Що таке спалювання токенів (token burn)

Збереження вартості активу, особливо у дуже волатильній сфері криптовалют, створює проблеми для своїх розробників через те що токени не підкріплені чимось із реального світу. Щоб розв’язати цю проблему та забезпечити довгострокову стійкість ціни, було розроблено багато інноваційних стратегій, щоб стимулювати інвесторів та підтримувати цінність монети.

Одним із поширених методів є спалювання, що передбачає вилучення монет з обігу. Ця дія зменшує загальну пропозицію криптовалюти, посилюючи дефіцит і згодом підвищуючи вартість кожної монети, що залишилася.

Як працює спалювання токенів?

По суті, спалювання токенів — це загальний термін, який означає знищення або видалення частини токенів із загальної пропозиції. Існують різні способи досягти цього, наприклад надсилання монет на гаманець закриті ключі якого є невідомі. Цей гаманець може отримувати лише активи, таким чином фактично роблячи їх недоступними. 

Головна мета спалювання токенів полягає у зменшенні обігу токенів, задля захисту від знецінення та заохочення тих, хто купив та тримає актив. Адже при спалюванні створюється штучний дефіцит монет, що призводить до зростання їх вартості, якщо попит залишається постійним. Проте на практиці це працює в тому випадку, якщо токен є популярний на ринку, а проєкт має гарну репутацію.

Серед переваг спалювання монет:

Ще одним схожим інструментом контролювання емісії токенів є зворотний викуп, при якому проєкт викуповує свої токени з обігу, скорочуючи пропозицію. Під час зворотного викупу проєкт використовує свої власні активи для викупу своїх токенів у простих інвесторів за ринковою ціною. Придбані в процесі зворотного викупу активи зберігаються в гаманцях організації, і не обов’язково знищуються.

Проєкти які проводять спалення токенів

Спалювання токенів стало популярним серед розробників монет десь у 2017 році. Творці таких монет як BNB (Binance Coin), BCH (Bitcoin Cash) та XLM (Stellar) були одними з перших, хто застосував цей метод. 

Binance Coin. Під час розробки BNB його творці вирішили, що спочатку буде випущено 200 млн. BNB, але згодом загальна кількість токенів скоротиться до 100 млн. З цією метою біржа кожні три місяці витрачає 20% прибутку на викуп і подальше знищення токенів.

На момент написання статті біржа Binance провела 25 щоквартальних викупів та спалень токенів. Загальна кількість знищених BNB вже наблизилась до 49 мільйонів BNB зі 100 запланованих на суму понад 10 мільярдів доларів.

Інфографіка про 15 останніх спалень BNB токенів. Жовтим – кількість викуплених з обігу токенів BNB. Зеленим – вартість BNB у доларах США.

Ethereum. У 2021 році, Ethereum запустив механізм спалювання як спосіб переходу до своєї нової мережі Proof-of-Stake із попередньої Proof-of-Work. Тоді розробники Ethereum запровадили оновлення EIP-1159 яке реструктуризувало модель комісій. Після цього почалося спалювання ETH при кожній транзакції.

Основні причини, через які розробники Ethereum почали спалювати ETH у великих масштабах, полягають у тому, щоб зменшити винагороду, доступну майнерам Ethereum, та стабілізувати комісію за транзакції. Завдяки цьому оновленню у мережі Ethereum вже було спалено понад 3 мільйони ETH (приблизно 600 мільйонів доларів), і це число продовжує зростати з кожним днем.

Shiba Inu. Цей мем-проєкт є одним із найпопулярніших у криптоспільноті. Під час його запуску, творці відправили 50% від загальної кількості SHIB Віталіну Бутеріну (співзасновнику Ethereum), який своєю чергою спалив понад 400 трильйонів SHIB на суму понад 6 мільярдів доларів.

У квітні 2022 року розробники Shiba Inu запустили портал спалювання SHIB, на якому ті, хто вирішив спалити свої токени SHIB, отримали інший токен, burntSHIB, в обмін на який виплачуються винагороди в токені RYOSHI.

Чи впливає спалювання на ціну токена?

Спалювання токенів може вплинути на вартість ціну токена, але цей вплив є непрямий. Як правило, зниження числа монет в обігу є гарною новиною, що сприяє зростанню популярності та вартості активу. Хоча це не головний фактор, що спричиняє значну зміну ціни, вилучення певної кількості токенів з обігу створює дефіцит і потенційно збільшує вартість токенів, що залишилися. Це гарантує, що попит на токен залишається незмінним або зростає.

Для розуміння всієї ситуації необхідно аналізувати довготривалу динаміку зміни пропозиції. Важливо зазначити, що багато інших факторів можуть впливати на рух ціни токена, включаючи настрої ринку, репутація проєкту, загальні ринкові умови, сприйняття інвесторами, політичні зміни тощо. Спалювання токенів не є стратегією гарантованого зростання ціни, однак у більшості випадків існує позитивна кореляція між спалюванням токенів та ростом ціни.

Завершальні думки

Протягом багатьох років спалювання токенів було одним із найефективніших методів для підвищення та стабілізації вартості криптоактивів. Прозорість та стабільність при кожному спалюванні токена створюють більший стимул для інвесторів довіряти проєкту та підтримувати ціну монети на високому рівні. Все частіше проєкти вдаються до такої практики, оскільки основна ідея дуже проста: зменшення загальної кількості токенів робить їх ціннішими зі збільшенням попиту них.

Хоча спалення не гарантує негайного збільшення вартості токена, воно може виявитися корисним протягом певного періоду часу, особливо якщо проєкт має велику базу користувачів. Інші переваги спалювання токенів, включають зміцнення спільноти, зниження ймовірності спам-атак у мережі та стримування інфляції. Таким чином, хоча може здатися, що проєкт просто спалює гроші, у довгостроковій перспективі результат може бути колосальним.

Що таке WalletConnect? Як працює WalletConnect? Переваги та безпека при використанні WalletConnect. Використання WalletConnect

У світі криптовалют і блокчейн-технологій розвиток інфраструктури грає ключову роль у забезпеченні безпеки та зручності користувачів. Однією з інновацій, яка значно полегшила використання криптовалютних гаманців та взаємодію з додатками, є WalletConnect. У цій статті ми розглянемо, що таке WalletConnect, як він працює і які переваги він приніс у світ криптовалют.

Що таке WalletConnect?

WalletConnect – це відкритий протокол зв’язку між додатками й гаманцями, який дозволяє користувачам безпечно взаємодіяти з додатками, використовуючи їхні криптовалютні гаманці. Цей протокол був створений з метою полегшити спільну роботу гаманців та додатків, щоб забезпечити безпеку та контроль користувачів над їхніми активами.

Як працює WalletConnect?

Основна ідея WalletConnect полягає в тому, що користувач може під’єднати свій гаманець до додатка, не використовуючи централізований сервер. Процес включає наступні кроки:

 1. Користувач вибирає опцію підключення до гаманця в додатку. Додаток генерує QR-код або іншу форму ідентифікатора для підключення.
 2. Користувач сканує цей ідентифікатор за допомогою свого криптовалютного гаманця. Це може бути гаманець на смартфоні (гаряче зберігання) або ж апаратний гаманець(холодне зберігання).
 3. Після сканування гаманця встановлюється пряме з’єднання між додатком і гаманцем. Це забезпечує безпеку, оскільки дані передаються безпосередньо, а не через посередника.
 4. Користувач може авторизувати певні операції в додатку, використовуючи свій гаманець. Це може бути підпис платежу, підпис повідомлення або інша дія.

Ви можете використовувати WalletConnect у таких випадках:

 1. Децентралізовані додатки (DApps): Якщо ви бажаєте взаємодіяти з децентралізованими додатками, які працюють на блокчейні, такими як децентралізовані фінансові (DeFi) сервіси, гральні платформи, ринки NFT тощо, WalletConnect дозволить вам зручно та безпечно під’єднати свій гаманець для здійснення операцій.
 2. Використання на мобільних пристроях: WalletConnect особливо зручний на мобільних пристроях, оскільки він дозволяє вам швидко з’єднати свій гаманець з додатками, які працюють на вашому смартфоні чи планшеті.
 3. Забезпечення безпеки: Використання WalletConnect дозволяє уникнути передачі вашого приватного ключа або належних вам коштів стороннім додаткам, що підвищує рівень безпеки.
 4. Здійснення транзакцій: Ви можете використовувати WalletConnect для відправлення та підтвердження транзакцій зі свого гаманця прямо в додатках, що підтримують цей протокол.

Переваги та безпека при використанні WalletConnect

 1. Безпека. Підключення між додатком і гаманцем здійснюється безпосередньо, що підвищує безпеку та дає уникнути ризику втрати активів через посередника. Перевіряйте адресу за якою перейшли, чи є правильною URL додатка, який будете використовувати.
 2. Контроль користувача. Користувач має повний контроль над своїми активами і може авторизувати або відхилити будь-яку операцію. Звіряйте адреси та читайте те, що ви підтверджуєте (підписуєте) на своїх гаманцях.
 3. Зручність. WalletConnect робить взаємодію з гаманцями та додатками більш зручною та інтуїтивно зрозумілою. Тому, головне, використовуйте лише перевірені DApp до яких ви підключаєтеся.

Висновок

WalletConnect – це інноваційний протокол, який робить використання криптовалютних гаманців більш безпечним та зручним. Ця технологія відкриває нові можливості для взаємодії з додатками та послугами, які використовують блокчейн. Зі зростанням популярності криптовалют і розширенням їхнього застосування, WalletConnect вже став  важливою частиною криптоспільноти, забезпечуючи безпеку та зручність для користувачів у всьому світі.

Як працює Liquid Staking (Ліквідний Стейкінг)? Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу. Провайдери ліквідного стейкінгу

У сфері криптовалют широко використовується практика стейкінгу: власники криптовалют, які працюють у мережах Proof-of-Stake, отримують пасивний дохід, ставши валідаторами або делегуючи свої криптовалюти операторам вузлів. Для заробітку зі стейкінгу необхідно заблокувати криптовалюти в спеціальному смарт-контракті.

З іншої сторони, ліквідний стейкінг дозволяє використовувати криптоактиви навіть після блокування, завдяки отриманню деривативної (похідної) версії основного активу (LSD – Liquid Staking Derivative). Таким чином, завдяки ліквідному стейкінгу інвестори мають можливість отримувати стабільний дохід від стейкінгу та використовувати похідний актив в DeFi екосистемі.

Як працює Liquid Staking?

Провайдери ліквідного стейкінгу, такі як Lido Finance, Rocket Pool або Frax Finance, приймають депозити від користувачів, блокують ці токени у стейкінг і надають їм деривативи у вигляді нових токенів, які в будь-який момент можна обміняти назад на токени, які вони заблокували в стейкінг. Процес ліквідного стейкінгу передбачає створення репрезентативних X-токенів, які пропорційно віддзеркалюють оригінальні токени користувача. Цей токен також можна продати або використовувати як заставу в різних протоколах DeFi, тим самим зберігаючи ліквідність заблокованих в стейкінг активів. 

Наприклад, якщо користувач стейкає ETH використовуючи Lido Finance, він отримає ту саму кількість токенів stETH (Staked ETH). Ці токени stETH можна вільно використовувати в будь-якому протоколі DeFi в екосистемі Ethereum. stETH є синтетичною копією ETH прив’язаною до ціни ETH, який приносить дохід за стейкінг, при цьому допомагає захистити Proof-of-Stake мережу Ethereum.

Таким чином, отримуючи пасивний дохід за допомогою традиційного стейкінгу ETH, користувачі можуть використовувати похідні токени у різних протоколах DeFi, використовуючи можливості для максимізації потенційних винагород, таких як фармінг, надання ліквідності або кредити.

Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу

Ліквідний стейкінг став великою частиною екосистеми DeFi та важливим механізмом безпеки блокчейну. Розгляньмо та підсумуємо всі плюси та мінуси ліквідного стейкінгу для користувачів, валідаторів. Серед переваг:

Якщо розглядати ліквідний стейкінг як джерело заробітку, то важливо розуміти, що він має свої ризики. У ліквідного стейкінгу можна виділити такі недоліки:

Провайдери ліквідного стейкінгу

Провайдерами або постачальниками послуг з ліквідного стейкінгу є DeFi протоколи, які виступають посередниками між користувачами, що надають свої монети в стейкінг і вузлами валідаторів. Ліквідний стейкінг є відносно новим рішенням, тому на цей час таких рішень не дуже багато. Розгляньмо найпопулярніші з них:

Lido це протокол ліквідного стейкінгу який на момент написання статті є першим за кількістю заблокованих коштів серед усіх DeFi проєктів. Коли користувачі вносять ETH в стейкінг Lido, вони отримують stETH в обмін. stETH можна використовувати у всій екосистемі DeFi, щоб отримувати більше винагород. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Lido становить приблизно 4%. При цьому, Lido стягує комісію у розмірі 10% від винагороди за стейкінг, яка рівномірно розподіляється між DAO та нодами.

Rocket Pool це прямий конкурент протоколу Lido у мережі Ethereum. Принцип роботи схожий і користувач отримує токени rETH за поставлені в стейкінг токени ETH. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Rocket Pool становить 3.51%. 

Rocket Pool також пропонує прямий стейкінг на ноди. Проте, для такого стейкінгу користувачам необхідно застейкати мінімум 16 ETH. Річна дохідність такого стейкінгу ETH становить 8.44%. rETH можна обмінювати на обернений Ethereum (wETH), що відкриває широкі можливості для використання в DeFi протоколах. Rocket Pool стягує комісію у розмірі від 5% до 25% від винагороди за стейкінг, яка виплачується операторам нод.

Frax Finance надає можливість стейкати ETH в обмін на frxETH. Користувачі можуть обміняти frxETH на sfrxETH. sfrxETH — це версія frxETH, яка накопичує дохід від стейкинга. Весь прибуток, отриманий валідаторами Frax Ether, розподіляється між власниками sfrxETH.

ETH, застейканий через Frax Finance, приносить прибутковість в районі 7%, що значно вище, ніж пропонують інші протоколи. Frax Finance стягує комісію у розмірі 10% від винагород, з якої 20% зараховується до страхового пулу, а решта 80% дістаються власникам veFXS.

З розвитком DeFi екосистем на інших блокчейнах, ліквідний стейкінг став поширеною практикою для окремої екосистеми. Серед стейкінг провайдерів на інших великих блокчейнах можемо виділити:

Завершальні думки

Ліквідний стейкінг є позитивною інновацією для блокчейн-екосистем, оскільки він звільняє раніше неліквідні токени, які були заблоковані у звичайних стейкінгових контрактах. Це збільшує кількість корисного капіталу, який можна використовувати в інших децентралізованих програмах, що своєю чергою суттєво прискорює зростання DeFi.

Попри свою подібність до звичайного стейкінгу, він приносить більше гнучкості користувачам, які можуть одночасно отримувати пасивні винагороди та мати доступ до своїх активів для інших цілей. Хоча ліквідний стейкінг має свої революційні переваги, він також пов’язаний з деякими ризиками, які включають втрату коштів через злам протоколу та відсутність реальної прив’язки до базового активу.

Базові функції Etherscan. Як користуватися Etherscan.

Перегляд транзакцій та гаманців

Тепер розгляньмо, як користуватися Etherscan на практиці. Як саме перевірити вашу транзакцію, її статус і скільки грошей ви віддали за комісію. 

Для того, щоб подивитися інформацію про будь-яку транзакцію, вам необхідно в пошуковий рядок Etherscan ввести TXID або хеш транзакції. Хеш — це спеціальний номер-код, який є у кожної транзакції та записується в блоки в блокчейні. Для кожної транзакції він є повністю унікальним і ніколи не повториться. Зазвичай він відображається у вас у гаманці після того, як ви зробили переказ.

Візьмемо для прикладу випадковий хеш і вставимо його в пошуковий рядок, як це показано на скріншоті: 0xb6f708e8ffcc15c8c815e8440f5c18da047bf813e2b791dbec06126e4e949be7

Після цього ми побачимо інформаційне поле, яке показує всі дані про цю транзакцію.

Тепер розберімо що до чого:

 1. Це хеш транзакції, яку ми шукали.
 2. У якому статусі перебуває транзакція — у нашому прикладі транзакція є “успішною”.
 3. Номер блоку у блокчейні, куди потрапила наша транзакція.
 4. Час і дата, коли було здійснено транзакцію.
 5. Адреса гаманця відправника.
 6. Адреса гаманця отримувача.
 7. На скільки коштів в Ефірі (в дужках вартість у доларах) було здійснено переказ.
 8. Комісія, яку було взято за транзакцію. 
 9. Конкретна ціна газу (еквівалент Gwei).

Як переглядати адресу

Якщо вам потрібно подивитися адресу гаманця, на який ви відправили свої кошти, ви можете зробити це через хеш транзакції, просто натиснувши адресу одержувача (або, якщо вам необхідно, то відправника), як показано на скріншоті. Але також ви можете вибрати свою або будь-яку іншу адресу гаманця. І далі так само вставити його в пошуковий рядок Etherscan і отримати про нього інформацію.

Після того як ви натиснете на адресу ви потрапите на сторінку цієї адреси та зможете побачити повну інформацію про неї, як показано на скріншоті.

 1. Баланс в Ефірі.
 2. Вартість наявного ETH у доларах.
 3. Загальний баланс у доларах.
 4. Повна інформація про всі транзакції, які були здійснені за участю цього гаманця. Тут ви також можете бачити хеш кожної транзакції, вид транзакції, блок, час, адресу відправника та одержувача, кількість відправлених чи отриманих коштів та комісію (все послідовно зліва направо після цифри «3» на зображенні). Якщо ви натиснете на Txn Hash будь-якої транзакції зі списку, ви потрапите на вже знайому нам сторінку, де вам буде представлена повна інформація про цей переказ. Таким чином, шукати різні гаманці та перекази можна скільки завгодно. Деякі люди застосовують Etherscan для аналізу ситуації на ринку, переглядаючи перекази великих потоків коштів.

Розглянемо ще один випадок. Якщо на гаманці лежать різні токени стандарту ERC-20, їх кількість ви також зможете побачити у вкладці «Token», як показано на скріншоті.

Якщо натиснути на іконку гаманця праворуч, вас перекине на сторінку з детальнішою статистикою по токенах, які знаходяться на гаманці. Тут ви зможете подивитися баланс гаманця, зміну ціни активів за останні 24 години, ціну активів та перейти на смарт-контракт токена, щоб ознайомитись з ним докладніше.

Як дивитись смарт-контракти та їх проекти?

Для початку вам потрібно знайти саму адресу смарт-контракту монети, децентралізованої біржі або програми. Для цього перейдіть за посиланням і, скориставшись пошуком, знайдіть потрібну вам монету і натисніть на неї. Або просто клацніть на нього мишкою. Для прикладу візьмемо токен децентралізованої біржі Uniswap (UNI).

У вкладці, що відкрилася, ви можете бачити загальну інформацію про токен і його контракт. Зверху ви можете бачити баланс, творця, назву. Знизу останні транзакції, що відбулися в даному смарт-контракті. Щоб ознайомитися докладніше з самим контрактом, натисніть на «Contract», як показано на малюнку нижче.

У вкладці «Read Contract» ви можете отримати базову інформацію про контракт.

У вкладці “Write Contract” ви зможете взаємодіяти зі смарт-контрактом. Це необхідно, якщо сайт біржі або децентралізованої програми завис або тимчасово недоступний. В такому випадку ви зможете взаємодіяти через цю вкладку. Для цього під’єднайте свій гаманець Метамаск до контракту, натиснувши “Connect to Web3”.

Як перевірити ціну газу в Etherscan?

Для того, щоб перевірити частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum відкрийте вкладку “More” та натисніть “Gas Tracker” як показано на картинці нижче.

Ціна газу становить частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum. Сума комісії залежить від блоку, до якого було включено конкретну транзакцію, оскільки кожен блок має фіксовану комісію, сума якої змінюється залежно від трафіку мережі. 

Трекер газу в Etherscan показує різницю в ціні та часі, коли та чи інша ціна була дійсна, дозволяючи припустити, наскільки завантажена мережа і скільки доведеться заплатити, щоб відправити простий переказ або взаємодіяти зі складнішим смарт-контрактом.

Висновок про те, як користуватися Etherscan

У результаті Etherscan дійсно є великою відкритою книгою, куди записується абсолютно вся інформація про блокчейн Ефіру.Тепер ви можете знайти безліч корисної та раніше прихованої для вас інформації. Це може допомогти, як у повсякденних діях: наприклад, дізнатися про статус вашої транзакції, побачити комісію, відстежити той чи інший гаманець або смарт-контракт. Так і в аналітичному сегменті: наприклад, перевірити смарт-контракт на активність, побачити, чи не «зливаються» токени творцем проекту, подивитися, куди і як пересуваються великі маси криптовалюти, і зробити висновки про майбутній тренд зростання або падіння ціни різних активів або ринку загалом. 

Звичайно, це далеко не весь функціонал сервісу. Але ви вже дізналися саму базову та корисну інформацію про Etherscan. Насамкінець хотілося б додати, що Etherscan – це лише приклад. Будь-який інший блокчейн має схожий сервіс з таким самим функціоналом. І, розібравшись з Etherscan, ви точно зможете оперувати та шукати інформацію на інших блокчейнах. Достатньо ввести в будь-який пошуковик назву блокчейну, що цікавить. Наприклад, Bitcoin, Tron, Avalanche, Solana і додати слово “scan” або “explorer”, і ви зможете знайти будь-який подібний сервіс.

Що таке Etherscan? Як та для чого користуватись Etherscan

Кожен блокчейн має свій сервіс з відстеження всіх переказів та транзакцій, обліку комісії, смарт-контрактів та іншої статистики. Для найпопулярнішої блокчейн-мережі Ethereum використовується Etherscan. У цій статті ми докладно розберемо, як користуватись Etherscan, функціонал сервісу та обговоримо, чим він може бути корисним для новачка.

Проект запустила у 2015 році команда розробників із Малайзії. Це є незалежна організація, яка не фінансується Ethereum Foundation. У 2021 році вони представили низку аналогічних сервісів для BNB Chain, Fantom, Huobi Eco Chain, Optimistic Ethereum L2, Polygon, Hoo Smart Chain, Arbitrum, Moonbeam, Moonriver та Avalanche.

Що таке Etherscan?

Etherscan.io – це спеціальний сервіс, який показує абсолютно всі дії, що відбуваються в мережі Ефіру. Багато хто порівнює блокчейн з відкритою та доступною всім записною книгою, в якій будь-яка людина може перевірити будь-яку транзакцію та дію, вчинену в мережі. Etherscan – це та сама записна книга для мережі Ефіру.

Реєстрація не обов’язкова, проте дає додаткові переваги для користувачів, такі як: налаштування повідомлень про транзакції, приватні нотатки та доступ до інструментів для розробників.

Яку інформацію можна знайти на Etherscan?

Etherscan видає статистику екосистеми Ethereum керуючись записами в блокчейні. З його допомогою можна відстежувати трафік мережі та низку інших показників, такі як:

Функціонал Etherscan для новачків

Etherscan може бути дуже корисним саме в базових потребах для будь-якого користувача. Для того, щоб робити будь-які дії з криптовалютою, необхідно дізнатися основну інформацію про майбутню транзакцію. Etherscan допоможе вам дізнатися: 

Які інші можливості дає Etherscan?

Крім того, сервіс відображає адреси, пов’язані з підозрілою активністю. Наприклад, адреса Lazarus Group (хакерська група пов’язана з Північною Кореєю) має застережливу плашку.

Отже

Etherscan – це не просто сервіс для перегляду блоків і відстеження транзакції на Ethereum. Майданчик дозволяє отримати всю необхідну інформацію про мережу розробнику, інвестору та просто користувачу мережі. У нашій наступній статті ми на практиці покажемо вам як використовувати Etherscan.

Що таке Ethereum Merge?

The Merge, Мердж або злиття — це перший в історії прецедент переходу активної мережі з алгоритму консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake. До злиття узгодження нових блоків забезпечувалося майнерами. Після злиття цей процес передано валідаторам, тобто, власникам ETH, чиї монети заблоковані у стейкінгу. Перехід із PoW на PoS став відправною точкою нової епохи для Ethereum.

Розробники часто змінювали назву цього оновлення: Casper, Shasper, Slasher, Serenity, Ethereum 2 і, зрештою, зараз ми називаємо його The Merge. У січні 2022 року в Ethereum спеціально анонсували відмову від термінів Ethereum 1 та Ethereum 2, натомість ввівши поняття «рівень виконання» та «рівень консенсусу» відповідно.

The Merge не торкнувся рівня виконання (Ethereum 1), а саме децентралізованих додатків, DeFi-платформ, та токенів користувачів. Зміни вплинули на майнерів та спосіб валідації блоків. Саме тому, The Merge називають оновленням, а не форком.

Навіщо потрібний The Merge?

Причин, через які Ethereum необхідно було змінити рівень консенсусу, декілька.

Низька пропускна спроможність

Зі зростанням популярності, блокчейн зіткнувся зі зростанням навантаження. Зараз це величезна екосистема, що налічує тисячі проєктів які щоденно використовують мережу. При цьому пропускна здатність Ethereum залишається на рівні 15 транзакцій на секунду. Через надзвичайне навантаження Ethereum вже не раз мав проблеми, наприклад, коли мережа не витримала випробування популярністю і лягла через гру Crypto Kitties у 2017 році. Новий консенсус алгоритм може значно масштабувати мережу, збільшивши пропускну здатність у сотні разів.

Висока ціна газу та низька швидкість транзакцій

У Ethereum суттєво зросли обсяги торгів, що через недостатню пропускну здатність дає серйозне навантаження на мережу. Через це трапляються абсурдні ситуації, коли за переказ ETH вартістю в кілька доларів потрібно платити понад $50 або навіть $100 комісії, залежно від завантаженості мережі. Також є проблема MEV — це коли майнери переставляють транзакції у блоці, за власним розсудом, наприклад, щоб збільшити дохід за комісії. По-перше, це нечесно, по-друге, уповільнює роботу мережі.

Механізм Proof-of-Work дуже енерговитратний

Нещодавнє дослідження показало, що загальна кількість електроенергії, необхідна для підтримки працездатності мережі Біткоїн, перевищує кількість, яку використовують більш ніж 159 окремих країн! Proof-of-Stake, зменшує споживання електроенергії на 99,9%, що зробить його значно більш екологічним, ніж мережа Proof-of-Work.

Інфляція ETH

Перехід фундаментальним чином змінив економіку Ethereum та уповільнив річні темпи інфляції до менш ніж 1%. Таким чином, ETH став активом який не втрачає свою цінність через велику швидкість випуску нових монет, оскільки вона впала на 90%.

Небезпека атаки 51% та інших вразливостей PoW

Теоретично, якщо вузол отримує 51% від загальної потужності майнінгу мережі, він може змінювати мережу за власним бажанням. Для проведення такої атаки в PoS потрібні значні кошти (51% від усіх монет), що робить її недоцільною. Якщо у хакера багато токенів, то йому самому невигідно нападати, оскільки він обвалить курс і втратить свої гроші.

Умови існування валідаторів в мережі Proof-of-Stake

Щоб стати валідатором Ethereum, необхідно заблокувати 32 ETH і запустити клієнт Ethereum на машині зі стабільним доступом в інтернет (наприклад, ноутбук). Виконуючи цю дію, ви сигналізуєте, що берете відповідальність сумлінно перевіряти та створювати блоки. Чому? Тому що це у ваших власних інтересах. При недобросовісній поведінці ви втрачаєте винагороду валідатора і ризикуєте втратити заблоковані активи. У крайньому разі, навіть вартість ETH в результаті атаки може впасти, і ви так чи інакше втратите гроші.

Принагідно, якщо у вас немає 32 ETH, ви все одно можете брати участь у валідації мережі різними способами: це стейкінг пули (включаючи рішення для ліквідного стейкінгу, такі як Lido), стейкінг на централізованих біржах, і, нарешті, запуск вузла, який не перевіряє блоки, але все одно підтримує мережу.

Так само як і в proof-of-work, якщо майнер нечесний і намагається відправити блок, який будь-яким чином порушує правила (подвійна витрата, недійсні транзакції тощо), він втрачає всі потенційні нагороди, які він міг би отримати, якби виконував всі операції та перевірки чесно; решта мережі просто ігноруватиме нечесного майнера, тому що він порушує правила консенсусу. Так само валідатор, який намагається якимось чином порушити правила, буде не тільки проігнорований, а й “зрізаний” (slashed) – це означає, що частина застави забирається як штраф.

Що буде далі?

В майбутньому Ethereum має пройти через багато оновлень, які покликані допомогти Ethereum поліпшити масштабованість і подальшу децентралізацію. Наступні віхи:

Що каже Віталік Бутерін про модель PoS

Засновник Ethereum заявляє, що механізм Proof-of-Stake є набагато безпечнішим і ефективнішим у порівнянні з моделлю PoW. Через підвищений поріг входу в мережу, у випадку Ethereum це 32 ETH (~$40,000-$50,000), багато зловмисників просто не зможуть увійти до неї, а отже, і атакувати буде значно важче.

Крім того, Віталік вважає, що у довгостроковій перспективі застаріла модель Proof-of-Work може обернутися для Bitcoin загрозою. Коли буде видобуто 21,000,000 монет BTC, і майнінг Біткоїна припиниться, мережа може стати більш вразливою, адже вона втратить гарантії безпеки, які дають майнери.

Завершальні думки

The Merge, безсумнівно, вплинув та буде впливати на розвиток Ethereum. Але, крім цього, перехід Ефіру на нову модель це важлива і значуща подія для всієї криптоіндустрії в цілому. The Merge, однозначно, увійшов у історію!

Що таке блокчейни рівня 2 (layer 2) і чому вони важливі?

З моменту своєї появи, Ethereum став каталізатором зростання індустрії блокчейну — від використання його як валюти для транзакцій (ETH) до використання його реєстру незмінних даних для ведення записів та криптографічного захисту.

Але, як і багато інших блокчейнів, Ethereum досяг своєї межі в масштабованості. Станом на момент написання статті, Ethereum обробляє приблизно 1,000,000 транзакцій на день, що відповідає 12 транзакціям на секунду. Для порівняння, платіжна система Visa здатна обробляти до 150 мільйонів транзакцій на день та 65,000 транзакцій на секунду, що значно перевищує можливості Ethereum.

На практиці досягнення меж блокчейну призводить до перевантаження мережі (коли обробку транзакції може піти кілька годин) і надзвичайно високим комісіям за газ.

Через обмеження основної мережі з’явився другий рівень, який іноді називається рівнем зв’язку даних (Data Link Layer). Це рішення покликане розв’язувати проблему масштабування блокчейну шляхом обробки транзакцій у сторонніх мережах (side-chains) замість основної мережі Ethereum (Layer-1). Це не тільки знижує навантаження на мережу, але й зберігає стандарти безпеки та децентралізації основного блокчейну.

Чому Layer 2 є необхідним?

Наразі Ethereum є одним із найдосконаліших блокчейнів з точки зору безпеки та стабільності мережі. Більшість приватних осіб та компаній використовують цей блокчейн для транзакцій чи створення власних проєктів. Однак у міру збільшення кількості транзакцій мережа стає дедалі перевантаженою.

Щоб розв’язати цю проблему, валідатори віддають перевагу підтвердженню транзакцій із вищими цінами на газ. Але ці вищі витрати лягають на користувача, підвищуючи мінімальну плату за газ, яка може перевищувати вартість самої транзакції.

При використанні Layer-2 не потрібно обробляти такі великі обсяги даних, оскільки вона надсилає ці дані різними каналами обробки (третім особам), записуючи тільки кінцевий результат в блокчейн Layer-1.

Переваги рішень другого рівня

Недоліки рішень другого рівня

Які типи рішень Layer-2 вже існують?

Рішення Layer-2 в основному спрямовані на те, щоб перенести більшість транзакцій з основної мережі на сайдчейни. За короткий період з’явилося багато проєктів Layer-2, спрямованих на вирішення цього завдання. Однак лише небагатьом із них вдалося розв’язати найважливіші проблеми. Нижче наведено три приклади рішень щодо масштабування блокчейну другого рівня:

Роллапи з нульовим знанням (Zero-Knowledge Rollups)

Роллапи з нульовим знанням (ZK-Rollups) поєднують транзакції, взяті з основного блокчейну, і генерують криптографічний доказ, відомий як SNARK (Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge, короткий неінтерактивний аргумент про знання). Цей доказ, який також називають доказом достовірності, є єдиним записом, необхідним для внесення інформації в основний блокчейн.

Приклади: Immutable X, Polygon Hermez, Starkware.

Переваги

Недоліки

Оптимістичні роллапи

На відміну від ZK-роллапів, оптимістичні роллапи покладаються на докази шахрайства. Простіше кажучи, агрегатори публікують мінімальну інформацію в основну мережу і припускають, що дані вірні. Якщо транзакція справді достовірна, основному блокчейну не потрібно робити нічого більше. У разі шахрайської транзакції оптимістичний роллап проводить перевірку на шахрайство та карає відправника.

Приклади: Arbitrum, Boba, Cartesi, Fuel Network, Optimism.

Переваги

Недоліки

Платіжні канали

Платіжні канали – це двосторонні канали зв’язку між учасниками. Іншими словами, нема потреби підтвердження транзакцій третьою стороною, наприклад, валідатором; це збільшує швидкість транзакцій.

Процес починається із запечатування частини блокчейну за допомогою мультипідпису (multisig), щоб забезпечити пряму взаємодію між відправником та адресатом без необхідності передавати будь-що майнерам. Після підтвердження транзакції остаточний стан каналу додається у блокчейн.

Приклади: Lightning Network у Bitcoin, Raiden Network в Ethereum.

Переваги

Недоліки

Завершальні думки

Платіжні канали, ролапи та блокчейни другого рівня у ширшому сенсі — це методи підходу до проблеми масштабованості блокчейну стійким і довгостроковим чином. Вони підтримують зростання прийняття додатків Web3 і покращений досвід користувача.

Будучи технологією, що зароджується і постійно розвивається, базові блокчейни та блокчейни другого рівня ще не досягли тієї точки, коли буде остаточно відомо, який підхід найкраще відповідає потребам ринку. Проте тисячі розробників та дослідників продовжують невпинно працювати над пошуком життєздатних рішень у великій екосистемі блокчейн-мереж.

Децентралізовані додатки (dApps) — це цифрові додатки на основі смарт-контрактів, які працюють на блокчейнах, а не на централізованих серверах. Вони виглядають і працюють подібно до звичайних додатків та пропонують широкий спектр послуг і функцій від ігор до фінансів, соціальних мереж і т.д.

Як випливає з назви, dApps працюють у децентралізованих мережах. Хоча dApps можуть виглядати схожими на звичайні мобільні програми на вашому телефоні, їх серверна система відрізняється. Функціонування dApps залежить від смарт-контрактів в розподіленій мережі замість централізованої системи. Використання блокчейну дозволяє dApp обробляти дані через розподілені мережі та виконувати транзакції.

dApps також часто створюються з використанням платформи Ethereum, як, наприклад одна з найбільш відомих dApp Uniswap (DEX).

dApps схожі на звичайні додатки, оскільки вони використовують той самий інтерфейсний код для відтворення веб-сторінки (Front-End). Але внутрішній код dApp відрізняється. Це те, що робить dApps вільними від контролю однієї людини або організації.

Децентралізовані додатки мають такі загальні характеристики та ключові атрибути:

Не всі dApps працюють у стандартних веб-браузерах. Деякі можуть працювати лише на веб-сайтах із налаштованим кодом для відкриття конкретної програми.

Більшість dApps існує в мережі Ethereum. Він пропонує надійну інфраструктуру для розробників dApp. Але, із розвитком dApps розробники почали будувати їх на інших блокчейнах, зокрема BNB Chain (BNB), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX), Cronos (CRO) тощо.

Переваги децентралізованих додатків (dApps)

Хоча інтерфейси dApps і традиційних програм можуть виглядати схожими, dApps пропонують численні переваги порівняно з їх централізованими аналогами. Наприклад, веб-додатки зберігають дані на централізованих серверах і один зламаний сервер може вивести з ладу всю мережу програми, зробивши її тимчасово або назавжди непридатною для використання. Централізовані системи також можуть постраждати від витоку або крадіжки даних, піддаючи ризику компанії та окремих користувачів.

dApps, навпаки, побудовані в розподілених мережах без центральної влади. Не маючи центральної точки входу, dApps менш вразливі до атак, що ускладнює зловмисникам злам мережі. Децентралізований характер dApps також означає, що користувачі можуть мати більше контролю над інформацією, якою вони обмінюються. Оскільки жодна компанія не контролює особисті дані користувачів, їм не потрібно надавати реальні особисті дані для взаємодії з DApp.  Натомість вони можуть використовувати криптогаманець для підключення до dApps і повністю контролювати, якою інформацією вони обмінюються.

Ще одна перевага dApps полягає в тому, що розробники можуть легко інтегрувати криптовалюти у свої основні функції, використовуючи смарт-контракти. Наприклад, dApps на Ethereum можуть використовувати ETH як платіж без інтеграції сторонніх постачальників платежів.

Використання децентралізованих додатків (dApps)

dApps можуть застосовуватися майже в будь-якій галузі, наприклад, у фінансах, іграх, медицині, управлінні та навіть у сховищі файлів. 

Наприклад, у фінансовому додатку dApp кредитори заробляють 100% своїх відсотків, на відміну від традиційних фінансів, оскільки немає посередника для оплати у вигляді фінансової установи.

Завдяки dApps кожен може користуватися фінансовими послугами без жодних центральних повноважень і підтримувати повний контроль над своїми активами. DeFi також може принести користь особам з низькими доходами, пропонуючи їм доступ до широкого спектра фінансових послуг за значно нижчою ціною.

Позики є найпопулярнішим видом фінансових послуг, які надають децентралізовані програми. DeFi dApps пропонують миттєве врегулювання транзакцій, мінімальні кредитні перевірки та можливість використовувати цифрові активи як заставу. Користувачі можуть мати більше гнучкості на ринках кредитування dApp. Наприклад, кредитори мають більше контролю над своїми позиками, вибираючи, який токен позичити та на якій платформі. Користувачі також можуть потенційно заробити 100% відсотків, отриманих від позики, оскільки їм не потрібно платити жодних посередницьких комісій.

Децентралізовані біржі (DEX) є ще одним важливим прикладом фінансових dApps. Такі платформи полегшують торгівлю, усуваючи посередників, таких як централізовані криптобіржі. Замість того, щоб передавати свої активи на біржу, вони торгують безпосередньо з іншим користувачем за допомогою розумних контрактів та гаманця користувача. Замовлення виконуються в мережі та безпосередньо між гаманцями користувачів. Оскільки DEX потребують менше обслуговування, вони зазвичай мають нижчі комісії за торгівлю порівняно з централізованими біржами. Деякі популярні DEX включають Uniswap, SushiSwap і PancakeSwap.

Інший кейс, додатки для соціальних мереж, що можуть мати вбудовану систему донатів, використовуючи свій токен. Користувачі можуть показувати рекламу та отримувати платежі у повному еквіваленті, напротивагу компанії посередника, яка бере додаткові відсотки.

В управлінні, dApps можуть надати користувачам змогу відігравати більшу роль в керуванні онлайн-організаціями, запроваджуючи механізм прийняття рішень, орієнтований на спільноту. За допомогою смарт-контрактів користувачі можуть створювати пропозиції для спільноти для голосування та анонімно віддавати свої голоси за пропозиції інших.

Однією з моделей децентралізованого управління є децентралізовані автономні організації (DAO). DAO можна вважати повністю автономними dApps, які використовують смарт-контракти для прийняття рішень без центральної влади. У них немає ієрархії.

Як під’єднатися до dApps?

Щоб взаємодіяти з програмою dApp, вам спочатку знадобиться гаманець, як-от MetaMask, Coinbase Wallet або Binance Chain Wallet, або інші. Для їх налаштування потрібно лише кілька хвилин. Деякі навіть пропонують мобільні версії для легкого доступу. Підключення можна виконати за декілька хвилин, як показано на прикладі dApp Open Sea.

Користувачу потрібно натиснути кнопку або розділ під’єднання гаманця та натиснути кнопку “Приєднати/Connect”. Після підключення необхідно надати доступ для dApp у вашому гаманці та обрати варіанти даних, якими юзер хоче ділитися з додатком.

Підсумки

dApps розширюють функціональні можливості Інтернету, вдосконалюючи звичайні програми за допомогою технології блокчейн. У майбутньому децентралізовані програми можуть вивести на ринок ще більше інноваційних варіантів використання. Як повідомляє DappRadar, до першого кварталу 2022 року dApps використовували майже 2,4 мільйона активних користувачів щодня, і очікується, що інтерес користувачів буде постійно зростати.

Депозити в криптовалюті та стейблкоїнах

Депозит — це простий спосіб зберігання ваших заощаджень у банку та отримання відсотка на ці кошти — доходу. Цей спосіб не розглядається людьми задля збагачення чи отримання швидких прибутків. Зазвичай, основною метою людей є зберігання надлишкових коштів на банківському рахунку та зменшення знецінювання коштів через інфляцію.

Банківські депозити VS криптовалютні вклади

Якщо дуже спрощено, то традиційний банківський сектор оперує шляхом надання кредитів бізнесу, підприємцям, населенню. За наданий кредит банк заробляє певний відсоток від позиченої суми. 

Зазвичай, кошти, що надаються в кредит, банк залучає від великих інвесторів, продаж боргових зобов’язань, бере кредитні кошти у національного банку чи відповідної фінансової установи. Задля диверсифікації та збільшення операційного ліквідного капіталу, банки дають можливість населенню чи бізнесам також депонувати кошти.

Саме з різниці відсотка, під який банк надає кредити та бере депозити, і генерується той відсоток доходу, що отримують вкладники депозитів. 

Фактом є те, що відсоткові ставки на депозити в розвинутих економіках складають менше одного відсотку, а в деяких випадках відсоткові ставки є навіть від’ємними. Економіки, що розвиваються, навпаки мають вищі відсоткові ставки, але одночасно і більшу інфляцію локальної валюти. З повним переліком актуальних ставок депонування в різних країнах можна ознайомитися за цим посиланням.

Також варто зауважити, що відкриття депозиту в іншій країні передбачає ряд бюрократичних процедур, фактичну присутність людини тощо.

У сфері криптовалют, як альтернативній фінансовій системі, так само присутні ті чи інші учасники, що потребують додаткової ліквідності чи мають надлишкову ліквідність. В цій статті ми розглядаємо лише централізованих учасників криптовалютної індустрії, але ми не забуваємо, що і в DeFi також присутні кредитно-депозитні механізми. 

Біржі дозволяють трейдерам торгувати з плечем (х5, х10, х25, х100). Для цього біржі беруть у заставу певний актив трейдера, а на заміну дають йому кредитні кошти для торгів. Біржі залучають ці кошти через депозити на своїй платформі. Також залучені кошти біржі можуть спрямовувати в інші напрямки, з яких вони заробляють: ліквідність, маркет-мейкінгМаркет-мейкінг - автоматизований процес здійснення торгів на біржі задля збільшення об’ємів торгів, створення ліквідності або досягнення інших поставлених цілей біржею чи проектом., фіатні операції тощо. 

Також варто зауважити, що у крипто-індустрії значно простіше отримати кредит чи відкрити депозит. Адже всі процеси відбуваються онлайн, відсутні складні бюрократичні процедури, транзакції відбуваються за лічені хвилини — треба лише пройти KYCKYC - процедура KYC (від англ. Know Your Customer – «знай свого клієнта») зобов’язує всі фінансові організації, зокрема біржі криптовалют, ідентифікувати та верифікувати особистість кожного клієнта, а в деяких випадках надати доказ походження коштів.

У крипто-індустрії відсоткові ставки на депозити у стейблкоїнахСтейблкоїн - це цифрова валюта, яка прив’язана до «стабільного» резервного активу, такого як долар США або золото. Стейблкоїни пов’язують світ криптовалюти та повсякденної фіатної валюти, оскільки їх ціни прив’язані до реального резервного активу. відчутно вищі, ніж у традиційних фінансах. Це спричинено певними факторами:

Можна підсумувати, що криптовалютні депозити є значно привабливішими за валютні (USD / EUR) депозити в банку через два фактори: простота відкриття депозиту та відчутно більші відсотки. Водночас треба ретельно підходити до вибору платформи для відкриття криптодепозиту, адже існує безліч пірамід та скаму, що обіцяють надприбутки.

Як обирати платформу для пасивного заробітку?

Існують тисячі криптовалютних компаній та платформ, що дозволяють покласти криптовалюту під відсотки = відкрити крипто-депозит. Ми радимо свідомо обирати платформу, якщо ви вирішили відкрити криптодепозит. Також ми підготували декілька порад, які допоможуть вам в цьому:

 1. Розглядайте лише перевірені платформи, що вже існують понад 3-5 років та мають гарну репутацію – Binance (Binance Savings), Huobi, FTX тощо. Подібні компанії часто навіть мають резервний фонд, що може покрити збитки втрати коштів через непередбачувані події. 
 2. Орієнтуйтеся на “адекватні” відсотки на депозит. Якщо ви бачите, що платформа пропонує 5% на день / +100500% річних — у 99.9% це скам та шахрайство. Бувають випадки, коли біржі можуть проводити промоакції чи кампанії з незвично високими відсотками, але на короткий проміжок часу. Такі можливості варто розглядати, але знову ж таки — свідомо все перевіряти та зважувати ризики.
 3. Обирайте ті платформи, що пропонують цікаві вам види депозитів та в тих активах, які вам цікаві. Трапляється, що біржа пропонує вам конвертувати ваші активи в якийсь інший локальний актив чи подовжити депозит (змінити початкові умови), щоб отримати більші відсотки — не ведіться на таке. Дотримуйтесь власної стратегії. Різновиди криптовалютних депозитів ми розглянемо далі у статті.

Різновиди криптовалютних депозитів 

Криптовалютні депозити можна умовно розділити за строком відкриття, за розміром вкладень, за типом активу для депозиту, за обмеженнями у достроковому знятті коштів, за відсотковою ставкою та механізмом отримання доходу (часто стейкінг плутають чи називають депозитами, навіть біржі це роблять). Нижче на скріншоті наведено приклад крипто-депозитів на Binance Savings.

За строком відкриття депозиту та обмеженнями у достроковому знятті коштів

Депозити з фіксованим терміном дії зазвичай мають більший відсоток доходу ніж з гнучким терміном дії. 

За розміром вкладень

За розміром вкладень немає чіткого поділу, але на практиці платформи зменшують відсоток доходу на великі депозити. Вони намагаються максимально диверсифікувати джерела звідки залучають кошти та зменшувати залежність від великих гравців ринку. Саме тому платформи приваблюють користувачів з малими (до $1,000) та середніми ($5,000 – $50,000) депозитами шляхом надання більших відсотків. 

За типом активу депозиту та механізмом генерування доходу

Варто зазначити, що дохід для депозитів стейблкоїнів та найбільших криптовалют генерується шляхом надання кредитів в цих активах. Водночас багато нових та/або сумнівних криптовалют забезпечують високі відсотки на депозит через інфляційні процеси, або ж через стейкінг, що може негативно вплинути на ціну активу. 

Якщо ви хочете покласти криптовалюту під відсотки, ми радимо обирати ті криптовалюти, в яких ви впевнені в довгостроковій перспективі та хочете примножувати їх кількість у вашому інвестиційному портфелі.

За відсотковою ставкою

Переваги криптодепозитів та наші поради

Серед переваг криптодепозитів можна виділити наступні:

Підсумовуючи, хочемо ще раз нагадати, що треба свідомо ставитися до вибору платформи куди вкласти криптовалюту під відсотки та самого активу. Ми радимо наступне:

Гроші завжди мають працювати на вас! Завжди підписуйтесь на гнучкі депозити, часто активи можуть просто лежати у вас на рахунку та приносити відсоток. Наприклад, ви купили біткоїн та думаєте його продати коли він досягне певної ціни, водночас ви можете отримувати певний відсоток тримаючи біткоїн просто на біржі, що підтримую гнучкі депозити.

MetaMask — це програмний криптовалютний гаманець у вигляді додатка у браузері (Google Chrome, Firefox, Edge або Brave) або додатку на мобільному пристрої (IOS або Android), який базово використовується для взаємодії з блокчейном Ethereum.

MetaMask дозволяє користувачам зберігати криптовалютні активи, надсилати та отримувати криптовалюти та токени на основі Ethereum або інших мереж, а також безпечно підключатися до децентралізованих програм через веббраузер або мобільний додаток.

За даними Bloomberg, станом на листопад 2021 року браузерне розширення MetaMask налічувало понад 21 мільйон активних користувачів щомісяця (джерело).

Гаманець MetaMask — це універсальний продукт на ринку, який підтримує декілька блокчейн-протоколів. Окрім підтримки понад 450,000 монет за протоколом Ethereum, користувачі також можуть зберігати невзаємозамінні токени (NFT) у гаманці та підключати їх до ресурсів, таких як OpenSea.

Мої гроші вже лежать на біржі, для чого мені гаманець?

MetaMask – потужний інструмент для роботи в децентралізованих мережах, роботі з децентралізованими додатками (dApps), найкращий у своєму сегменті гаманець з надзручним мобільним додатком і синхронізацією десктоп/мобайл, та характеристиками безпеки користувачів. Все вищезазначене схиляє користувачів до збереження своїх активів саме на гаманці на противагу централізованим біржам.
Також, час від часу, біржі можуть проводити технічні роботи, які унеможливлюють вивід коштів, або переказ токенів на інші рахунки/мережі, чого немає у гаманців, що зазвичай працюють стабільно.
Загалом, гаманці зарекомендували себе як надійне місце для збереження та роботи з активами, внаслідок чого отримали популярність та довіру від користувачів. 

Як встановити та використовувати MetaMask? Ініціалізація гаманця

Щоб почати використовувати гаманець, вам потрібно встановити додаток для браузера (*використовуємо Google Chrome) або встановити додаток на мобільний.

Після успішної інсталяції, натисніть кнопку «Почати» у діалоговому вікні, що з’явиться. 

Це призведе до опції «Створити гаманець» (Create a Wallet). Також, ви можете імпортувати наявний гаманець, у разі якщо ви вже користувалися додатком (Досвідчений користувач).

Далі вам буде запропоновано створити пароль. MetaMask вважає надійним паролем щонайменше вісім символів, включаючи літери, цифри та символи. Натисніть «Створити» (Create), а потім запишіть Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яка містить 12 слів.

Надійно збережіть Secret Recovery Phrase

Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. (або ж сід-фраза), буде вашим єдиним способом відновлення гаманця у випадку, якщо ви забудете свій пароль, ваш пристрій пошкодиться або якщо ви захочете відкрити MetaMask на іншому пристрої. Натискання кнопки «Далі» (Next) переведе вас на сторінку підтвердження Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яку рекомендовано зберегти або записати будь-яким доступним способом (Рекомендуємо зберігати фразу у надійних місцях, на кшталт планера. Додатки для збереження паролів можуть буди не надто надійними, які призведуть до доступу до гаманця третіми особами).

Після успішного підтвердження, процес налаштування перенесе вас на останню сторінку, де ви натиснете «Все готово» (All Done) для завершення процесу налаштування. Таким чином, ви автоматично ввійдете у систему, та станете готовим до взаємодії екосистемою Ethereum.

Відео гайд створення гаманця Metamask: youtube.com/watch?v=GNPz-Dv5BjM

Як поповнити гаманець Metamask?

Для поповнення нового гаманця, достатньо скопіювати адресу у центральній частині додатку та відправити токени з будь-якої централізованої біржі, або іншого гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Будьте уважні! Мережа адрес має співпадати! В іншому разі, токени будуть втрачені назавжди.

Також, користувачі мають змогу купити токени у декілька кліків у самому додатку Metamask за допомогою кредитної карти, Apple Pay, Google Pay або Samsung Pay та банківського переказу.

Як працює Swap? 

Користувачі можуть обмінювати токени безпосередньо з робочого столу або мобільного гаманця у Metamask.
Для початку, знайдіть та натисніть кнопку зі стрілками під назвою «Swap».
Далі оберіть токен, який ви готові «обміняти», використовуючи меню, що розкривається, нагорі екрана. Далі оберіть наступний токен, який ви хочете придбати, у другому меню, що розкривається. Swaps аналізує всі децентралізовані біржі токенів та протоколи обміну токенів, щоб знайти для вас найбільш вигідний курс обміну. 

Вартість і комісії у Metamask

Користувачі сплачують комісію за свої транзакції, яка генерується залежно від того, наскільки швидко потрібно обробляти обмін. Metamask шукає найкращий варіант найдешевшої комісії с базовою швидкістю. Швидкість кожної транзакції потребує різної суми плати за здійснення транзакції. “Swap” у Metamask забезпечують найкращі ціни та автоматично визначають найбільш ефективну опцію для кожної угоди.

З користувачів також стягуватиметься комісія за обслуговування в діапазоні від 0,3% до 0,875% за будь-які обміни.

Безпека та конфіденційність Metamask. Чи надійний криптогаманець?

Багато в чому підхід MetaMask до безпеки полягає в анонімності користувачів, а не традиційних заходах безпеки. Оскільки програмне забезпечення не є конфіденційним, MetaMask не зберігає жодних даних користувачів. Натомість гаманці захищені паролем, створеним користувачем під час налаштування, біометричними даними на мобільних пристроях і відновленими за допомогою унікальної Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. з 12 слів. Технічна підтримка не може допомогти користувачам відновити їхні паролі, що робить Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. ще більш важливою. Якщо користувач втрачає Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., він ризикує назавжди втратити доступ до свого гаманця.

Яку криптовалюту/мережі/токени підтримує Metamask? 

Metamask підтримує будь-яку мережу, сумісну з мережею Ethereum, наприклад мережі BNB Chain, Cronos і Avalanche. Вам потрібно буде вручну додати ці мережі у свій гаманець Metamask на основі документації, наданої кожною мережею. Мережею за замовчуванням для всіх гаманців Metamask є Ethereum Mainnet. Однак ви також можете вручну під’єднати Metamask до інших блокчейн-мереж, таких як: Polygon, Fantom, BNB Chain, Avalanche, Arbitrum, Cronos, Harmony ONE, Velas, HECO, xDAI.

Відповідно майже усі токени, що знаходяться на вищевказаних мережах, підтримуються гаманцем Metamask Wallet*

Мобільна версія MetaMask

Щоб використовувати MetaMask на Android або iOS, вам потрібно завантажити мобільний додаток MetaMask або у Google Store для Android, або в App Store для iOS та слідувати вказівкам.

Для користувачів iOS мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут. Для користувачів Android мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут.

Мобільна версія дозволяє синхронізувати мобільний додаток та вебверсію для миттєвого доступу до криптоактивів, виконання транзакцій та інших операцій з криптогаманцем з мобільного девайсу, що робить Metamask одним з найкращих продуктів із сегмента криптогаманців.

Introducing Metamask Mobile: youtu.be/-bk0Ibnk1As

Саммарі 

Завдяки своїй простоті, доступності на різних пристроях, інтеграції з веб-сайтами обміну та NFT, а також підтримці тисяч токенів у кількох блокчейнах легко зрозуміти, чому MetaMask є популярним гаманцем. На більшості сайтів використання гаманця вимагає не більше ніж виконання підказок для надсилання та отримання криптовалюти або торгівлі NFT в Інтернеті. Початківці оцінять можливість негайно придбати, використовувати та обміняти Ethereum, тоді як більш досвідчені користувачі отримають задоволення від коригування своїх максимальних комісій за газ, щоб зменшити витрати на роботу в блокчейні.

FAQ

Як встановити MetaMask?

Перейдіть на MetaMask.io та натисніть кнопку «Завантажити», яка переведе вас у відповідний магазин, щоб завантажити розширення або програму на основі пристрою та браузера, які ви використовуєте.

Як внести / отримати / відправити  ETH або будь-які інші токени?

На мобільному телефоні натисніть кнопку «Надіслати» на головній сторінці або натисніть «Отримати», щоб показати свій QR-код, скопіювати свою адресу або подати запит на оплату. На розширення ви також можете надіслати, натиснувши кнопку «Надіслати». Щоб отримати кошти, скопіюйте свою публічну адресу та вставте її на платформу, з якої ви надсилаєте, або поділіться нею з відправником.

Чи потрібна криптовалюта для використання MetaMask?

Ні. Але, наявність криптовалют у вашому гаманці MetaMask дозволить вам інвестувати, торгувати, грати в ігри, володіти унікальними цифровими предметами (предметами колекціонування NFT) і багато іншого.

Як мені перенести наявні ETH або будь-які інші токени в MetaMask?

Ви можете надсилати ETH і токени з іншого гаманця на новий обліковий запис MetaMask. Просто скопіюйте свою нову адресу MetaMask і перейдіть до наявного гаманця або біржі, щоб надіслати кошти на нову адресу гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Чому я не бачу своїх токенів?

Можливо, вам знадобиться додати адресу токена до MetaMask вручну, щоб побачити його.

Чи підтримує MetaMask NFT?

Так. На головному екрані вашого гаманця є вкладка «NFT».

Я користувач розширення MetaMask. Як мені використовувати той самий гаманець у MetaMask Mobile?

Ви можете використовувати той самий гаманець MetaMask як Mobile, так і вебверсію.Просто встановіть MetaMask і імпортуйте наявний гаманець за допомогою секретної фрази відновлення.

⚠️ Імпорт наявного гаманця в нову інсталяцію розширення та/або програми MetaMask є єдиним випадком, коли вам потрібно буде ввести Secret Recovery Phrase для відновлення. Якщо будь-яка програма чи розширення несподівано просить у вас секретну фразу відновлення, переконайтеся, що ви перебуваєте в потрібному місці.