Що таке Двофакторна аутентифікація (2FA)

Простий та надійний спосіб для додаткового захисту своїх облікових записів бірж, додатків, гарячих гаманців або електронної пошти — це двофакторна аутентифікація (2FA).

Двофакторна аутентифікація – це захисний механізм, що передбачає використання двох різних методів підтвердження ідентичності користувача перед отриманням доступу до облікового запису або системи. Основна ідея полягає в використанні не лише чогось, що користувач знає (наприклад, пароль), але і чогось, що користувач має (наприклад, фізичний пристрій чи мобільний телефон).

Злочинці можуть здобути паролі та все одно зіткнуться з додатковим бар’єром, оскільки їм також потрібно мати фізичний об’єкт або інший вид ідентифікації.

Як працює двофакторна автентифікація?

 1. Обираєте сервіс для входу, вводите логін-пароль.
 2. – Отримуєте і вводите код;
  – або вставляєте фізичний ключ, підтверджуєте вхід натисканням кнопки.
 3. Готово!

Які бувають методи 2FA?

Для 2FA можуть використовуватися:

Окремо розглянемо, як що працює:

Автентифікація за допомогою SMS – це процес підтвердження особистості користувача шляхом відправлення одноразового коду на його мобільний телефон для входу в систему або підтвердження дій. Цей код використовується для забезпечення безпеки та перевірки правильності введених даних.
На наш погляд це не завжди зручний та, враховуючи перебої з сотовим зв’язком, не дуже надійний спосіб.

Автентифікація за електронною поштою — це процес підтвердження особи через електронний лист, зазвичай шляхом введення коду або переходу за унікальним посиланням, для підтвердження її ідентичності. Це забезпечує безпеку і впевненість, що вхід або доступ до системи/акаунта здійснюється лише особою, яка має належні дозволи.
Якщо email сервіс працює коректно, то це доступний та простий метод 2FA.

Google Authenticator, як приклад програми-автентифікатора — це безкоштовний застосунок для мобільних пристроїв, який генерує одноразові коди для багатофакторної аутентифікації, забезпечуючи додатковий рівень безпеки під час входу в облікові записи.

Це популярний та зручний спосіб 2FA, захищений від зломів та робочий як годинник. Використовуючи його ви будете незалежні від перебоїв мобільних операторів чи сервісів по email-розсилкам.

Автентифікація за допомогою відбитка пальця або Face ID – це процес визначення особи користувача за його унікальними біометричними характеристиками, який використовує технологію сканування 3D-моделі для забезпечення доступу до пристрою чи підтвердження платежів.

З цим методом суцільні очевидні переваги – це безкоштовно, завжди з собою, не залежить від технічних перебоїв, неможливо передати третім особам (хоча в деяких випадках це може стати мінусом). Проте пам’ятайте одне: біометрія не може легко розрізнити фактичний намір автентифікації. Просто подивитися на пристрій не означає намір увійти.

Автентифікація через ключі безпеки та апаратні гаманці — це процес перевірки особи за допомогою спеціального пристрою або ключа, який забезпечує доступ до системи чи даних. Вони працюють офлайн, можуть підключатися по USB, NFC або Bluetooth, що дозволяє їх використання як на комп’ютері, так і на смартфоні.

Використання фізичних пристроїв є найбезпечнішим методом 2FA, який захистить від будь-яких розповсюджених спроб заволодіти доступом до облікових записів користувача.

Розглянемо, чому ж sms, email або код з програми-автентифікатори не найнадійніші варіанти для 2FA?

Ці методи 2FA ніколи не врятують від фішингу.

Фішинг — це вид кібершахрайства, коли зловмисники використовують хитромудрі методи для виведення користувачів на інші ресурси та вибудовування їхньої конфіденційної інформації. Зазвичай це відбувається через вигляд офіційних чи довірчих повідомлень, електронних листів чи вебсайт, які є несправжніми та створеними для обману. Вони можуть виглядати так, що не викликатимуть жодних сумнівів, що ви знаходитесь на оригінальному ресурсі. Отже, вводячи свої дані: логін, пароль та код зі смс-повідомлення, зловмисник моментально їх копією, вводить на справжньому ресурсі та проникає в обліковий запис користувача.

Вам може здатися, що ви точно ніколи не потрапите на цю вудочку, але насправді методи шахраїв стають більш витонченими, що навіть досвідчені користувачі потрапляють в цю пастку.

А ось трохи цифр про фішинг

 1. Фішинг є найпоширенішим способом викрадення облікових даних і пов’язаний з 36% усіх витоків даних.
 2. 39 секунд — Середній час між кібератаками.
 3. 3,809,488 — Записи викрадають щодня через злами.
 4. 100 мільярдів доларів — Загальна вартість кіберзлочинності в нашому світі.

Які ж методи 2FA захистять від різних видів кібератак зокрема від фішингу?

Від фішингу та інших способів несанкціонованого доступу допоможуть:

Цими пристроями можуть бути холодні криптогаманці з підтримкою 2FA (Ledger, Trezor, Keystone та інші) або спеціальні ключі безпеки, на кшталт Yubikey.

Наприклад, коли ви зареєструєте свій  YubiKey у службі, він прив’язується до конкретної URL-адреси, і зареєстровані облікові дані не можна використовувати для входу на підроблений вебсайт. Це означає, що навіть якщо користувача обманом змусять натиснути посилання, яке переведе його на підроблений вебсайт, YubiKey ніколи не вдасться обдурити, тому спроба фішингу буде зірвана!

Які методи 2FA підтримуються найпопулярнішими крипто біржами та гарячими гаманцями, додатками?

Binance

Metamask

CryptoRank, CoinMarketCap

Висновок

Використання двофакторної аутентифікації рекомендується, оскільки це робить облікові записи значно безпечнішими. Вразливість паролів може бути подолана завдяки другому шару захисту. Враховуючи поширеність кіберзагроз та атак фішингу, 2FA стає невіддільним елементом для забезпечення ваших особистих та конфіденційних даних в цифровому середовищі. Фізичний захист вашої електронної пошти на кшталт фізичних ключей безпеки захистить ваші акаунти, які перевірено  лише за допомогою листів підтвердження. Face ID та YubiKey стануть у пригоді при підписанні транзакцій на біржі. Біометрія та апаратні гаманці захистять підписи транзакцій при використанні гарячих гаманців.

У будь-якому випадку не залишайте підтвердження через електронну пошту та смс на телефон єдиними захисними варіантами вашого акаунту, у цьому випадку все буде залежати від кваліфікації злочинців, які будуть займатися справою злому. Захистіть ваші облікові записи поверх біометричним скануванням, а краще фізичним пристроєм.

Що таке кредитне плече для торгівлі криптовалютою криптою?

У криптотрейдингу існує концепція, відома як кредитне плече, яка належить до використання кредитних коштів під час операцій. Кредитне плече дає трейдерам можливість збільшити розмір своїх інвестицій, а саме, дає можливість їм зайняти певну суму для збільшення обсягу торгових операцій.

Особливості кредитного плеча

Головна ідея кредитного плеча полягає в тому, що воно дозволяє користувачам торгувати з більшою кількістю грошей, ніж у них є насправді. У деяких випадках користувач може отримати до 100-кратного збільшення балансу свого рахунку. Розмір кредитного плеча, яке може використовувати трейдер, залежить лише від криптовалютної біржі.

Коефіцієнт, що становить рівень кредитного плеча, наприклад 1:5 (5x), 1:10 (20x) або 1:50 (50x), відображає кратність вашого стартового капіталу. Припустимо, ви відкрили позицію на $10,000. $10,000 на вашому біржовому рахунку матимуть таку саму купівельну спроможність, як $1,000 з кредитним плечем 10x.

Припустимо, ви інвестували $1,000 в актив (BTC, ETH, або DOGE), використовуючи кредитне плече 1:10. У цьому випадку необхідне забезпечення позиції становитиме 1:10 від $1,000, тобто $100, які стануть гарантією запозичених коштів. У випадку якщо ціна активу зросте на 30%, ви отримаєте прибуток у розмірі $300, що значно більше ніж $30, які можливо було б отримали, якби ви торгували лише своїм капіталом.

У випадку якщо ціна активу впаде на 30%, то ваша позиція впаде на $300. Оскільки забезпечення становить лише $100, падіння на 30% призведе до ліквідації (баланс забезпечення знизиться до нуля). Тому, ще один фактор, про який вам слід знати, полягає в тому, що кожному трейдеру необхідний додатковий рівень забезпечення позиції для кожної угоди на додаток до початкового забезпечення. Важливо додавати більше коштів на торговий рахунок, у випадку якщо ціна активу йде проти вашої позиції та забезпечення падає, щоб ваша позиція не була ліквідована.

Переваги та недоліки кредитного плеча

Нижче ми наведемо переваги використання кредитного плеча в торгівлі:

Ризики, безперечно, є і при торгівлі з кредитним плечем. Серед них:

Завершальні думки

Підсумовуючи, торгівля з кредитним плечем може бути привабливим варіантом для трейдерів, які шукають більшого потенційного прибутку з меншими початковими інвестиціями. Однак дуже важливо підходити до торгівлі з кредитним плечем обережно та повністю розуміти пов’язані з цим ризики.

Волатильність ринку може призвести до швидкої ліквідації, особливо при використанні високих коефіцієнтів кредитного плеча, таких як 1:100. Важливо оцінити свою толерантність до ризику та розподіляти лише ті кошти, які ви можете дозволити собі втратити, беручи участь у торгівлі кредитним плечем.

Пам’ятайте, що торгівля завжди несе в собі невіднятні ризики, а використання плечей посилює ці ризики. Практикуйте відповідальну торгівлю та ніколи не інвестуйте більше, ніж готові втратити.

Зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Окремої уваги в такому питанні, як зберігання криптовалюти, заслуговують Біржі, які можна віднести до Гарячого зберігання або кастодіальних послуг. Як вже висвітлювалось  раніше, більшість пересічних користувачів, які вибирають шлях самостійного використання, починають знайомство зі зберіганням криптовалюти після її покупки на біржі. 90% початківців крипто-інвесторів створюють обліковий запис на одному з торгових майданчиків, вигадують логін і пароль, отримуючи вхід в особистий кабінет, де надалі бачать кількість та назву придбаних токенів.

Недоліки зберігання криптовалюти на централізованих біржах

З принципу роботи такого зберігання витікає, що ви не володієте приватними ключами, іншими словами – не маєте доступу до Сід фрази, що є найбільшим, але не єдиним недоліком використання бірж, як місця зберігання. Другим небезпечним фактором є те, що ви уразливі до хакерських атак на ваші місця аутентифікації та авторизації при вході на біржу: електронна пошта, підтвердження через мобільний номер та інше – це все може бути схильне до атаки зі сторони.

Перед використанням будь-якої Біржі, ви повинні зробити аналіз ринку постачальників таких послуг: як довго біржа працює; який обсяг ліквідності має; чи чули ви якісь погані новини, пов’язані з біржею чи її власниками; чи є в неї стабілізаційні фонди, на випадок зломів чи крадіжок; які варіанти безпеки вона пропонує користувачам та сама використовує. Це все є важливі моменти, тому що ви передаєте свої гроші в чуже користування, а натомість по суті отримуєте лише логін і пароль. Не треба й забувати, що більшість бірж вимагають проходження верифікації свого клієнта, що є важливим моментом конфіденційності.

Переваги зберігання криптовалюти на централізованих біржах

Ну, а якщо вам нема чого приховувати, то розгляньмо позитивні моменти, які надають вам криптовалютні біржі:

Зазвичай Біржі – це найбільший вибір інструментів для використання криптовалюти: звичайна конвертація, спотова та маржинальна торгівля, депозити, опціони, стейкінг, біржовий калькулятор, хмарний майнінг, тестова торгівля, реферальні програми, торгівельні турніри кредитування, навчальні посібники, роздачі токенів (аірдропи) та багато іншого.

Ще одним із головних плюсів використання бірж як місць зі зберігання ваших активів є можливість конвертації та торгівлі з фіатними грошима. Використання бірж, заздалегідь є найвигіднішим при покупці-продажі крипти за фіат. Через велику кількість користувачів та значну ліквідність, біржі пропонують малі комісії при конвертації та завод-виведення на біржу. А функції акаунтів (вашого кабінету) дозволяють моментально створювати адреси для отримання (депозитів) потрібної вам крипти, як і швидко відправити крипту на потрібну вам адресу.

Завершальні думки

Висновок: зберігайте на біржах незначні для вас кошти, таким чином ви будете застраховані від банкрутств цих установ або втратите небагато, якщо раптом опинитися під прицілом хакерських атак. Біржі – ЦЕ про торгівлю та зручність використання фіатних валют у парі з криптою, поповнення балансів місцевими грошима, малі комісії при торгівлі та великий вибір монет, та звичайно професійний трейдинг. Перераховуйте туди великі для вас суми лише тоді, коли треба робити якісь операції з ними. 

За можливості використовуйте інтеграцію холодних гаманців з біржами, тоді ви будете робити операції з комісіями бірж не відправляючи кошти зі своїх пристроїв. Використовуйте біржі за їх прямим призначенням – торгівля та трейдинг, але не для безпечного зберігання.

хто такий Брайан Армстронг, засновник Coinbase, найбільша криптобіржа США, біографія Брайан Армстронг, криптоентузіаст, криптомаксималіст

На сьогодні біржа Coinbase впевнено займає перше місце за обсягом торгів в Сполучених Штатах Америки. Вона була заснована у червні 2012 році, 29-річним програмістом Брайаном Армстронгом. 

Вчасно стартувавши на ринку криптовалют, який тоді лише набирав свої оберти, Армстронг зумів виростити компанію з оцінкою понад $10 млрд і довести власний статок до $2 млрд. Наразі Армстронг очолює команду з 4,500 співробітників, яка обслуговує понад 100 млн користувачів, 10,000 установ та 18,000 партнерів по всьому світу. Тож, хто він такий і як досяг успіху?

Бекграунд та освіта

Брайан Армстронг народився 25 січня 1983 року у Сан-Хосе, штат Каліфорнія (США). З ранніх років він цікавився бізнес-діяльністю та IT-технологіями, що і сформувало його подальше життя.

У 2001 р. Армстронг вступив вивчати інформатику та економіку до Університету Райсу в Х’юстоні (Техас). Під час навчання він чотири місяці був стажером в IBM, п’ять місяців – у Deloitte and Touche, але головним для нього став свій бізнес. Вони із сусідом по гуртожитку Джоном Нельсоном заснували сайт University Tutor, агрегатор репетиторських послуг. Армстронг був генеральним директором University Tutor до травня 2012 р. (заснування Coinbase). Сам University Tutor у результаті був проданий за суму, яка у 21 раз перевищувала його річний дохід, розповідав Нельсон, не розкриваючи ні покупця, ні подробиці угоди.

Після закінчення навчання Армстронг переїхав на рік до Аргентини, де познайомився з фінансовою системою країни та зіткнувся з гіперінфляцією. Після повернення в США він працював програмістом в Airbnb, пізнавши всі складнощі переказу коштів в різні частини світу. Саме тоді прийшло розуміння, що криптовалюта здатна вирішити багато фінансових проблем.

Перші кроки у криптосфері

Брайан почав цікавитись криптовалютами у кінці 2010 року, коли вперше прочитав роботу Сатоші Накамото про біткоїн. Криптосфера не тільки давала відповіді на питання про міжнародні транзакції, а й поєднувала інтереси молодого підприємця.

У 2011 році Армстронг почав розробляти проєкт гаманця, який дозволив би купувати та зберігати криптовалюту. Проте, через роботу в Airbnb та UniversityTutor в нього був час лише вночі та на вихідних днях. В результаті додаток не вийшов безпечним та ефективним.

Нашого героя це не зупинило. Познайомившись із трейдером Фредом Ерсамом у Reddit, вони спільними зусиллями розробили сервіс з операцій з криптовалютами у червні 2012 року. Новий проєкт, названий Coinbase, отримав фінансову підтримку від бізнес-інкубатора Y Combinator. У жовтні 2012 року розпочалися перші операції з біткоїном. Згодом криптобіржа залучила фінансування від великих гравців, включаючи Union Square Ventures, Ribbit Capital, Andreessen Horowitz та багато інших.

Примітно, що біржа мала ще одного засновника – Бена Рівза. Однак той залишив проєкт через особисті принципи, коли Армстронг наполягав на необхідності зберігати копії паролів від гаманців користувача. Саме, децентралізація стала яблуком розбрату між засновниками.

Надійність перш за все

Безпека стала конкурентною перевагою Coinbase, особливо після історій з японською Mt. Gox та канадської QuadrigaCX. Клієнти останньої не змогли отримати $150 млн після того, як її засновник поїхав подорожувати до Індії та там раптово помер. Виявилося, що всі ключі були у нього. Юристи потерпілих навіть вимагали ексгумувати тіло та перевірити, чи справді засновник помер, а не втік із грошима, підсунувши на цвинтар чуже тіло.

Послуги Coinbase обходяться клієнтам дорожче (комісії можуть сягати 3.99%), ніж у багатьох конкурентів, зате, на відміну від конкурентів, вона не мешкає десь в офшорах. Coinbase отримала ліцензії в багатьох штатах США на послуги грошових переказів. А щойно в штаті Нью-Йорк з’явилася спеціальна ліцензія департаменту фінансових послуг на роботу з криптовалютами, Coinbase отримала її.

Біткоїн задумувався на противагу фінансовій системі. А Армстронг, і собі, співпрацює із державними інспекторами. У компанії є цілий відділ співробітників, обов’язок яких слідкувати за дотриманням нормативних вимог регуляторів. Якщо біржа виявляє ознаки відмивання грошей, то відразу надсилає звіти до податкового управління США.

Попри це, Coinbase намагається дотримуватися анонімності користувачів. У 2016 році податківці вимагали від біржі інформацію щодо всіх її клієнтів. Біржа відчайдушно судилася. Майже через два роки суд таки змусив її передати інформацію про реєстраційні дані та операції користувачів, які у 2013–2015 роках проводили понад 200 транзакцій на загальну суму $20,000 протягом року. Таких набралося 13 тисяч. Дані інших 480 тисяч користувачів податківцям не дісталися.

Особисті якості Армстронга

За відгуками колег, знайомих та друзів, Браян відрізняється спокійним характером. Його сталева воля компенсується м’якістю у спілкуванні з оточенням. Навіть щодо конкурентів він проявляє шляхетність і невластиву для криптомиру делікатність. Іноді його порівнюють із Віталіком Бутеріним, який теж не любить хайпу та зациклений на роботі. 

Водночас Армстронг не приховує своїх політичних поглядів. Відомою стала його підтримка BLM-руху. На думку Армстронга, необхідно усунути всі форми дискримінації із суспільства. 

Також його персону вирізняє орієнтація на благодійні проєкти. Він став першим главою криптоплатформи, який підписав Присягу дарування – зобов’язання віддати більшу частину своїх статків на благодійні цілі.

Загалом, Брайан Армстронг є непересічною особистістю, яка зробила Coinbase одним з найпопулярніших криптопроектів у світі.

Що таке AML правила для криптовалюти

Роль криптовалют у світовій фінансовій системі продовжує зростати. Цифрові активи, своєю чергою, відкрили більше можливостей для транскордонних переказів коштів. Однак анонімний характер цих транзакцій є ризиком для фінансових ринків, оскільки вони полегшують переміщення коштів, отриманих злочинним шляхом.


Що таке AML?

AML – абревіатура, яку можна перекласти, як Anti Money Laundering – протидія відмиванню грошей (повна версія: протидія відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом, протидія фінансуванню тероризму та фінансуванню створення зброї масового знищення). Це формулювання з’явилося у 1989 році в Парижі за підсумками створення міжнародної організації The Financial Action Task Force (Група розробки фінансових заходів для боротьби з відмиванням грошей), скорочено FATF.

Принципи AML вже впровадили багато держав на національному рівні. Важливою складовою процесу є відмова від анонімності фінансових транзакцій та боротьба за їхню прозорість. Фінансові інститути використовують AML для перевірки бізнесу, який працює з готівковими розрахунками або має активи у готівці, тримає гроші на різних рахунках та в кількох банках, та переказує їх за кордон.

Прикладом AML у криптосфері є процедура KYC, з якою стикається будь-хто, хто заводить фіат на централізовану криптобіржу – необхідність пройти обов’язкову процедуру верифікації. Починаючи з 2020 року, коли набула чинності П’ята директива ЄС, верифікація стала обов’язковою для всіх, хто заводить чи виводить фіат на біржу. Наразі цієї вимоги дотримується більшість великих централізованих бірж.

6 жовтня 2022 Євросоюз затвердив новий пакет санкцій, у якому заборонив обслуговувати криптогаманці росіян. У восьмому пакеті санкцій ЄС прописано повну заборону на надання послуг криптогаманцям, рахунків та сервісів зберігання криптовалюти російським громадянам, резидентам та юридичним особам.

Відмивання грошей

Відмивання грошей – це приховування незаконних доходів. Підприємства та приватні особи відмивають гроші, щоб вони виглядали так, ніби джерело доходу є законним. Відмивання грошей складається з трьох етапів, що включають розміщення, розшарування та інтеграцію.

Крипта добре підходять для таких схем, оскільки вона працює у децентралізованих мережах, що надзвичайно ускладнює відстеження коштів.

Моніторинг сумнівних активів

Для користувачів, корисною функцією AML є можливість перевірити наскільки «чистий» актив був перерахований та чи він брав участь у будь-яких сумнівних угодах.

Завдяки тому, що технологія блокчейн побудована на принципах того що всі транзакції унікальні, а базу даних неможливо змінити чи знищити та вона є доступною кожному, створюються спеціальні програми – AML алгоритми, які здатні відстежити історію руху криптоактиву, наприклад, будь-якого біткоїна з моменту його створення. Відстежити та виявити його зв’язок із гаманцями з поганою репутацією.

Інформація про участь гаманців у транзакціях фіксується у публічних та приватних базах даних. Алгоритм сканує ці бази та позначає мітками в яких операціях брав участь гаманець. Наприклад, транзакції в даркнет сервісах, азартних іграх, через міксери, обмінники без KYC і т.д. Якщо гаманець, де зберігалася крипта, був зламаний, і вона була вкрадена, то вона також отримає мітку. Таким чином, актив, що пройшов через адресу із сумнівною репутацією, позначається алгоритмом як небезпечний.

Для користувача, що робить операції з малими сумами в крипті, перевірка через AML алгоритм, напевно, неактуальна — монет просто безліч, і те, що якась частинка десь побувала, мало кого хвилює.

Завершальні думки

Розповсюджене дотримання заходів AML може перешкодити розвитку криптопроєктів, в яких конфіденційність є базою. Проте, сильна нормативно-правова база принесе загальну вигоду, незалежно від короткострокового впливу на цю сферу. Прийняття криптовалюти основними фінансовими установами підштовхне до розробки більш безпечних систем для світової економіки. Цей процес також може залучити традиційних інвесторів до додавання цифрових активів у свої портфелі, що сприятиме подальшому розвитку сектору DeFi.

Що таке LP токени і як вони працюють

Швидше за все, ви чули про “фармінг” і “стейкінг”. Ці поняття часто використовують в екосистемі децентралізованих фінансів, яка породила концепцію децентралізованих бірж (DEX).

Для роботи DEX, наприклад, Uniswap, використовують автоматизовані маркет-мейкери (AMM). Ці протоколи покладаються на постачальників ліквідності, які вносять свої активи у пул задля забезпечення виконання транзакцій. Як тільки ви стаєте постачальником ліквідності, вам видаються токени постачальника ліквідності (LP).

Що таке токени LP?

Токени постачальника ліквідності (LP) (іноді звані токенами пула ліквідності) – це токени, що автоматично генеруються DEX і видаються постачальнику ліквідності, як тільки він вносить активи в пул ліквідності. 

За своєю природою токени LP практично нічим не відрізняються від інших токенів, що підтримуються блокчейн-мережею. Наприклад, токен LP, випущений Uniswap, який працює на блокчейні Ethereum, є звичайним токеном ERC-20. Їх ви можете стейкати, обмінювати або торгувати.

Залежно від платформи DeFi токени LP можуть бути позначені різними термінами, але зазвичай вони містять назви двох криптовалют у парі, яку вони представляють.

Наприклад, Balancer токени LP відомі як Balancer Pool Tokens (BPT). На SushiSwap вони називають SLP. Якщо ви надаєте ліквідність на SushiSwap для обміну між ETH та USDC, ваші токени LP будуть токенами USDC/ETH SLP.

Як можна використовувати LP токени?

Передача коштів

Один із найпростіших варіантів використання токенів LP – це передача права власності на активи в пулі. Хоча деякі LP токи прив’язані до певних адрес гаманців, більшість з них можна вільно переміщати. Наприклад, один користувач відправляє токени BNB-wBNB LP, які одержувач виводить у BNB і wBNB з пулу ліквідності.

Застава при отриманні позики

Оскільки токени LP надають право власності на базовий актив, їх можна використовувати як заставу. Деякі платформи приймають токени LP нарівні зі звичайними токенами, такими як BNB, ETH або BTC, і дозволяють використовувати їх для отримання криптопозики. Як правило, за допомогою токенів LP можна взяти позику на купівлю стейблкоїнів або інших активів із високою ринковою капіталізацією.

У цих випадках позика повинна мати надмірну заставу. Якщо позичальник не зможе підтримати певний коефіцієнт застави, кредитор може використати токени LP для виведення базових активів та їх ліквідації.

Участь у первинних пропозиціях на DEX (IDO)

IDO – це первинний продаж токенів на DEX. Власники LP токенів на конкретному DEX можуть брати участь в IDO цього DEX для інвестування в новий криптовалютний проєкт.

Реінвестування (фармінг)

Один з найпопулярніших варіантів використання токенів LP – це блокування їх у сервісах отримання доходу (ферми дохідності). Ці сервіси використовують отримані токени LP, щоб заробляти нагороди та генерувати ще більше токенів. Потім сервіс знову вносить їх до пулу ліквідності, дозволяючи вам отримати відсотки.

Хоча цим можна займатися і самостійно, ферми прибутковості справляються із завданням ефективніше. Високі комісії за транзакції поділяються між користувачами, а розподіл активів можна проводити кілька разів на день, залежно від стратегії.

Як токени LP підвищують ліквідність DeFi?

Ліквідність – забезпечує швидку та ефективну торгівлю активом, не викликаючи суттєвої зміни його ціни. Нині біткоїн є найбільш ліквідним активом на крипторинку, оскільки ви можете торгувати ним на багатьох біржах, не впливаючи сильно на його ціну.

Однак простір DeFi зазвичай має низьку ліквідність, оскільки деякі токени доступні лише на одній біржі. Іноді буває складно знайти когось, хто хоче торгувати певним токеном. На додаток, токени, які заблоковані за допомогою стейкінгу в блокчейнах proof of stake (PoS), таких як Solana, не можуть бути використані для інших цілей, що позбавляє ще більше екосистему DeFi ліквідності. Розв’язання проблеми заблокованої ліквідності полягає у використанні пулів ліквідності (або майнінгу ліквідності).

За допомогою AMM токени LP розв’язують проблему обмеженої криптоліквідності, оскільки вони є доказом володіння токенами та можуть використовуватися по-різному.

Ризики пов’язані з LP токенами

Як і у випадку з іншими криптоактивами, володіння токенами LP пов’язане з ризиком. Ось деякі з головних ризиків, пов’язаних із ними:

Непостійні збитки

Надаючи ліквідність, ви можете зазнати втрат, коли сума, яку ви вклали, перевищує суму, яку ви забираєте. Непостійні збитки виникають через зміну цін із часом (ціна на криптоактиви токена ліквідності впали).

Зазвичай пули ліквідності, що містять волатильні торгові пари, більш схильні до цього явища. Щоб знизити ризик непостійних збитків, ви можете вибрати пари стейблкоїнів, які мають меншу волатильність.

Деякі протоколи DeFi захищають власників токенів LP від непостійних збитків шляхом стягнення значних комісій за транзакції. Наприклад, постачальники ліквідності в Uniswap отримують частку у розмірі 0,3% комісії, що стягується з транзакцій в пулі. Таким чином, попри непостійні збитки, ви отримуєте компенсацію внаслідок великих комісій.

Збій смарт-контракту

Пули ліквідності управляються за допомогою смарт-контрактів. Коли ви вкладаєте LP токени у протокол DeFi, ви за замовчуванням довіряєте смарт-контракту мережі. Однак, смарт-контракти можуть перестати працювати або опинитися під загрозою.

У минулому проблеми зі смарт-контрактами вже призводили до втрати коштів. Якщо ваші токени LP заблоковані в смарт-контракті, який вийшов з ладу, ви можете втратити їх та надану вами ліквідність назавжди. 

Проте більшість платформ вводять різні заходи безпеки, наприклад, винагороду за пошук помилок та багів, щоб захистити свої смарт-контракти від хакерів.

Складність у визначенні вартості

При одному погляді на LP токени практично неможливо зрозуміти скільки саме вони зараз коштують. У разі відхилення ціни є ризик зіткнутися з непостійними втратами, а при визначенні доходу також необхідно враховувати відсотки. Подібна невизначеність ускладнює прийняття обдуманого рішення про те, коли варто вийти з позиції ліквідності.

Втрата чи крадіжка

Як і у випадку з іншими токенами, ви можете назавжди втратити свої LP, якщо не зможете отримати доступ до свого криптогаманця. Злодії також можуть отримати доступ до вашого криптогаманця і вкрасти токени. 

Потенційна втрата можливостей

Як тільки ви вирішите помістити свої токени в пул ліквідності, ви можете пропустити інші можливості на ринку. Наприклад, замість того, щоб надавати ліквідність для отримання LP токенів, ви могли б інакше розпорядитися коштами та отримати більше прибутку.

Завершальні думки

До того як ця технологія була представлена, заблоковані в пулах або стейкінгу активи були абсолютно недоступні. Їх не можна було використовувати в інших операціях, а отже така ситуація знижувала загальну ліквідність у системі. Поява активів, що легко конвертуються, в автоматичних маркет-мейкерах розв’язали цю проблему для сфери DeFi.

Тепер одні й самі монети можуть бути використані багаторазово, навіть якщо вони вкладені в DeFi-додаток або систему управління(DAO). Це призвело до відкриття нових способів інвестування, коли достатньо довести володіння коштами, замість того, щоб блокувати їх. Технологія LP токенів і вся екосистема, що виникла навколо DeFi, буде далі зростати та розвиватися, відкриваючи нові інструменти та можливості заробітку.

Для активних торгів на біржі вам скоріш за все знадобиться такий інструмент як лімітний стоп-ордер. Цей інструмент пропонує більший контроль та можливості для індивідуальних налаштувань. Для новачків інструмент може здатися важким, тому розглянемо різницю між звичайними лімітними ордерами та лімітними стоп-ордерами.

Розміщення механізмів лімітного та стоп-лімітного ордера на Binance

Лімітний стоп-ордер об’єднує стоп-триггер та лімітний ордер. Коли ви створите лімітний стоп-ордер і ринок досягне вказаної ціни, лімітний ордер буде розміщений автоматично, навіть якщо ви будете офлайн без доступу до акаунта. Також, можна розміщувати лімітні стоп-ордери враховуючи рівні супротиву і підтримки, або волатильності активу.
Стоп ціна в лімітному ордері — це ціна, за якої біржа розміщує лімітний ордер.
Лімітна ціна  — це ціна, за якої буде виконано ваш ордер.
Трейдер може налаштувати лімітну ціну, яка зазвичай встановлюється вище стоп-ціни для ордера на купівлю і нижче для ордера на продаж. Ця різниця між цінами підвищує шанси того, що ви купите/продасте обраний актив якщо волатильність буде високою.

Різниця між лімітним ордером та лімітним стоп-ордером

Лімітний Ордер

При створенні лімітного ордера, трейдер встановлює бажану ціну покупки або продажу. Біржа автоматично спробує виконати лімітний ордер за умови досягнення ринком вашого ліміту. Лімітні ордери будуть корисні для трейдера, якщо у нього є чітко визначена (бажана) ціна входу або виходу і він готовий очікувати на виконання цієї умови.

Зазвичай трейдери розміщують лімітні ордери вище поточної ринкової ціни на продаж та нижче ринкової ціни на покупку. Лімітний ордер за поточною ціною скоріш за все буде виконаний через декілька секунд, та за умови достатньої ліквідності.

Приклад розміщення лімітного ордера на купівлю активу BTC за ціною $20,050 USD з поточною ціною $21,699 USD на Binance

Приклад розміщення лімітного ордера на продаж активу BTC за ціною $23,050 USD з поточною ціною $21,681 USD на Binance

Лімітний стоп-ордер

Лімітний стоп-ордер поєднує у собі стоп-триггер і лімітний ордер. Механізм включає додатковий параметр у вигляді ціни активації (Стоп-триггер), що впливає на розміщення лімітного ордера на біржі. Для кращого розуміння роботи лімітного стоп-ордера розглянемо кроки цього процесу.

Стоп-ціна працює тригером для розміщення лімітного ордера. За умови досягнення стоп-ціни, лімітний ордер створюється автоматично із зазначеною раніше ціною (Лімітною ціною).

Приклад розміщення лімітного стоп-ордера на продаж активу BTC за лімітною ціною $25,420 USD, за умови досягнення стоп-ціни у $25,500 USD при поточній ціні активу BTC у $21,652 USD на Binance

Зверніть увагу, що лімітний стоп-ордер буде розміщений лише за умови досягнення стоп-ціни, а лімітний ордер буде виконанний лише за умови досягнення вашої, або більшої лімітної ціни у випадку продажу активу.

Також існують ситуації, коли ціна активу падає занадто швидко, а лімітний стоп-ордер не виконується. В такому випадку рекомендуємо створювати лімітні ціни із невеликою різницею у меншу сторону (~50 USD у випадку активу BTC) та користуватися ринковими ордерами у випадку невиконання лімітного стоп-ордера для швидкого виходу з угоди.

Переваги та недоліки лімітного стоп-ордеру

Лімітний стоп-ордер дозволяє налаштовувати та планувати велику кількість ринкових угод за умови динамічної зміни цін на активи. Також, однією з переваг є встановлення потрібної ціни для фіксації прибутку, за умови досягнення ринком необхідного рівня. Серед головних недоліків — відсутність гарантій виконання ордера. Лімітний ордер може бути виконанний лише за умови досягнення ринком вказаної або більшої ціни. Але ціна може не досягти зазначеного тригера.
Також, із зазначених вище рекомендації, навіть різниця у 0.05% між лімітною та стоп-лімітною ціною не гарантує купівлю або продаж активу, через високу волатильність.

Поради при користуванні лімітними стоп-ордерами

– Аналізуйте волатильність активу та створюйте ордер з різницею між лімітною та стоп-лімітною ціною
– Розуміння величини волатильності допоможе розмістити більш точну ціну покупки або продажу і таким чином збільшить ймовірність виконання ордера.
– Оцініть ліквідність активу з яким проводите торгові операції. Використовуйте технічний аналіз для визначення рівня цін. Основна рекомендація полягає у створенні стоп-ціни на рівні спротиву або підтримки активу.

Підсумки

Лімітний стоп-ордер — це суттєвий інструмент для трейдерів, який допомагає контролювати велику кількість угод одночасно, навіть перебуваючи офлайн, із завчасним плануванням. Стоп-ордер відкриває набагато більше переваг та можливостей аніж звичайний ринковий ордер. Своєю чергою, комбінування декількох лімітних стоп-ордерів допоможе із контролем великої кількості активів, попри падіння або ріст ціни у момент відсутності трейдера на робочому місці.

Гаряче зберігання криптовалюти

В першій статті на тему зберігання криптовалют, ми розповіли про більшість способів що існує. Отже, сьогодні хочемо вам детальніше розповісти про перший за популярністю у світі вид – гаряче зберігання.

Гаряче зберігання представлено біржами, програмними та вебгаманцями, які можуть працювати через браузер або як окремі додатки на ПК чи смартфоні та завжди під’єднані до інтернету.

Біржі

Щоб почати користування біржею вам потрібно зробити два кроки: зареєструватися та пройти верифікацію особистості (процедура KYC). Реєстрація проходить стандартно: вводите логін, електрону пошту або телефон, та придумуєте складний пароль. Верифікація займає трохи більше часу, зазвичай від 15 хвилин до 3 днів. Для цього вам потрібно буде надіслати документи та фото, що підтверджують вашу особу, вказати правдиві дані, такі як місце проживання, підтвердити номер телефону. Докладніше про реєстрацію на Binance можна тут. Після підтвердження вашої особистості ви зможете проводити операції з грошима. Або вибрати біржу без верифікації децентралізовану чи децентралізовану.

Що дає біржа?

На криптовалютній біржі ви зможете купувати та продавати безліч різноманітних криптовалют на свій розсуд, переводити їх будь-кому та отримувати, використовуючи дуже простий та зручний особистий кабінет в браузері або мобільному додатку. Також через біржу ви зможете обмінювати криптовалюти між собою, робити ставки на ріст чи падіння, заробляючи цим (чи ні), відкривати депозити або навіть брати кредити. Словом, біржа відкриває доступ до багатьох інструментів взаємодії з криптою. Для новачка це здається дуже привабливим, але не все так добре.

Річ у тому, що біржа має всі можливості, щоб заблокувати ваші кошти на невизначений термін, якщо ваші операції будуть здаватися підозрілими. Але найголовніше те, що користуючись біржею насправді чим ви володієте – це тільки логін та пароль. А вашими приватними ключами насправді володіє біржа, яка може в будь-який момент луснути з багатьох причин, після чого ви ніяк не отримаєте доступ до тієї крипти, що була на балансі в особистому кабінеті.

Це лише поверхневе знайомство з велетнем Біржа, більш детальна стаття вийде згодом.

Програмні та вебгаманці гаманці

Програмні – завантажуються на ПК чи смартфон у вигляді окремої програми або розширення для браузерів. Найпопулярніші з них це – MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet (останній – це гаманець біржі, але є дуже обмеженою за можливостями версією, таких прикладів на ринку багато, коли біржі дають вам лише послуги гаманця).

Веб – відкриваються як звичайні сайти. Їх можна теж поділити на дві категорії: моно гаманці та мульті. Наприклад моно – це Lobstr, для Stellar чи інші, котрі призначені підтримувати тільки корінну валюту та альти, які на тій працюють. Чи Мульті – такі як Blockchain.com, в яких є купа валют зі своїми окремими підкастами. Більшість з них має подібні властивості та функції.  Але всі вони мають цілком однаковий принцип роботи.

Все це – криптогаманці, які, на перший погляд, дають вам більше безпеки та свободи ніж біржі. Як правило всі такі гаманці дуже зручні у використанні, інтуїтивно зрозумілі навіть новачку. Вони легко встановлюються або відкриваються, мають простий інтерфейс, підказки та безліч функцій для керування криптою. Деякі із них, більш безпечні та популярні, запропонують вам створити свій гаманець шляхом генерації сід-фрази зазвичай з 12 слів, підкріпивши це логіном та надійним паролем. *Завдяки сід-фразі ви завжди зможете відкрити доступ до своєї криптовалюти в будь-якому аналогічному гаманці.* Засновники таких гаманців переконують вас, що ці 12 слів генеруються автоматично, цілком секретно, показуються лише раз і ніхто крім вас про них не буде знати. Вони всюди наголошують: якщо ви загубите ці слова, технічна підтримка не зможе допомогти вам у відновленні. І навіть якщо все так і є, та цей гарячий гаманець перевірений роками та мільйонами людей, все одно залишається великий ризик втратити кошти.

Ризик полягає в тому, що гарячі гаманці під’єднані до інтернету та вразливі до будь-якого шкідливого програмного забезпечення на вашому пристрої.

Оскільки світ криптовалют все більше наповнюється грошима, хакерські та фішингові атаки стають більш витонченими та непомітними. Користувач може не здогадуватися, що його ПК чи смартфон заражений шпигунським ПЗ, який сидить та чекає, коли він введе на своїй клавіатурі ці заповітні 12 слів. 

Отже, стає питання: а нащо взагалі ті гарячі гаманці, якщо такі великі ризики втратити кошти?

Все просто. Ними дуже зручно користуватися в повсякденності для частих переказів, покупок або трейдерства. Але не треба там зберігати великі суми. Порівнюйте гаряче зберігання зі звичайним гаманцем для фіатних паперових валют, який ви носите з собою всюди, та завжди дотримуйтесь правил щодо безпечної відправки криптовалют.

Завершальні думки

Гарячі гаманці зручні у використанні та мають безліч інструментів для керування криптою. Але вони не  підходять для зберігання великих сум на довгий час. Основне призначення них, це швидкий та анонімний (не завжди) доступ до монет. Використання цих продуктів разом з холодними гаманцями, коли ваші приватні ключі знаходяться у вас, а ви використовуєте лише можливості, які дають сервіси гарячих гаманців роблять цей інструмент більш безпечним та практичним, але про це докладніше згодом с статті про Холодне зберігання.

Що таке спотовий ринок та як на ньому торгувати? Що таке спотова торгівля? Що таке спотовий ринок? Плюси та мінуси спотового ринку

Спотовий ринок є фундаментальною основою, на якій будуються всі інші напрями криптовалютної торгівлі. Кожен трейдер, який приходить в цю індустрію, повинен вивчити його в першу чергу, а також навчитися правильно використовувати доступні інструменти.

Термін “спотова торгівля” з’явився на традиційних ринках задовго до створення першої криптовалюти. І його можна вважати базовим поняттям для будь-якого трейдера, який тільки-но починає свій шлях у світі фінансів.

Що таке спотова торгівля?

Спотова торгівля – це процес безпосередньої купівлі та продажу фінансових активів з оплатою “на місці” (on the spot). Торгувати на споті можна будь-якими активами — криптовалютами, цінними паперами, фіатною валютою та товарами. Спотові трейдери прагнуть отримати прибуток на ринку, купуючи активи з розрахунком на зростання їхньої ціни. Коли ціна активу підніметься, вони зможуть продати актив із прибутком. 

Поточна ринкова вартість активу називається спотовою ціною. За допомогою спотового ордера на біржі ви можете купувати або продавати активи за найкращою доступною ціною споту. Однак завжди є ризик, що ринкова ціна зміниться під час виконання (чи навіть розміщення) ордера. Крім того, для виконання ордера за бажаною ціною може не вистачити торгового об’єму. Наприклад, якщо ви розміщуєте ордер на 5 BTC за спотовою ціною, але за такою ціною на ринку є тільки 2 ETH, частина ордера, що залишилася, буде виконана за іншою ціною.

Спотові ціни оновлюються в режимі реального часу і змінюються в міру збігу ордерів. Позабіржова спотова торгівля влаштована інакше: трейдер може отримати фіксовану суму за фіксованою ціною безпосередньо з іншого боку без книги ордерів.

Що таке спотовий ринок?

Спотовий ринок є публічним майданчиком, де активи купуються миттєво. Покупець купує у продавця актив за фіат чи інший актив. Зазвичай актив зараховується вам на баланс негайно, але це залежить від активу, що торгується. Процес торгівлі схожий зі стандартною угодою в магазині за розрахунок готівкою.

Спотові ринки існують для різних класів активів, включаючи криптовалюти, акції, товари, форекс та облігації. Швидше за все, ви краще знайомі зі спотовими ринками та спотовою торгівлею, ніж думаєте. Деякі з найбільш популярних ринків, такі як NASDAQ та NYSE (Нью-Йоркська фондова біржа) є спотовими.

Як торгувати на спот-ринку?

Проводячи spot-угоди, потрібно враховувати, що рівень прибутку залежить від ефективності аналітики. А найпоширеніший вид контрактів на спотовому ринку — це позиції, які миттєво виконуються.

У більшості випадків для спотового трейдингу застосовується три види ордерів:

Всі три види ордерів можна відкривати на купівлю та продаж. Аналогічні типи угод застосовуються і терміновому ринку, але вони виставляються в останній момент укладання договору, а чи не за його реалізації.

Прості spot-угоди на біржі криптовалют можуть дозволити трейдерам заробити суттєві суми. Але для цього потрібно вміти вибирати перспективні токени з метою подальшого їхнього продажу за вигідною ціною.

Як виконується угода на спот-ринку?

Незалежно від ринку, спотова купівля чи продаж на біржі відбувається за такою схемою:

 1. Подається заявка із зазначенням активу, його ціни та кількості.
 2. У продавця блокується обсяг активів, необхідний для виконання контракту. На рахунку покупця заморожується необхідна сума.
 3. Після укладання угоди актив передається покупцю, а гроші – продавцю.

При цьому терміни виконання можуть змінюватись в залежності від різних факторів. Наприклад, спотові контракти на цінні папери можуть проводитись із затримкою. Це зумовлено тим, що дані про інвесторів, які уклали spot-угоду, потрібно записати до депозитарію та до реєстру акціонерів.

Плюси та мінуси спотового ринку

До переваг spot-торгівлі можна віднести:

 1. Можливість просто відкривати позиції у режимі реального часу.
 2. Прозорість та простота трейдингу.
 3. Прогнозована прибутковість операцій.
 4. Можливість відкривати лонг позиції (на покупку) та короткі позиції (на продаж).
 5. Відкриття угод на будь-який проміжок часу – від кількох секунд до кількох років.

Трейдинг на спотовому ринку має і мінуси, які потрібно враховувати:

 1. Обов’язкова наявність активів обох контрагентів.
 2. Низький рівень волатильності. Активні трейдери вважають це недоліком, оскільки вони одержують свій прибуток завдяки високій волатильності.
 3. Підвищений поріг входу. Для укладання контракту необхідно забезпечити обсяг активів, що відповідає мінімальному лоту.

Отже

Торгівля на спотових ринках — один із найпоширеніших способів торгівлі, особливо для трейдерів-початківців. Хоча торгівля на спотовому ринку може здаватися простою, ніколи не завадить знати її переваги, недоліки та потенційні стратегії. Крім знання основ слід подумати вивчення технічного аналізу, фундаментального аналізу та аналізу ринкових настроїв.

Де зберігати криптовалюту? Гаряче та холодне зберігання криптовалюти

Для всіх новачків, хто хотів розібратися у світі цифрових активів, згодом постає питання: де зберігати криптовалюту?

На першому етапі інвестування в криптовалюту свої кошти можна передати в довірче управління фондам або компаніям, які займаються покупкою і зберіганням монет, що цікавлять вас, а можна самостійно зберігати та управляти своїми цифровими активами.

Два типи зберігання крипти: гаряче VS холодне

Більшість пересічних користувачів, які вибирають шлях самостійного використання, починають знайомство зі зберіганням криптовалюти після її покупки на біржі. 90% початківців крипто-інвесторів створюють обліковий запис на одному з торгових майданчиків, вигадують логін і пароль, отримуючи вхід в особистий кабінет, де надалі бачать кількість та назву придбаних токенів. Коли сума для користувача стає значною, він починає замислюватися про альтернативні методи зберігання, і тоді він знайомиться з тим, що крипто індустрія ділить способи зберігання на два протилежні за змістом види: гаряче та холодне. Насправді це умовні назви, пов’язані з тим, що гарячі гаманці постійно підключені до інтернету, а холодні – ні.

Принцип роботи

Для роботи з криптовалютою, не дивлячись на спосіб зберігання, вам необхідні приватні та публічні ключі шифрування. Якщо говорити простими словами: публічний ключ – це індивідуальна адреса, на яку пересилаються цифрові активи. Приватний – це ключ, який підтверджує транзакцію. У разі гарячого зберігання ваші приватні ключі зберігають сервіси та біржі, а у разі використання холодного зберігання приватні ключі зберігає апаратний гаманець або ви особисто. Для відновлення приватних ключів використовують так звані сід-фрази, це згенерована спеціальним чином послідовність слів, що є так званим бекапом при втраті або поломці пристрою.

Гаряче зберігання

До гарячого зберігання можна віднести різні програмні гаманці, додатки та біржі. У більшості випадків доступ до активів аналогічний доступу до звичайної електронної пошти або мобільного додатку встановленому на ваш смартфон, для взаємодії з якими необхідне підключення до мережі. Біржі та різні майданчики ще називають кастодільними послугами, ну а такі гаманці — кастодіальні. Програмні ж, це ті, котрі ви завантажуєте на комп’ютер чи смартфон.

Плюси зберігання криптовалюти на гарячих гаманцях:

Мінуси зберігання криптовалюти на гарячих гаманцях:

Приклад гарячих гаманців: Біржі  Binance, Coinbase  Програмні MetaMask, Trust Wallet. 

Холодне зберігання

Холодне  зберігання — це зберігання криптовалюти без доступу в інтернет, підключення до мережі потрібно лише в той момент, коли користувачеві необхідно зробити операцію. До таких гаманців слід зарахувати просто записи на папері або апаратні гаманці – фізичні пристрої, котрі зберігають ваші приватні ключі, підпис транзакцій ведеться у ручну натисканням кнопок безпосередньо власником гаманця. Приватні ключі на папері у більшості випадків зберігають у вигляді Сід-фрази.

Плюси зберігання криптовалюти на холодних гаманцях:

Мінуси зберігання криптовалюти на холодних гаманцях:

Приклад холодних гаманців: апаратні пристрої Ledger, Trezor. Металеві планшетки для ручного запису сід-фрази.

То який спосіб зберігання криптовалюти вибрати?

Серед користувачів популярні обидва варіанти взаємодії з цифровими активами. Гаряче зберігання цифрових активів можна порівняти з банківськими програмами, через які зручно робити покупки, конвертувати валюту, оплачувати послуги та інше. Холодне ж порівняти з сейфом, до якого маєте доступ тільки ви. Виходячи з вище переказного, ви повинні самостійно приймати рішення та оцінювати плюси та мінуси способів зберігання.

На нашу думку, ідеальним варіантом використання буде вибір апаратного гаманця з подальшою можливістю підключення до сервісів гарячого зберігання, тоді ви будете користуватися всіма можливостями гаманців, що надаються онлайн, з фізичним підтвердженням транзакцій на вашому пристрої. Інвестиції в цифрові активи повинні бути захищені та розподілені таким чином, щоб у потрібну хвилину у вас не було проблем до доступу та використання ваших коштів.