Як зберігати, обмінювати та витрачати крипту зручно: Trustee Plus, Binance Card, Coinbase Card, Bybit Card, CL Card Powered by Ledger, Wirex

З’явившись у 2009 році як новий та малорозповсюджений клас активів, сьогодні криптовалюта стала популярним способом заробітку й інвестування серед інтернет-користувачів. Близько 5 мільйонів людей володіють цифровими активами тільки в Україні. 

Однак для використання цифрових активів в повсякденному житті потрібні зручні та звичні інструменти, до прикладу — платіжні картки з прив’язкою до криптовалюти. По суті, це аналоги звичайних банківських карток, які дозволяють використовувати крипту для оплати товарів і послуг у звичайних магазинах, ресторанах, онлайн-маркетах. 

Географія роботи й умови використання таких карт залежать від емітента. Однак загальний принцип роботи криптокартки зводиться до того, що вона конвертує цифрові монети у фіатні гроші для подальшої оплати за товари чи послуги й все це в автоматичному режимі.

Поки, на жаль, зручних та безпечних продуктів не так багато, втім в цій статті ми зібрали 7 кращих на нашу думку криптовалютних карток на 2024 рік. Під час формування рейтингу головним критерієм для нас стала репутація емітента, бо від цього напряму залежить безпека ваших коштів. Окрім того, ми врахували, що зараз така картка може бути корисною в будь-якій частині світу, особливо, якщо у вас обмежений доступ до традиційної банківської системи з чим зіткнулися багато українців.

Trustee Plus

Український продукт, емітований криптокомпанією Trustee в партнерстві з MasterCard. Це віртуальна криптовалютна картка за допомогою якої можна оплачувати товари й послуги криптоактивами по всьому світу — вони автоматично конвертуються в потрібну валюту.

Інструмент працює, як звичайна дебетова картка. Плата за поповнення рахунку чи обслуговування не стягується. Додатково команда пропонує реферальну програму й регулярні акції. Курс конвертації крипти в фіатну валюту визначається емітентом картки і його можна переглянути в застосунку Trustee Plus, або на офіційному сайті Mastercard.

Переваги Trustee Plus:

Недоліки Trustee Plus:

Binance Card

Binance Card — це дебетова карта від криптобіржі Binance, випущена для Європейської Економічної Зони (ЄЕЗ). Однак з 20 грудня 2023 року компанія припинить підтримку цього платіжного інструменту в ЄEЗ, тобто фактично інструмент стане недоступним. 

Замість цієї картки Binance анонсувала запуск нового платіжного інструменту сумісно із партнерами “cardB”. Ця карта буде доступна для випуску в країнах колишнього СНД (окрім росії), зокрема і в Україні. 

Переваги Binance Card:

Недоліки Binance Card:

Bybit Card

Ще одна дебетова криптовалютна картка, однак від криптовалютної біржі Bybit. Доступна у вигляді фізично та віртуальної карти та працює на території ЄЕЗ. Продукт прив’язаний до біржового балансу користувача й автоматично конвертує криптовалюту у фіат для здійснення платежів. 

Активація, підтвердження особистості та налаштування карти проводяться через додаток або сайт біржі Bybit. Можливі різноманітні ставки комісій та бонуси залежно від виду картки та поточних акцій. 

Переваги Bybit Card:

Недоліки Bybit Card:

Coinbase Card

Платіжна криптокарта випущена біржею – Coinbase. Підтримує всі криптовалюти, які представлені на цьому майданчику. Для оплати криптоактиви конвертуються в долари США чи стейблкоЇн USDC. За обслуговування карти відповідає компанія Visa. 

Coinbase позиціонує картку як зручний інструмент для платежів по всьому світу, втім доступ до самої платформи, як і її продуктів можливий по суті тільки для резидентів США, тому у мешканців інших регіонів можуть виникнути труднощі при реєстрації чи верифікації.

Переваги Coinbase Card:

Недоліки Coinbase Card:

Crypto.com Visa Card

Платіжна криптовалютна карта випущена біржею Crypto.com й емітована Visa. Має досить широку географію роботи, включаючи США, Австралію, Сінгапур, Канаду, Бразилію і ЄЕЗ, а також пропонує цілу лінійку карток різного рівня, кожна з яких має свої бонуси та привілеї. Цим дуже схожа до традиційних банківських карт.

Однак варто враховувати, що це так звана препейд картка, яка не прив’язується до біржового акаунту Crypto.com. Тобто для платежів потрібно попередньо поповнити картку за допомогою криптовалюти або фіату. 

Переваги Crypto.com Visa Card:

Недоліки Crypto.com Visa Card:

Wirex card

Криптовалютна картка, випущена компанією Wirex — відомим постачальника електронного гаманця, зокрема і з підтримкою криптовалют. Працює в ЄЕЗ та Британії і повністю прив’язана до вашого гаманця Wirex. Обслуговуються компанією Mastercard, хоча на сайті заявляють і про підтримку для Visa. 

Головною особливістю є те, що за потреби Wirex може видати вам кредит під заставу криптовалюти, що в якомусь сенсі дозволяє використовувати картку як кредитну. Окрім того, є нативна система кешбеку. 

Переваги Wirex card:

Недоліки Wirex card:

CL Card Powered by Ledger

Криптовалютна картка, випущена постачальником апаратного гаманця для зберігання криптовалют Ledger в партнерстві з Baanx. Обслуговується Visa. CL Card доступна у вигляді пластикової карти яка конвертує цифрові монети у фунти стерлінгів чи євро для оплати товарів і послуг. Працює у Британії та країнах ЄЕЗ.

Варто звернути увагу в першу чергу користувачам Ledger, оскільки картку зручно поповнювати за допомогою апаратного гаманця. 

Переваги CL Card:

Недоліки CL Card:

Завершальні думки

Тепер ви знаєте, які 7 криптовалютних карток будуть мати попит у 2024 році. При виборі майбутнього платіжного засобу для використання своїх цифрових активів порівняйте умови емітента й зважайте на географію роботи. 

Зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Окремої уваги в такому питанні, як зберігання криптовалюти, заслуговують Біржі, які можна віднести до Гарячого зберігання або кастодіальних послуг. Як вже висвітлювалось  раніше, більшість пересічних користувачів, які вибирають шлях самостійного використання, починають знайомство зі зберіганням криптовалюти після її покупки на біржі. 90% початківців крипто-інвесторів створюють обліковий запис на одному з торгових майданчиків, вигадують логін і пароль, отримуючи вхід в особистий кабінет, де надалі бачать кількість та назву придбаних токенів.

Недоліки зберігання криптовалюти на централізованих біржах

З принципу роботи такого зберігання витікає, що ви не володієте приватними ключами, іншими словами – не маєте доступу до Сід фрази, що є найбільшим, але не єдиним недоліком використання бірж, як місця зберігання. Другим небезпечним фактором є те, що ви уразливі до хакерських атак на ваші місця аутентифікації та авторизації при вході на біржу: електронна пошта, підтвердження через мобільний номер та інше – це все може бути схильне до атаки зі сторони.

Перед використанням будь-якої Біржі, ви повинні зробити аналіз ринку постачальників таких послуг: як довго біржа працює; який обсяг ліквідності має; чи чули ви якісь погані новини, пов’язані з біржею чи її власниками; чи є в неї стабілізаційні фонди, на випадок зломів чи крадіжок; які варіанти безпеки вона пропонує користувачам та сама використовує. Це все є важливі моменти, тому що ви передаєте свої гроші в чуже користування, а натомість по суті отримуєте лише логін і пароль. Не треба й забувати, що більшість бірж вимагають проходження верифікації свого клієнта, що є важливим моментом конфіденційності.

Переваги зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Ну, а якщо вам нема чого приховувати, то розгляньмо позитивні моменти, які надають вам криптовалютні біржі:

Зазвичай Біржі – це найбільший вибір інструментів для використання криптовалюти: звичайна конвертація, спотова та маржинальна торгівля, депозити, опціони, стейкінг, біржовий калькулятор, хмарний майнінг, тестова торгівля, реферальні програми, торгівельні турніри кредитування, навчальні посібники, роздачі токенів (аірдропи) та багато іншого.

Ще одним із головних плюсів використання бірж як місць зі зберігання ваших активів є можливість конвертації та торгівлі з фіатними грошима. Використання бірж, заздалегідь є найвигіднішим при покупці-продажі крипти за фіат. Через велику кількість користувачів та значну ліквідність, біржі пропонують малі комісії при конвертації та завод-виведення на біржу. А функції акаунтів (вашого кабінету) дозволяють моментально створювати адреси для отримання (депозитів) потрібної вам крипти, як і швидко відправити крипту на потрібну вам адресу.

Завершальні думки

Висновок: зберігайте на біржах незначні для вас кошти, таким чином ви будете застраховані від банкрутств цих установ або втратите небагато, якщо раптом опинитися під прицілом хакерських атак. Біржі – ЦЕ про торгівлю та зручність використання фіатних валют у парі з криптою, поповнення балансів місцевими грошима, малі комісії при торгівлі та великий вибір монет, та звичайно професійний трейдинг. Перераховуйте туди великі для вас суми лише тоді, коли треба робити якісь операції з ними. 

За можливості використовуйте інтеграцію холодних гаманців з біржами, тоді ви будете робити операції з комісіями бірж не відправляючи кошти зі своїх пристроїв. Використовуйте біржі за їх прямим призначенням – торгівля та трейдинг, але не для безпечного зберігання.

ТОП 12 порад як безпечно зберігати сід-фразу. Базові поради, які допоможуть вам зберегти свою резервну копію в безпеці. Як відновити сід фразу

Сід-фраза (фраза відновлення, резервна копія, 24 слова, seed phrase) є критично важливою інформацією, що дає доступ до вашого криптовалютного гаманця. Якщо ви втратите свій сід, то не зможете відновити доступ до своїх активів, тому важливо забезпечити безпечне зберігання цієї інформації.

Ось базові поради, які допоможуть вам зберегти свою резервну копію в безпеці:

 1. Самотність та увага. Перше, що ви маєте зробити, це правильно записати вашу сід-фразу. Для цього вам треба взяти листочок, ручку та виділити трохи часу, 30-60 хвилин. Оберіть спокійне місце, де не буде сторонніх людей та відеоспостереження.
 2. Перевірте свій seed phrase. Перевірте орфографію та послідовність слів. Це важливо, оскільки неправильно записана сід-фраза не відновить доступ до ваших активів.
 3. Виберіть надійне місце зберігання. Сід має бути збережений в надійному місці, про яке ніхто не знатиме чи зможе отримати доступ до нього. Це може бути безпечний сейф або сховище для документів з кодовим замком або біометричним доступом.
 4. Не намагайтеся запам’ятати сід-фразу. Навіть, якщо ви вже вивчили сід напам’ять, краще зберігайте записаний варіант.
 5. Використовуйте надійні матеріали. Безліч пристосувань є в продажу: від стійкого до води паперу до титанових пластин. Але можна обійтися тим, що є під рукою. Якщо ви вирішили просто записати, то використовуйте надійний папір і чорнило або олівець, щоб забезпечити стійкість інформації з часом.
 6. Не фотографуйте свій сід на смартфон.
 7. Не зберігайте фразу відновлення в електронному вигляді. Не зберігайте свій seed phrase на комп’ютері, смартфоні чи іншому електронному пристрої, оскільки це може підвищити ризик злому і крадіжки інформації спеціальними вірусними програмами.
 8. Не діліться своєю сід-фразою з іншими. Ніколи не діліться своїм seed phrase ні з ким, навіть якщо це видається безпечним та надійним варіантом. Навіть служби підтримки ваших гаманців НІКОЛИ не запитують вашу сід-фразу. Зворотне може призвести до крадіжки ваших активів.
 9. Не вводьте свою сід-фразу на комп’ютері чи смартфоні. Ніколи не вводьте сід фразу ні на яких сайтах, нібито для перевірки, технічної підтримки чи авторизації.
 10. Попіклуйтеся про майбутнє. Розкажіть про існування сід-фрази близьким, довіреним людям, щоб в разі чого вони могли дістатися її.  
 11. Регулярно перевіряйте слова відновлення. Регулярно перевіряйте, щоб переконатися, що фраза все ще на місці та не пошкоджена. Якщо ви помічаєте будь-які ознаки пошкодження, негайно створіть новий сід і перемістіть свої активи на новий гаманець.
 12. Налаштуйте 25 слово. В деяких холодних гаманцях є можливість налаштувати 25 слово, яке буде унікальне та придумано вами. Докладніше можете ознайомитись тут. 

Підсумуємо:

Сід-фраза є ключовою інформацією для зберігання криптовалюти. Важливо зберігати її надійно, щоб забезпечити безпеку ваших активів. Дотримання рекомендацій, наведених вище, допоможе вам зберегти свою резервну копію в безпечності та запобігти втраті доступу до своєї крипти.

Що таке сід-фраза (seed phrase). Резервна копія криптогаманця. Як відновити сід фразу? Я втратив сід фразу, що робити?

Сід-фраза або фраза відновлення — це резервна копія криптогаманця. У випадку втрати доступу до нього, фраза відновлення допоможе відновити доступ до всіх ваших криптоактивів. Вона генерується випадковим чином при першому налаштуванні веб або холодного криптогаманця. 

Тепер докладніше розберемо на прикладі холодних гаманців

При першому підключені холодного криптогаманця, пристрій генерує сід-фразу, яка, як правило, складається з 24 слів (рідше з 12 або 18). 24 слова на 2023 рік — найпоширеніший формат фрази відновлення, який складається з 2048 латинських слів, записаних в спеціальному словнику формату BIP39. Всі слова записуються в певній послідовності, яку не можна порушувати. 

Сід-фразу не можна придумати самому, тому що насправді це — не просто вигадані навмання слова, це — числовий код, переведений в формат слів для легкості користування та запису. При чому 24-е слово є математичним розрахунком, який залежить від перших 23 слів. Тому неможливо вгадати сід-фразу просто підбираючи слова. 

В залежності від виробника криптогаманця, сід-фраза може показуватися лише один раз при налаштуванні, а може зберігатися на пристрої або копіюватися на носій (флешку). Але якщо ви загубите свій гаманець, то відновити сід фразу буде неможливо, навіть якщо така можливість існувала. Жодна технічна підтримка не має доступу до цих даних. 

Що важливо знати? 

Холодний гаманець оберігає ваші криптоактиви в момент користування, роблячи ваші транзакції безпечними, ізольованими від інтернету та відповідно від вірусів та хакерів, ви можете його розбити чи загубити, а гроші нікуди не дінуться. Тому що  найголовніше, що ви маєте повсякчас — це фраза відновлення. Тобто це — єдиний ключ від вашого сейфа з грошима. Та якщо хтось знає вашу сід фразу, він може відкрити ваш баланс на окремому пристрої та вивести гроші. 

Для просуненних користувачів. 

На деяких холодних гаманцях (Ledger, Trezor) існує додаткова функція – 25 слово. 

Це слово, яке ви вигадуєте самостійно, воно може бути довжиною до 100 символів. Завдяки йому ви можете створити гаманець в гаманці, так би мовити, скритий баланс, на який перевести більшість коштів. Відкрити цей баланс можна використовуючи фразу відновлення з 24 слів та окремо ввести 25 слово. 

Тобто якщо зловмисник поцупить вашу сід-фразу, він зможе побачити лише нулі або якісь невеличкі суми, а ось значна решта буде захищена цим 25 словом. 

Які висновки можна з цього зробити?

По-перше, записувати сід-фразу треба наодинці, та не в місцях загального користування (щоб не будо відеоспостереження). 

Друге, фразу відновлення треба записувати так, щоб вона не стратилася, а зберігати необхідно надійно в недоступних для інших місцях. 

Поширенні запитання. 

Чи може хтось вгадати мою сід-фразу?

Я втратив сід. Що робити?

Чи можна відновити загублену сід-фразу?

Як краще зберігати сід-фразу?

Чи може хтось відкрити мій баланс, якщо він вже відкритий на апаратному гаманці?

Що робити, якщо хтось скопіював мою фразу відновлення?

Чи можна скасувати транзакцію, якщо зловмисник переказав мої кошти раніше?

Холодне зберігання криптовалюти

Нещодавно холодні гаманці використовували лише для довгострокового зберігання криптоактивів, як гроші «під подушкою». Цей варіант вважається найбезпечнішим, тому що такі гаманці зберігають ваші ключі без доступу до інтернету та представлені, зазвичай, у вигляді апаратних пристроїв, схожих на флешки або міні-смартфони. Але світ криптовалют так стрімко розвивається, що останніми роками холодні гаманці дали більше можливостей та функцій ніж просто зберігання, про це згодом.

Як працює холодний гаманець?

Керування холодним гаманцем проходить через звичайну комп’ютерну програму чи мобільний додаток, створені виробником апаратного пристрою. Вони мають доволі зручні інтерфейси та різноманітні функції для операцій з криптою. Після підключення свого апаратного гаманця до програми ви зможете додавати потрібні монети, створювати адреси, переводити чи отримувати крипту, відстежувати свій баланс та його динаміку. Верифікація особи, додаткові сервіси чи сайти вам не потрібні. Сам же холодний гаманець – це апаратний пристрій, який має всередині захищений чіп, ізольований від інтернету, тобто усі важливі дії, а саме генерація сід-фрази, згода та підпис транзакцій, відбуваються офлайн, і вже потім передаються в зашифрованому вигляді в мережу.

Ізольованість від інтернету. Чому це так важливо?

Інтернет – це невіддільна частина нашого сучасного життя, гігабайти інформації проходять через наші смартфони та ноутбуки: захопливі фото, жахливі новини чи кумедні відео. Ця інформація вживається користувачами без будь-якого контролю чи перевірки з добрими, чи корисливими намірами. Будь-яка сторінка в інтернеті може бути заражена шкідливим, фішинговим або шпигунським ПЗ, яке може роками сидіти «мовчки». Але під час підпису транзакції підмінити суму та адресу отримувача на свою. Саме щоб цього не сталося, апаратні пристрої потребують вашого ручного підтвердження на кожному кроці.

Що таке сід-фраза?

Сід-фраза або слова відновлення, або резервна копія – це найважливіше, що ви маєте, користуючись криптогаманцем. Сід-фраза – це складний математичний код, для легкості користування переведений в англійські слова зі спеціального словника (найпоширеніший формат BIP39), генерується холодним гаманцем при першому налаштуванні, зазвичай більше ніде не зберігається та не показується.

Це – ваш доступ до усіх криптовалют, адреси яких ви будете створювати на вашому гаманці. Завдяки словам відновлення ви зможете відкрити доступ до свого балансу на будь-якому криптогаманці, який підтримує цей формат, та розпоряджатися ним. І це може зробити будь-хто, хто знає вашу сід-фразу, саме тому надважливо навчитися зберігати її правильно.

Що буде, якщо загубити апаратний гаманець?

Нічого, якщо він не потрапить у руки хакера. Тому що із деяких гаманців можна вилучити якусь інформацію через фізичний доступ. А взагалі, зазвичай холодні гаманці додатково захищені пін-кодом від 4 символів. Та якщо цей пін-код ввести тричі неправильно, пристрій скидається до заводських налаштувань. А відновити доступ до своїх накопичень можна використовуючи сід-фразу на такому ж або аналогічному пристрої.

Як обрати криптогаманець?

Ledger, Франція – лідер галузі, найпопулярніші криптогаманці у світі. Trezor, Чехія. SafePal, Китай. Ellipal, Китай. BitBox (Shiftcrypto), Швейцарія. Все це – найвідоміші виробники.

Взагалі то, виробників холодних криптогаманців дуже багато, але вони мають різний рівень безпеки та підтримки. Тому при виборі криптогаманця треба уважно вивчити виробника: скільки років він на ринку, які мають чіпи, яку ОС використовують, результати сторонніх тестувань, яка реакція виробника на знаходження вразливостей і багато іншого.

До прикладу, була дуже перспективна китайська компанія Cobo, вони виготовляли криптогаманці преміумсегмента з Air-Gapped (повітрянний зазор), але в один день вони закрилися і припинили підтримку. У людей залишилися їх криптогаманці (які можна використовувати), але вони більше не вдосконалюють рівень безпеки, не оновлюються, відповідно не підтримують нові функції та додавання нових криптовалют.

Також при виборі холодного гаманця, вам треба визначитися з питанням, як ви будете використовувати крипту. Якщо ви хочете лише HODL (зберігати її на довгий термін), то вам ідеально підійдуть більш примітивні та водночас дешеві моделі, які керуються з ПК. Але якщо ви мобільний користувач, часто робите все “на ходу” та далеко від комп’ютера, тоді зверніть увагу на бездротові пристрої, якими можна керувати зі смартфона, наприклад, з функцією блютуз.    

Додаткові можливості холодних гаманців.

Компанії, що йдуть у ногу з часом, додали безліч функцій у свої програми для керування криптою (і не тільки). Такі як: покупка крипти, обмін, стейкінг, лендінг, paraswap, створення та зберігання NFT, U2F для деяких програм (не пов’язаних з криптою) та інше. Майже все, що можуть вам дати біржі або програмні гаманці тільки безпечно. Єдине чого немає, так це – прямого виводу на карту в фіатні гроші.

Інтеграція з сервісами гарячого зберігання.

Деякі гаманці мають можливість інтегруватись з біржами та веб-програмами, наприклад, такими як MetaMask. Тобто ви користуєтесь звичайним гарячим гаманцем, але важливі операції, такі як відправка крипти тощо, потребують вашого фізичного підтвердження на апаратному пристрої. Це значно підсилює безпеку користування гарячими гаманцями та таке поєднання даю вам ще більше можливостей та свободи.

Про холодне зберігання все звучить дуже привабливо, але ж мають бути мінуси. Які вони?

Апаратні гаманці – це доволі складні пристрої, які потребують постійної підтримки та вдосконалення з боку виробника, тому іноді можуть виникати якісь програмні збої, усунення яких потребує часу. Або звичайні фізичні пошкодження, або втрата пристрою приведе до того, що ви не зможете нічого зробити, поки не придбаєте новий девайс. Також до мінусів можна віднести стрімкий розвиток. Наприклад, девайси, випущені п’ять років тому вже є застарілими, не можуть підтримувати оновленні функції та їм на заміну прийшли більш сучасні моделі.

Також для недосвідчених користувачів може стати мінусом стовідсоткова відповідальність за свої гроші. Користуючись холодним гаманцем, ви залишаєтесь анонімним, не маєте жодних договорів, персональних менеджерів чи відділів зв’язку. Ніхто не допоможе вам, якщо ви загубили сід-фразу або відправили гроші за неправильною адресою. Служба підтримки допоможе лише в питаннях програмного характеру.

Висновки.

Холодні гаманці – це єдине правильне рішення для довготривалого збереження будь-яких криптовалют, але важливо усвідомити свою стовідсоткову відповідальність за свої гроші та дії з ними.

Сід-фраза – єдина резервна копія вашого гаманця. Лише вона відновить доступ до ваших грошей.

Балансом зручності та безпеки повсякденного використання крипти буде вибір апаратного гаманця з блютуз. Його надалі можна під’єднати до сервісів гарячого зберігання, так ви зможете використовувати всі можливості онлайн-гаманців більш безпечно, тобто з фізичним підтвердженням транзакцій на вашому пристрої.        

Гаряче зберігання криптовалюти

В першій статті на тему зберігання криптовалют, ми розповіли про більшість способів що існує. Отже, сьогодні хочемо вам детальніше розповісти про перший за популярністю у світі вид – гаряче зберігання.

Гаряче зберігання представлено біржами, програмними та вебгаманцями, які можуть працювати через браузер або як окремі додатки на ПК чи смартфоні та завжди під’єднані до інтернету.

Біржі

Щоб почати користування біржею вам потрібно зробити два кроки: зареєструватися та пройти верифікацію особистості (процедура KYC). Реєстрація проходить стандартно: вводите логін, електрону пошту або телефон, та придумуєте складний пароль. Верифікація займає трохи більше часу, зазвичай від 15 хвилин до 3 днів. Для цього вам потрібно буде надіслати документи та фото, що підтверджують вашу особу, вказати правдиві дані, такі як місце проживання, підтвердити номер телефону. Докладніше про реєстрацію на Binance можна тут. Після підтвердження вашої особистості ви зможете проводити операції з грошима. Або вибрати біржу без верифікації децентралізовану чи децентралізовану.

Що дає біржа?

На криптовалютній біржі ви зможете купувати та продавати безліч різноманітних криптовалют на свій розсуд, переводити їх будь-кому та отримувати, використовуючи дуже простий та зручний особистий кабінет в браузері або мобільному додатку. Також через біржу ви зможете обмінювати криптовалюти між собою, робити ставки на ріст чи падіння, заробляючи цим (чи ні), відкривати депозити або навіть брати кредити. Словом, біржа відкриває доступ до багатьох інструментів взаємодії з криптою. Для новачка це здається дуже привабливим, але не все так добре.

Річ у тому, що біржа має всі можливості, щоб заблокувати ваші кошти на невизначений термін, якщо ваші операції будуть здаватися підозрілими. Але найголовніше те, що користуючись біржею насправді чим ви володієте – це тільки логін та пароль. А вашими приватними ключами насправді володіє біржа, яка може в будь-який момент луснути з багатьох причин, після чого ви ніяк не отримаєте доступ до тієї крипти, що була на балансі в особистому кабінеті.

Це лише поверхневе знайомство з велетнем Біржа, більш детальна стаття вийде згодом.

Програмні та вебгаманці гаманці

Програмні – завантажуються на ПК чи смартфон у вигляді окремої програми або розширення для браузерів. Найпопулярніші з них це – MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet (останній – це гаманець біржі, але є дуже обмеженою за можливостями версією, таких прикладів на ринку багато, коли біржі дають вам лише послуги гаманця).

Веб – відкриваються як звичайні сайти. Їх можна теж поділити на дві категорії: моно гаманці та мульті. Наприклад моно – це Lobstr, для Stellar чи інші, котрі призначені підтримувати тільки корінну валюту та альти, які на тій працюють. Чи Мульті – такі як Blockchain.com, в яких є купа валют зі своїми окремими підкастами. Більшість з них має подібні властивості та функції.  Але всі вони мають цілком однаковий принцип роботи.

Все це – криптогаманці, які, на перший погляд, дають вам більше безпеки та свободи ніж біржі. Як правило всі такі гаманці дуже зручні у використанні, інтуїтивно зрозумілі навіть новачку. Вони легко встановлюються або відкриваються, мають простий інтерфейс, підказки та безліч функцій для керування криптою. Деякі із них, більш безпечні та популярні, запропонують вам створити свій гаманець шляхом генерації сід-фрази зазвичай з 12 слів, підкріпивши це логіном та надійним паролем. *Завдяки сід-фразі ви завжди зможете відкрити доступ до своєї криптовалюти в будь-якому аналогічному гаманці.* Засновники таких гаманців переконують вас, що ці 12 слів генеруються автоматично, цілком секретно, показуються лише раз і ніхто крім вас про них не буде знати. Вони всюди наголошують: якщо ви загубите ці слова, технічна підтримка не зможе допомогти вам у відновленні. І навіть якщо все так і є, та цей гарячий гаманець перевірений роками та мільйонами людей, все одно залишається великий ризик втратити кошти.

Ризик полягає в тому, що гарячі гаманці під’єднані до інтернету та вразливі до будь-якого шкідливого програмного забезпечення на вашому пристрої.

Оскільки світ криптовалют все більше наповнюється грошима, хакерські та фішингові атаки стають більш витонченими та непомітними. Користувач може не здогадуватися, що його ПК чи смартфон заражений шпигунським ПЗ, який сидить та чекає, коли він введе на своїй клавіатурі ці заповітні 12 слів. 

Отже, стає питання: а нащо взагалі ті гарячі гаманці, якщо такі великі ризики втратити кошти?

Все просто. Ними дуже зручно користуватися в повсякденності для частих переказів, покупок або трейдерства. Але не треба там зберігати великі суми. Порівнюйте гаряче зберігання зі звичайним гаманцем для фіатних паперових валют, який ви носите з собою всюди, та завжди дотримуйтесь правил щодо безпечної відправки криптовалют.

Завершальні думки

Гарячі гаманці зручні у використанні та мають безліч інструментів для керування криптою. Але вони не  підходять для зберігання великих сум на довгий час. Основне призначення них, це швидкий та анонімний (не завжди) доступ до монет. Використання цих продуктів разом з холодними гаманцями, коли ваші приватні ключі знаходяться у вас, а ви використовуєте лише можливості, які дають сервіси гарячих гаманців роблять цей інструмент більш безпечним та практичним, але про це докладніше згодом с статті про Холодне зберігання.

MetaMask — це програмний криптовалютний гаманець у вигляді додатка у браузері (Google Chrome, Firefox, Edge або Brave) або додатку на мобільному пристрої (IOS або Android), який базово використовується для взаємодії з блокчейном Ethereum.

MetaMask дозволяє користувачам зберігати криптовалютні активи, надсилати та отримувати криптовалюти та токени на основі Ethereum або інших мереж, а також безпечно підключатися до децентралізованих програм через веббраузер або мобільний додаток.

За даними Bloomberg, станом на листопад 2021 року браузерне розширення MetaMask налічувало понад 21 мільйон активних користувачів щомісяця (джерело).

Гаманець MetaMask — це універсальний продукт на ринку, який підтримує декілька блокчейн-протоколів. Окрім підтримки понад 450,000 монет за протоколом Ethereum, користувачі також можуть зберігати невзаємозамінні токени (NFT) у гаманці та підключати їх до ресурсів, таких як OpenSea.

Мої гроші вже лежать на біржі, для чого мені гаманець?

MetaMask – потужний інструмент для роботи в децентралізованих мережах, роботі з децентралізованими додатками (dApps), найкращий у своєму сегменті гаманець з надзручним мобільним додатком і синхронізацією десктоп/мобайл, та характеристиками безпеки користувачів. Все вищезазначене схиляє користувачів до збереження своїх активів саме на гаманці на противагу централізованим біржам.
Також, час від часу, біржі можуть проводити технічні роботи, які унеможливлюють вивід коштів, або переказ токенів на інші рахунки/мережі, чого немає у гаманців, що зазвичай працюють стабільно.
Загалом, гаманці зарекомендували себе як надійне місце для збереження та роботи з активами, внаслідок чого отримали популярність та довіру від користувачів. 

Як встановити та використовувати MetaMask? Ініціалізація гаманця

Щоб почати використовувати гаманець, вам потрібно встановити додаток для браузера (*використовуємо Google Chrome) або встановити додаток на мобільний.

Після успішної інсталяції, натисніть кнопку «Почати» у діалоговому вікні, що з’явиться. 

Це призведе до опції «Створити гаманець» (Create a Wallet). Також, ви можете імпортувати наявний гаманець, у разі якщо ви вже користувалися додатком (Досвідчений користувач).

Далі вам буде запропоновано створити пароль. MetaMask вважає надійним паролем щонайменше вісім символів, включаючи літери, цифри та символи. Натисніть «Створити» (Create), а потім запишіть Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яка містить 12 слів.Надійно збережіть Secret Recovery Phrase

Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. (або ж сід-фраза), буде вашим єдиним способом відновлення гаманця у випадку, якщо ви забудете свій пароль, ваш пристрій пошкодиться або якщо ви захочете відкрити MetaMask на іншому пристрої. Натискання кнопки «Далі» (Next) переведе вас на сторінку підтвердження Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., яку рекомендовано зберегти або записати будь-яким доступним способом (Рекомендуємо зберігати фразу у надійних місцях, на кшталт планера. Додатки для збереження паролів можуть буди не надто надійними, які призведуть до доступу до гаманця третіми особами).

Після успішного підтвердження, процес налаштування перенесе вас на останню сторінку, де ви натиснете «Все готово» (All Done) для завершення процесу налаштування. Таким чином, ви автоматично ввійдете у систему, та станете готовим до взаємодії екосистемою Ethereum.


Відео гайд створення гаманця Metamask: youtube.com/watch?v=GNPz-Dv5BjM


Як поповнити гаманець Metamask?

Для поповнення нового гаманця, достатньо скопіювати адресу у центральній частині додатку та відправити токени з будь-якої централізованої біржі, або іншого гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Будьте уважні! Мережа адрес має співпадати! В іншому разі, токени будуть втрачені назавжди.

Також, користувачі мають змогу купити токени у декілька кліків у самому додатку Metamask за допомогою кредитної карти, Apple Pay, Google Pay або Samsung Pay та банківського переказу.


Як працює Swap? 

Користувачі можуть обмінювати токени безпосередньо з робочого столу або мобільного гаманця у Metamask.
Для початку, знайдіть та натисніть кнопку зі стрілками під назвою «Swap».
Далі оберіть токен, який ви готові «обміняти», використовуючи меню, що розкривається, нагорі екрана. Далі оберіть наступний токен, який ви хочете придбати, у другому меню, що розкривається. Swaps аналізує всі децентралізовані біржі токенів та протоколи обміну токенів, щоб знайти для вас найбільш вигідний курс обміну. 


Вартість і комісії у Metamask

Користувачі сплачують комісію за свої транзакції, яка генерується залежно від того, наскільки швидко потрібно обробляти обмін. Metamask шукає найкращий варіант найдешевшої комісії с базовою швидкістю. Швидкість кожної транзакції потребує різної суми плати за здійснення транзакції. “Swap” у Metamask забезпечують найкращі ціни та автоматично визначають найбільш ефективну опцію для кожної угоди.З користувачів також стягуватиметься комісія за обслуговування в діапазоні від 0,3% до 0,875% за будь-які обміни.

Безпека та конфіденційність Metamask. Чи надійний криптогаманець?

Багато в чому підхід MetaMask до безпеки полягає в анонімності користувачів, а не традиційних заходах безпеки. Оскільки програмне забезпечення не є конфіденційним, MetaMask не зберігає жодних даних користувачів. Натомість гаманці захищені паролем, створеним користувачем під час налаштування, біометричними даними на мобільних пристроях і відновленими за допомогою унікальної Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. з 12 слів. Технічна підтримка не може допомогти користувачам відновити їхні паролі, що робить Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам. ще більш важливою. Якщо користувач втрачає Secret Recovery PhraseSecret Recovery Phrase - це серія слів, автоматично згенерована вашим криптовалютним гаманцем, яка надає доступ до криптогаманця. Також, сід фраза є головним механізмом відновлення доступу до гаманця. Таким чином, її потрібно надійно зберігати та уникати передачі третім особам., він ризикує назавжди втратити доступ до свого гаманця.

Яку криптовалюту/мережі/токени підтримує Metamask? 

Metamask підтримує будь-яку мережу, сумісну з мережею Ethereum, наприклад мережі BNB Chain, Cronos і Avalanche. Вам потрібно буде вручну додати ці мережі у свій гаманець Metamask на основі документації, наданої кожною мережею. Мережею за замовчуванням для всіх гаманців Metamask є Ethereum Mainnet. Однак ви також можете вручну під’єднати Metamask до інших блокчейн-мереж, таких як: Polygon, Fantom, BNB Chain, Avalanche, Arbitrum, Cronos, Harmony ONE, Velas, HECO, xDAI.

Відповідно майже усі токени, що знаходяться на вищевказаних мережах, підтримуються гаманцем Metamask Wallet*


Мобільна версія MetaMask

Щоб використовувати MetaMask на Android або iOS, вам потрібно завантажити мобільний додаток MetaMask або у Google Store для Android, або в App Store для iOS та слідувати вказівкам.

Для користувачів iOS мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут. Для користувачів Android мобільний додаток MetaMask можна завантажити тут.

Мобільна версія дозволяє синхронізувати мобільний додаток та вебверсію для миттєвого доступу до криптоактивів, виконання транзакцій та інших операцій з криптогаманцем з мобільного девайсу, що робить Metamask одним з найкращих продуктів із сегмента криптогаманців.

Introducing Metamask Mobile: youtu.be/-bk0Ibnk1As

Саммарі 

Завдяки своїй простоті, доступності на різних пристроях, інтеграції з веб-сайтами обміну та NFT, а також підтримці тисяч токенів у кількох блокчейнах легко зрозуміти, чому MetaMask є популярним гаманцем. На більшості сайтів використання гаманця вимагає не більше ніж виконання підказок для надсилання та отримання криптовалюти або торгівлі NFT в Інтернеті. Початківці оцінять можливість негайно придбати, використовувати та обміняти Ethereum, тоді як більш досвідчені користувачі отримають задоволення від коригування своїх максимальних комісій за газ, щоб зменшити витрати на роботу в блокчейні.

FAQ

Як встановити MetaMask?

Перейдіть на MetaMask.io та натисніть кнопку «Завантажити», яка переведе вас у відповідний магазин, щоб завантажити розширення або програму на основі пристрою та браузера, які ви використовуєте.

Як внести / отримати / відправити  ETH або будь-які інші токени?

На мобільному телефоні натисніть кнопку «Надіслати» на головній сторінці або натисніть «Отримати», щоб показати свій QR-код, скопіювати свою адресу або подати запит на оплату. На розширення ви також можете надіслати, натиснувши кнопку «Надіслати». Щоб отримати кошти, скопіюйте свою публічну адресу та вставте її на платформу, з якої ви надсилаєте, або поділіться нею з відправником.

Чи потрібна криптовалюта для використання MetaMask?

Ні. Але, наявність криптовалют у вашому гаманці MetaMask дозволить вам інвестувати, торгувати, грати в ігри, володіти унікальними цифровими предметами (предметами колекціонування NFT) і багато іншого.

Як мені перенести наявні ETH або будь-які інші токени в MetaMask?

Ви можете надсилати ETH і токени з іншого гаманця на новий обліковий запис MetaMask. Просто скопіюйте свою нову адресу MetaMask і перейдіть до наявного гаманця або біржі, щоб надіслати кошти на нову адресу гаманця. Ви можете знайти свою адресу MetaMask під назвою облікового запису (у форматі 0x12r45…6HJ9).

Чому я не бачу своїх токенів?

Можливо, вам знадобиться додати адресу токена до MetaMask вручну, щоб побачити його.

Чи підтримує MetaMask NFT?

Так. На головному екрані вашого гаманця є вкладка «NFT».

Я користувач розширення MetaMask. Як мені використовувати той самий гаманець у MetaMask Mobile?

Ви можете використовувати той самий гаманець MetaMask як Mobile, так і вебверсію.Просто встановіть MetaMask і імпортуйте наявний гаманець за допомогою секретної фрази відновлення.

⚠️ Імпорт наявного гаманця в нову інсталяцію розширення та/або програми MetaMask є єдиним випадком, коли вам потрібно буде ввести Secret Recovery Phrase для відновлення. Якщо будь-яка програма чи розширення несподівано просить у вас секретну фразу відновлення, переконайтеся, що ви перебуваєте в потрібному місці.