Зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Окремої уваги в такому питанні, як зберігання криптовалюти, заслуговують Біржі, які можна віднести до Гарячого зберігання або кастодіальних послуг. Як вже висвітлювалось  раніше, більшість пересічних користувачів, які вибирають шлях самостійного використання, починають знайомство зі зберіганням криптовалюти після її покупки на біржі. 90% початківців крипто-інвесторів створюють обліковий запис на одному з торгових майданчиків, вигадують логін і пароль, отримуючи вхід в особистий кабінет, де надалі бачать кількість та назву придбаних токенів.

Недоліки зберігання криптовалюти на централізованих біржах

З принципу роботи такого зберігання витікає, що ви не володієте приватними ключами, іншими словами – не маєте доступу до Сід фрази, що є найбільшим, але не єдиним недоліком використання бірж, як місця зберігання. Другим небезпечним фактором є те, що ви уразливі до хакерських атак на ваші місця аутентифікації та авторизації при вході на біржу: електронна пошта, підтвердження через мобільний номер та інше – це все може бути схильне до атаки зі сторони.

Перед використанням будь-якої Біржі, ви повинні зробити аналіз ринку постачальників таких послуг: як довго біржа працює; який обсяг ліквідності має; чи чули ви якісь погані новини, пов’язані з біржею чи її власниками; чи є в неї стабілізаційні фонди, на випадок зломів чи крадіжок; які варіанти безпеки вона пропонує користувачам та сама використовує. Це все є важливі моменти, тому що ви передаєте свої гроші в чуже користування, а натомість по суті отримуєте лише логін і пароль. Не треба й забувати, що більшість бірж вимагають проходження верифікації свого клієнта, що є важливим моментом конфіденційності.

Переваги зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Ну, а якщо вам нема чого приховувати, то розгляньмо позитивні моменти, які надають вам криптовалютні біржі:

Зазвичай Біржі – це найбільший вибір інструментів для використання криптовалюти: звичайна конвертація, спотова та маржинальна торгівля, депозити, опціони, стейкінг, біржовий калькулятор, хмарний майнінг, тестова торгівля, реферальні програми, торгівельні турніри кредитування, навчальні посібники, роздачі токенів (аірдропи) та багато іншого.

Ще одним із головних плюсів використання бірж як місць зі зберігання ваших активів є можливість конвертації та торгівлі з фіатними грошима. Використання бірж, заздалегідь є найвигіднішим при покупці-продажі крипти за фіат. Через велику кількість користувачів та значну ліквідність, біржі пропонують малі комісії при конвертації та завод-виведення на біржу. А функції акаунтів (вашого кабінету) дозволяють моментально створювати адреси для отримання (депозитів) потрібної вам крипти, як і швидко відправити крипту на потрібну вам адресу.

Завершальні думки

Висновок: зберігайте на біржах незначні для вас кошти, таким чином ви будете застраховані від банкрутств цих установ або втратите небагато, якщо раптом опинитися під прицілом хакерських атак. Біржі – ЦЕ про торгівлю та зручність використання фіатних валют у парі з криптою, поповнення балансів місцевими грошима, малі комісії при торгівлі та великий вибір монет, та звичайно професійний трейдинг. Перераховуйте туди великі для вас суми лише тоді, коли треба робити якісь операції з ними. 

За можливості використовуйте інтеграцію холодних гаманців з біржами, тоді ви будете робити операції з комісіями бірж не відправляючи кошти зі своїх пристроїв. Використовуйте біржі за їх прямим призначенням – торгівля та трейдинг, але не для безпечного зберігання.

Джастін Сан - одна з найсуперечливіших та найвпливовіших фігур криптоіндустрії. Poloniex Huobi JustLend SunSwap. створення TRON

Джастін Сан. Одна з найсуперечливіших та найвпливовіших фігур криптоіндустрії

Джастін Сан, засновник блокчейну TRON, міцно зарекомендував себе як провідна фігура у світі криптовалют. Його репутація є суперечливою, часто викликаючи у спільноти неоднозначну реакцію на його рекламні трюки та відвертість у соціальних мережах. 

Завдяки своєму статусу, він є важливою рушійною силою в нашому секторі володіючи армією понад 3,4 мільйона підписників у Twitter. Його досягнення ставлять його в ряд найплідніших підприємців у сфері сучасних технологій.

Ранні роки життя

Джастін Сан, народжений 30 липня 1990-го року в китайському місті Сінін, завжди мав сильну тягу до слави та уваги. Хороший студент, Сан був захоплений ліберальними ідеями та ніколи не цурався протистояти владі.

У старому профілі Сана у журналі GQ, опублікованому в Китаї, він згадував свої шкільні роки, кажучи, що часто був «лідером думок у студентському містечку», який часто йшов проти мейнстриму. Яскравий критик освітньої політики, він також був плідним письменником, який публікував статті, сповнені жорсткої критики китайського уряду.

Вперше Сан відчув смак слави після того, як його рідна школа оголосила про плани адаптувати навчальні посібники для учнів відповідно до різних категорій. Це означало, що студенти з сімей з низьким рівнем доходу та ті, хто, як вважають, мають екстремістські погляди, отримають альтернативне керівництво та викладачів. Сан різко розкритикував це рішення в онлайн-дописі, який облетів весь Китай. Він назвав спробу жорстокою і спрямованою на інституціоналізацію жорсткого контролю над учнями, та порівняв шкільну систему з нацистською Німеччиною.

Саме такі дописи допомогли йому отримати популярність як в Інтернеті, так і в друкованих ЗМІ. Він був зображений на обкладинці гонконзького журналу Yazhou Zhoukan, який описав його як молодого «лідера громадської думки».

Сан продовжив навчання та здобув ступінь Бакалавра Історії в Пекінському Університеті у 2011, а 2013-го Магістра вивчення Східної Азії в Університеті Пенсільванії. Обсяг його інвестицій у криптовалюти досі невідомий, але після повернення до Пекіна у 2013 році він уже був одним із наймолодших криптомільйонерів.

Шлях у технологічній сфері та створення TRON

Повернення Сана до Китаю ознаменувало початок насиченого року для амбітного підприємця. Невдовзі він приєднався до Ripple Labs, тоді ще молодої компанії, яка працювала над створенням міжнародної розрахункової системи. Бувши першим співробітником Ripple у країні, він працював головним представником компанії у великому китайському регіоні, а пізніше став радником.

Водночас Сан займався розробкою стартапу Peiwo – це додаток для обміну голосовими повідомленнями. Ще до запуску цього проєкту у липні 2017 року Сан покинув свою роботу у Ripple. У Китаї проєкт швидко набрав кілька мільйонів користувачів і буквально запустив молодого підприємця на місяць, з якого можна було вже підкорювати віддалені космічні простори.

Уряд Китаю похвалив молодого підприємця, який, своєю чергою, сказав, що в Китаї «найкраще середовище для підприємців у світі». Навіть Джек Ма, легендарний засновник і генеральний директор онлайн-гіганта Alibaba, звернув увагу на Сана та особисто запросив його стати одним із тридцяти студентів першого класу його Університету Хупан у 2015 році.

Сан навчався в університеті протягом трьох років і закінчив його у 2018 році, захистивши дисертацію на тему «Народження децентралізованого Інтернету». Однак залишається незрозумілим, які предмети вивчав Сан під час навчання в університеті, оскільки єдині заняття, про які згадувалося громадськості, викладав сам Ма і називалися «CEO 101».

Створення TRON

Швидкий ріст слави завдяки його присутності в Інтернеті та потужним зв’язкам дозволили йому заснувати Tron Foundation у 2017 році. Сінгапурська компанія своєю чергою вже створила TRON, децентралізований протокол на основі блокчейну з внутрішньою цифровою валютою Tronix (TRX). Щоб профінансувати амбітний проєкт, Tron Foundation провела первинне розміщення монет (ICO), зібравши понад 70 мільйонів доларів.

Сан обрав найкращий час для ICO, оскільки продаж монет завершився незадовго до того, як Китай заборонив будь-який продаж токенів своєю сумнозвісною забороною ICO. Більшість інших емітентів токенів були змушені мігрувати до більш дружніх до ICO країн, таких як Гонконг та Японія. Ці умови зробили Tron найпопулярнішим блокчейном в Китаї. Не маючи очевидних наслідків від нових обмежень та отримавши 70 мільйонів доларів, компанія швидко налагодила партнерські відносини з рядом великих компаній в Азійському регіоні.

Свого часу це був перспективний та інноваційний блокчейн, який одним з перших використав механізм DPoS і міг видавати до 2000 транзакцій за секунду. Мережа боролася за свій сегмент ринку з Ethereum та EOS та пропонувала зручне середовище для запуску децентралізованих додатків та смарт-контрактів. На цей час основними локомотивами мережі Tron залишаються:

Купівля BitTorrent

У червні 2018-го Джастін Сан придбав один із найвідоміших протоколів P2P-обміну даними – BitTorent. Його задум полягав у тому, щоб перевести BitTorent на блокчейн, токенізувати його та вдосконалити. 

Користувачам обіцяли децентралізований майданчик обміну файлами з нативним токеном BTT у якого буде важливий для платформи функціонал. По ідеї BTT повинен був стимулювати вузли зберігати стабільну і швидку роздачу файлу, а також використовуватися як плата за звантаження файлів. 

Він навіть організував ICO для токена BTT, під час якого вдалося зібрати $7.2M. Проте, далі щось пішло не за планом, оскільки BTT виявився непотрібним для протоколу, в той час, як користувачі продовжили користуватися BitTorent, тільки без токена.

Інвестиція у біржу Poloniex

Poloniex – одна із найстаріших криптобірж на ринку заснована ще у 2013 році. В листопаді 2019 року Джастін Сан підтвердив, що Tron Foundation інвестувала у Poloniex разом з іншими компаніями, зазначаючи що майданчик працюватиме автономно. 

Втім, невдовзі після інвестиції Poloniex почала лістити багато монет, стандарту TRC-20, додала численні торгові пари для TRX”. Після анонсу інвестицій Джастін Сан зазначив, що Poloniex планували використовувати як платформу, орієнтовану на китайських користувачів, але посилення регулювання звело ці плани нанівець. Далі Poloniex лише втрачає свої позиції на ринку і зараз торговий об’єм щоденних торгів рідко перевищує $50 мільйонів.

Нині ж, попри формально незалежний статус, серед спільноти Poloniex отримала репутацію кишенькової біржі Сана. І майданчик справді інтегрований з багатьма проєктами на базі TRON, а для деяких є єдиним джерелом ліквідності.

Зв’язок з біржею Huobi

Новина про те, що Леон Лі – один із засновників Huobi, планує продати свою частку акцій з’явилася у серпні 2022 року, потім преса підтвердила угоду, але без інформації про нового покупця, що викликало хвилю чуток у Твіттері. Незабаром після цієї угоди Сан додав до свого статусу у профілі Твіттер HuobiGlobal Advisor, чим згенерував теорію про те, що саме він купив частку Леона Лі.

Щоправда, Сан відразу спростував ці чутки, уточнивши, що просто обіймає посаду радника в Huobi та не є власником акцій майданчика. Але згодом, в одному з інтерв’ю Джастін назвав себе «ймовірно, найбільшим» власником нативних токенів біржі Huobi –  HT. Справжня роль і вплив Сана в Huobi досі не ясна, але, судячи з дій біржі, він причетний до прийняття рішень на найвищому рівні.

Скандальна особистість

Ім’я Джастіна Сана асоціюється з численними скандалами, які висвітлювались у ЗМІ. Наприклад, у 2019 році Сан оголосив про партнерство TRON із футбольним клубом «Ліверпуль», проте останній спростував цю інформацію.

З примітних епізодів також варто згадати обід із великим інвестором Уорреном Баффетом. Зустріч неодноразово відкладалася, причому причини перенесення, заявлені Саном, були дуже сумнівні. Обід все ж таки відбувся в січні 2020 року. Баффет відомий своїм скептицизмом до криптовалют, і Сан не зміг переконати його.

У грудні 2021-го Джастін Сан оголосив, що йде з TronDAO і стане уповноваженим представником Гренади у Всесвітній Торговій Організації. Але відразу після краху Terra (LUNA) через їх стейблкоїн UST у 2022 році він запропонував свій децентралізований стейблкоїн USDD та майданчик для фармінгу з 30% APY (річна відсоткова дохідність). При цьому алгоритм роботи USDD точно повторює механізм UST і прив’язаний до TRX тому очевидно, Джастін так і не зміг залишити своє дітище.

Статки Джастіна Сана

Станом на 2023 рік приблизний капітал Джастіна Сана становить приблизно $285 мільйонів. Його багатство в основному пояснюється успіхом як підприємця в криптоіндустрії, зокрема його позицією генерального директора і засновника Tron. На його основному крипто-гаманці зберігається понад 150 мільйонів доларів у різних криптовалютах. Плюс його особисті інвестиції та акції інших компаній нараховують більше ніж $100 мільйонів.

Завершальні думки

Джастін Сан – одна з найсуперечливіших і найвідоміших особистостей на крипторинці. Він успішно використовував особистий бренд для просування своїх проєктів. Більшість проєктів Сана все ще живі, але назвати їх лідерами ринку складно: майданчики, до яких він приклав руку, просіли за всіма показниками.

З усім тим Джастін Сан залишається криптаном, який стоїть за одним з найбільших по капіталізації блокчейнів і опосередковано кермує біржею, що поступається тільки Binance. Тому спільнота має достатньо приводів як для поваги, так і для недовіри або навіть ненависті до Джастіна Сана.

хто такий Брайан Армстронг, засновник Coinbase, найбільша криптобіржа США, біографія Брайан Армстронг, криптоентузіаст, криптомаксималіст

На сьогодні біржа Coinbase впевнено займає перше місце за обсягом торгів в Сполучених Штатах Америки. Вона була заснована у червні 2012 році, 29-річним програмістом Брайаном Армстронгом. 

Вчасно стартувавши на ринку криптовалют, який тоді лише набирав свої оберти, Армстронг зумів виростити компанію з оцінкою понад $10 млрд і довести власний статок до $2 млрд. Наразі Армстронг очолює команду з 4,500 співробітників, яка обслуговує понад 100 млн користувачів, 10,000 установ та 18,000 партнерів по всьому світу. Тож, хто він такий і як досяг успіху?

Бекграунд та освіта

Брайан Армстронг народився 25 січня 1983 року у Сан-Хосе, штат Каліфорнія (США). З ранніх років він цікавився бізнес-діяльністю та IT-технологіями, що і сформувало його подальше життя.

У 2001 р. Армстронг вступив вивчати інформатику та економіку до Університету Райсу в Х’юстоні (Техас). Під час навчання він чотири місяці був стажером в IBM, п’ять місяців – у Deloitte and Touche, але головним для нього став свій бізнес. Вони із сусідом по гуртожитку Джоном Нельсоном заснували сайт University Tutor, агрегатор репетиторських послуг. Армстронг був генеральним директором University Tutor до травня 2012 р. (заснування Coinbase). Сам University Tutor у результаті був проданий за суму, яка у 21 раз перевищувала його річний дохід, розповідав Нельсон, не розкриваючи ні покупця, ні подробиці угоди.

Після закінчення навчання Армстронг переїхав на рік до Аргентини, де познайомився з фінансовою системою країни та зіткнувся з гіперінфляцією. Після повернення в США він працював програмістом в Airbnb, пізнавши всі складнощі переказу коштів в різні частини світу. Саме тоді прийшло розуміння, що криптовалюта здатна вирішити багато фінансових проблем.

Перші кроки у криптосфері

Брайан почав цікавитись криптовалютами у кінці 2010 року, коли вперше прочитав роботу Сатоші Накамото про біткоїн. Криптосфера не тільки давала відповіді на питання про міжнародні транзакції, а й поєднувала інтереси молодого підприємця.

У 2011 році Армстронг почав розробляти проєкт гаманця, який дозволив би купувати та зберігати криптовалюту. Проте, через роботу в Airbnb та UniversityTutor в нього був час лише вночі та на вихідних днях. В результаті додаток не вийшов безпечним та ефективним.

Нашого героя це не зупинило. Познайомившись із трейдером Фредом Ерсамом у Reddit, вони спільними зусиллями розробили сервіс з операцій з криптовалютами у червні 2012 року. Новий проєкт, названий Coinbase, отримав фінансову підтримку від бізнес-інкубатора Y Combinator. У жовтні 2012 року розпочалися перші операції з біткоїном. Згодом криптобіржа залучила фінансування від великих гравців, включаючи Union Square Ventures, Ribbit Capital, Andreessen Horowitz та багато інших.

Примітно, що біржа мала ще одного засновника – Бена Рівза. Однак той залишив проєкт через особисті принципи, коли Армстронг наполягав на необхідності зберігати копії паролів від гаманців користувача. Саме, децентралізація стала яблуком розбрату між засновниками.

Надійність перш за все

Безпека стала конкурентною перевагою Coinbase, особливо після історій з японською Mt. Gox та канадської QuadrigaCX. Клієнти останньої не змогли отримати $150 млн після того, як її засновник поїхав подорожувати до Індії та там раптово помер. Виявилося, що всі ключі були у нього. Юристи потерпілих навіть вимагали ексгумувати тіло та перевірити, чи справді засновник помер, а не втік із грошима, підсунувши на цвинтар чуже тіло.

Послуги Coinbase обходяться клієнтам дорожче (комісії можуть сягати 3.99%), ніж у багатьох конкурентів, зате, на відміну від конкурентів, вона не мешкає десь в офшорах. Coinbase отримала ліцензії в багатьох штатах США на послуги грошових переказів. А щойно в штаті Нью-Йорк з’явилася спеціальна ліцензія департаменту фінансових послуг на роботу з криптовалютами, Coinbase отримала її.

Біткоїн задумувався на противагу фінансовій системі. А Армстронг, і собі, співпрацює із державними інспекторами. У компанії є цілий відділ співробітників, обов’язок яких слідкувати за дотриманням нормативних вимог регуляторів. Якщо біржа виявляє ознаки відмивання грошей, то відразу надсилає звіти до податкового управління США.

Попри це, Coinbase намагається дотримуватися анонімності користувачів. У 2016 році податківці вимагали від біржі інформацію щодо всіх її клієнтів. Біржа відчайдушно судилася. Майже через два роки суд таки змусив її передати інформацію про реєстраційні дані та операції користувачів, які у 2013–2015 роках проводили понад 200 транзакцій на загальну суму $20,000 протягом року. Таких набралося 13 тисяч. Дані інших 480 тисяч користувачів податківцям не дісталися.

Особисті якості Армстронга

За відгуками колег, знайомих та друзів, Браян відрізняється спокійним характером. Його сталева воля компенсується м’якістю у спілкуванні з оточенням. Навіть щодо конкурентів він проявляє шляхетність і невластиву для криптомиру делікатність. Іноді його порівнюють із Віталіком Бутеріним, який теж не любить хайпу та зациклений на роботі. 

Водночас Армстронг не приховує своїх політичних поглядів. Відомою стала його підтримка BLM-руху. На думку Армстронга, необхідно усунути всі форми дискримінації із суспільства. 

Також його персону вирізняє орієнтація на благодійні проєкти. Він став першим главою криптоплатформи, який підписав Присягу дарування – зобов’язання віддати більшу частину своїх статків на благодійні цілі.

Загалом, Брайан Армстронг є непересічною особистістю, яка зробила Coinbase одним з найпопулярніших криптопроектів у світі.

Для активних торгів на біржі вам скоріш за все знадобиться такий інструмент як лімітний стоп-ордер. Цей інструмент пропонує більший контроль та можливості для індивідуальних налаштувань. Для новачків інструмент може здатися важким, тому розглянемо різницю між звичайними лімітними ордерами та лімітними стоп-ордерами.

Розміщення механізмів лімітного та стоп-лімітного ордера на Binance

Лімітний стоп-ордер об’єднує стоп-триггер та лімітний ордер. Коли ви створите лімітний стоп-ордер і ринок досягне вказаної ціни, лімітний ордер буде розміщений автоматично, навіть якщо ви будете офлайн без доступу до акаунта. Також, можна розміщувати лімітні стоп-ордери враховуючи рівні супротиву і підтримки, або волатильності активу.
Стоп ціна в лімітному ордері — це ціна, за якої біржа розміщує лімітний ордер.
Лімітна ціна  — це ціна, за якої буде виконано ваш ордер.
Трейдер може налаштувати лімітну ціну, яка зазвичай встановлюється вище стоп-ціни для ордера на купівлю і нижче для ордера на продаж. Ця різниця між цінами підвищує шанси того, що ви купите/продасте обраний актив якщо волатильність буде високою.

Різниця між лімітним ордером та лімітним стоп-ордером

Лімітний Ордер

При створенні лімітного ордера, трейдер встановлює бажану ціну покупки або продажу. Біржа автоматично спробує виконати лімітний ордер за умови досягнення ринком вашого ліміту. Лімітні ордери будуть корисні для трейдера, якщо у нього є чітко визначена (бажана) ціна входу або виходу і він готовий очікувати на виконання цієї умови.

Зазвичай трейдери розміщують лімітні ордери вище поточної ринкової ціни на продаж та нижче ринкової ціни на покупку. Лімітний ордер за поточною ціною скоріш за все буде виконаний через декілька секунд, та за умови достатньої ліквідності.

Приклад розміщення лімітного ордера на купівлю активу BTC за ціною $20,050 USD з поточною ціною $21,699 USD на Binance

Приклад розміщення лімітного ордера на продаж активу BTC за ціною $23,050 USD з поточною ціною $21,681 USD на Binance

Лімітний стоп-ордер

Лімітний стоп-ордер поєднує у собі стоп-триггер і лімітний ордер. Механізм включає додатковий параметр у вигляді ціни активації (Стоп-триггер), що впливає на розміщення лімітного ордера на біржі. Для кращого розуміння роботи лімітного стоп-ордера розглянемо кроки цього процесу.

Стоп-ціна працює тригером для розміщення лімітного ордера. За умови досягнення стоп-ціни, лімітний ордер створюється автоматично із зазначеною раніше ціною (Лімітною ціною).

Приклад розміщення лімітного стоп-ордера на продаж активу BTC за лімітною ціною $25,420 USD, за умови досягнення стоп-ціни у $25,500 USD при поточній ціні активу BTC у $21,652 USD на Binance

Зверніть увагу, що лімітний стоп-ордер буде розміщений лише за умови досягнення стоп-ціни, а лімітний ордер буде виконанний лише за умови досягнення вашої, або більшої лімітної ціни у випадку продажу активу.

Також існують ситуації, коли ціна активу падає занадто швидко, а лімітний стоп-ордер не виконується. В такому випадку рекомендуємо створювати лімітні ціни із невеликою різницею у меншу сторону (~50 USD у випадку активу BTC) та користуватися ринковими ордерами у випадку невиконання лімітного стоп-ордера для швидкого виходу з угоди.

Переваги та недоліки лімітного стоп-ордеру

Лімітний стоп-ордер дозволяє налаштовувати та планувати велику кількість ринкових угод за умови динамічної зміни цін на активи. Також, однією з переваг є встановлення потрібної ціни для фіксації прибутку, за умови досягнення ринком необхідного рівня. Серед головних недоліків — відсутність гарантій виконання ордера. Лімітний ордер може бути виконанний лише за умови досягнення ринком вказаної або більшої ціни. Але ціна може не досягти зазначеного тригера.
Також, із зазначених вище рекомендації, навіть різниця у 0.05% між лімітною та стоп-лімітною ціною не гарантує купівлю або продаж активу, через високу волатильність.

Поради при користуванні лімітними стоп-ордерами

– Аналізуйте волатильність активу та створюйте ордер з різницею між лімітною та стоп-лімітною ціною
– Розуміння величини волатильності допоможе розмістити більш точну ціну покупки або продажу і таким чином збільшить ймовірність виконання ордера.
– Оцініть ліквідність активу з яким проводите торгові операції. Використовуйте технічний аналіз для визначення рівня цін. Основна рекомендація полягає у створенні стоп-ціни на рівні спротиву або підтримки активу.

Підсумки

Лімітний стоп-ордер — це суттєвий інструмент для трейдерів, який допомагає контролювати велику кількість угод одночасно, навіть перебуваючи офлайн, із завчасним плануванням. Стоп-ордер відкриває набагато більше переваг та можливостей аніж звичайний ринковий ордер. Своєю чергою, комбінування декількох лімітних стоп-ордерів допоможе із контролем великої кількості активів, попри падіння або ріст ціни у момент відсутності трейдера на робочому місці.

Що таке спотовий ринок та як на ньому торгувати? Що таке спотова торгівля? Що таке спотовий ринок? Плюси та мінуси спотового ринку

Спотовий ринок є фундаментальною основою, на якій будуються всі інші напрями криптовалютної торгівлі. Кожен трейдер, який приходить в цю індустрію, повинен вивчити його в першу чергу, а також навчитися правильно використовувати доступні інструменти.

Термін “спотова торгівля” з’явився на традиційних ринках задовго до створення першої криптовалюти. І його можна вважати базовим поняттям для будь-якого трейдера, який тільки-но починає свій шлях у світі фінансів.

Що таке спотова торгівля?

Спотова торгівля – це процес безпосередньої купівлі та продажу фінансових активів з оплатою “на місці” (on the spot). Торгувати на споті можна будь-якими активами — криптовалютами, цінними паперами, фіатною валютою та товарами. Спотові трейдери прагнуть отримати прибуток на ринку, купуючи активи з розрахунком на зростання їхньої ціни. Коли ціна активу підніметься, вони зможуть продати актив із прибутком. 

Поточна ринкова вартість активу називається спотовою ціною. За допомогою спотового ордера на біржі ви можете купувати або продавати активи за найкращою доступною ціною споту. Однак завжди є ризик, що ринкова ціна зміниться під час виконання (чи навіть розміщення) ордера. Крім того, для виконання ордера за бажаною ціною може не вистачити торгового об’єму. Наприклад, якщо ви розміщуєте ордер на 5 BTC за спотовою ціною, але за такою ціною на ринку є тільки 2 ETH, частина ордера, що залишилася, буде виконана за іншою ціною.

Спотові ціни оновлюються в режимі реального часу і змінюються в міру збігу ордерів. Позабіржова спотова торгівля влаштована інакше: трейдер може отримати фіксовану суму за фіксованою ціною безпосередньо з іншого боку без книги ордерів.

Що таке спотовий ринок?

Спотовий ринок є публічним майданчиком, де активи купуються миттєво. Покупець купує у продавця актив за фіат чи інший актив. Зазвичай актив зараховується вам на баланс негайно, але це залежить від активу, що торгується. Процес торгівлі схожий зі стандартною угодою в магазині за розрахунок готівкою.

Спотові ринки існують для різних класів активів, включаючи криптовалюти, акції, товари, форекс та облігації. Швидше за все, ви краще знайомі зі спотовими ринками та спотовою торгівлею, ніж думаєте. Деякі з найбільш популярних ринків, такі як NASDAQ та NYSE (Нью-Йоркська фондова біржа) є спотовими.

Як торгувати на спот-ринку?

Проводячи spot-угоди, потрібно враховувати, що рівень прибутку залежить від ефективності аналітики. А найпоширеніший вид контрактів на спотовому ринку — це позиції, які миттєво виконуються.

У більшості випадків для спотового трейдингу застосовується три види ордерів:

Всі три види ордерів можна відкривати на купівлю та продаж. Аналогічні типи угод застосовуються і терміновому ринку, але вони виставляються в останній момент укладання договору, а чи не за його реалізації.

Прості spot-угоди на біржі криптовалют можуть дозволити трейдерам заробити суттєві суми. Але для цього потрібно вміти вибирати перспективні токени з метою подальшого їхнього продажу за вигідною ціною.

Як виконується угода на спот-ринку?

Незалежно від ринку, спотова купівля чи продаж на біржі відбувається за такою схемою:

 1. Подається заявка із зазначенням активу, його ціни та кількості.
 2. У продавця блокується обсяг активів, необхідний для виконання контракту. На рахунку покупця заморожується необхідна сума.
 3. Після укладання угоди актив передається покупцю, а гроші – продавцю.

При цьому терміни виконання можуть змінюватись в залежності від різних факторів. Наприклад, спотові контракти на цінні папери можуть проводитись із затримкою. Це зумовлено тим, що дані про інвесторів, які уклали spot-угоду, потрібно записати до депозитарію та до реєстру акціонерів.

Плюси та мінуси спотового ринку

До переваг spot-торгівлі можна віднести:

 1. Можливість просто відкривати позиції у режимі реального часу.
 2. Прозорість та простота трейдингу.
 3. Прогнозована прибутковість операцій.
 4. Можливість відкривати лонг позиції (на покупку) та короткі позиції (на продаж).
 5. Відкриття угод на будь-який проміжок часу – від кількох секунд до кількох років.

Трейдинг на спотовому ринку має і мінуси, які потрібно враховувати:

 1. Обов’язкова наявність активів обох контрагентів.
 2. Низький рівень волатильності. Активні трейдери вважають це недоліком, оскільки вони одержують свій прибуток завдяки високій волатильності.
 3. Підвищений поріг входу. Для укладання контракту необхідно забезпечити обсяг активів, що відповідає мінімальному лоту.

Отже

Торгівля на спотових ринках — один із найпоширеніших способів торгівлі, особливо для трейдерів-початківців. Хоча торгівля на спотовому ринку може здаватися простою, ніколи не завадить знати її переваги, недоліки та потенційні стратегії. Крім знання основ слід подумати вивчення технічного аналізу, фундаментального аналізу та аналізу ринкових настроїв.

Як виводити криптовалюти з біржі Binance?

Розгляньмо процес переказу криптовалюти на зовнішню платформу або гаманець з вашого облікового акаунту Binance на прикладі стейблкоїну USDT.

 1. Для початку вам потрібно увійти до облікового запису Binance і перейти до меню «Гаманець» – «Огляд гаманця».
 1. Натисніть «Зняття».
 1. Виберіть криптовалюту, яку ви плануєте вивести. У цьому прикладі ми будемо виводити USDT.
 1. Оберіть мережу. Для виведення USDT підходить багато мереж таких як BEP20 (BNB Smart Chain (BSC)), AVAXC (AVAX C-Chain), ETH (Ethereum), MATIC (Polygon), SOL (Solana), XTZ (Tezos), та TRX (Tron). На екрані з’явиться комісія мережі за цю транзакцію. Переконайтеся, що мережа відповідає адресі, щоб уникнути втрат під час виведення коштів.
 1. Введіть адресу одержувача або виберіть її зі списку адресної книги.

5.1. Як додати нову адресу одержувача?

Щоб додати нову адресу одержувача, вам потрібно перейти у меню “Виберіть з адресної книги”, а потім натиснути “Додайте адресу зняття”.

5.2. В меню «Управління адресами» вам слід натиснути «Додати адресу».

5.3. Виберіть монету та мережу. Потім введіть адресу, мережу та походження адреси (біржа або гаманець).

7. Введіть суму зняття. На екрані з’явиться сума комісії за транзакцію та сума, яка прийде одержувачу. Коли ви будете готові, натисніть «Зняти кошти».

8. Підтвердьте транзакцію за допомогою коду SMS та електронного листа. Будь ласка, дотримуйтесь інструкцій на екрані.

Будьте уважні: якщо ви введете неправильну інформацію або виберете неправильну мережу в процесі перекладу, ваші активи будуть безповоротно втрачені. Перед здійсненням перекладу переконайтеся, що інформація є правильною.

Як купити криптовалюту на Binance P2P?

Binance P2P – багато в чому унікальний сервіс, що дозволяє купувати та продавати криптовалюту, здійснюючи угоди безпосередньо на сайті з іншими користувачами без участі третьої сторони. Цей спосіб торгівлі підходить для початківців та досвідчених трейдерів, основні переваги сервісу – нульові комісії та безпека через ескроу-сервісуЕскроу - це технологія, в якій третя сторона є гарантом угоди. На практиці працює так: покупець має отримати свій товар, а продавець оплату в повному обсязі. Поки цього не станеться, гроші як депозит зберігаються на рахунку посередника..

Binance P2P як глобальний маркетплейс відрізняється від більшості аналогічних майданчиків, дозволяючи легко продати та купити криптовалюту за лічені секунди на найвигідніших умовах. Однак, попри інтуїтивність функціонала, сервісом P2P теж потрібно вміти користуватися, щоб заробляти гроші з найбільшим зиском.

Що треба мати для початку? (Вимоги до облікового запису та правила торгівлі + налаштування облікового запису для P2P торгівлі)

Для початку вам треба знати, що для здійснення торгових операцій на Binance P2P необхідно мати верифікований обліковий запис в Україні, під’єднати SMS або Google аутентифікацію.Також усі користувачі до початку торгівлі на Binance P2P повинні обов’язково ознайомитися з Політикою Транзакцій між користувачами на Binance P2P.

Щоб розпочати торгівлю вам необхідно налаштувати методи оплати. Додати потрібний вам спосіб оплати ви можете перейшовши за цим посиланням або натиснувши “Більше” – “Способи оплати” на головній сторінці Binance P2P.

Binance P2P підтримує понад 100 способів оплати. Популярні методи оплати відображаються на топі списку, в “Рекомендованих”. Наразі комісії за використання P2P-платформи на біржі Binance не стягуються (вони дорівнюють нулю).

Як купити криптовалюту на P2P?

Після того як всі приготування були виконані ви можете розпочинати. Для початку вам потрібно перейти на сторінку P2P з головної сторінки, натиснувши “Купити” – “P2P торгівля”.

Оголошення сортуються за ціною та за часом оновлення. Це означає, що в топі розміщуються оголошення з найкращою ціною на продаж.

Кожне рекламне оголошення містить інформацію про ціну, доступний торговий об’єм у криптовалюті, мінімальну та максимальну суму за одну транзакцію, та статистику трейдера.

Ви можете скористатися фільтром, щоб вибрати оголошення за ціною, обсягом та відповідним методом оплати. Після цього натисніть “Купити”.

Зверніть увагу на “Правила та угоди”. У цьому розділі вказано додаткову інформацію від продавця. Приділіть особливу увагу даному розділу. Якщо Вам не підходять умови продавця, знайдіть інше оголошення. Якщо умови продавця не суперечать умовам торгівлі на платформі, вважається, що покупець за умовчанням приймає умови продавця під час відкриття угоди.

Вкажіть скільки криптовалюти ви хочете купити. Ви можете вказати конкретний обсяг у криптовалюті, або вказати суму, яку ви хочете заплатити у фіатній валюті. Натисніть “Купити”.

Після того як ви розмістите замовлення, в ордері буде вказано необхідну інформацію для здійснення оплати, а саме:

– реквізити продавця для здійснення переказу

– точна сума

– тимчасове вікно для оплати (час, протягом якого необхідно завершити платіж, або замовлення скасовується системою автоматично)

Вбудований чат дозволяє користувачам зв’язуватися один з одним і, при необхідності, уточнити деталі транзакції.

Як тільки ви завершите оплату, позначте замовлення як оплачене, натиснувши на кнопку “Переведено, далі” та чекайте переказу криптовалюти від продавця.

Не натискайте “Оплачено” до фактичної оплати! Якщо ви натиснули “Оплачено” випадково, ви можете скасувати замовлення, натиснувши на кнопку “Скасувати замовлення”.

Якщо після закінчення часу продавець не перевів вам криптовалюту, натисніть кнопку “Апеляція”, і дочекайтеся відповіді служби підтримки електронною поштою.

Важливо, що на даному етапі необхідна кількість криптовалюти вже заморожена на балансі продавця, тому ви можете бути впевнені, що навіть якщо продавець, з якоїсь причини не здійснить переклад, служба підтримки зможе завершити транзакцію в ручному режимі за наявності у вас підтвердження фактів оплати.

Після завершення угоди, куплені вами цифрові активи будуть зараховані на ваш P2P баланс автоматично.

Рекомендації щодо P2P торгівлі:

Централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX) біржі: в чому різниця?

Централізовані біржі (CEX), наприклад, Binance, — це платформи для онлайн-торгівлі, які здійснюють пошук покупців і продавців за допомогою «книги замовлень». Вони функціонують практично так само, як брокерські рахунки в Інтернеті, тому вони настільки популярні серед інвесторів.

Децентралізовані біржі (DEX), як-от PancakeSwap або Uniswap, — це автономні фінансові протоколи, які працюють на основі смарт-контрактівСмарт-контракт - (англ. Smart contract – розумний контракт) – це комп’ютерний аналог звичайних договорів, спеціальна програма (алгоритм), яка виконує якісь дії при виконанні сторонами угоди певних умов. Smart-contracts надають можливість безпечно обмінюватися криптовалютами, грошима, цінними паперами, а також іншими товарами та послугами безпосередньо між учасниками угоди, без участі посередників. Смарт-контракти також є основою створення та існування нових токенів на базі інфраструктурних блокчейнів. Наприклад, токени блокчейну Ethereum ERC-20 і ERC-721 самі по собі є смарт-контрактами., що дозволяють крипто-трейдерам обмінювати один цифровий актив в інший. Усі транзакції є публічними в блокчейні.

Занурмося в плюси та мінуси кожного типу біржі, щоб дізнатися більше про те, що може запропонувати кожна торгова платформа та чим вони відрізняються.

До плюсів централізованих бірж належать:

До мінусів належать:

Тепер перейдемо до плюсів та мінусів децентралізованих бірж

До плюсів належать:

До мінусів належать:

Торгівля та інвестування в криптовалюту несуть ризики незалежно від того, який тип біржі ви використовуєте. Однак ризики, створювані двома типами торгових платформ, відрізняються. 

До ризиків централізованих бірж належать:

До ризиків децентралізованих бірж належать:

Обидва типи криптовалютних бірж дозволяють користувачам купувати та продавати криптовалюту з відмінностями в таких ключових елементах, як ліквідність, безпека та зручність використання.

Для новачків, які хочуть приєднатися до криптопростору, CEX надають простий і швидкий спосіб торгівлі. DEX, з іншого боку, більше підходять для досвідчених трейдерів, які шукають конфіденційність і повний контроль над своїми цифровими коштами.