR є річною ставкою, якщо інвестиції або кредит утримуються протягом коротшого періоду, відсотки будуть стягуватися пропорційно. Наприклад, шестимісячна інвестиція з 10% річних принесе лише 5% від основної суми.

ARP є дуже розповсюдженим у кредитуванні. Банки застосовують APR для багатьох видів кредитів, наприклад для кредитних карток. Якщо APR вашої картки складає 20%, то банк застосовує цей відсоток до вашого середнього кредитного балансу щодня.

Компанія ділить 20% річних на 365 днів. Результатом є щоденний ріст відсотків у 0,054%. Якщо ви погашаєте свій баланс після того, як процент застосовується хоч один раз, то 20% – це точне уявлення вашої річної відсоткової ставки.

Річна відсоткова дохідність (APY)

APY – це комплексна відсоткова ставка зі складними відсотками. Складні відсотки включають відсоток, що нараховується на відсоток. Через нарахування відсотків на відсотки APY завжди вище ніж APR, якщо відсотки нараховуються частіше ніж раз на рік. Завжди перевіряйте ставку продукту при розрахунку відсотків, які ви заробите. Простіше кажучи, це здобуття відсотків за попередні відсотки.

Наприклад, інвестиція у розмірі 1,000 токенів з 10% APY та щоденним нарахуванням складних відсотків. Загалом через рік ця інвестиція принесе 1,105 токенів. Наступного року їх має бути 1,221. Водночас інвестиція з 10% APR на два роки вам принесе всього 1,200.

Порівнюючи два продукти DeFi по APY, переконайтеся, що вони мають однакові періоди нарахування. Якщо у них однаковий APY, але один розраховується щомісяця, а інший щодня, то щоденний варіант буде давати більше відсотків.

Як порівняти APY та APR?

APY та APR можна порівняти перед тим як інвестувати. Формула розрахунку складного відсотка, якщо відома лише номінальна ставка доволі складна:

APY = 1*[(1 + APR/період нарахування відсотків)період нарахування відсотків)]

Щоб не занурюватись далі у формули ми продемонструємо вам графік депозиту у 15,000 грн з 12% APR (прості відсотки) та 12% APY (складні відсотки) з щомісячним нарахуванням відсотків.

Надалі ви можете побачити таблицю з динамікою нарахування відсотків протягом першого року.

На які фактори слід звертати увагу розраховуючи дохідність?

Отже

Кожному інвестору необхідний спосіб порівняння інвестиційних можливостей та підрахунку отриманого прибутку. Розуміння різниці між APR та APY дає вам цілісне уявлення про те, як накопичуватимуться відсотки.

Залежно від того, чи ви є позичальником або кредитором, фінансові установи мають різні мотиви для встановлення відсоткових ставок. Завжди переконуйтесь, що ви розумієте, який тип відсотка вони вказують, а потім подивіться на подібні ставки інших установ. Різниця в цифрах може вас здивувати — найнижча ставка, що рекламується, по кредиту насправді може виявитися найбільшою.

Що таке LP токени і як вони працюють

Швидше за все, ви чули про “фармінг” і “стейкінг”. Ці поняття часто використовують в екосистемі децентралізованих фінансів, яка породила концепцію децентралізованих бірж (DEX).

Для роботи DEX, наприклад, Uniswap, використовують автоматизовані маркет-мейкери (AMM). Ці протоколи покладаються на постачальників ліквідності, які вносять свої активи у пул задля забезпечення виконання транзакцій. Як тільки ви стаєте постачальником ліквідності, вам видаються токени постачальника ліквідності (LP).

Що таке токени LP?

Токени постачальника ліквідності (LP) (іноді звані токенами пула ліквідності) – це токени, що автоматично генеруються DEX і видаються постачальнику ліквідності, як тільки він вносить активи в пул ліквідності. 

За своєю природою токени LP практично нічим не відрізняються від інших токенів, що підтримуються блокчейн-мережею. Наприклад, токен LP, випущений Uniswap, який працює на блокчейні Ethereum, є звичайним токеном ERC-20. Їх ви можете стейкати, обмінювати або торгувати.

Залежно від платформи DeFi токени LP можуть бути позначені різними термінами, але зазвичай вони містять назви двох криптовалют у парі, яку вони представляють.

Наприклад, Balancer токени LP відомі як Balancer Pool Tokens (BPT). На SushiSwap вони називають SLP. Якщо ви надаєте ліквідність на SushiSwap для обміну між ETH та USDC, ваші токени LP будуть токенами USDC/ETH SLP.

Як можна використовувати LP токени?

Передача коштів

Один із найпростіших варіантів використання токенів LP – це передача права власності на активи в пулі. Хоча деякі LP токи прив’язані до певних адрес гаманців, більшість з них можна вільно переміщати. Наприклад, один користувач відправляє токени BNB-wBNB LP, які одержувач виводить у BNB і wBNB з пулу ліквідності.

Застава при отриманні позики

Оскільки токени LP надають право власності на базовий актив, їх можна використовувати як заставу. Деякі платформи приймають токени LP нарівні зі звичайними токенами, такими як BNB, ETH або BTC, і дозволяють використовувати їх для отримання криптопозики. Як правило, за допомогою токенів LP можна взяти позику на купівлю стейблкоїнів або інших активів із високою ринковою капіталізацією.

У цих випадках позика повинна мати надмірну заставу. Якщо позичальник не зможе підтримати певний коефіцієнт застави, кредитор може використати токени LP для виведення базових активів та їх ліквідації.

Участь у первинних пропозиціях на DEX (IDO)

IDO – це первинний продаж токенів на DEX. Власники LP токенів на конкретному DEX можуть брати участь в IDO цього DEX для інвестування в новий криптовалютний проєкт.

Реінвестування (фармінг)

Один з найпопулярніших варіантів використання токенів LP – це блокування їх у сервісах отримання доходу (ферми дохідності). Ці сервіси використовують отримані токени LP, щоб заробляти нагороди та генерувати ще більше токенів. Потім сервіс знову вносить їх до пулу ліквідності, дозволяючи вам отримати відсотки.

Хоча цим можна займатися і самостійно, ферми прибутковості справляються із завданням ефективніше. Високі комісії за транзакції поділяються між користувачами, а розподіл активів можна проводити кілька разів на день, залежно від стратегії.

Як токени LP підвищують ліквідність DeFi?

Ліквідність – забезпечує швидку та ефективну торгівлю активом, не викликаючи суттєвої зміни його ціни. Нині біткоїн є найбільш ліквідним активом на крипторинку, оскільки ви можете торгувати ним на багатьох біржах, не впливаючи сильно на його ціну.

Однак простір DeFi зазвичай має низьку ліквідність, оскільки деякі токени доступні лише на одній біржі. Іноді буває складно знайти когось, хто хоче торгувати певним токеном. На додаток, токени, які заблоковані за допомогою стейкінгу в блокчейнах proof of stake (PoS), таких як Solana, не можуть бути використані для інших цілей, що позбавляє ще більше екосистему DeFi ліквідності. Розв’язання проблеми заблокованої ліквідності полягає у використанні пулів ліквідності (або майнінгу ліквідності).

За допомогою AMM токени LP розв’язують проблему обмеженої криптоліквідності, оскільки вони є доказом володіння токенами та можуть використовуватися по-різному.

Ризики пов’язані з LP токенами

Як і у випадку з іншими криптоактивами, володіння токенами LP пов’язане з ризиком. Ось деякі з головних ризиків, пов’язаних із ними:

Непостійні збитки

Надаючи ліквідність, ви можете зазнати втрат, коли сума, яку ви вклали, перевищує суму, яку ви забираєте. Непостійні збитки виникають через зміну цін із часом (ціна на криптоактиви токена ліквідності впали).

Зазвичай пули ліквідності, що містять волатильні торгові пари, більш схильні до цього явища. Щоб знизити ризик непостійних збитків, ви можете вибрати пари стейблкоїнів, які мають меншу волатильність.

Деякі протоколи DeFi захищають власників токенів LP від непостійних збитків шляхом стягнення значних комісій за транзакції. Наприклад, постачальники ліквідності в Uniswap отримують частку у розмірі 0,3% комісії, що стягується з транзакцій в пулі. Таким чином, попри непостійні збитки, ви отримуєте компенсацію внаслідок великих комісій.

Збій смарт-контракту

Пули ліквідності управляються за допомогою смарт-контрактів. Коли ви вкладаєте LP токени у протокол DeFi, ви за замовчуванням довіряєте смарт-контракту мережі. Однак, смарт-контракти можуть перестати працювати або опинитися під загрозою.

У минулому проблеми зі смарт-контрактами вже призводили до втрати коштів. Якщо ваші токени LP заблоковані в смарт-контракті, який вийшов з ладу, ви можете втратити їх та надану вами ліквідність назавжди. 

Проте більшість платформ вводять різні заходи безпеки, наприклад, винагороду за пошук помилок та багів, щоб захистити свої смарт-контракти від хакерів.

Складність у визначенні вартості

При одному погляді на LP токени практично неможливо зрозуміти скільки саме вони зараз коштують. У разі відхилення ціни є ризик зіткнутися з непостійними втратами, а при визначенні доходу також необхідно враховувати відсотки. Подібна невизначеність ускладнює прийняття обдуманого рішення про те, коли варто вийти з позиції ліквідності.

Втрата чи крадіжка

Як і у випадку з іншими токенами, ви можете назавжди втратити свої LP, якщо не зможете отримати доступ до свого криптогаманця. Злодії також можуть отримати доступ до вашого криптогаманця і вкрасти токени. 

Потенційна втрата можливостей

Як тільки ви вирішите помістити свої токени в пул ліквідності, ви можете пропустити інші можливості на ринку. Наприклад, замість того, щоб надавати ліквідність для отримання LP токенів, ви могли б інакше розпорядитися коштами та отримати більше прибутку.

Завершальні думки

До того як ця технологія була представлена, заблоковані в пулах або стейкінгу активи були абсолютно недоступні. Їх не можна було використовувати в інших операціях, а отже така ситуація знижувала загальну ліквідність у системі. Поява активів, що легко конвертуються, в автоматичних маркет-мейкерах розв’язали цю проблему для сфери DeFi.

Тепер одні й самі монети можуть бути використані багаторазово, навіть якщо вони вкладені в DeFi-додаток або систему управління(DAO). Це призвело до відкриття нових способів інвестування, коли достатньо довести володіння коштами, замість того, щоб блокувати їх. Технологія LP токенів і вся екосистема, що виникла навколо DeFi, буде далі зростати та розвиватися, відкриваючи нові інструменти та можливості заробітку.

Що таке пули ліквідності в DeFi і як вони працюють?

Ліквідність будь-якої речі — це можливість швидко продати її за ринковою ціною. Чим простіше обміняти річ на гроші, тим ліквіднішою вона вважається. Наприклад, станки на заводі мають низьку ліквідність — продати їх швидко і за реальною вартістю не вийде. А в грошей абсолютна ліквідність — їх, по суті, міняти на себе не треба, вони самоліквідні.

Пули ліквідності є джерелом життя більшості сучасних протоколів децентралізованих фінансів (DeFi). Вони дозволяють функціонувати багатьом найпопулярнішим DeFi додаткам (dApps) і пропонують криптоінвесторам можливість отримувати дохід від своїх цифрових активів. 

Але що таке пули ліквідності та чому вони відіграють таку важливу роль у DeFi?

Що таке пул ліквідності?

Пули ліквідності – це сховища активів, необхідні для того, щоб об’єднати запаси клієнтів. У класичній фінансовій структурі такі послуги надають банки, які дозволяють робити вклади. Майданчик, який отримав активи, вже самостійно розпоряджається коштами для заробітку, віддаючи обумовлений відсоток вкладнику.

У блокчейні пул ліквідності — це те саме сховище активів, але кошти заблоковані всередині спеціального смарт-контракту. Отримані монети використовують для забезпечення торговельної активності на децентралізованих біржах (DEX). DEX — це біржа, яка не покладається на третю сторону для зберігання коштів користувачів. 

Пули ліквідності необхідні DEX, тому що вони вводять концепцію Автоматизовані маркет-мейкери (AMM). AMM визначають котирування цін на токени та стимулюють користувачів надавати ліквідність торговим парам та отримувати прибуток. Крім того, вони автономні та усувають необхідність у методі створення ринку за книгою заявок, який використовується централізованими біржами (CEX).

Пули ліквідності створюються, коли користувачі блокують свою криптовалюту в смарт-контрактах, які потім дозволяють використовувати цю крипту іншим. Користувачі, що називаються постачальниками ліквідності (LP), додають рівну вартість двох токенів у пул, щоб створити ринок.

Ви можете думати про пули ліквідності як про накопичені краудфандингом резерви криптовалют, доступ до яких має будь-хто. В обмін на надання ліквідності ті, хто фінансує ці резерви, отримують відсоток від комісії за транзакції за кожну взаємодію користувачів. Без ліквідності AMM не змогли б зіставити покупців і продавців активів на DEX, і вся система зупинилася б.

Як функціонують пули ліквідності?

Автоматичні маркет-мейкери (AMM) – це алгоритм, яка забезпечує торгівлю на блокчейні без використання книги ордерів (механізм централізованих бірж). Коли ви купуєте монету на децентралізованій біржі, на іншій стороні немає продавця. Замість цього ваші операції управляються алгоритмом, який керує тим, що відбувається у пулі. Крім цього всього, ціни також визначаються цим алгоритмом на основі угод, які відбуваються в пулі.

Тому, коли ви торгуєте на АММ, ви укладаєте угоду зі смарт-контрактом. Якщо покупець хоче здійснити покупку, продавець для цього не потрібен. Що потрібно покупцеві для покупки токена – це достатня ліквідність у пулі. Будь-хто може бути постачальником ліквідності, щоб його можна було розглядати як вашого контрагента у деякому сенсі. Але це не те ж саме, як модель із книгою ордерів як у CEX, оскільки ви взаємодієте з контрактом, який управляє пулом.

Для чого використовуються пули ліквідності?

Є багато способів отримати вигоду від функцій, які пропонують пули ліквідності. Деякі з найкращих варіантів використання пулів ліквідності:

 1. Фарм ліквідності (Yield Farming або Liquidity Mining)
  Користувачі вносять кошти в пули ліквідності, які потім використовуються для отримання доходу на автоматизованих платформах, що генерують прибуток. Пули ліквідності є базою таких автоматизованих платформ.
 2. Ефективне управління
  Ще один варіант використання пулів це управління. За деяких обставин для висунення пропозиції щодо управління проєктом може знадобитися значна кількість токенів. У цьому випадку, учасники можуть об’єднатися навколо спільної справи, яка, на їхню думку, є важливою для протоколу, створивши пул токенів.
 3. Карбування синтетичних активів
  Пули ліквідності використовуються при створенні синтетичних активів на блокчейні. Ви можете створити синтетичний токен, заклавши деяку заставу в пулі ліквідності та під’єднавши його до довіреного оракула.
 4. Страхування
  Іншим потенційним ринком DeFi є страхування ризиків смарт-контрактів. Багато з цих проєктів DeFi сектору мають в основі пули ліквідності.
 5. Траншування (Tranching)
  Ця передова концепція, запозичена з традиційних фінансів, передбачає поділ фінансових продуктів на основі їх ризиків і прибутковості. Ці продукти дозволяють LP вибирати індивідуальні профілі ризику і прибутковості.

Переваги 

Пули ліквідності – це основа децентралізованих фінансів. Їхні переваги перегукуються з перевагами DeFi-середовища в цілому. Вони включають високу частоту та швидкість транзакцій, скорочення шляхів доступу до фінансування для сервісів та кінцевих користувачів, а також зручність.

Пули ліквідності вдихнули життя в децентралізовані біржі на блокчейні Ethereum. Спочатку біржі DEX були в хиткому положенні через низьку ліквідність. Тож охочих торгувати на DEX-біржах було замало.

Також, робота DEX-ів за моделлю традиційних маркет-мейкерів означала б багаторазове збільшення вартості кожної угоди на біржі, тому що в такому разі довелося б сплачувати одночасно комісію біржі, маркет-мейкерів, а також мережі за газ. Пули ліквідності виправили це, надавши стійкий масив ліквідності, що постійно підтримується, в безпосередньому доступі, що гарантує торгівлю за стабільними цінами в будь-який час.

Недоліки та ризики

Практика надання ліквідності DEX-біржам технічно мало чим відрізняється від стейкінгу або фармінгу прибутковості, тому ризики, пов’язані з нею, схожі на ризики цих практик.

Непостійні збитки (impermanent loss) — якщо ціна закладеної криптовалюти зросте, це може зробити процес надання ліквідності невигідним. Ці втрати можуть бути крихітними, але іноді вони можуть бути величезними. Тому, варто уважно вивчити ринок загалом та вибрані монети зокрема, перш ніж закладати кошти.

Уразливості смарт-контрактів — будь-які програмні протоколи піддаються зламам та хакам. При виборі пулу ліквідності слід орієнтуватися на найбільші та найпопулярніші пули або прийняти ймовірність того, що доступ до засобів може бути скомпрометований або втрачений внаслідок багу чи злому.

Маніпуляції з боку творців пулу — як і будь-які інші елементи DeFi-індустрії, пули ліквідності нерідко використовуються для обману шляхом надання обмеженому колу осіб прав прямого доступу до засобів у смарт-контракті. Провайдерам-початківцям варто проявляти особливу пильність при виборі проекту та пулу.

Висновок

Пули ліквідності — один з основних елементів DeFi-середовища. Вони втілюють головну ідею децентралізації та свободи доступу до фінансів. Пули дозволяють користувачам торгувати безпосередньо зі смарт-контрактом, не чекаючи дозволів та згод третіх осіб. Зробити внесок у пул ліквідності може будь-хто. Ця ініціатива приносить винагороду, нерідко багаторазову. Однак, варто виявляти пильність у виборі пулів.

Децентралізовані додатки (dApps) — це цифрові додатки на основі смарт-контрактів, які працюють на блокчейнах, а не на централізованих серверах. Вони виглядають і працюють подібно до звичайних додатків та пропонують широкий спектр послуг і функцій від ігор до фінансів, соціальних мереж і т.д.

Як випливає з назви, dApps працюють у децентралізованих мережах. Хоча dApps можуть виглядати схожими на звичайні мобільні програми на вашому телефоні, їх серверна система відрізняється. Функціонування dApps залежить від смарт-контрактів в розподіленій мережі замість централізованої системи. Використання блокчейну дозволяє dApp обробляти дані через розподілені мережі та виконувати транзакції.

dApps також часто створюються з використанням платформи Ethereum, як, наприклад одна з найбільш відомих dApp Uniswap (DEX).

dApps схожі на звичайні додатки, оскільки вони використовують той самий інтерфейсний код для відтворення веб-сторінки (Front-End). Але внутрішній код dApp відрізняється. Це те, що робить dApps вільними від контролю однієї людини або організації.

Децентралізовані додатки мають такі загальні характеристики та ключові атрибути:

Не всі dApps працюють у стандартних веб-браузерах. Деякі можуть працювати лише на веб-сайтах із налаштованим кодом для відкриття конкретної програми.

Більшість dApps існує в мережі Ethereum. Він пропонує надійну інфраструктуру для розробників dApp. Але, із розвитком dApps розробники почали будувати їх на інших блокчейнах, зокрема BNB Chain (BNB), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), Cronos (CRO) тощо.

Переваги децентралізованих додатків (dApps)

Хоча інтерфейси dApps і традиційних програм можуть виглядати схожими, dApps пропонують численні переваги порівняно з їх централізованими аналогами. Наприклад, веб-додатки зберігають дані на централізованих серверах і один зламаний сервер може вивести з ладу всю мережу програми, зробивши її тимчасово або назавжди непридатною для використання. Централізовані системи також можуть постраждати від витоку або крадіжки даних, піддаючи ризику компанії та окремих користувачів.

dApps, навпаки, побудовані в розподілених мережах без центральної влади. Не маючи центральної точки входу, dApps менш вразливі до атак, що ускладнює зловмисникам злам мережі. Децентралізований характер dApps також означає, що користувачі можуть мати більше контролю над інформацією, якою вони обмінюються. Оскільки жодна компанія не контролює особисті дані користувачів, їм не потрібно надавати реальні особисті дані для взаємодії з DApp.  Натомість вони можуть використовувати криптогаманець для підключення до dApps і повністю контролювати, якою інформацією вони обмінюються.

Ще одна перевага dApps полягає в тому, що розробники можуть легко інтегрувати криптовалюти у свої основні функції, використовуючи смарт-контракти. Наприклад, dApps на Ethereum можуть використовувати ETH як платіж без інтеграції сторонніх постачальників платежів.

Використання децентралізованих додатків (dApps)

dApps можуть застосовуватися майже в будь-якій галузі, наприклад, у фінансах, іграх, медицині, управлінні та навіть у сховищі файлів. 

Наприклад, у фінансовому додатку dApp кредитори заробляють 100% своїх відсотків, на відміну від традиційних фінансів, оскільки немає посередника для оплати у вигляді фінансової установи.

Завдяки dApps кожен може користуватися фінансовими послугами без жодних центральних повноважень і підтримувати повний контроль над своїми активами. DeFi також може принести користь особам з низькими доходами, пропонуючи їм доступ до широкого спектра фінансових послуг за значно нижчою ціною.

Позики є найпопулярнішим видом фінансових послуг, які надають децентралізовані програми. DeFi dApps пропонують миттєве врегулювання транзакцій, мінімальні кредитні перевірки та можливість використовувати цифрові активи як заставу. Користувачі можуть мати більше гнучкості на ринках кредитування dApp. Наприклад, кредитори мають більше контролю над своїми позиками, вибираючи, який токен позичити та на якій платформі. Користувачі також можуть потенційно заробити 100% відсотків, отриманих від позики, оскільки їм не потрібно платити жодних посередницьких комісій.

Децентралізовані біржі (DEX) є ще одним важливим прикладом фінансових dApps. Такі платформи полегшують торгівлю, усуваючи посередників, таких як централізовані криптобіржі. Замість того, щоб передавати свої активи на біржу, вони торгують безпосередньо з іншим користувачем за допомогою розумних контрактів та гаманця користувача. Замовлення виконуються в мережі та безпосередньо між гаманцями користувачів. Оскільки DEX потребують менше обслуговування, вони зазвичай мають нижчі комісії за торгівлю порівняно з централізованими біржами. Деякі популярні DEX включають Uniswap, SushiSwap і PancakeSwap.

Інший кейс, додатки для соціальних мереж, що можуть мати вбудовану систему донатів, використовуючи свій токен. Користувачі можуть показувати рекламу та отримувати платежі у повному еквіваленті, напротивагу компанії посередника, яка бере додаткові відсотки.

В управлінні, dApps можуть надати користувачам змогу відігравати більшу роль в керуванні онлайн-організаціями, запроваджуючи механізм прийняття рішень, орієнтований на спільноту. За допомогою смарт-контрактів користувачі можуть створювати пропозиції для спільноти для голосування та анонімно віддавати свої голоси за пропозиції інших.

Однією з моделей децентралізованого управління є децентралізовані автономні організації (DAO). DAO можна вважати повністю автономними dApps, які використовують смарт-контракти для прийняття рішень без центральної влади. У них немає ієрархії.

Як під’єднатися до dApps?

Щоб взаємодіяти з програмою dApp, вам спочатку знадобиться гаманець, як-от MetaMask, Coinbase Wallet або Binance Chain Wallet, або інші. Для їх налаштування потрібно лише кілька хвилин. Деякі навіть пропонують мобільні версії для легкого доступу. Підключення можна виконати за декілька хвилин, як показано на прикладі dApp Open Sea.

Користувачу потрібно натиснути кнопку або розділ під’єднання гаманця та натиснути кнопку “Приєднати/Connect”. Після підключення необхідно надати доступ для dApp у вашому гаманці та обрати варіанти даних, якими юзер хоче ділитися з додатком.

Підсумки

dApps розширюють функціональні можливості Інтернету, вдосконалюючи звичайні програми за допомогою технології блокчейн. У майбутньому децентралізовані програми можуть вивести на ринок ще більше інноваційних варіантів використання. Як повідомляє DappRadar, до першого кварталу 2022 року dApps використовували майже 2,4 мільйона активних користувачів щодня, і очікується, що інтерес користувачів буде постійно зростати.