Що таке ETF? Види Bitcoin біткоїн-ETF: спотовий ETF, ф'ючерсний ETF. Переваги та недоліки біткоїн-ETF. Історія запуску біткоїн-ETF в США

На момент написання статті Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) розглядає понад 10 заявок на створення біткоїн-ETF, а це говорить про те, що крипторинок може незабаром приєднатися до величезного сектору ETF. Загальна вартість активів під управлінням ETF по всьому світу становить $9.3 трлн, з яких $6.4 трлн — у фондів із США. ETF доступні для багатьох активів та галузей, від сировини та валют до індексів на цілі групи компаній. Завдяки своїй зручності та доступності вони мають попит в інвесторів у США, Європі та, в меншій ступені, Азії.

Подання заявок на запуск bitcoin-ETF саме в США свого часу стало сильним драйвером зростання BTC, оскільки це найбільший у світі ринок, оскільки один успішний ETF в США потенційно має більші наслідки для крипторинку, ніж всі фонди, що торгуються зараз у Європі, Канаді та Австралії.

Що таке ETF?

ETF – це скорочення від Exchange Traded Fund (фонд що торгується на біржі). Суть ETF у тому, що фонд формує інвестиційний портфель, потім ділить його на акції, кожна з яких дає право на володіння часткою всього портфеля. Тобто купівля однієї акції ETF дозволяє інвестувати одразу у цілий портфель, без ручного управління та зберігання активів.

Наприклад, ETF S&P 500 відстежує динаміку фондового індексу, що відображає капіталізацію 500 найбільших акцій США. А золотий ETF відстежує вартість резервів золота фонду та випускає акції під їх заставу.

Відповідно, Bitcoin ETF є фондом, який інвестує в біткоїн або пов’язані з ним активи, потім ділить свій портфель на акції та пропонує їх на біржі. Купівля акції Bitcoin ETF у фінансовому сенсі дорівнює купівлі біткоїна, на відповідну суму, але не вимагає реєстрації гаманця та самостійного зберігання криптовалюти.

Види біткоїн-ETF

Тепер нумо розбиратись, як працює біржовий біткоїн-фонд. Існує два основних типи біткоїн-ETF — з фізичним забезпеченням (спотовий) та ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний). Хоча BTC є базовим активом в обох типах фондів, ці інструменти сильно відрізняються.

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням (спотовий)

Біткоїн-ETF з фізичним забезпеченням слідує концепції традиційного ETF, де компанія-емітент купує BTC і зберігає їх на своїх рахунках. Потім компанія створює фонд, розміщує його на фондовій біржі та випускає акції. Купівля частки в біткоїн-ETF дає право частку BTC, що зберігається на рахунках компанії.

Біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням (ф’ючерсний)

ETF з ф’ючерсним забезпеченням – це похідний фінансовий інструмент, який реагує на майбутні коливання базового активу. Власнику ф’ючерсного біткоїн-ETF не потрібно володіти BTC. Такий фонд торгує за контрактами, що спекулюють на майбутній, а не поточній ціні BTC. Термін дії таких контрактів обмежений, і власник фонду має продати наявні контракти та пізніше повторно їх викупити. Через таку структуру часто виникають розбіжності між фактичною ціною BTC і ціною біткоїн-ETF з ф’ючерсним забезпеченням.

Також є криптоакціонерні ETF

На відміну від криптовалютних ETF, які відстежують ціну конкретних криптовалют, ці ETF зосереджені на інвестиціях в компанії, зайняті у криптовалютній індустрії. Такі ETF дозволяють інвесторам робити ставку на зростання всієї криптосфери, не покладаючись лише на динаміку цін окремих криптовалют, таких як біткоїн.

Переваги та недоліки біткоїн-ETF

Як і в будь-якого інвестиційного продукту, у біткоїн-ETF є свої переваги та недоліки. Різні види ETF мають свої плюси та мінуси, тому ми розглянемо лише основні:

Серед переваг ETF:

До недоліків можна віднести:

Які біткоїн-ETF вже торгуються?

Декілька спотових біткоїн-ETF вже торгуються на біржах ЕС, Канади, та інших країн. На американському ринку зараз є лише кілька ф’ючерсних біржових фондів:

Історія запуску біткоїн-ETF в США

З 2013 року надійшло багато заявок на створення ETF від великих гравців. Усього до 2023 року було зроблено 28 спроб отримати дозвіл SEC на запуск спотового bitcoin-ETF. Усі вони були невдалими. Деякі заявки досі розглядаються. Сама історія запуску спотових біткоїн-ETF у США триває вже 10 років:

Завершальні думки

Інвестування в криптоактиви стало невіддільною частиною роботи для багатьох учасників фондового ринку. Найбільші інвестиційні компанії зацікавлені у наданні спотових біткоїн-ETF, але відповідь SEC залишається негативною.

Попри успішно запущені ф’ючерсні ETF, значні наслідки для криптосфери матиме саме спотовий фонд, який купує BTC з ринку. Такий ETF зможе залучити до крипторинку значну кількість потенційних інвесторів та багатомільярдний капітал.

Наскільки реально такий фонд запустити зараз, питання відкрите. У США спроби зареєструвати спотовий Bitcoin ETF тривають уже 10 років і поки що не увінчалися успіхом. Але цього разу в гру вступили інвестиційні гіганти на кшталт BlackRock та Fidelity, тому ситуація може змінитися.

Що таке WalletConnect? Як працює WalletConnect? Переваги та безпека при використанні WalletConnect. Використання WalletConnect

У світі криптовалют і блокчейн-технологій розвиток інфраструктури грає ключову роль у забезпеченні безпеки та зручності користувачів. Однією з інновацій, яка значно полегшила використання криптовалютних гаманців та взаємодію з додатками, є WalletConnect. У цій статті ми розглянемо, що таке WalletConnect, як він працює і які переваги він приніс у світ криптовалют.

Що таке WalletConnect?

WalletConnect – це відкритий протокол зв’язку між додатками й гаманцями, який дозволяє користувачам безпечно взаємодіяти з додатками, використовуючи їхні криптовалютні гаманці. Цей протокол був створений з метою полегшити спільну роботу гаманців та додатків, щоб забезпечити безпеку та контроль користувачів над їхніми активами.

Як працює WalletConnect?

Основна ідея WalletConnect полягає в тому, що користувач може під’єднати свій гаманець до додатка, не використовуючи централізований сервер. Процес включає наступні кроки:

 1. Користувач вибирає опцію підключення до гаманця в додатку. Додаток генерує QR-код або іншу форму ідентифікатора для підключення.
 2. Користувач сканує цей ідентифікатор за допомогою свого криптовалютного гаманця. Це може бути гаманець на смартфоні (гаряче зберігання) або ж апаратний гаманець(холодне зберігання).
 3. Після сканування гаманця встановлюється пряме з’єднання між додатком і гаманцем. Це забезпечує безпеку, оскільки дані передаються безпосередньо, а не через посередника.
 4. Користувач може авторизувати певні операції в додатку, використовуючи свій гаманець. Це може бути підпис платежу, підпис повідомлення або інша дія.

Ви можете використовувати WalletConnect у таких випадках:

 1. Децентралізовані додатки (DApps): Якщо ви бажаєте взаємодіяти з децентралізованими додатками, які працюють на блокчейні, такими як децентралізовані фінансові (DeFi) сервіси, гральні платформи, ринки NFT тощо, WalletConnect дозволить вам зручно та безпечно під’єднати свій гаманець для здійснення операцій.
 2. Використання на мобільних пристроях: WalletConnect особливо зручний на мобільних пристроях, оскільки він дозволяє вам швидко з’єднати свій гаманець з додатками, які працюють на вашому смартфоні чи планшеті.
 3. Забезпечення безпеки: Використання WalletConnect дозволяє уникнути передачі вашого приватного ключа або належних вам коштів стороннім додаткам, що підвищує рівень безпеки.
 4. Здійснення транзакцій: Ви можете використовувати WalletConnect для відправлення та підтвердження транзакцій зі свого гаманця прямо в додатках, що підтримують цей протокол.

Переваги та безпека при використанні WalletConnect

 1. Безпека. Підключення між додатком і гаманцем здійснюється безпосередньо, що підвищує безпеку та дає уникнути ризику втрати активів через посередника. Перевіряйте адресу за якою перейшли, чи є правильною URL додатка, який будете використовувати.
 2. Контроль користувача. Користувач має повний контроль над своїми активами і може авторизувати або відхилити будь-яку операцію. Звіряйте адреси та читайте те, що ви підтверджуєте (підписуєте) на своїх гаманцях.
 3. Зручність. WalletConnect робить взаємодію з гаманцями та додатками більш зручною та інтуїтивно зрозумілою. Тому, головне, використовуйте лише перевірені DApp до яких ви підключаєтеся.

Висновок

WalletConnect – це інноваційний протокол, який робить використання криптовалютних гаманців більш безпечним та зручним. Ця технологія відкриває нові можливості для взаємодії з додатками та послугами, які використовують блокчейн. Зі зростанням популярності криптовалют і розширенням їхнього застосування, WalletConnect вже став  важливою частиною криптоспільноти, забезпечуючи безпеку та зручність для користувачів у всьому світі.

Що таке Ethereum Name Service (ENS). Система доменних імен та стандарт неймінгу. Особливості роботи ENS. Скільки коштує ENS домен?

У перші дні існування Інтернету однією з основних проблем, з якою зіткнулися фахівці, була невідповідність доменних імен та адрес інтернет-протоколів. У 1983 році американський вчений Пол Мокапетріс розробив систему доменних імен (DNS), яка досі функціонує. Вона пов’язує IP-адреси зі зручними адресами сайтів.

Комп’ютер розпізнає IP-адресу, а DNS пов’язує доменне ім’я з IP-адресою. Таким чином, коли користувач хоче перейти на веб-сторінку, йому достатньо ввести доменне ім’я, а DNS автоматично переведе його у відповідну IP-адресу та відправить на сервер.

Ціль ENS аналогічна, проте її основна архітектура відрізняється. Ethereum Name Service побудований на базі блокчейну Ethereum та є аналогом DNS для Web3. Основний суфікс ENS – .eth, який система ставить після основної назви домену, наприклад pigolya.eth.

Що таке Ethereum Name Service?

ENS – це сервіс імені та пошуку, побудований на блокчейні Ethereum, який дозволяє користувачам трансформувати свої адресу гаманця, наприклад «028g3275dl39ji0xl», у такі що читаються людиною. Його можна порівняти з генератором публічних адрес Ethereum, ціль якого зробити взаємодії на блокчейні більш зручними.

Завдяки ENS користувачі можуть купувати та керувати своїми власними доменами, а це означає, що децентралізовані транзакції можуть виконуватися без необхідності мати справу з довгими та складними адресами, що своєю чергою, знижує ймовірність помилок під час введення адреси одержувача для надсилання коштів.

Власник домену ENS також може створювати піддомени для інших даних. Це не обов’язково має бути адреса гаманця. Ви можете використовувати його для переходу до смарт-контракту, транзакції або метаданих.

Історія Ethereum Name Service

ENS запускався під егідою Ethereum Foundation у 2017 році, але у 2018 році став самостійним проєктом. Починаючи з 2017 року, ENS продавав домени через аукціонну систему за ETH. Ці домени досі дійсні, а користувачі, які придбали їх до 2021-го року, мають можливість повернути собі заблоковані в аукціонах ETH, які вони повинні були заплатити за домени.

2021 року ENS оголосила про запуск DAO для свого сервісу. Користувачам були роздані токени ENS залежно від того, чи володіли вони доменом, як довго та на який період у майбутньому був зареєстрований домен. Розподіл токенів ENS відбувся у листопаді 2021 року, і користувачі мали змогу забрати свої токени до 4 травня 2022 року. Власники токенів ENS отримали право голосу з питань щодо майбутнього напряму розвитку проєкту.

Особливості роботи ENS

Служба функціонує на двох смарт-контрактах. Перший із них — це реєстр ENS, який включає створені домени та зберігає дані про власника та  кеш внутрішніх змін.

Другий контракт перетворює хаотичні адресні рядки доменів на такі зо легко сприймаються користувачами. Саме цей елемент надає доменам ім’я, яке згодом прив’язується до конкретного власника.

Щоб створити псевдонім, потрібно зайти на сайт ENS і підібрати доступний варіант. Необхідно зареєструватися, а також підтвердити кілька транзакцій та сплатити річний збір. Після цього придбаний домен залишається прив’язати до гаманця. 

Варто зазначити, що будь-який домен можна продати, оскільки ENS використовує NFT токени для представлення унікальної адреси. Ба більше, найпопулярніші псевдоніми часто виставляють на аукціони.

Скільки коштує ENS домен?

Зараз адреси можна купити без аукціону та брати їх в оренду на кілька років. Ціна залежить від кількості символів на адресі, тривалості реєстрації та доступності. Мінімальна вартість складає $5 на рік.

Зазвичай, чим популярніше та цікавіше ім’я, тим воно дорожче. Ми зібрали 10 найдорожчих доменів ENS, проданих на OpenSea:

 1.  Paradigm.eth: $1,488,480
 2. 000.eth:  $321,885
 3.  deepak.eth : $224,788
 4.  porno.eth :  $202,162
 5. 555.eth: $162,975
 6. opensea.eth : $162,938
 7. ❤‍🔥.eth:   $159,772
 8. stop-doing-fake-bids-its-honestly-lame-my-guy.eth:  $156,973
 9. 005.eth : $137,364
 10. 000.eth : $113,196

До речі, восьмий домен у цьому списку, stop-doing-fake-bids-its-honestly-lame-my-guy.eth, був випадково проданий за 100 wETH, оскільки початковий власник домену продав його, не усвідомлюючи, що він все ще має ставку на його придбання у 100 ETH на цей домен.

Завершальні думки

В епоху децентралізованих мереж ENS – це крок до створення зручних способів взаємодії із блокчейном. Так само як IP-адреси перестали використовуватися для навігації мережею, домени ENS поширюються через їхню простоту і популярність.

Нині ENS не має серйозних конкурентів, що робить його унікальним. Повний потенціал доменів ENS та його можливості ще не повністю визначені, але буде цікаво спостерігати за розвитком інфраструктури.

Як працює Liquid Staking (Ліквідний Стейкінг)? Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу. Провайдери ліквідного стейкінгу

У сфері криптовалют широко використовується практика стейкінгу: власники криптовалют, які працюють у мережах Proof-of-Stake, отримують пасивний дохід, ставши валідаторами або делегуючи свої криптовалюти операторам вузлів. Для заробітку зі стейкінгу необхідно заблокувати криптовалюти в спеціальному смарт-контракті.

З іншої сторони, ліквідний стейкінг дозволяє використовувати криптоактиви навіть після блокування, завдяки отриманню деривативної (похідної) версії основного активу (LSD – Liquid Staking Derivative). Таким чином, завдяки ліквідному стейкінгу інвестори мають можливість отримувати стабільний дохід від стейкінгу та використовувати похідний актив в DeFi екосистемі.

Як працює Liquid Staking?

Провайдери ліквідного стейкінгу, такі як Lido Finance, Rocket Pool або Frax Finance, приймають депозити від користувачів, блокують ці токени у стейкінг і надають їм деривативи у вигляді нових токенів, які в будь-який момент можна обміняти назад на токени, які вони заблокували в стейкінг. Процес ліквідного стейкінгу передбачає створення репрезентативних X-токенів, які пропорційно віддзеркалюють оригінальні токени користувача. Цей токен також можна продати або використовувати як заставу в різних протоколах DeFi, тим самим зберігаючи ліквідність заблокованих в стейкінг активів. 

Наприклад, якщо користувач стейкає ETH використовуючи Lido Finance, він отримає ту саму кількість токенів stETH (Staked ETH). Ці токени stETH можна вільно використовувати в будь-якому протоколі DeFi в екосистемі Ethereum. stETH є синтетичною копією ETH прив’язаною до ціни ETH, який приносить дохід за стейкінг, при цьому допомагає захистити Proof-of-Stake мережу Ethereum.

Таким чином, отримуючи пасивний дохід за допомогою традиційного стейкінгу ETH, користувачі можуть використовувати похідні токени у різних протоколах DeFi, використовуючи можливості для максимізації потенційних винагород, таких як фармінг, надання ліквідності або кредити.

Переваги та недоліки ліквідного стейкінгу

Ліквідний стейкінг став великою частиною екосистеми DeFi та важливим механізмом безпеки блокчейну. Розгляньмо та підсумуємо всі плюси та мінуси ліквідного стейкінгу для користувачів, валідаторів. Серед переваг:

Якщо розглядати ліквідний стейкінг як джерело заробітку, то важливо розуміти, що він має свої ризики. У ліквідного стейкінгу можна виділити такі недоліки:

Провайдери ліквідного стейкінгу

Провайдерами або постачальниками послуг з ліквідного стейкінгу є DeFi протоколи, які виступають посередниками між користувачами, що надають свої монети в стейкінг і вузлами валідаторів. Ліквідний стейкінг є відносно новим рішенням, тому на цей час таких рішень не дуже багато. Розгляньмо найпопулярніші з них:

Lido це протокол ліквідного стейкінгу який на момент написання статті є першим за кількістю заблокованих коштів серед усіх DeFi проєктів. Коли користувачі вносять ETH в стейкінг Lido, вони отримують stETH в обмін. stETH можна використовувати у всій екосистемі DeFi, щоб отримувати більше винагород. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Lido становить приблизно 4%. При цьому, Lido стягує комісію у розмірі 10% від винагороди за стейкінг, яка рівномірно розподіляється між DAO та нодами.

Rocket Pool це прямий конкурент протоколу Lido у мережі Ethereum. Принцип роботи схожий і користувач отримує токени rETH за поставлені в стейкінг токени ETH. На момент написання статті річна дохідність стейкінгу ETH у Rocket Pool становить 3.51%. 

Rocket Pool також пропонує прямий стейкінг на ноди. Проте, для такого стейкінгу користувачам необхідно застейкати мінімум 16 ETH. Річна дохідність такого стейкінгу ETH становить 8.44%. rETH можна обмінювати на обернений Ethereum (wETH), що відкриває широкі можливості для використання в DeFi протоколах. Rocket Pool стягує комісію у розмірі від 5% до 25% від винагороди за стейкінг, яка виплачується операторам нод.

Frax Finance надає можливість стейкати ETH в обмін на frxETH. Користувачі можуть обміняти frxETH на sfrxETH. sfrxETH — це версія frxETH, яка накопичує дохід від стейкинга. Весь прибуток, отриманий валідаторами Frax Ether, розподіляється між власниками sfrxETH.

ETH, застейканий через Frax Finance, приносить прибутковість в районі 7%, що значно вище, ніж пропонують інші протоколи. Frax Finance стягує комісію у розмірі 10% від винагород, з якої 20% зараховується до страхового пулу, а решта 80% дістаються власникам veFXS.

З розвитком DeFi екосистем на інших блокчейнах, ліквідний стейкінг став поширеною практикою для окремої екосистеми. Серед стейкінг провайдерів на інших великих блокчейнах можемо виділити:

Завершальні думки

Ліквідний стейкінг є позитивною інновацією для блокчейн-екосистем, оскільки він звільняє раніше неліквідні токени, які були заблоковані у звичайних стейкінгових контрактах. Це збільшує кількість корисного капіталу, який можна використовувати в інших децентралізованих програмах, що своєю чергою суттєво прискорює зростання DeFi.

Попри свою подібність до звичайного стейкінгу, він приносить більше гнучкості користувачам, які можуть одночасно отримувати пасивні винагороди та мати доступ до своїх активів для інших цілей. Хоча ліквідний стейкінг має свої революційні переваги, він також пов’язаний з деякими ризиками, які включають втрату коштів через злам протоколу та відсутність реальної прив’язки до базового активу.

Seed phrase (сід-фраза). Існує багато способів для надійного  зберігання seed phrase. безкоштовні варіанти та надійні застосунки

Seed phrase (сід-фраза), або мнемонічний код, є надзвичайно важливою інформацією, яка дає можливість вам відновити доступ до вашого криптовалютного гаманця. Збереження його в безпечності — першочергове завдання для забезпечення захисту вашого криптовалютного майна. Існує багато способів для надійного  зберігання seed phrase. Деякі можна зробити самому, а деякі можна придбати.

Розгляньмо спочатку безкоштовні варіанти:

 1. ПАПІР

Сід-фразу можна записати на звичайному папері чи картоні або картках, що йдуть в комплекті з апаратними криптогаманцями. Це є не дуже надійним варіантом. Хоч картоні картки, наприклад, від криптогаманців Ledger мають відносний захист від вологи, але папір може бути пошкоджений кавою, вогнем, собакою, дитиною або випадково викинутий, як не потрібний папірець. 

 1. ЗАПАМʼЯТАТИ 🙈

 Ні, ні, ні! НІКОЛИ не сподівайтеся на цей метод. 

 1. ДЕРЕВО АБО МЕТАЛ. 

Можна надряпати або вигравіювати на деревʼяному бруску чи металевій пластині підручними засобами. Чудовий варіант, якщо вас не турбує естетична сторона питання 🙂 Звісно метал буде надійнішим і більш довговічним за дерево, але на ньому буде і складніше зробити запис, хоча як що ви маєте вдома гравер, цей варіант вас має влаштувати. 

 1. ТЕЛЕФОН АБО КОМПʼЮТЕР БЕЗ ДОСТУПУ ДО ІНТЕРНЕТУ. 

Якщо ви маєте зайвий старий телефон, можна записати сід у вигляді текстового повідомлення або сфотографувати. Зауважте, щоб гарантувати безпеку, цей пристрій більше ніколи не повинен приєднуватися до мережі. Непогано для короткочасного зберігання, наприклад, при мандрівках, щоб не привертати зайвої уваги. Але взагалі, електроніка дуже вразлива до багатьох факторів, тому не є дуже надійним варіантом. 

 1. ФЛЕШКА

Перенести на флешку, використовуючи пристрій, що завжди знаходиться офлайн

Далі розгляньмо різноманітні пристосування, що можна придбати:

КАРТКИ З СТІЙКОГО ДО ВОДИ ТА СТАРІННЯ СПЕЦІАЛЬНО РОЗРОБЛЕНОГО КАРТОНУ. 

Звісно це набагато краще ніж звичайний папір, але від таких чинників як пожежа він не захищений. https://bitbox.swiss/backupcard/ В комплекті три картки  ~ 8 $ + доставлення.

МЕТАЛЕВІ ПЛАСТИНИ З НЕРЖАВІЮЧОЇ СТАЛІ. 

Хороший варіант за доступною ціною. Нержавіюча сталь має чудові характеристики та захистить сід-фразу від води, пожежі, механічних впливів та навіть від деяких кислот. Є безліч варіантів в продажу, наприклад, від українського виробника 

https://newage-invest.com/shop/aksessuary/nai-seed-security В комплекті розкреслена пластина та міні гравер – 500 грн + доставлення.

МЕТАЛЕВІ ПЛАНШЕТКИ З ВІКОНЦЯМИ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ЛІТЕР

Нещодавно це був найпопулярніший вид зберігання, але після ряду тестувань виявилося, що в деяких виробників від фізичного впливу літери просто вилітають зі своїх місць. До того ж такі планшети доволі важкі та великі за розміром. Вартість від 60  $ + доставлення.

CRYPTOSTEEL CAPSULE – капсула з літерами з нержавіючої сталі.

Унікальний продукт британського виробництва, аналогів немає. Дуже надійний і безпечний варіант, без будь-яких «але». Навіть якщо хтось знайде цю капсулу та захоче залишитися непоміченим, він не зможе просто сфотографувати чи швидко переписати зміст, тому що треба перебирати окремо кожну літеру. 

Крім цього це пристосування підійде для зберігання будь-яких символьних паролів.

https://cryptosteel.com/product/cryptosteel-capsule-solo Вартість 91€ + доставлення.

ТИТАНОВІ ПЛАНШЕТКИ ТА ПЛАСТИНИ. 

Титан – ідеальний матеріал для таких пристроїв, оскільки він надзвичайно міцний і не піддається корозії, забезпечуючи довговічність зберігання. Враховуючи його надзвичайні характеристики, одним мінусом може стати ціна. Яка починається від 129 € і може сягнути 350 €

Додатково (Для просунених користувачів)

Ще хочеться сказати про додаткові методи захисту від крадіїв та злодіїв – це шифрування та розділення резервної копії на декілька частин з подальшим зберіганням в різних місцях. Але до цих варіантів треба ставитися з обережністю, тому що, якщо ви забудете ваш метод шифрування або втратите одну з частин, на жаль відновити доступ вже буде неможливо. Проте якщо ви все ж таки вирішите зашифрувати свій сід, будь ласка, не використовуйте онлайн платформи.

Висновки

Який обрати метод зберігання мнемонічного коду, вирішувати саме вам, але я б радила знайти той, що захистить його від випадкових пошкоджень, таких як затріскування, згинання або розривання. Та якщо ви маєте значну суму грошей, мабуть, не варто економити на єдиній можливості відновити доступ до цих коштів. А щоб ви були повністю інформовані щодо запису та безпеки сід-фрази, обов’язково ознайомтесь з нашими загальними рекомендаціями в цій статті.

Що таке копітрейдинг. Основи копітредингу. Соціальний трейдинг. Переваги та недоліки копітрейдингу. Платформи для копітрейдингу

Торгівля криптовалютами вимагає певного набору навичок, які охоплюють глибокі знання фундаментального та технічного аналізу, а також повне розуміння екосистеми криптовалюти. Багатьом трейдерам важко розробити виграшну торгову стратегію, щоб стати успішним інвестором і орієнтуватися в складних коливаннях на ринку.

Але чи означає це, що трейдери-любителі залишилися без надії, змушені спекулювати на цінах і терпіти нестабільний характер індустрії криптовалют наодинці? 

Наша відповідь — ні. Наразі є доступні інструменти, які можуть допомогти новачкам у дослідженні криптовалютного ринку, оптимізуючи складність торгівлі через практику спостереження за досвідченими трейдерами. Тож, у цій статті ми розглянемо що таке концепція копітрейдингу, як вона працює, її переваги та обмеження.

Основи копітредингу

Історія копітрейдингу розпочалася у 2005 році, коли трейдери почали копіювати певні алгоритми, розроблені під час автоматичної торгівлі. Брокери швидко усвідомили потенціал таких систем, оскільки вони звільняли трейдерів від постійного стеження за торговими сигналами або потоками інформації.

Копітрейдинг — це процес автоматичного або ручного копіювання угод, виконаних досвідченими трейдерами, які добровільно діляться своїми результатами та досвідом. Цей підхід дає можливість недосвідченим трейдерам отримувати прибуток без необхідності проводити глибокий аналіз ринку.

По суті, весь процес полягає в тому, щоб виявити кваліфікованих трейдерів і буквально повторити їхні кроки. При цьому не потрібно витрачати час на визначення ринкових тенденцій або вивчення складних методів торгівлі. Наприклад, якщо трейдер, за яким слідує програмне забезпечення для копітрейдингу, інвестує 100 доларів, щоб купити BTC або інший актив, програмне забезпечення моментально витратить 100 доларів на ту ж монету (або певний відсоток від вашого трейдінг портфелю).

Хоча копітрейдинг зазвичай автоматизований, необхідно ретельно вибрати торгову платформу та знайти найкращих трейдерів для копіювання. Платформа зазвичай надає набір інструментів для вибору оптимального трейдера. Ви можете вибирати з безлічі сигналів та фільтрів, таких як прибутковість, досвід, стратегія, кількість підписників, профіль ризику та повернення інвестицій. Можна вибрати один чи комбінацію цих факторів.

Платформи для копітрейдингу

Розгляньмо найпопулярніші майданчики для використання цієї стратегії. Розпочнемо з найкращих централізованих бірж які пропонують можливість копітрейдингу своїм користувачам.

Список наразі доступних рішень не обмежується одними централізованими біржами. Серед інших рішень наявних продуктів ми можемо виділити:

Соціальний трейдинг

Тільки но, ми згадали Shrimpy, яка є соціальною торговою платформою. Соціальний трейдинг – це ще один популярний вид копітрейдингу. Проте, у соціальній торгівлі ви не копіюєте угоди інших трейдерів, а обмінюєтеся ідеями та дослідженнями ринку з однодумцями, що може принести користь вашій особистій торговельній ефективності.

Платформи для соціального трейдингу — чудовий спосіб, щоб дізнатися більше про торгівлю від досвідчених трейдерів. Ви розумієте, чому вони беруть певні угоди, як вони аналізують ринок і як керують угодами. Однак у цих переваг є великий недолік: соціальна торгівля не автоматизована. Скоріше, це платформа для обміну знаннями, дослідженнями та ідеями, але ви повинні вручну відкривати угоди.

Переваги та недоліки копітрейдингу

Торгівля криптокопіями усуває потребу у пошуку потенційних успішних проєктів та торгових можливостей. Вона дозволяє будь-кому незалежно від його досвіду отримувати прибуток. Серед переваг:

Попри те, що копітрейдінг чудово підходить для трейдерів-початківців і простий в освоєнні, як і в будь-якій формі торгівлі, у нього є недоліки та ризики, які слід враховувати.

Завершальні думки

Копітрейдинг – це простий варіант пасивного заробітку на криптовалютному ринку, який може стати для користувача зручним інструментом отримання прибутку. Але варто враховувати кілька моментів. По-перше, більшість спеціалізованих платформ беруть комісії від прибутку за угодою. По-друге, жоден сервіс не гарантує прибутку. Відповідальність за результати повністю лежить на користувачі.

Копітрейдинг може бути першим кроком до того, щоб стати успішним криптоінвестором. Копіювання більш досвідчених трейдерів дозволяє вам автоматизувати свої угоди та дізнатися більше про функціонування ринку. До тих пір, поки ви ретельно вивчаєте трейдерів і наслідуйте їх приклад, ви можете збільшити свої шанси на успіх.

Що таке кредитне плече для торгівлі криптовалютою криптою?

У криптотрейдингу існує концепція, відома як кредитне плече, яка належить до використання кредитних коштів під час операцій. Кредитне плече дає трейдерам можливість збільшити розмір своїх інвестицій, а саме, дає можливість їм зайняти певну суму для збільшення обсягу торгових операцій.

Особливості кредитного плеча

Головна ідея кредитного плеча полягає в тому, що воно дозволяє користувачам торгувати з більшою кількістю грошей, ніж у них є насправді. У деяких випадках користувач може отримати до 100-кратного збільшення балансу свого рахунку. Розмір кредитного плеча, яке може використовувати трейдер, залежить лише від криптовалютної біржі.

Коефіцієнт, що становить рівень кредитного плеча, наприклад 1:5 (5x), 1:10 (20x) або 1:50 (50x), відображає кратність вашого стартового капіталу. Припустимо, ви відкрили позицію на $10,000. $10,000 на вашому біржовому рахунку матимуть таку саму купівельну спроможність, як $1,000 з кредитним плечем 10x.

Припустимо, ви інвестували $1,000 в актив (BTC, ETH, або DOGE), використовуючи кредитне плече 1:10. У цьому випадку необхідне забезпечення позиції становитиме 1:10 від $1,000, тобто $100, які стануть гарантією запозичених коштів. У випадку якщо ціна активу зросте на 30%, ви отримаєте прибуток у розмірі $300, що значно більше ніж $30, які можливо було б отримали, якби ви торгували лише своїм капіталом.

У випадку якщо ціна активу впаде на 30%, то ваша позиція впаде на $300. Оскільки забезпечення становить лише $100, падіння на 30% призведе до ліквідації (баланс забезпечення знизиться до нуля). Тому, ще один фактор, про який вам слід знати, полягає в тому, що кожному трейдеру необхідний додатковий рівень забезпечення позиції для кожної угоди на додаток до початкового забезпечення. Важливо додавати більше коштів на торговий рахунок, у випадку якщо ціна активу йде проти вашої позиції та забезпечення падає, щоб ваша позиція не була ліквідована.

Переваги та недоліки кредитного плеча

Нижче ми наведемо переваги використання кредитного плеча в торгівлі:

Ризики, безперечно, є і при торгівлі з кредитним плечем. Серед них:

Завершальні думки

Підсумовуючи, торгівля з кредитним плечем може бути привабливим варіантом для трейдерів, які шукають більшого потенційного прибутку з меншими початковими інвестиціями. Однак дуже важливо підходити до торгівлі з кредитним плечем обережно та повністю розуміти пов’язані з цим ризики.

Волатильність ринку може призвести до швидкої ліквідації, особливо при використанні високих коефіцієнтів кредитного плеча, таких як 1:100. Важливо оцінити свою толерантність до ризику та розподіляти лише ті кошти, які ви можете дозволити собі втратити, беручи участь у торгівлі кредитним плечем.

Пам’ятайте, що торгівля завжди несе в собі невіднятні ризики, а використання плечей посилює ці ризики. Практикуйте відповідальну торгівлю та ніколи не інвестуйте більше, ніж готові втратити.

Що таке криптокредитування? Як працює криптокредитування? Переваги та недоліки отримання криптозайму. Де можна взяти крипто-кредит?

Розквіт ринку криптокредитування відбувся у 2020 році коли світова економіка різко зупинилася через COVID. Пандемія призвела до різкого скорочення кредитування по всьому світу. Багато людей шукали інший спосіб змусити свої активи працювати на них. Криптовалютні кредити стали швидким та простим способом для власників криптовалют отримувати пасивний прибуток від їхніх криптоактивів з порівняно високою відсотковою ставкою.

Ринок криптокредитування стрімко зростав до середини 2022 року, проте відсутність норм і регуляторів в індустрії призвела до багатьох проблем, серед яких криза ліквідності кредиторів та банкрутства великих лендінгових компаній, таких як Celsius Network, Voyager Digital, Holdnaut та Babel Finance.

Що таке криптокредитування?

Криптокредитування — це процес тимчасової передачі права власності на криптоактив позичальнику в обмін на процентні платежі або комісію.

Криптокредитування найчастіше здійснюється через криптовалютні кредитні платформи – це централізовані або децентралізовані посередники, які пов’язують позичальників та кредиторів.

Однією з основних переваг крипто-займів є те, що ваш кредитний рейтинг тут не оцінюється, на відміну від того, як у традиційних банки. Таке кредитування є доступним для людей, які не мають фінансової історії, не мають банківського рахунку та самозайнятих працівників, яким складно отримати доступ до кредитів, тому що їх непостійні доходи не відповідають вимогам банку.

Щоб оформити кредит, вам необхідно надати певну суму в заставу, після чого можна відразу отримати бажану суму на свій гаманець. Зазвичай, криптокредити є надзаставними, тобто ви можете отримати позику більше, ніж сума застави. За своєю природою криптокредитування схоже на банківське, тільки замість бюрократизованої організації виступає DeFi платформа або інші власники криптовалют. При цьому позичальник може вибрати будь-яку з представлених криптовалют на майданчику: від біткоїна до нових коїнів, які тільки виходять на ринок.

Як працює криптокредитування?

Починається все з того що кредитор вносить на депозит зазначену суму криптовалюти, після чого позичальник передає обумовлену заставу, яка зберігається в умовному депонуванні на сторонній платформі криптокредитування.

При наданні застави за криптовалютним кредитом позичальник повинен надати активи, що становлять від 70% до 100% вартості кредиту. У деяких випадках, залежно від платформи, це правило встановлюється на рівні 150%, що стимулює позичальника утримуватися від невиконання зобов’язань і дає кредитору впевненість у тому, що він отримає назад всю суму кредиту. Крім того, це допомагає впоратися з коливаннями ринкових умов та вартості активів.

Переваги та недоліки отримання криптозайму

Серед переваг криптокредитування:

Серед недоліків криптокредитування:

Де можна взяти крипто-кредит?

Нині є приблизно 240 децентралізованих майданчиків готових надати послуги кредитування, але далеко не всі є сильними та надійними гравцями на ринку. Якщо обирати 3 найкращих майданчики, то ми б виділили:

Aave

Платформа Aave постійно знаходиться у Топ-3 найпопулярніших DeFi додатків за показником TVL (загальна кількість заблокованих коштів у протоколі). Однією з головних переваг майданчика є підтримка різних блокчейнів. Aave підтримує токени, створені на різних блокчейнах, а спеціальний функціонал мостів дозволяє обмінювати один токен на інший, навіть якщо вони створені в різних мережах. На сьогодні платформа підтримує понад 10 різних блокчейнів, включаючи Ethereum, Polygon, Fantom та інші.

MakerDAO

MakerDAO – це кредитна платформа, створена на блокчейні Ethereum. Компанія почала надавати широкий спектр послуг на ринку DeFi однією з перших, чим і заслужила широку популярність та репутацію. Майданчик також є емітентом стейблкоїна DAI, в якому видаються криптовалютні позики. Монета прив’язана до долара США у співвідношенні 1:1, а користувачі можуть запозичувати DAI до 66% вартості своєї застави.

Compound

Лендінг-платформа Compound входить до трійки лідерів ринку криптокредитування. На цій платформі можна оформити криптозайм у топових криптомонетах, залишивши в заставу свої альткоїни. Також компанія постійно розвиває свою екосистему, пропонуючи нові можливості клієнтам.

Завершальні думки

Платформи криптокредитування приносять користь як позичальникам, так і кредиторам. Також вони пропонують власникам криптовалют ще один варіант пасивного доходу, а інвесторам — можливість отримувати максимум вигоди від своїх коштів, використовуючи їх як заставу. Незалежно від того, який проєкт ви оберете для управління своїми кредитами – DeFi або CeFi, обов’язково вивчайте умови кредитування та віддавайте перевагу надійним платформам. Технологія блокчейну спростила процес кредитування, подарувавши нам новий потужний інструмент для отримання прибутку.

Що таке домінація біткоїна - Bitcoin BTC dominance. 3 основні фактори, які впливають на домінацію BTC. Взаємозв'язок ціни та домінації BTC

Домінація біткоїна — це відношення ринкової капіталізації біткоїна до ринкової капіталізації всього криптовалютного ринку. Іншими словами, це показник присутності біткоїна на криптовалютному ринку. Індекс домінації біткоїна розраховується за такою формулою:

Індекс домінації BTC = ринкова капіталізація BTC / Загальна ринкова капіталізація всіх криптовалют

Цей індекс дозволяє зрозуміти, які криптовалюти зараз використовуються і якою мірою. Наприклад, у 2009 році домінація біткоїна становила 100%, адже тоді біткоїн був єдиною криптовалютою на ринку. У міру появи нових криптовалют цей показник знижувався. У березні 2023 року домінація біткоїна складала приблизно 43%.

Протягом свого існування біткоїн незмінно домінує на ринку. Такий рівень домінації пояснюється не лише тим, що біткоїн був першою криптовалютою, а й високим рівнем прийняття та використання.

3 основні фактори, які впливають на домінацію BTC

1. Збільшення використання альткоїнів

Біткоїн був створений, для того що замінити фіатні валюти та стати універсальним активом для обміну. Проте, багато вже створених альткоїнів виходять за рамки системи обміну, оскільки вони використовуються у різних проєктах, включаючи ігри, NFT маркетплейси, та інші DeFi сервіси. Як наслідок, домінація біткоїна на ринку зменшується, оскільки альткоїни використовують ще більше.

2. Збільшення використання стейблкойнів

Ми всі знаємо, що ринок криптовалют є нестабільним. Щоб впоратися з цим, багато людей почали використовувати стейблкоїни. Стейблкоїн — це криптовалюта, вартість якої прив’язана до іншого класу активів, щоб залишатися стабільною, як-от фіатна валюта, золото тощо. Завдяки стейблкоїнам криптоінвесторам не потрібно конвертувати свої активи у фіатні валюти, щоб зафіксувати прибуток. Натомість вони можуть конвертувати його в стейблкоїни. Коли користувачі переливають активи з нестабільних біткоїнів у стейблкоїни, домінація BTC зменшується.

3. Запуск нових криптовалют

Щодня на ринок виходить все більше нових монет, залучаючи більше користувачів та інвесторів. У спробі отримати свою аудиторію, команда проєкту проводить заходи, щоб зробити альткоїн більш цінним. Деякі альткоїни викликають ажіотаж у соціальних мережах, що мотивує інвесторів інвестувати в них заради можливості швидкого заробітку. Ці дії також зменшують домінування Bitcoin.

Є багато способів заробити гроші швидше за допомогою альткоїнів, ніж за допомогою біткоїну. Ціна біткоїна вже висока, і порівняно з іншими криптовалютами він більш стабільний. Тому, багато людей інвестують в альткоїни, щоб потенційно отримати більший прибуток через нестабільну природу ринку.

Взаємозв’язок ціни та домінації BTC

Деякі трейдери відстежують ціну та домінацію біткоїна, щоб приймати більш зважені рішення. Ось деякі потенційні результати, на які може вказувати рух ціни та домінації BTC, хоча, звичайно, ці індикатори можуть бути неточними.

Ці два фактори не обов’язково означають наявність бичачого чи ведмежого ринку, проте попередній досвід свідчить про певний взаємозв’язок.

Де можна подивитись домінацію біткоїна?

Найпростішим і надійним способом перевірити домінацію є перегляд на вебсайті TradingView. Реєстрація не є обов’язковою.

Для того, щоб це зробити:

 1. Відкриваємо TradingView.
 2. На початковому екрані натискаємо на пошуковий рядок, пишемо BTC.D та вибираємо перший пункт:
 3. Після цього відкриється графік домінації

Завершальні думки

Багаторічний тренд вказує на те, що рівень домінації BTC на ринку поступово знижуватиметься. Найшвидше переділ домінації на криптовалютних ринках відбувається у моменти активних рухів ціни BTC.

Зниження домінації біткоїна часто збігається зі зростанням альткоїнів та загальним переходом ринку на позитивну фазу. Тому зміна домінації може бути провісником зміни настроїв у криптоіндустрії.

Попри можливість подальшого зниження рівня домінації BTC, можна припустити, що монета збереже за собою статус лідера капіталізації. BTC залишається першою, і єдиною, у своєму роді, криптовалютою. Багато хто вважає біткоїн цифровим золотом і саме в ньому зберігає свої заощадження.

Базові функції Etherscan. Як користуватися Etherscan.

Перегляд транзакцій та гаманців

Тепер розгляньмо, як користуватися Etherscan на практиці. Як саме перевірити вашу транзакцію, її статус і скільки грошей ви віддали за комісію. 

Для того, щоб подивитися інформацію про будь-яку транзакцію, вам необхідно в пошуковий рядок Etherscan ввести TXID або хеш транзакції. Хеш — це спеціальний номер-код, який є у кожної транзакції та записується в блоки в блокчейні. Для кожної транзакції він є повністю унікальним і ніколи не повториться. Зазвичай він відображається у вас у гаманці після того, як ви зробили переказ.

Візьмемо для прикладу випадковий хеш і вставимо його в пошуковий рядок, як це показано на скріншоті: 0xb6f708e8ffcc15c8c815e8440f5c18da047bf813e2b791dbec06126e4e949be7

Після цього ми побачимо інформаційне поле, яке показує всі дані про цю транзакцію.

Тепер розберімо що до чого:

 1. Це хеш транзакції, яку ми шукали.
 2. У якому статусі перебуває транзакція — у нашому прикладі транзакція є “успішною”.
 3. Номер блоку у блокчейні, куди потрапила наша транзакція.
 4. Час і дата, коли було здійснено транзакцію.
 5. Адреса гаманця відправника.
 6. Адреса гаманця отримувача.
 7. На скільки коштів в Ефірі (в дужках вартість у доларах) було здійснено переказ.
 8. Комісія, яку було взято за транзакцію. 
 9. Конкретна ціна газу (еквівалент Gwei).

Як переглядати адресу

Якщо вам потрібно подивитися адресу гаманця, на який ви відправили свої кошти, ви можете зробити це через хеш транзакції, просто натиснувши адресу одержувача (або, якщо вам необхідно, то відправника), як показано на скріншоті. Але також ви можете вибрати свою або будь-яку іншу адресу гаманця. І далі так само вставити його в пошуковий рядок Etherscan і отримати про нього інформацію.

Після того як ви натиснете на адресу ви потрапите на сторінку цієї адреси та зможете побачити повну інформацію про неї, як показано на скріншоті.

 1. Баланс в Ефірі.
 2. Вартість наявного ETH у доларах.
 3. Загальний баланс у доларах.
 4. Повна інформація про всі транзакції, які були здійснені за участю цього гаманця. Тут ви також можете бачити хеш кожної транзакції, вид транзакції, блок, час, адресу відправника та одержувача, кількість відправлених чи отриманих коштів та комісію (все послідовно зліва направо після цифри «3» на зображенні). Якщо ви натиснете на Txn Hash будь-якої транзакції зі списку, ви потрапите на вже знайому нам сторінку, де вам буде представлена повна інформація про цей переказ. Таким чином, шукати різні гаманці та перекази можна скільки завгодно. Деякі люди застосовують Etherscan для аналізу ситуації на ринку, переглядаючи перекази великих потоків коштів.

Розглянемо ще один випадок. Якщо на гаманці лежать різні токени стандарту ERC-20, їх кількість ви також зможете побачити у вкладці «Token», як показано на скріншоті.

Якщо натиснути на іконку гаманця праворуч, вас перекине на сторінку з детальнішою статистикою по токенах, які знаходяться на гаманці. Тут ви зможете подивитися баланс гаманця, зміну ціни активів за останні 24 години, ціну активів та перейти на смарт-контракт токена, щоб ознайомитись з ним докладніше.

Як дивитись смарт-контракти та їх проекти?

Для початку вам потрібно знайти саму адресу смарт-контракту монети, децентралізованої біржі або програми. Для цього перейдіть за посиланням і, скориставшись пошуком, знайдіть потрібну вам монету і натисніть на неї. Або просто клацніть на нього мишкою. Для прикладу візьмемо токен децентралізованої біржі Uniswap (UNI).

У вкладці, що відкрилася, ви можете бачити загальну інформацію про токен і його контракт. Зверху ви можете бачити баланс, творця, назву. Знизу останні транзакції, що відбулися в даному смарт-контракті. Щоб ознайомитися докладніше з самим контрактом, натисніть на «Contract», як показано на малюнку нижче.

У вкладці «Read Contract» ви можете отримати базову інформацію про контракт.

У вкладці “Write Contract” ви зможете взаємодіяти зі смарт-контрактом. Це необхідно, якщо сайт біржі або децентралізованої програми завис або тимчасово недоступний. В такому випадку ви зможете взаємодіяти через цю вкладку. Для цього під’єднайте свій гаманець Метамаск до контракту, натиснувши “Connect to Web3”.

Як перевірити ціну газу в Etherscan?

Для того, щоб перевірити частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum відкрийте вкладку “More” та натисніть “Gas Tracker” як показано на картинці нижче.

Ціна газу становить частину комісії за транзакцію у мережі Ethereum. Сума комісії залежить від блоку, до якого було включено конкретну транзакцію, оскільки кожен блок має фіксовану комісію, сума якої змінюється залежно від трафіку мережі. 

Трекер газу в Etherscan показує різницю в ціні та часі, коли та чи інша ціна була дійсна, дозволяючи припустити, наскільки завантажена мережа і скільки доведеться заплатити, щоб відправити простий переказ або взаємодіяти зі складнішим смарт-контрактом.

Висновок про те, як користуватися Etherscan

У результаті Etherscan дійсно є великою відкритою книгою, куди записується абсолютно вся інформація про блокчейн Ефіру.Тепер ви можете знайти безліч корисної та раніше прихованої для вас інформації. Це може допомогти, як у повсякденних діях: наприклад, дізнатися про статус вашої транзакції, побачити комісію, відстежити той чи інший гаманець або смарт-контракт. Так і в аналітичному сегменті: наприклад, перевірити смарт-контракт на активність, побачити, чи не «зливаються» токени творцем проекту, подивитися, куди і як пересуваються великі маси криптовалюти, і зробити висновки про майбутній тренд зростання або падіння ціни різних активів або ринку загалом. 

Звичайно, це далеко не весь функціонал сервісу. Але ви вже дізналися саму базову та корисну інформацію про Etherscan. Насамкінець хотілося б додати, що Etherscan – це лише приклад. Будь-який інший блокчейн має схожий сервіс з таким самим функціоналом. І, розібравшись з Etherscan, ви точно зможете оперувати та шукати інформацію на інших блокчейнах. Достатньо ввести в будь-який пошуковик назву блокчейну, що цікавить. Наприклад, Bitcoin, Tron, Avalanche, Solana і додати слово “scan” або “explorer”, і ви зможете знайти будь-який подібний сервіс.