Статті Зберігання криптовалюти
Гаряче зберігання криптовалюти

Гаряче зберігання криптовалюти

В першій статті на тему зберігання криптовалют, ми розповіли про більшість способів що існує. Отже, сьогодні хочемо вам детальніше розповісти про перший за популярністю у світі вид – гаряче зберігання.

Гаряче зберігання представлено біржами, програмними та вебгаманцями, які можуть працювати через браузер або як окремі додатки на ПК чи смартфоні та завжди під’єднані до інтернету.

Біржі

Щоб почати користування біржею вам потрібно зробити два кроки: зареєструватися та пройти верифікацію особистості (процедура KYC). Реєстрація проходить стандартно: вводите логін, електрону пошту або телефон, та придумуєте складний пароль. Верифікація займає трохи більше часу, зазвичай від 15 хвилин до 3 днів. Для цього вам потрібно буде надіслати документи та фото, що підтверджують вашу особу, вказати правдиві дані, такі як місце проживання, підтвердити номер телефону. Докладніше про реєстрацію на Binance можна тут. Після підтвердження вашої особистості ви зможете проводити операції з грошима. Або вибрати біржу без верифікації децентралізовану чи децентралізовану.

Що дає біржа?

На криптовалютній біржі ви зможете купувати та продавати безліч різноманітних криптовалют на свій розсуд, переводити їх будь-кому та отримувати, використовуючи дуже простий та зручний особистий кабінет в браузері або мобільному додатку. Також через біржу ви зможете обмінювати криптовалюти між собою, робити ставки на ріст чи падіння, заробляючи цим (чи ні), відкривати депозити або навіть брати кредити. Словом, біржа відкриває доступ до багатьох інструментів взаємодії з криптою. Для новачка це здається дуже привабливим, але не все так добре.

Річ у тому, що біржа має всі можливості, щоб заблокувати ваші кошти на невизначений термін, якщо ваші операції будуть здаватися підозрілими. Але найголовніше те, що користуючись біржею насправді чим ви володієте – це тільки логін та пароль. А вашими приватними ключами насправді володіє біржа, яка може в будь-який момент луснути з багатьох причин, після чого ви ніяк не отримаєте доступ до тієї крипти, що була на балансі в особистому кабінеті.

Це лише поверхневе знайомство з велетнем Біржа, більш детальна стаття вийде згодом.

Програмні та вебгаманці гаманці

Програмні – завантажуються на ПК чи смартфон у вигляді окремої програми або розширення для браузерів. Найпопулярніші з них це – MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet (останній – це гаманець біржі, але є дуже обмеженою за можливостями версією, таких прикладів на ринку багато, коли біржі дають вам лише послуги гаманця).

Веб – відкриваються як звичайні сайти. Їх можна теж поділити на дві категорії: моно гаманці та мульті. Наприклад моно – це Lobstr, для Stellar чи інші, котрі призначені підтримувати тільки корінну валюту та альти, які на тій працюють. Чи Мульті – такі як Blockchain.com, в яких є купа валют зі своїми окремими підкастами. Більшість з них має подібні властивості та функції.  Але всі вони мають цілком однаковий принцип роботи.

Все це – криптогаманці, які, на перший погляд, дають вам більше безпеки та свободи ніж біржі. Як правило всі такі гаманці дуже зручні у використанні, інтуїтивно зрозумілі навіть новачку. Вони легко встановлюються або відкриваються, мають простий інтерфейс, підказки та безліч функцій для керування криптою. Деякі із них, більш безпечні та популярні, запропонують вам створити свій гаманець шляхом генерації сід-фрази зазвичай з 12 слів, підкріпивши це логіном та надійним паролем. *Завдяки сід-фразі ви завжди зможете відкрити доступ до своєї криптовалюти в будь-якому аналогічному гаманці.* Засновники таких гаманців переконують вас, що ці 12 слів генеруються автоматично, цілком секретно, показуються лише раз і ніхто крім вас про них не буде знати. Вони всюди наголошують: якщо ви загубите ці слова, технічна підтримка не зможе допомогти вам у відновленні. І навіть якщо все так і є, та цей гарячий гаманець перевірений роками та мільйонами людей, все одно залишається великий ризик втратити кошти.

Ризик полягає в тому, що гарячі гаманці під’єднані до інтернету та вразливі до будь-якого шкідливого програмного забезпечення на вашому пристрої.

Оскільки світ криптовалют все більше наповнюється грошима, хакерські та фішингові атаки стають більш витонченими та непомітними. Користувач може не здогадуватися, що його ПК чи смартфон заражений шпигунським ПЗ, який сидить та чекає, коли він введе на своїй клавіатурі ці заповітні 12 слів. 

Отже, стає питання: а нащо взагалі ті гарячі гаманці, якщо такі великі ризики втратити кошти?

Все просто. Ними дуже зручно користуватися в повсякденності для частих переказів, покупок або трейдерства. Але не треба там зберігати великі суми. Порівнюйте гаряче зберігання зі звичайним гаманцем для фіатних паперових валют, який ви носите з собою всюди, та завжди дотримуйтесь правил щодо безпечної відправки криптовалют.

Завершальні думки

Гарячі гаманці зручні у використанні та мають безліч інструментів для керування криптою. Але вони не  підходять для зберігання великих сум на довгий час. Основне призначення них, це швидкий та анонімний (не завжди) доступ до монет. Використання цих продуктів разом з холодними гаманцями, коли ваші приватні ключі знаходяться у вас, а ви використовуєте лише можливості, які дають сервіси гарячих гаманців роблять цей інструмент більш безпечним та практичним, але про це докладніше згодом с статті про Холодне зберігання.